Prietene la bine si la greu - 111

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Danku, Eva are 80 cm (de la 45)iar lui Dragos nu-i stiu inaltimea pt ca nu am fost cu el la masurat,dar e mai inalt cu vreo 2-3 cm(cam asa pare cand ii privesc unul langa altul)

Fug la piata sa iau fructe uscate... incerc rafaelo by Monis

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Meniu

mic dejun: lapte cu biscuiti+ mar si banana
pranz: ciorbita de curcan
cina: cus-cus cu ceva, nu stiu exact, poate imi dati si voi o idee ce sa-i mai pun

intre mese rontaie cate-un mar, o banana, un morcov, o maslina, un biscuite, cascaval, brocoli crud, ardei gras crud, ce mai gasesc prin frigider

seara inainte cu 20-30 min de culcare lapte La Dorna cu Nestle 8 cereale...apoi pe la 5-6 dimineata mai papa odata lapte







Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Dankutza Mihai are 85 cm si 11,500 kg, azi mergem dupa-masa la doctorita.

Si eu ii dau lapte UHT dar o asistenta mi-a zis sa nu ii mai dau ca e plin de chimicale si chiar m-a pus pe ganduri dar acum cand ma duc la doctorita chiar o sa intreb.

Vreau sa va intreb ceva legat de cereale oare ii pot da fulgi de porumb din acelea de care mancam noi? Sau sa ii dau in continuare cereale de la copii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neatza inainte de somn

legat de discutia cu laptele, eu sunt tot mai confuza si derutata ; mi se bat cap in cap informatiile recente... nu mai exista nimeni care sa spuna ca laptele e bun , ba mai mult, ca e rau - si tot ce am auzit toata viata: ca plozii cresc cu lapte

Chiar acu 5 min am citit www.drmomma.org/2008/02/downside-to-feeding-your-child-cows.html" target="_blank">asta ofofof




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

buna ,fetele!!! chiar vineeee primavara!!! la cluj ,vremea e in continuare super!!

apropo de lapte, am intrat in ceata si eu...noi suntem pe Lp,dar nu prea il bea(mai nou maxim 300ml),nu l-a baut niciodata grozav (ma repet,scuze)...si ma gandeam sa incerc altceva...acu ,chiar nu mai stiu care e varianta cea mai buna...

din fericire,david papa cu placere branzica,cascaval,iaurt...dar,nu stiu daca isi ia necesarul...voi intreba pediatra,daca nu e cazul sa-i faca niste analize...nu i-am facut ever(desi a fost si prematur )

hai ca mai citesc o data ce s-a scris ,ca la mine scleroza e in floare!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13
Tot de vreo cateva zile ne pune si noua parul pe moatze cu mancatul, doar ca acum a inceput sa se manifeste destul de vehement cand nu mai vrea, se zbate in scaun, izbeste cu capul de spatarul scaunului si pe urma se vaita 'au au', de astea...
Si scenele astea le face si cand nu ii convine ceva, sau vrea ceva interzis, se enerveaza si se izbeste de canapea, sau da cu capul in ce mobila nimereste si pe urma se pune pe plans ca evident se loveste, ea nu stie sa se prefaca ca doar da cu capusorul. Sunt pur si simplu consternata de cum a inceput sa se manifeste, la inceput o certam, o luam de la locul cu pricina si ii tot explicam, acum am inceput sa o ignor si sa o las sa se manifeste, cat pot...daca nu e riscul sa se loveasca prea tare. Sper din suflet sa ii treaca perioada asta ca sincer nu stiu cum sa o gestionez. Si face din astea mai ales cand am fost plecati in vizite zilele astea, unde avea cine sa o pupe repejor si sa ii sufle in coarne





Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 14+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU


in acelasi stadiu suntem si noi...parca vorbesti de david ,cand zici de dat cu capul in scaunul de masa; el mai nou imi zice clar "nu,nu" cand nu vrea sa mai manance sau cand nu vrea sa se imbrace etc...
eu am observat ca tine faza cu ignoratul o vreme,dupa care reluam operatiunile intrerupte...nu e mereu un succes dar ,de regula,tine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

ca tot vorbim de "obiceiuri"....mai am un "of": david mananca singur dar numai cu mana ,lingurita o tine asa de decor sau sa o mai invarta prin mancare..mai are tentative de a o duce la gurita ,dar sunt rare si nu prea ii reusesc..daca,Doamne-fereste incerc sa pun mana pe ea,sa-i dirijez miscarea...pur si simplu, o tranteste in farfurie sau pe masa si refuza sa o mai ia...habar nu am ,cum sa gestionez "problema"...voi patiti de-astea? ce sa inteleg?!

el, dealtfel, e mai comod de felul lui..cand nu reuseste ceva ma "solicita" ..in cazul asta, vad ca e invers sau nu inteleg eu semnalele...

nu va suparati ca va bombardez acu cu mesajele...profit ca pot sa stau un pic prin zona..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Lili eu as iesi cu ea...ca voi stati la curte si nu e risc ptr. altii,printre altele.. sa treaca repede mucisorii

Ancutza eu nu prea sunt inventiva ,asa ca nu stiu ce sa zic..cu spanac ai incercat?!

meniul de azi: cam la fel cu cel de ieri,variatii doar la micul dejun (omleta cu rosie,ardei,marar+jumatate de iaurt)si cred pe seara (iaurt cu fulgi de orez)

Ali eu i-am dat fulgi de porumb de la Sanovita(fara zahar) ,e tare incantat ca-i trosnesc intre dinti..

floricick e mortala Zburly !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

stop pagina mea!!!

daca tot l-am barfit pe pui ,acum sa il si laud nitel: ieri era cu maica-mea la baie,prestau operatiunea spalat pe maini dupa plimbare,eu in bucatarie preagteam masa...aud la un moment dat "u(n)de e..mama?!"..instant..se pune ca propozitie?!

inca una si am plecaat ca monopolizez forumul; deunazi ,observ ca pescuieste ceva de jos..sar repede si il intreb ce-ai gasit ,la care strumful meu"ta-pa"(ceapa).ma uit,era intr-adevar o cojita minuscula de ceapa,cam cat unghia de la degetul mic ...am ramas fara cuvinte..

poate par plictisitoare cu postarile de genul asta, dar ptr. mine orice realizare cat de mica a puiului de om e un motiv de bucurie,pe care simt nevoia sa il impartasesc si celor dragi sufletului meu...

va si va doresc o dupa-masa minunata!!!

plec la o intalneala de gagici-mamici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Nu am rabdare (de fapt energie) sa citesc tot articolul in detaliu, mai ales ca am citit cateva altele asemanatoare. Am cateva remarci doar: nu ma ghidez niciodata pe statistici din SUA si Canada pt ca toata mancarea lor este modificata genetic plus pesticide si hormoni. Din start toate avantajele si dezavantajele consumului de lapte si produse lactate (sa nu uitam ca au la baza acelasi lapte...)se aplica tuturor produselor alimentare.
Cu asta am zis tot, caut si postez un articol care mi s-a parut interesant si care este anti consumul de lapte, asta ca mai aflam si alte pareri.
Monis, multumesc pt articol

Am o gargaritza care ma asteapta - nici nu ma baga in seama cand ajung la gradi


poze

Mergi la inceput