Prietene la bine si la greu - 111

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Hello, hello,

S-a intors copilu' vesel si mancacios, asa ca scriu si io doo vorbe.

Ref lapte, desi credeam ca sunt lamurita ca e mai ok laptele pasteurizat decat cel UHT, da, timpul scurt de procese termica clar favorizeaza pastrarea nutrientilor, eu ii dau LV pasteurizat si lapte de capra UHT, cand si cand.
Ca laptele produce mucus care favorizeaza cancerul si alte lecturi naucitoare, da, citesc in continuare si devin tooot mai confuza. Ma bag in linkul de la Monis.

Dankutza am intrebat medicul nostru de oule de prepelitza- a spus clar NU pentru ca: 1. Nu are nevoie de imunizare puternica. 2. Este mult prea greau digerabil pentru ei, chiar daca tu il calculezi in x oua de gaina, continutul in sine este prea mult. 3. Sursele pot fi usor contaminate si greu de verificat (aici, sincer, n-am inteles de ce)
Ma intreb ce parere are Flavours despre oua de alte zburatoare.

Meniuri ieri si azi:
paine + branza + oregano
brocolli-morcov-fenicul-un pic de faina de seminte de in-ulei cocos- mazare - un ou
-iaurt doreste, iaurt ii dam + un baton cu morcov si portocala de la Organix

azi:
-Ovaz oparit in lapte cu susan, scortisoara si vanilie - e fan ovaz oparit in apa sau lapte., stafide
- brocolli, praz, peste si am adaugat in premiera fulgi de drojdie ( Matei a inceput sa aiba pielea cam aspra- dau fulgii astia pentru B-uri, alte vitamine si fier, info aici)
- Hrisca fiarta
- invariabil iaurt cat o dori, insa ii place tare si MBS-ul, mai nou.

Va trebui sa incep sa ii pun avocado in mancarea de la pranz, nu inteleg de ce nu ii plac fructele deloc.

Vroiam sa va mai zic ca in seara cand m-am vazut cu fetele , Matei a fost adormit de tati in premiera (am inceput de cateva luni sa fim amandoi cand adoarme, insa singur nu l-a adormit niciodata), si a fost necajit un pic dar la 9, cand m-am intors, am gasit copil hranit bine, spalat si culcat . Asa incordata sunt in privinta subiectului alaptare, insa nu e chiar asa. Azi s-a suparat ca era cam obosit si vroia la san, bineinteles in mijlocul strazii, a facut un mica criza de nervi timp in care l-am tinut in brate si i-am vorbit si apoi am avut un copil adorabil.

NU am mai spus ca, dupa ce am tras din ianuarie ba cu otita, ba cu nas infundat o luna si tratat peste o saptamana, cand a inceput tusea doi medici m-au convins ca are nevoie de antibiotic ca poate face complicatii la plamani, asa ca i l-am dat.. AM incercat cat mai putin invaziv, cu ceai de ceapa si scortisoara, cu vitamina c, cu macese, insa se pare ca nu l-am tratat corespunzator. Cu inima stransa, cu cosmaruri noaptea,cu indoiala ca poate e mai mult un principiu de-al meu sa nu aiba nevoie, poate si dintr-o exasperare ca de o luna nu manaca cum trebuie, organismul e slabit si nu mai poate lupta, poate si pentru ca a stat atarnat de mine zile in sir si ma purtam urat la matzaiala lui.
Cert e ca acum ii e bine, s-a vazut imediat. In cazul asta particular am decis ca ii trebuie, medicii mi-au spus ca pare candidatul perfect la polipi .

Licu nu e razgaiala mai, ai citit mai devreme cum face Matei de cand a inceput sa mearga, e clar perioada lui 'vor sa faca mai mult decat pot, inteleg mai mult decat exprima'. Plus ca imi amintesc ca momentul de criza nu este momentul cand nu le-a convenit ceva si atunci ei izbucnesc dupa o acumulare a mai multi factori. Adica, daca izbucneste cand ai musafiri, izbucneste pentru ca ala e un moment culminant cu motive de frustrare anterioare crizei aleia. Astea-s info pretioase de la [Dozz si Lila.

si sper sa revin mai des.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Buna ziua!
Am citit si eu tot felul de articole despre lapte, nu mi-a ramas in cap decat ca nu e bun nici pentru noi, nici pentru copii ca se poate declansa cancer. Pentru asta mica inca nu imi fac probleme(traiasca), dar dupa ce nu o mai fi nu stiu ce o sa fac; eu in schimb in fiecare zi beau o cana de lapte.
Sa scriu si eu meniu de azi:
7.00 tzitzi
10.00 branzica de la covalact cu un pic de paine
14.00 mancare de conopida
17.30 iaurt cu biscuiti
seara tzizi
Miany, si a mea face la fel cu mancarea, mananca cu mana, tine o lingurita in cealalta mana si dupa ce se plictiseste imi da mie sa mananc cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Dankutza, Gabriela avea 176 cm la 1 an, de atunci nu am mai masurat-o dar nu pot sa spun ca mai crescut f. mult(ai vazut-o de altfel)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Ti-am mai spus cat de mult imi place cum le judeci tu?
Chapeau madame sau cum s-o zice in germana.


