FIV288

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicolle88 spune:

Buna fetelor,
Am plans, am suferit insa gata! M-am mobilizat, am ridicat capul sus si mergem mai departe.
Bruni, imi pare tare rau ca nu s-a prins de data asta dar sigur o sa iasa la urmatorul. Iti tin pumnii si ma rog ca DD sa faca minuni pentru ca meritam.
Maria08, nici nu stii ce fericita m-ai facut! Doamne ajuta sa fie totul bine pana la capat, sa ai o sarcina usoara si bebei sanatosi. Stii ca ru am facut FIV dupa tine si la fel ca voi am incercat si noi natural luna asta am ca poate cine stie.... insa citind ce ti s-a intamplat tie ma rog sa mi se intample si mie: sa raman natural. Voi afla pe 7 mai cand o sa aflu daca mai vine sau nu CM.
Urmatorul pas la noi este sa ne apucam sa strangem bani desi merge greu de tot nu ne pierdem speranta.
Va poop si bine v-am regasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bccami spune:

Buna fetelor,
Am citit cu interes acest ultim capitol si sunt alaturi de voi.
Din nefericire tb sa ma alatur si eu acestui grup. Ieri am facut HSG la Giulesti si rezultatul a fost trompa dreapta nu se vede, stanga e vai de mama ei (f putin permeabila, obturata) iar recomandarea dl dr Ion a fost clara = FIV.
Pt trompa stanga a zis ca nu crede ca sunt sanse de reusita cu laparo.
Am si ovarele micropolichistice.
Ma gandeam sa fac totusi, inainte sa ma apuc de FIV (care inca nu prea stiu exact cu ce se mananca) o laparoscopie (un driling ovarian si poat, poate se face ceva la trompa stanga).
Voi ce parere aveti? Nu ar fi bine ca ovarele sa fie curatate pt FIV?
Din experientele voastre, daca ati avut ceva asemenator, ma puteti ajuta si pe mine cu unele detalii?
Fetele din Bucuresti - many bani, alina oprea, cyc31, speranta, nicolle88 ...unde ati facut FIV si la cine?
Ce-mi recomandati - Giulesti/ privat?

Sa ne ajute DD pe toate sa ne realizam visulde a deveni mamici de sanatosi.
Va pup si va tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

MARIA ce bucurie .Felicitari,sarcina usoara si Dumnezeu sa aiba grija de minunea din burtica.
Broscuta te pup si eu si te astept cu vesti bune
Elena nu ne zici nimik? Sper sa ai o veste buna.
fetelor, cine stie sa deschida capitol nou????

daniela,
in asteptarea unei minuni de la DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broscuta7 spune:

Maria08,astept cu drag PM-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

bccami, eu am fost diagnosticata cu aceeasi problema a trompelor (dreapta e blocata complet, iar stanga e partial permeabila), ca urmare a HSG facuta tot la Giulesti (prof. Marinescu). Mi-a fost propusa laparoscopia, sub rezerva ca nu se poate garanta succesul. M-am gandit bine si, tinand cont de faptul ca deplina functiune a trompei se reia, in principiu, in aproximativ 1 an de la interventie (eu am 41 de ani si timpul nu prea ma mai asteapta...), si de riscul ca, chiar daca trompa ar putea fi desfundata, ea poate sa nu devina si functionala, am refuzat laparoscopia. Pentru a ma convinge pe deplin de necesitatea FIV-ului, am facut si o inseminare intrauterina in luna in care s-a observat ecografic ca ovulez natural pe ovarul stang, aferent trompei partial permeabile. Esec total. Am inceput procedura FIV si iata-ma acum pregatindu-ma de-a 3-a...
In concluzie, daca dr. Ion ti-a dat indicatie de FIV, ar trebui sa mergi pe mana lui. Pregatirea si experienta sa nu pot fi puse la indoiala si, dincolo de orice am spune noi pe aici, parerea lui este cea care trebuie sa conteze.
Mult succes , indiferent de hotararea pe care o vei lua !

P.S.
Drilingul ovarian in cazul ovarelor polichistice nu reprezinta chiar o "curatare" a ovarelor.

---------------------------------------------
1 FIV - nereusit
1 FIV pe ovulatie naturala - nefinalizat
al 2-lea FIV - reusit - sarcina oprita din evolutie la 5 s
al 3-lea FIV - in pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

maria felicitari din toata inima
bccami despre trompe nu stiu ce sa iti spun ca eu nu le mai am , dar despre ovare micropolichistice eu zic ca e de bine eu cu un ovar micropolichistic si unul normal in urma unui fiv am avut 44 de ovule si in prezent sunt graviduta, asa ca iti tin pumnii

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui monaramona

maria felicitari din toata inima
bccami despre trompe nu stiu ce sa iti spun ca eu nu le mai am , dar despre ovare micropolichistice eu zic ca e de bine eu cu un ovar micropolichistic si unul normal in urma unui fiv am avut 44 de ovule si in prezent sunt graviduta, asa ca iti tin pumnii

MULTUMESC DOAMNE
14+

Felicitari, sarcina usoara si bebe sanatos! Ai aflat ce este?
Am si eu o curiozitate, daca mi-o poti satisface: din cele 44 de ovule, cati embrioni viabili ai obtinut?

---------------------------------------------
1 FIV - nereusit
1 FIV pe ovulatie naturala - nefinalizat
al 2-lea FIV - reusit - sarcina oprita din evolutie la 5 s
al 3-lea FIV - in pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Citat:
citat din mesajul lui bccami

Buna fetelor,
Am citit cu interes acest ultim capitol si sunt alaturi de voi.
Din nefericire tb sa ma alatur si eu acestui grup. Ieri am facut HSG la Giulesti si rezultatul a fost trompa dreapta nu se vede, stanga e vai de mama ei (f putin permeabila, obturata) iar recomandarea dl dr Ion a fost clara = FIV.
Pt trompa stanga a zis ca nu crede ca sunt sanse de reusita cu laparo.
Am si ovarele micropolichistice.
Ma gandeam sa fac totusi, inainte sa ma apuc de FIV (care inca nu prea stiu exact cu ce se mananca) o laparoscopie (un driling ovarian si poat, poate se face ceva la trompa stanga).
Voi ce parere aveti? Nu ar fi bine ca ovarele sa fie curatate pt FIV?
Din experientele voastre, daca ati avut ceva asemenator, ma puteti ajuta si pe mine cu unele detalii?
Fetele din Bucuresti - many bani, alina oprea, cyc31, speranta, nicolle88 ...unde ati facut FIV si la cine?
Ce-mi recomandati - Giulesti/ privat?

Sa ne ajute DD pe toate sa ne realizam visulde a deveni mamici de sanatosi.
Va pup si va tin pumnii


Bccami eu am facut 3 inseminari si un FIV la Giulesti cu prof. Marinescu.
Nu ma incumet sa dau sfaturi, eu am facut la Giulesti din motive financiare, cred ca daca dispuneam de mai multi bani ma indreptam spre o clinica particulara.
In ceea ce priveste ovarele micropolichistice si eu m-am confruntat cu ele si intr-un final am ajuns pe mana unei dr endocrinolog (prof Simona Fica ) care m-a diagnosticat cu PCOS (sindrom al ovarelor polichistice).
Cu ajutorul tratamentului prescris de dansa am ramas insarcinata pe cale naturala dupa 8 luni de tratament, chiar cand ma pregateam de FIV 2.
Cu infertilitatea (inexplicabila) m-am luptat 9 ani dar cu trompele nu am avut probleme, la HSG s-a vazut ca erau permeabile bilateral.
Pup si bafta multa indiferent ce decizie vei lua.

Maria felicitari din suflet, sarcina usoara si bebe sanatos la termen.

Alina 27+
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bccami spune:

Neata la toate fetele
Smufurash nici eu nu cred in miracole, dar m-am gandit sa incerc totusi o laparo. Stau putin mai bine cu varsta (31).
Ieri dim am fost sa vb cu dl dr (nu pot dormi) si i-am mai cerut parerea ca daca ar exista 1% sanse pe trompa stg as incerca si asta (am la fel ca tine - dreapta zero, stg - f putin permeabila). Mi-a spus ca el nu crede in procente dar daca eu vreau, facem - nu-mi garanteaza nimic.
L-am intrebat cine face FIV la Giulesti si mi-a zis ca doar Marinescu si Niculescu. Au plecat 2 embrioloage bune de curand si au ramas doar 2.
Asa ca sigur voi lua drumul privatului. Nu am decis inca dar voi vedea.
Deoarece sperantele cu laparo sunt f mici, deja ma gandesc sa-mi fac programare la un dr pt stabilirea analizelor pe care tb sa le fac pt FIV (am nteles ca dureaza destul de mult si si costa )
Smufurash, tu unde ai facut FIV si cu ce dr?

Alina, bravo, esti o fericita si sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos.

Va multumesc pentru raspunsuri.
Luptam impreuna pana la capat. Doamne ajuta sa ne vedem visul implinit -
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Cu intarziere va spun si eu : Hristos a inviat!
Am revenit in Bucuresti si printre picaturi deschid laptopul sa vad ce fac fetele mele dragi si ce frumos am fost surprinsa. Maria draga mea, felicitari, sa ai o sarcina linistita si frumoasa, fara stres si cu final fericit .
Eu sunt dusa rau, Vlad este in perioada maselelor iar pe mine nu ma slabesc greturile, dar de o sapt. nu mai vomit, incerc sa ma tin tare. Am terminat cu analizele primului trim. care sunt ok si acum astept rezultatul la DT.
Au trecut sarbatorile, gata, mobilizarea si la lupta, astept rezultate marete de la voi.
Va pup si sunt alaturi de voi.


mami de Vlad (29.10.2009) si 12+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput