FIV288

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

bccami, eu am facut si voi face si-n continuare la Giulesti, cu prof. Marinescu. Intr-adevar, dr. Cocei si biolog Dascalescu au plecat, insa a ramas dr. Baluta care are ambitia medicului ce pana acum a lucrat in umbra incontestabilei vedete - dr. Cocei.
Ratiunile mele pentru aceasta alegere au fost clare: am incredere in uriasa experienta a profesoruului Marinescu, agreez faptul ca nu lucreaza "pe loturi", iar costurile reduse imi permit sa repet procedurile pana reusesc (la ora actuala, eu platesc doar 800 de euro pentru o procedura FIV). In plus, de curand au introdus (in mod experimental, deocamdata, din cate am inteles) un nou protocol de stimulare ce cuprinde o singura injectie. Din cate am citit, studiile efectuate in alte tari arata ca este o procedura ce permite obtinerea mai multor ovocite, respectiv embrioni, comparativ cu protocoalele clasice, ceea ce pentru mine inseamna sanse in plus (eu nici la primul FIV - 4 embrioni, nici la al 2-lea FIV - 3 embrioni, nu am avut ce congela sau cu ce sa incerc sa ajung in stadiul de blastocist).
Eu nu imi permit sa-ti fac vreo recomandare cu privire la o anumita clinica, insa cred ca in alegerea ei, trebuie sa tii cont nu de statisticile afisate (sunt doar niste instrumente de marketing), ci de pregatirea si experienta echipei medicale, de modul in care se lucreaza, de costuri, de nivelul tehnic al aparaturii, de soliditatea clinicii pe termen lung (sa nu te trezesti ca si-au pierdut autorizatia pt. FIV si tie ti-au ramas embrionii la ei, dar nu-i mai poti transfera - cum a fost cazul la Sabyc), si de oricare alt criteriu de comparatie pe care-l poti intalni. Ce sa-ti spun... mult succes si rabdare!

many_bani, adevarat a inviat! Multumim pentru sustinere! Tu sa ai o sarcina usoara si copii sanatosi si voinici!




---------------------------------------------
1 FIV - nereusit
1 FIV pe ovulatie naturala - nefinalizat
al 2-lea FIV - reusit - sarcina oprita din evolutie la 5 s
al 3-lea FIV - in pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Citat:
citat din mesajul lui bccami

Buna fetelor,

Am si ovarele micropolichistice.
Ma gandeam sa fac totusi, inainte sa ma apuc de FIV (care inca nu prea stiu exact cu ce se mananca) o laparoscopie (un driling ovarian si poat, poate se face ceva la trompa stanga).
Voi ce parere aveti? Nu ar fi bine ca ovarele sa fie curatate pt FIV?



Buna fetelor
Bccami, ovarele micropolichistice nu te impiedica cu nimic sa faci FIV.
Si apoi la laparo nu se rezolva problema asta in totalitate.
Eu am un ovar micropolichistic care asa a ramas si dupa laparo.
Cum au zis si fetele k faci destule outze si cu micropoli, asa am
avut si eu la o banala stimulare cu ova, am facut 3 babani si cativa
micuti...Doar tre sa fii atenta sa nu faci hiperstimulare, cazuri
dese in micropoli.Si eu facusem o usoara hiperstimulare, m-i se
marise ovarele destul, dar am rezolvat problema in 3-4 zile.
Multa bafta! ti-am mai spus parerea mea si in partea cealalta.

Felicitari burticilor si sa duceti sarcinile cu bine pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

smufurash eu am donat jumate din ovule
eu am avut 13 embrioni in ziua 3 si am ramas cu 7 blastocisti...si cealalta a avut 15 embrioni si a ramas cu 10 blastocisti...deci au fost zic eu ..de calitate daca au ajuns in stadiu de blastocisti
intradevar am avut hiperstimulare severa soldata cu spitalizare 7 zile ..m-am unflat ca si cum asi fi avut 8 luni si am avut ovarele de 10 -12 am tras cava dar nu imi pare rau ca uite a venit si sarcina

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Hello burticute in asteptare !
Acum vreo 9 ani si un pic am parasit acest grup, reusind sa ramin insarcinata natural, dupa vreo 9 ani de investigatii, tratamente, 3 IAS-uri si 2 FIV-uri.
Da, se poate sa ramii chiar daca nu ti-au reusit FIV-urile, asa ca sa nu disperati !!! Totul e sa nu va pierdeti speranta.
Eu am facut FIV-urile la Medsana cu prof. Ancar. Vad ca nu se mai fac acolo FIV-uri, echipa s-a mutat la Genesys. Dar n-am mai vazut mentionat numele prof. Ancar de voi. Mai lucreaza la FIV ? Mai merge cineva la el ?

Va doresc sa va alturati cit mai repede sectiunii "Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Karina, multumim pentru incurajare.

Dar care pareau a fi problemele voastre pe atunci?
Multumesc.


MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

monaramona, este admirabil gestul tau! Ai avut mult curaj - 7 blastocisti nu reprezinta chiar o garantie a obtinerii unei sarcini, in conditiile unei femei cu ovare polichistice (banuiesc ca ai avut probleme si cu endometrul).
Imi dau seama ca ai trecut prin clipe de groaza, dar pana la urma ai fost rasplatita. Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si-un copil sanatos!
Eram curioasa doar asa, de statistica - "productia" e enorma.

---------------------------------------------
1 FIV - nereusit
1 FIV pe ovulatie naturala - nefinalizat
al 2-lea FIV - reusit - sarcina oprita din evolutie la 5 s
al 3-lea FIV - in pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

endometrul intotdeauna mi-au zis ca e ok ..singurul lucru care imi lipseste sunt trompele de aceea am apelat la fiv

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Scuze, am inteles eu gresit - ca ai fi avut ovare polichistice si afectiunea asta vine, de obicei, "la pachet" cu probleme ale endometrului (grosime insuficienta).

---------------------------------------------
1 FIV - nereusit
1 FIV pe ovulatie naturala - nefinalizat
al 2-lea FIV - reusit - sarcina oprita din evolutie la 5 s
al 3-lea FIV - in pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria08

Vin si eu cu o veste speciala:
azi beta hCG = 321 mUI/mL, SUNT INSARCINATA si am ramas natural cand nimeni nu mai spera: dupa 3 FIV-uri si 2 FET-uri esuate......S-A INTAMPLAT O MINUNE!!!!
Multumim Bunului Dumnezeu, Preacuratei Maicii Sale si tuturor Sfintilor!!!


Din intimplare(ca nu am mai intrat de mult la sub. asta) am vazut ca toate fetele o felicita pe Maria... si nu stiam ce si cum s-a intimplat stiind ca deabia ai facut un ET de curind...
Maria felicitari din toata inima,uite ca eforturile tale au fost rasplatite si cum?ai ramas gravidutza natural!!!intradevar o minune....dumnezeu ne alina durerea cu o reusita,atunci cind ne asteptam cel mai putin...
Sarcina usoara si fara probleme pina la capat!

Daniela 74, vad ca tot pe aici esti... vreau sa aud vesti bune si despre tine,doamne ajuta!

Mult noroc pt toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Revin si eu cu noutati : asa cum va spuneam, la Giulesti se experimenteaza un nou protocol de stimulare ce consta in administrarea unei injectii unice. Eu, cu ajutorul prof. Marinescu, am fost introdusa in acest program, si rezultatele nu au intarziat sa apara: la punctie au recoltat 9 ovocite - ceea ce reprezinta un "record" personal - din care au rezultat 6 embrioni de calitate A in ziua a 3-a, 3 dintre ei fiindu-mi transferati, iar 3 criogenati.
De-acum sunt in mainile lui Dumnezeu!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5 s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati -->

Mergi la inceput