Citat:
citat din mesajul lui laura - andreea

Nu am rabdare (de fapt energie) sa citesc tot articolul in detaliu, mai ales ca am citit cateva altele asemanatoare. Am cateva remarci doar: nu ma ghidez niciodata pe statistici din SUA si Canada pt ca toata mancarea lor este modificata genetic plus pesticide si hormoni. Din start toate avantajele si dezavantajele consumului de lapte si produse lactate (sa nu uitam ca au la baza acelasi lapte...)se aplica tuturor produselor alimentare.
Cu asta am zis tot, caut si postez un articol care mi s-a parut interesant si care este anti consumul de lapte, asta ca mai aflam si alte pareri.
Monis, multumesc pt articol

Am o gargaritza care ma asteapta - nici nu ma baga in seama cand ajung la gradi


poze
Europe is the best!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Si eu sunt in ceata cu laptele, vroiam ca in 2 luni sa trecem pe lapte de vaca, acum nu mai stiu ce sa fac.
Lasa si eu meniul ca nu am mai scris de 100 ani :

mic dejun: ochi romanesc cu cascaval ras.

pranz: sos cu carne de vita si paste(melcisori bio cora)

la trezire: bors de legume(dovlecel, pastarnac, telina, morcov, cartof, praz) dres cu ou

seara: iaurt cu branza de vaci

A inceput sa manance binisor, dar nu in scaunul de masa, sta la mine in brate, deschide frumos gurita, mesteca in dinti ca babutzele si se uita la un filmulet cu Pocoyo. Pocoyo face parte din ciclul" eu nu voi face niciodata asa" dar dupa greva aia prelungita eram in stare de orice numai sa manance si el.

mami de Vlad (29.10.2009) si 4+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Am uitat sa va spun ca Vlad mananca bine si fructele, dimineata de obicei. Nu-i dau insa citrice ptr. ca le gasesc bucati intregi in scutec, asa ca-i fac suc din juate' portocala si o mandarina si bea cu paiul.

mami de Vlad (29.10.2009) si 4+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna seara,
Vad ca n-ati mai scris nimic de 2 ore.Ma duc sa culc copilul si revin.
Linkurile la jucarii sunt www.julia-toys.co.cc/" target="_blank">aici si aici.Nu stiu exact pe care din ele le-am pus.

sarcina usoara Smara ,Licurici,Ionela,Many!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Geo se joaca cu tati asa ca mai scriu 2 randuri.
Many ma bucur ca Vlad papa mai bine.Geo mananca mult dar ca si Vlad are perioade cand nu vrea in scaun.Mai nou cand ii este foame cere si se duce singur la scaun(asta cand vrea sa pape in el) isi pune babetica.
Coque ma tenteaza si pe mine fulgii de drojdie.Pentru mine ,in special si apoi pentru Geo.De unde i-ai luat si la ce pret(daca se poate spune).
Meniul de azi
dimineata : 1 felie cascaval+2 biscuiti cu gem + o canuta ceai fructe de padure(cand bem noi ceai vrea si el)
la 13.00 putina ciorbitza de ieri
la 16.00 piure de cartofi cu patrunjel verde,busuioc si tarhon
la 18.00 2 portocale mici + cateva linguri de iaurt cu musli Sanovita(nu a fost prea incantat de musli).

sarcina usoara Smara ,Licurici,Ionela,Many!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Uitati www.pranzuldincaserola.ro/2011/01/25/despre-zahar-si-iaurtul-cu-fructe/" target="_blank">aici ceva interesant despre iaurtul cu fructe.
Ma duc sa culc copilu'

sarcina usoara Smara ,Licurici,Ionela,Many!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Am uitat sa spun ca noi,mai precis Eva e acum in faza "hrisca". Am luat de la Megaimage niste felii crocante de hrisca,zici ca e napolitana... nu-i mai trebe niciun biscuite,paine,pufulete,etc... arata mereu catre sertarul unde a vazut ca le pastrez; cand si-o papa pe a ei si Dragos (care nu e super incantat,dar o papa) mai are,se intinde peste masuta de la scaun si incearca sa i-o fure. Ma intreb ce faza va urma dupa ce depasim "hrisca"....ca de magiun si masline am trecut ,nici nu se mai uita la ele


Pufuletii aia din mei de care povesteati la un moment dat,de unde ii luati?
Danku mi-ai facut o mega pofta de drob...cred ca in curand prestez si eu unul pt mucosi
Maine le pregatesc ciorbita de peste si la felul doi ceva cu pui .... inca nu-s hotarata,probabil linte
Maine pleaca mama,pleaca si sotul pana duminica,raman singura cu mucosii ... sper macar sa apuc sa va citesc seara inainte de culcare

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput