Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 54 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Sarrah felicitari !!! Tu esti fosta Tutunareasa cumva? Daca da, cred ca ne-am cunoscut pe la usile cabinetului ! De cand ai inceput tratamentul cu Clexane? Cate saptamani ai ?

Pupici si sarcini usoara si dusa la termen cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Vali
Cu gemenasi sigur e mai greu, dar o duceti voi pana la capat, sunt sigura! Eu as mai lua si no-spa in locul tau.
Bine ca ai cu cine sa o lasi pe printesica, si baiatul meu e f. solicitant si mi-a fost greu din 18 februarie incoace, fiindca tanti care statea cu el dimineata a avut concediu. Luni vine. Iar el e obisnuit cu plimbari luuungi, cu alergat, cu zbenguit, si eu nu sunt in stare sa fac toate astea.



34+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Vali79

Nu cred ca sunt prea putine 2 pastile de Gynipral/zi. Sunt medicamente puternice si la unele persoane dau palpitatii, ameteli... efecte adverse destul de puternice. Daca nu suporti de la inceput doza asta ia initial 1/4 la 6 ore si mareste apoi la 1/2 la 6 ore. Dar poate ca o sa le suporti bine. Poate ca nu o sa sesisezi efectul din prima zi dar treptat o sa te simti mai bine. Cel putin asa a fost la mine. Dar stiu ca unii medici recomanda Gynipralul pe perioade scurte de timp, nu pe durata a luni de zile. Nu ti-a recomandat cerclaj? Vad ca ai doar 19 saptamani si colul e destul de scurt deja. Poate ai sta mai linistita daca ai face cerclaj, decat sa stai in pat luni de zile... Cu atat mai mult cu cat e vorba de o sarcina gemelara. Nu ti-a propus medicul asta? Iti doresc sa duci sarcina cu bine, oricare varianta o vei alege!





Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

vali79 si eu am avut contractii, dar dureroase am ajuns sa iau Gynipral 4/zi o saptamana, apoi am scazut doza la 3/zi pana la urmatorul control. Daca 2/zi isi vor face efectul si nu vor mai fi contractii, sau macar nu asa dese, inseamna ca e destul.
Iau gynipralul cu no spa de 40, sau cu MagneB6 si nu am tremurici.
sanatate!

18+

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

La multi ani, cu intarziere, de ziua femeiii!

Am intrat pt ca am aflat ca este o noua burticuta felicitari Sara sa ai o sarcina usoara bebe sanatos, nascut la termen ...

Tuturor gravidutelor, sarcina usoara in continuare, bebe sanatos nascut la termen, iar aspirantelor un bebe mic in burtica ...


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

ruxandra felicitari, sa va traiasca puiul si sa va aduca numai bucurii!
si eu mai am putin si mor de nerabdare sa-mi tin minunea in brate. astazi mi-am facut bagajul de spital asa sa fie pregatit. am facut eco, bebelina e bine este dezvoltata exact cat trebuie am intrat in 35 de saptamani. Ca si greutate m-a ingrijorat putin dupa ce am vazut ca floricica are 2,700 kg a mea are doar 2,200 kg dar dr a zis ca exact la termen adica la 34 si 6 zile.
ieri am fost pentru ultima oara la fundeni. mi s-a facut instructatjul de nastere asa ca chiar suntem pe ultima suta de metri....
am visat ca nasc pe 25 martie intro vineri dimineata si surpriza cand m-am trezit 25 martie e chiar Vineri si mai e si sarbatoare mare, asa ca cine stie?
MRSN iti tinem pumnii si iti trimitem un ingeras sa aibe grija de voi acum intr-un moment tare important.



mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara DPN 13.04. 2011 la Elias cu Dr Rotaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

Brotacel va doresc sanatate multa in continuare si nastere la termen!
E o mare incurajare pentru noi toate sa vedem cu gravidutele senioare ajung rand pe rand la termen cu bine!


18+

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:


Floaredemac, antoemma, flyhigher, va multumesc din suflet pt raspunsuri.

No spa m-am gandit eu sa iau "preventiv" 1/zi, chiar daca n-am dureri.
Nu mi-a recomandat cerclajul, iar eu eram atat de ametita de vesti incat am uitat total sa intreb si eu de cerclaj. Nu stiu care e termenul pana la care poate fi facuta aceasta procedura. O sa o sun eventual...dar e in concediu pana luni...


+19

Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)



Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, patru sarcini oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural, 1 sarcina reusita. Mutatiile au fost descoperite la sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. Tratament: aspenter 1/ 2 zile, femibion 2 1/zi, Folowise 1/zi, Cetebe+zn 2/zi, Magne B6 1/zi, Clexane 0.4 1/zi. Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Sunt noua pe acest forum, dar va citesc de ceva vreme. As vrea sa-i transmit ceva lui Floare de Mac, referitor la ce i-a spus doctorul ca poate trombofilia e un moft. Am aceleasi mutatii ca si tine, plus celalalt MTHFR heterozigot, nu o mare problema dupa cum spun unii. Am un baietel cu mari probleme neurologice datorita trombofiliei nedescoperite. S-a nascut la 36 de saptamani cu o greutate foarte mica desi la absolut toate ecografiile, ultima la 33 de saptamani mi s-a spus ca este totul foarte bine. Eu zic ca nu e un MOFT, ci o mare problema mai ales pe ultima perioada a sarcinii. Faceti tratamentul si Dumnezeu sa va ajute sa aveti copii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

Va rog mult dati-mi si mie un sfat, pt ca sunteti f documentate si citind topic-ul asta am aflat multe informatii.

Am 34 de ani, nici o sarcina pierduta, ma pregatesc pentru primul FIV - infertilitate masculina.

Mi-am facut pachetul de analize de trombofilie , si am o mutatie trombofilica, restul sunt OK.

rezultatele sunt mai jos:

Factor V Leiden (G1691A)Negativ (Negativ)
Factor II (G20210A) Negativ (Negativ)
MTHFR (C677T) Pozitiv-heterozigot (Negativ)

Antitrombina III (plasma, SysmexCA 560)
Met. cromogenica 97.90 % (90,00 - 130,20)
Anticoagulantul lupic (plasma, Sysmex CA 560)
Metoda automata 38.30 sec (35,80 - 47,80)
Proteina C - activitate (plasma, Sysmex CA 560)
Met. cromogenica 82.3 % (70,00 - 140,00)

Eu in acest moment iau Acid folic 5 mg si Omega 3 + complex de B-uri de la Doppel Herz. Dr cu care fac FIV mi-a spus ca este suficient , atata vreme cat nu exista semne ca boala se si manifesta.

Acum, eu nu stiu ce sa fac in continuare ca sa urmaresc evolutia mutatiei asteia, sa vad daca se activeaza sau nu. Ce analize trebuie sa fac? cum as putea sa fac rost de adresa de mail a dnei dr Uscatescu?

Mergi la inceput