FIV288

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Smufurash multa bafta!
Da-ne si noua detalii despre noul tratament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Multumesc, aadina, asemenea si tie!
Nu am prea multe detalii. Este o injectie care se face in ziua a 2-a a CM. Dupa aprox. o saptamana, se efectueaza o monitorizare ecografica si, in functie de raspunsul ovarian, se continua pentru cateva zile tratamentul de stimulare clasica, la finalul caruia se administreaza binecunoscutul Pregnyl si se face punctia. Din cate am inteles, insa, nu e indicat femeilor care au ovare polichistice.


------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5 s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati -->

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Smufurash, felicitari ptr. productie , te asteptam cu vesti bune pe mai departe. Pe cand beta?

mami de Vlad (29.10.2009) si 13+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Multumesc, many_bani , sper sa fie bine de data asta - saptamana viitoare voi stii cum stau lucrurile.

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5 s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati -->

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CYC31 spune:

Intru si eu cu scuze si intarziere sa va urez: "Hristos a inviat!" (sa-i raspund lui many_bany ca "Adevarat a inviat!"), pentru ca putem ura 40 de zile, pana la Inaltare!
In primul rand nu am cuvinte sa spun cata bucurie am simtit cand am citit despre minunea care ti-a dat-o Bunul Dumnezeu si cu ajutorul Fecioarei Maria tie scumpa Maria, sa-ti dea Domnul sarcina usoara, prin tine si Karina si AlinaOprea El ne arata puterea Lui, doamne ajuta!
smufurash sa-ti ajute Domnul ca embrionii tai cei 3, sa fie lipiciosi si sa se faca bebelusi sanatosi si frumosi! Ma rog sa ne aduci vestea cea mare si dorita peste 2 saptamani. Aha... si observ ca suntem "leaturi" doamne ajuta, poate reusim si noi, mai ales ca ai trecut si tu prin trista experienta a perderii unei sarcini. Apropo, ce injectie spuneai ca ai facut in ziua 2? Cum se cheama? Eu parca imi amintesc de la FIV1 facut cu Ancar la Medsana mi-a dat de facut o singura injectie Diphereline 3,75 de inhibare. Altele pe tratamente FIV nu stiu, decat acum au mai aparut cele cu hormon de crestere, eu voi face pe stimulare si zomacton, ca sa fac muuulti foliculi si "bine crescuti"
Broscuta, Bruni, Daniela of... pe toate va pup, intrebai parca eu cand incep: as fi vrut sa incep dupa 19 mai (cand teoretic am CM) dar am nimerit la "un bun prieten dentist" care m-a aranjat de Sarbatori, am stat pe nurofen si tot felul de pastile de dureri de dinti si nevralgii, in plus am facut o masea de portelan, lucrare pe care nu o suport, deci va trebui sa o refac,.. asta e. Uite asa aman pe iunie, imi pare rau, insa am atatea alte lucruri de facut, poate le termin pana in FIV6 si sa speram cu reusita ca sa fie ultimul Pana atunci bag suplimente nutritive la greu, acum ca a trecut si vacanta de Paste a noastra si a surorii+sotul+fetele ei (asta e alta poveste, au pierdut zborul de intoarcere, fapt pentru care au cumparat alte bilete de 2500 euro) ca sa ajunga acasa... cam scump pretul, nu mai zic ce mult a dat si-asa pe bilete ca sa vina. Important este ca nepoata cea mica nici nu a simtit ca e o cheltuiala mareee, caci ea s-a simtit cel mai bine, am mers in Bucuresti la noi, apoi la Mall, in parcul Vacaresti de unde nu mai vroia sa plece cat s-a jucat. Insa im mare a fost un concediu reusit (am mers si la Sighisoara, fetelor e acolo o pensiune "Dracul" in Danes SUPERBA)
Monaramana si many, maria, Alina si la toate burticile noastre dragi sarcina usoara va doresc in continuare!
Eu va pup pe toate cu mult drag, sper ca aceasta Sarbatoare Mare sa ne fi intarit si ajutat sa ne incarcam cu fortza si speranta, ca sa reusim toate sa mergem la odisee cat de curand. Si bafta fetelor care sunt acum in "focuri"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Adevarat a inviat, CYC31! Multumesc pentru urari, sa-ti dea Dumnezeu si tie copii vigurosi si multa sanatate!
Nu numai ca suntem de-un leat , dar si eu sunt o fosta pacienta a prof. Ancar - incepusem acum multi ani investigatiile la el, dar le-am oprit din motive familiale.
Nu este vorba de o injectie de inhibare (asa cum e Diphereline), ci de stimulare. Cred ca se cheama Elonva (nu mi-am facut-o eu, ci mi-au facut-o la clinica) si este un tratament nou aparut, dar nu are legatura cu hormonul de crestere. Cine ti-a recomandat Zomacton? Eu l-am intrebat pe prof. Marinescu daca e cazul sa fac vreun tratament "de intinerire" cu hormoni de crestere si nu mi-a recomandat.

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5 s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati -->

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broscuta7 spune:

Smufurash, bafta multa iti doresc!!!Te asteptam cu beta mare.

Cat este costul unei asemenea injectii???Daca nu sunt prea indiscreta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

cyc nu mai ai mult si incepi si tu..ma bucur si ai sa vezi cade data asta va fi cu noroc iti intind o mana si te trag dupa mine
smufurash te asteptam cu beta mare

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

monaramona, broscuta7 va multumesc pentru sustinere! Va doresc si eu mult noroc si copii sanatosi!
Abia dupa ce aflu ca beta e mare, incepe perioada cu adevarat grea, poate si pentru ca am trecut recent prin trauma pierderii unei sarcini obtinute cu greu. Mi se pare cumplit sa stii ca e acolo, dar ca lucrurile pot lua o intorsaura urata, asa dintr-o data, si sa nu poti face nimic. Cele mai grele clipe sunt cele in care simti acele dureri ca de menstruatie si te gandesti ca totul s-a sfarsit, pentru ca apoi sa-ti treaca si deznadejdea sa-ti fie spulberata de fericire; sau sa nu-ti treaca si sa ti se prabuseasca intreaga lume.

broscuta7, protocolul fiind experimental, eu am platit doar procedura si medicamentatia clasica suplimentara. Nu stiu cat va costa, dar am auzit ca nu va fi mai ieftin de 700 euro (injectia unica).

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5 s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati -->

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

recomandati-mi si mie un dr. pt histeroscopie, care sa fie bun si in probleme de patologie


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput