Puiuti de Sept-Oct 2011 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Povestea cu cezarienele e spusa dintr-un punct de vedere. Al medicilor, care dau vina pe mame. Clar ca nu poti obliga medicul sa-ti faca cezariana.
Ar trebui sa se insiste pe celalalt aspect: 30% din femei nu au trecut pe la medicul de familie si 50% nu au beneficiat de un control obstetric in timpul sarcinii. Ma gandesc ca la oricare spital judetean e aceeasi problema.
Iar cazuri cu medici am auzit destule. Si medici care au aruncat banii inapoi cu scarba tipand pe holuri ca ei nu doar atat merita, sau care nu au vrut sa opereze pana nu aveau plicul in buzunar, care trimiteau taticii sa aduca bani de acasa, si daca nu au sa scoata credit daca vrea sa-si vada nevasta si copilul sanatosi.
Dar am auzit si de gravide care au nascut cu rezidenti, cu care s-au inteles de minune, si nu au fost probleme, de medici care au facut tot posibilul sa salveze vieti si nu au acceptat in schimb nimic.
Asta este romania, si sistemul sanitar din romania.
De asta ma duc eu la analize si la nastere la spital privat.

9+
Bijuteriile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lali.. m-a scoat convorbirea medicilor, dar sunt 100 % convinsa ca acest caz nu e nici singular nici referitor la 2 idioti, ci doar se rezuma la Romanica, in care totul se rezuma la persoana ta si la bani.. sunt convinsa ca majoritatea dr gandescla fel numai ca multi din jena nu zic nimik.. probabil din jena pt bani...

Da lali sunt obraznica, pt ca eu daca nu imi place supa si ma intrebi de e buna zic ca nu imi place..( asta e cel mai simplu exemplu)...
Imi zicea sotul odata , referitor la un pilaf ( el uraste orezul ), daca iti zic ca e bun o sa mananc asa ceva toata viata, asa ca prefer sa iti zic ca nu imi place si mananc ceva bun... chestia se aplica la n-spe mii de cazuri in viata, prefer sa muncesc pe 500 de lei decat sa ling un libidinos sa imi dea 1000.. asa sunt eu.. nu judec nu condamn pe altii, dar mie sa nu imi zica nimeni ce e frumos sau nu..

14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

Racheel, mie chiar imi place la tara, eu maine m-as muta daca asa vea vreo tara:))), Seidana, tu sa fii fercita si multumita ca totusi, chiar daca ai rate, ai o casa doar a ta, noi inca ne dorim,dar nici macar la prima casa nu ne incadram din cazua sal, ca la noi la Pitesti, nimeni nu iti trece pe cartea de munca salariul real
Despre mine, ce sa va spun, am 29 de ani, sunt fffff batranica, mi-am dorit demult bebe dar, nu a fost sa fie pana acum, insa de aici inainte nu ma mai opresc:)
sunt casatorita cu Indianul Talpa Iute de 4 ani, m-am simtit si eu ca cel mai fericit om de pe pamant, m-am simtit si cel mai ghinionist si suferind:(...noi am stat cu ai mei si problema dintotdeauna e ca sotul si mama mea sunt ca soarecele si pisica, acum locuim cu chirie, ne caznim sa avem si noi o casa,suntem amandoi innebuniti dupa o casuta mica...si de vreo doi ani suntem urmariti de ghinion,cand raman eu fara serv,cand el....si tot asa, sper ca bebe sa vina cu norocul si la noi

Zubi, mami14+


Zubi .. sunt multumita, si multumesc Domnului pt ce am .. in special pe sotul meu... Nu m-am considerat niciodata cea mai fericita nici cea mai nefericita.. insa il iubesc, stiu ca pot trai fara el, dar totusi il vreau langa mine.. stiu ca poate mi-ar fi mai bine atfel, dar eu ma simt implinita cu el... stiu ca are minusuri dar e si perfect..
Pana la urma eu cred ca toti suntem doar niste palete de culori contradictorii si depinde de lumina la care suntem expusi..

14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

oana_sdaca totul este aranjat....ai sa vezi ca bebicul tau este bine Unde faci amniocenteza? Si pe cat esti programata?
In legatura cu greturile ....le-am avut si eu rau de tot mi-a fost pana la 10 s in sensul ca tot ce mancam si beam vomitam, dupa aceea am inceput sa manac dar greturile tot au continuat si continua si acum la 14 s.Nu stiu cand trec cred ca la 16 s.

zubi sigur ca o data cu bebe vine si norocul importan este ca va iubiti mult.




Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 14+
Doamne, ajuta-ne in continuare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Seidana - Asa gandesc si eu...uneori incerc sa voalez raspunsurile, doar ca nu intotdeauna imi iese...sotul imi spune mereu ca trebuie sa invat sa las oamenii in pace cu ale lor...asta vis-a vis de faptul ca ii spuneam ieri unei prietene ca e fitoasa ( zicea ca ea vine cu cortul doar daca i-l montam in curtea unui hotel de 5 stele )...

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 14 sapt +
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Fetelor - rugaminte! Stiti careva vreun site de unde poti comanda pijamale frumoase pentru femei? Ceva care sa nu fie "moartea pasiunii" (citat din sotul meu)

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 14 sapt +
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

referitor la cezariana... eu sunt 100% pro. Opinia mea...
insa dr. meu (din auzite)nu prea e de acord.
Oricum, pana la urma cel mai important este sa nastem cum e mai bine pentru bebe.

It's true! 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Lali.. m-a scoat convorbirea medicilor, dar sunt 100 % convinsa ca acest caz nu e nici singular nici referitor la 2 idioti, ci doar se rezuma la Romanica, in care totul se rezuma la persoana ta si la bani.. sunt convinsa ca majoritatea dr gandescla fel numai ca multi din jena nu zic nimik.. probabil din jena pt bani...

Da lali sunt obraznica, pt ca eu daca nu imi place supa si ma intrebi de e buna zic ca nu imi place..( asta e cel mai simplu exemplu)...
Imi zicea sotul odata , referitor la un pilaf ( el uraste orezul ), daca iti zic ca e bun o sa mananc asa ceva toata viata, asa ca prefer sa iti zic ca nu imi place si mananc ceva bun... chestia se aplica la n-spe mii de cazuri in viata, prefer sa muncesc pe 500 de lei decat sa ling un libidinos sa imi dea 1000.. asa sunt eu.. nu judec nu condamn pe altii, dar mie sa nu imi zica nimeni ce e frumos sau nu..

14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !


Cand eram copil, mama ma alinta cu "obraznicatura". Acum, pot sa zic ca nu am nici un prieten adevarat. Am prieteni, dar nu din cei cu care sa vorbesti zilnic. Din pacate sunt violent de sincera si realista, si asta indeparteaza lumea. Si, de cand am hormonii, nu ma pot abtine nicicum.
Multi zic ca sunt rea, iar eu completez: realista. Daca a zice in fata adevarul e o rautate, da, sunt rea. Dar nu pot minti, si am mustrari de constiinta si daca am impresia ca am fost inteleasa gresit.
Din pacate am mustrari de constiinta si dupa ce trantesc cate o realitate in fata cuiva. Asta este, ceea ce gandesc si zic, si apoi imi pare rau, gandindu-ma ca poate am ranit persoana respectiva. Sunt si destul de ironica, si nu e un avantaj.
La un moment am invatat sa-mi mai controlez impulsurile, dar hormonii astia nu ma lasa.
Mama mea imi zicea intotdeauna sa numar pana la 10 si apoi sa vorbesc. Un exemplu: a venit intr-o zi seful meu la lucru imbracat cu o camasa in dungi, cu nenumarate culori. Si primul lucru care mi-a venit in minte: Stiti, este o regula cu imbracatul. Cand termini, te duci si te uiti in oglinda. Daca ai mai mult de 3 culori pe tine, te duci si te schimbi.
El e si suparacios din fire, asa ca 2 saptamani am vorbit in cod morse

9+
Bijuteriile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Anca - ce bine am ras de exemplul tau !!!

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 14 sapt +
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ancaroro.. esti tare, eu daca i-as zice sefei ceva, mi-ar face zile fripte, in timp am invatat sa mai tac , insa nu sa pup in fund.. daca nu imi place tac si imi musc buzele , si cand am ocazia taxez.. gasesc eu cum.. numai ca eu nu numai ca nu ies in minus.. dau si rest..
Si mama imi zicea sa stau sa gandesc 5 min inainte sa vb.. insa viteza gandului e mai mare ca viteza abtinerii

A.. eu consider ca am o sg prietena adevarata .. ne cunoastem de la 6 ani eu 3 ea... Prefer sa fiu singura decat inconjurata de ipocriti

14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput