Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 54 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Da, vom fi doi varsatori, un leu si o berbecuta... cred ca vor iesi scantei, dar asta va face viata mai palpitanta.



34+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

felicitari sarah


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

qiao rochita e tot sirena, ca-i deja arvunita, dar la sfarsitul lui aprilie ii fac ultimile retusuri, tocmai, sa nu iau pe ici, pe colo (adica burti, sale, dosuri)
alla soro, am par si-n chiloti! Par de la lighioane...asa-s de prezente in viata mea, deci musai tre' sa fie prezente si pe prima pagina
floricica eu is aia cu IA si sportul...a pus candva felix-motanel un link despre dezvoltarea embrionului (simonia stie despre ce vorbesc, ca i l-am dat la fiv cu albu acum cateva zile)...ei si din link-ul asta, e clar ca dureaza vreo 3 zile pana se contopesc celulele, se formeaza embrionul si ajunge in uter - aici migreaza, mamalui, ca-i indecis si daca printr-un compromis intre divinitate, cosmos si minunatul organism femeiesc, se intampla minunea ca embrionul sa se nideze, apai minunea asta se realizeaza abia la 6-7 zile de la IA...acum eu intrebam: De ce sa acumulez eu grame, celulita, coaja de portocala si alte minuni d-astea in cele 6-7 zile, daca tot nu se intampla nimic interesant prin uter? Adica, in cel mai bun caz, sporesc vascularizatia, deci ajut embrionul. Si du[pa prima saptamana, ies si eu in curte seara, mai alerg sotul...chestii d-astea, ce tin de casa.
Faza cu sexul si IA cred ca-i pe dos de ce zici tu: adica maria care poseda un sot cu gigei friendly si miscatori, a primit recomandare sa faca sex dupa IA, ca tocmai ovulase. Si am mai auzit asta la cateva cupluri (adunate din folclor)...deci eu am sa profit de perioada de dupa IA
mrn nastere usoara si fara peripetii!
sarrah zi-i soro odata povestea de succes, ca fierb la tastatura!


PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSABrya spune:

mrnscmnc voi naste pe 2 aprilie cu Adina Lungu
Tu cu cine nasti?

Nastere usoara si bebic sanatos.

Bryanna 02.06.2009 si ...o noua fericire 35+ , adica Ayanna Stefania

AMR max 30 de zile



am produse la Bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Aristica m-ai distrat! Alearga-l pe sot, macar sa stiti o treaba... Eu la subiectul Inseminare vazusem ca nu trebuie facut efort o perioada, dar sunt profan in domeniu, am recunoscut! Ma gandesc doar ca eu as fi atat de paranoica incat nici scarile nu le-as urca pana la mine acasa, de frica (doar un etaj am de urcat). L-as pune pe barbat sa ma duca in brate



34+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Dragele mele,
Va multumesc din suflet pentru mesaje si pentru toate gandurile bune care m-au ajutat enorm! Vreau sa stiti ca sprijinul si sfaturile voastre in toate lunile astea au contat foarte mult; ma rog la Dumnezeu sa va ajute pe toate sa va impliniti visul!
Noi suntem acasa, am stat la spital din 21 pana in 26 februarie, nasterea a decurs aproape bine ( mai putin variatiile de tensiune pe care le-am facut, de frica, pe masa de operatie si hemoragia cauzata de doza mare de Clexane- chiar daca l-am intrerupt cu 48 de ore inainte, tot ne-a dat batai de cap). Dr. Dragos Albu a fost, din nou, de exceptie, incepand de la operatie pana in ziua externarii- a trecut constiincios de cateva ori pe zi si m-am simtit chiar in siguranta in "mainile " lui. Bebe s-a comportat bine, dar pentru ca a avut IUGR ( restrictia de crestere intrauterina) a trebuit sa stea la perfuzii in prima noapte, iar hipoglicemia de care a sufeit ne-a cam dat batai de cap in primele zile. Am facut tot posibilul sa-l alaptez la san, desi ne mai chinuim putin si acum cu completari la 2 mese pe zi- laptele a venit destul de greu, probabil si din cauza ca am fost stresata mai tot timpul, mi-am facut griji pentru tot, desi a fost super-para-minitorizat si analizat. Am ramas cu o zi in plus in spital pentru ca in noaptea de dinaintea plecarii programate a facut o retentie urata de lichid, a luat in greutate brusc 120 de grame si a trebuit monitorizat si "perfuzat" din nou, pana s-au resorbit edemele. Acum e un mancacios, se satura greu ( saracul, o fi suferit mult in burtica, vrea sa recupereze, probabil), dar e vioi, mi s-a explicat ca nu sunt niciun fel de probleme si ca o sa recupereze rapid greutatea - altfel, e lungan, si, evident, pentru ca orice cioara isi lauda puiul, e un copil tare simpatic.
Le tin pumnii fetelor care urmeaza sa nasca, le incurajez din tot sufletul pe aspirante; credeti-ma ca il tin in brate si nu imi vine sa cred ca Dumnezeu mi l-a daruit, in sfarsit!
Va multumesc inca o data ; nu stiu cand mai reusesc sa mai intru, dar sunt cu tot sufletul alaturi de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Ruxandra, ma bucur mult ca acum sunteti bine! M-am gandit des la voi, dar nu am indraznit sa te sun fiindca stiu cum e in primele zile, mai ales dupa o cezariana. Daca mai intri pe aici, te-as ruga mult sa imi reamintesti cat clexane faceai in ultima parte a sarcinii, fiindca am trecut pe 0,6 si m-a cam speriat medicul meu cand mi-a descris riscul de hemoragie, iar acum am citit si la tine asta.
Va imbratisez si va doresc acomodare cat mai rapida!



34+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

Ruxandra felicitari si sanatate multa tie si baietelului!

18+

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

buna ziua dragele mele
Sarah, ce minuni face Dzeu. Sa fii binecuvantata tu si bebele din burtica si sa nasti usor.
Mrn, bafta multa si tie si totul sa fie usor si frumos!
Fly, eu sunt bine, va citesc zilnic, nu am noutati, pe 16 ma duc la IAsi sa fac triplu test si ma rog sa fie totul bine sa nu mai ajung sa fac amniocenteza si din astea. V-am psus eu ca la 14 zile imi tot repet analizele , mai ales pt coagulare si la Fibrinogen mi-a iesit maree valoarea , vreo 500 si maximul este 400, nu stiu ce sa fac in cazul asta. Am citit si am vazut ca mai creste valoare pe timp de sarcina...dar pana unde si ce e de facut, ca mie mi-e crescut treptat la fiecare analiza. Nici nu am idee daca e rau sau e normal sa creasca asa.
In rest nimic special. Ma bucur pt voi cele care aveti vesti bune si va doresc nmai si numai bine.
Pupici



mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 15+ cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, elevit 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 5 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Ruxandrada, felicitari!!! Sa te bucuri de bebe minunat!

MRN, mai ai putin si ai sa-ti strangi in brate puiutul tau!

Sarah, bafta!

Floaredemac, ce vesti bune!
Inca o luna si ai sa fii cea mai fericita nou mamica!


Am fost aseara la echo de 19 saptamani. Baieteii sunt bine(initial erau fata si baiat-asta e), insa colul mi s-a scurtat de la 3.8 la 2.6 mm, iar membranele unuia din saci sunt foarte apropiate de OCI si apasa. Ca si semne, am avut si am niste contractii in ultimele 2 saptamani, dar nedureroase. . Ginecologul mi-a prescris 2 Utrogestan 100/zi si 2 Gynipral tablete/zi. Ar mai trebui sa iau si altceva? Oare nu-s prea putine Gynipral? Pe prospect spune ca se pot lua pana la 6/zi...
Oricum repaos la pat de acum... Din pacate, fetita mea care ma solicita mult(are 2 ani si 4 luni) o sa stea mai mult la bunici. Sper sa fie bine pana la capat.

Fetelor, va pup si sa ne auzim doar cu bine!


+19




Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)



Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, patru sarcini oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural, 1 sarcina reusita. Mutatiile au fost descoperite la sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. Tratament: aspenter 1/ 2 zile, femibion 2 1/zi, Folowise 1/zi, Cetebe+zn 2/zi, Magne B6 1/zi, Clexane 0.4 1/zi. Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput