Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andria spune:

Intrebarea mea este referitoare la contractul colectiv de munca la nivel national, care am inteles ca nu e inregistrat, deci nu se aplica. In CCMN (si cel vechi, si in cel nou, neinregistrat), se specifica asa:
ART.17. - (1) Salaria#355;ii care renun#355;#259; la concediul legal pentru īngrijirea copilului īn vārst#259; de pān#259; la doi ani beneficiaz#259; de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, f#259;r#259; s#259; le fie afectate salariul de baza #351;i vechimea īn munc#259;. La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de īncepere a programului de lucru, dac#259; activitatea unit#259;#355;ii permite.
Daca ma intorc la lucru in perioada asta (copilul nu are inca 2 ani), mai beneficiez sau nu de aceasta falcilitate?

Scuze pentru diacriticele aiurea, am luat cu copy-paste in CCMN

Diana - 4.12.2007
David - 9.10.2010
http://community.webshots.com/user/floreafamily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da mai este valabila aceasta prevedere.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andria spune:

Si atunci de ce de la servici i se spune unei colege ca nu mai e valabila si ca ar trebui introdusa in CCM la nivel de unitate ca sa poata beneficia de asta?
Inclusiv avocatul firmei spune ca in momentul de fata nu exista nici o prevedere de genul asta care sa poata fi aplicata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CCMN se aplica tuturor firmelor. Orice contract inferior CCMN cuprinde cel putin prevederile CCMN si in plus dar nu mai putin.
CCMN este in vigoare.
Daca cineva sustine contrariul este obligat sa argumenteze.
Eu spun de ce este in vigoare. Cine zice ca nu sau ca nu se aplica il astept cu argumentarea... pentru ca...

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andria spune:

Argumentul lor este urmatorul: CCMN 2007-2010 a expirat, deci ar trebui sa se aplice CCMN 2011-2014. Dar cum acesta nu a fost inregistrat, nu se aplica. Atunci ei "coboara" cu un nivel si se refera OUG 96/2003 unde singura specificatie la posibilitatea reducerii programului de lucru e in art 17, care se refera la mamicile care alapteaza. De aici doar s-ar putea deduce cele 2 ore, doar ca nu stiu de ce, ca nu am gasit in ordonanta, ei spun ca se aplica numai pt copiii pana la 1 an, iar copilul colegei are deja peste 1 an.

Editez ca sa adaug ca am gasit OUG 96/2003 actualizata si acolo se specifica faptul ca acest articol e valabil pana la 1 an al copilului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Argumentul CCMN a expirat nu tine pt ca scrie ca este valabil inca 12 luni. Trebuie doar sa citeasca cu atentie tot ce scrie in CCMN

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andria spune:

Multumesc. Sunt curioasa ce contraargument au la asta. Voi reveni cu detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E vorba de art. 4 alin 2 ca sa fiti pregatita in cazul in care nu cred asta.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andria spune:

Da, da, l-am gasit, multumesc. Sper sa nu gaseasca pe undeva cum ca s-ar fi denuntat CCM-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa si dovedeasca asa ceva prin publicare in MO. Adica este denuntat si publicat in MO nr. din - partea IV-a... dar nu vor avea un astfel de raspuns.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput