Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

v-am citit pe toate in parte


thaimeed Bun Venit!!! Scrie repede 10 mesaje sa te citim in timp real



MI-au placut toate prezentarile,pe langa ca sunteti frumoase mai sunteti si destepte


eu nu ma bag in religie si nici nu am sa zic da sau ba,dar...am crescut in familie mixta(mama fiind de origine maghiara),am suferit mult in copilarie pt ca aveam "n"porecle...asta e,a trecut.Eu respect fiecare religie,sincer,nici nu ma intereseaza care ce e. Eu ma simt ortodoxa si da,merg si la biserica saptamanal. Dar asta sunt eu,aici in Usa am inceput sa merg,de ce?? poate ca a fost sigura cale de a ma tine intreaga la minte


in legatura cu cordonul ombilical,Ana l-a avut odata numite"loose"adica lejer nu strans. Am nascut-o natural,dupa cum am mai spus. Am avut si eu o taietura de 1 cm,dar cum a zis si Laura,a doua zi statea bine mersi in fund fara dureri.



m-am uitat pe siteul cu goblenuri...mai ce de lucruri frumoase


omibaba,cel mai bine ar fi sa pleci cat de repde din casa,sa va vedeti de ale voastre. Lumea e egoista,din pacate parintii tai nu ar fi trebuit sa faca parte din acea lume. Imi pare sincer rau


cam asa ceva mi-a zis si mie cumnata,care are 35 de ani,nemaritata si fara copii cand m-a cunosct,asta in 2007:" ma mir cum de fratelo te-a ales pe tine,el care pana acum umbla numai cu fotomodele"... ...invidia pe propriul frate si-a spus si inca isi mai spune cuvantul

Mama de Ana si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Draga de tine, ce cosmar !!!
Uite de povesti de-astea mi-a fost mie groaza sa nasc natural IN ROMANIA ! daca as fi fost afara, poate m-as fi riscat, dar aici nu !

Tineti minte, fetele care veti face RAHIANESTEZIE: NU RIDICATI CAPUL CAT PUTETI DE MULT !!! CAPUL SA RAMANA LA NIVELUL TRUNCHIULUI CAT MAI MULT ! Altfel riscati dureri de cap cumplite o lunga perioada de vreme, un coleg al sotului a ramas cu niste migrene cumplite de la o operatie cu anestezie locala ! Cica anesteziile moderne nu mai dau dureri de cap (asa mi-a spus si anestezistul, si mai multe fete de pe forum), cica apar durerile numai daca acul e prea gros si scapa un pic de lichid nu stiu unde ... Dar de unde ai tu siguranta ca nu s-a intamplat asa in cazul tau ? Asa ca paza buna trece primejdia rea, mai bine te chinui cateva ore sa stai cu capul jos (ca oricum dormi pe tine si stai la orizontala) decat sa risti durerile de cap ...

Eu am facut rahi si am fost atat de fericita ca pot sta pe spate dupa 3-4 luni in care n-am putut din cauza sarcinii care presa vena cava, incat am zacut pe spate fara sa ridic capul ! Si am fost ok. In prima saptamana dupa operatie am patit O SINGURA DATA sa ma ia o durere de cap crunta, de n-am mai putut sta in picioare, si singura explicatie ar fi anestezia, alta nu gasesc. Nici nu s-a mai repetat de-atunci ...

*****************************
17+
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele




am stat culcata, fara sa misc macar capul timp de 4h. degeaba.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramyy

mai fetelor din cate stiu eu in spitalele de stat trebuie sa iti cumperi tot nu? medicamnete , pansamente si ce mai e nevoie la o nastere plus spaga la dr, anestezist , asistente , infirmiere, etc....nu se ajunge tot la bani din particular ?

intreb doar intreb


17+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)


nu, nu se ajunge, asta e prb.
cu toate astea iesi mai ieftin ca la medlife, cea mai ieftina e 70 de mil. in spital n-ajungi la banii aia.
de principiu o cezariana merge 200-300 euro maxim (stiu ca sunt darnice care dau si mult mai mult, dar e ok sa dai si atat, poate si mai putin), la anestezist, maxim 2-3 mil, cat o mai costa trusa aia..mai dai sa zicem la o asistenta doua. oricum nu ajungi nici la 20 de mil. hai 25. la medlife e 70.

deci...

eu personal voi da atat: la dr. 200-250 euro maxim, la asistente nu stiu, ma mai gandesc, ca pot sa mi fac si singura pe branula calmante, sau mi le face sotul. le dau asa, ca am bun simt.
la anestezist ii dau 2 mil.hai maxim 3. desi nu cred.
si dc nu-s prb in 2-3 zile ma car din spital, ca pot suferi si aks.

si nu mi se pare deloc putin, mai ales ca-s medic ca si ei.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
15+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Ireth, nu era Cantacuzino. uite aici articolul http://stirileprotv.ro/stiri/social/spitalele-din-romania-pline-de-germeni-periculosi-ciuperci-si-streptococi.html

Eu voi naste la Malaxa daca se desfiinteaza Caritasul (de fapt se face azil de batrani), insa sectia maternitate la Malaxa nu exista si se construieste nou-nouta. Sper ca asta sa fie de bine.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

ramyy, parerea mea e ca nu prea ai cum sa ajungi pana acolo... pana acolo adica 7.000 lei, care e pretul cel mai mic ce s-a vehiculat pentru o nastere la particular.
cat sa dai la doctor? cat la asistente? cat la anestezist, daca e cazul, astfel incat sa se faca nu zic 7.000 ron, dar hai 4.000 ron.
plus ca cineva povestea ca in anumite spitale particulare, in pretul nasterii nu este inclusa si cazarea bebelusului. ce gluma buna....

17+


daca asta e pretul in buc pt o nastere normala la particular da atunci e mult :(
eu merg la o clina privata in cluj unde nasterea normala este 4500lei , cezariana cu indicatie medicala 6300lei si cezariana la cerere 7300lei.
conditiile sunt imecabile stiu asta pt ca am fost si pe sectie acolo a nascut si cumnata mea...in acest pret este inclus tot ce ai nevoie in zilele de spitalizare atat mama cat si bebe...daca am intrebat ce am nevoie sa iau cu mine la internare mi s-a spus "periuta de dinti daca vreau , daca nu imi dua si din aia" tot iti dau ei si de unica folosinta inclusiv hainele la bebe tot.
sti ce mi se pare ciudat in cj e singura ...nu are concurenta ...si in bucuresti sunt mai multe si au preturile asa mari...ciudat...

17+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

aoleu, mie mi-e frica de taietura aia am auzit numai lucruri naspa despre refacere...

17+



hai sa mai detaliez
a doua zi dupa nastere stateam in fund, ma urcam si coboram din paturile inalte de spital fara nici un fel de dureri. - tineti minte, e fffffff important.
a treia zi am luat stafilococul auriu din minunata noastra maternitate. si m-am infectat. si am mers o luna, dimineata de dimineata sa imi stoarca puroiul. si dupa 4-5 zile mi-au pocnit cusaturile. si am luat antibiotice o luna si ceva. si am facut candidoza. si eu si dani de la laptele meu si aproape am pierdut tot laptele. si de frica sa nu imi fac rau la cusaturi nu am avut scaun vreo 2 sapt si ceva dupa care am facut fisura anala, cand, intr-un sfarsit m-am dus la toaleta.
si dupa o luna de stors am fost si m-am mai cusut inca o data. si vroiam anastezie toatala, dar nu mi-a spus nimeni ca nu trebuie sa mananc inainte. si am facut rahie. si o alta luna nu puteam sa stau dreapta din cauza durerilor de cap.
si dupa cea de-a doua cusatura am descoperit ca nu mi s-au reabsorbit fierele de pe col de la prima cusatura. si au vrut sa ma cauterizeze. moment in care am cedat . dar bine am facut ca pana la urma m-au tratat cu ovule.
si dupa o luna de la nastere am stat in perne. si la 7 saptamani am putut sa stau jos.
si dupa 5 luni am avut voie la sex

dar, sa nu uitam ... toate de la satfilococ, a doua zi eu eram bine mersi. de aceea nu nasc la cuza nici batuta.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.



brrrr doamne fereste cat ai suferit!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
15+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

v-am citit pe toate in parte


thaimeed Bun Venit!!! Scrie repede 10 mesaje sa te citim in timp real



MI-au placut toate prezentarile,pe langa ca sunteti frumoase mai sunteti si destepte


eu nu ma bag in religie si nici nu am sa zic da sau ba,dar...am crescut in familie mixta(mama fiind de origine maghiara),am suferit mult in copilarie pt ca aveam "n"porecle...asta e,a trecut.Eu respect fiecare religie,sincer,nici nu ma intereseaza care ce e. Eu ma simt ortodoxa si da,merg si la biserica saptamanal. Dar asta sunt eu,aici in Usa am inceput sa merg,de ce?? poate ca a fost sigura cale de a ma tine intreaga la minte


in legatura cu cordonul ombilical,Ana l-a avut odata numite"loose"adica lejer nu strans. Am nascut-o natural,dupa cum am mai spus. Am avut si eu o taietura de 1 cm,dar cum a zis si Laura,a doua zi statea bine mersi in fund fara dureri.



m-am uitat pe siteul cu goblenuri...mai ce de lucruri frumoase


omibaba,cel mai bine ar fi sa pleci cat de repde din casa,sa va vedeti de ale voastre. Lumea e egoista,din pacate parintii tai nu ar fi trebuit sa faca parte din acea lume. Imi pare sincer rau


cam asa ceva mi-a zis si mie cumnata,care are 35 de ani,nemaritata si fara copii cand m-a cunosct,asta in 2007:" ma mir cum de fratelo te-a ales pe tine,el care pana acum umbla numai cu fotomodele"... ...invidia pe propriul frate si-a spus si inca isi mai spune cuvantul

Mama de Ana si 21+



ce rautacioasa cumnata ta. tu oricum esti o femeie f frumoasa, ca dovada ca ai nascut un copil absolut superb!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
15+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Laura13 chiar ai avut o experientza...ce sa zic, bine ca s-a sfarsit cu bine.

Rammy chiar aceasi intrebare aveam si eu. Daca tot trebuie sa cumperi totul din spital apai care e diferentza intre privat si stat? La unul dai o data banii si esti tratat ca OM iar la stat...Doamne Ajuta...cum ti-e norocul...iar eu din proprie experientza in spitalele romanesti nu te baga nimeni in seama daca nu bagi un ban in buzunar.

Legat de anestezie , nu stiu exact de care am avut insa...la operatia de apendice nu m-am miscat deloc si o saptamana mi-a fost asa de rau de nu vedeam in fatza ochilor, plus voma aproape continuu.

La cezariana acelasi tip de anestezie, m-am miscat, si n-am avut nici un fel de probleme, sincer.

Atunci apreciati si voi.

Cezariana nu e o chestie chiar asa de floare la ureche...sincer nu stiu cum e cu nasterea naturala, insa cea de cezariana e dificila recuperarea. Acum fiecare face cum vrea. Eu nu o promovez ca sunt atatea riscuri.




Felicia,de pui Gabriel (23 Mai 2008) si 17+ cu bulina
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

depinde si de matrnitate

eu mi-am cumparat doar vata mie si pampers la carol, si evident produsele mele de toaleta - gel de dus, pasta de dinti...

in rest am primit totul de la ei, si eu si copilul. si haine pt noi tot u am dus - dar astea le aveam cumparate oricum, nu le-am cumparat special pt spital.

plus ca nu am dat absolut nimic la asistente si oricum s-au purtat foarte frumos cu noi.

mama de Carol (29.12.2008) si 20+ cu Patrick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

aoleu, mie mi-e frica de taietura aia am auzit numai lucruri naspa despre refacere...

17+



hai sa mai detaliez
a doua zi dupa nastere stateam in fund, ma urcam si coboram din paturile inalte de spital fara nici un fel de dureri. - tineti minte, e fffffff important.
a treia zi am luat stafilococul auriu din minunata noastra maternitate. si m-am infectat. si am mers o luna, dimineata de dimineata sa imi stoarca puroiul. si dupa 4-5 zile mi-au pocnit cusaturile. si am luat antibiotice o luna si ceva. si am facut candidoza. si eu si dani de la laptele meu si aproape am pierdut tot laptele. si de frica sa nu imi fac rau la cusaturi nu am avut scaun vreo 2 sapt si ceva dupa care am facut fisura anala, cand, intr-un sfarsit m-am dus la toaleta.
si dupa o luna de stors am fost si m-am mai cusut inca o data. si vroiam anastezie toatala, dar nu mi-a spus nimeni ca nu trebuie sa mananc inainte. si am facut rahie. si o alta luna nu puteam sa stau dreapta din cauza durerilor de cap.
si dupa cea de-a doua cusatura am descoperit ca nu mi s-au reabsorbit fierele de pe col de la prima cusatura. si au vrut sa ma cauterizeze. moment in care am cedat . dar bine am facut ca pana la urma m-au tratat cu ovule.
si dupa o luna de la nastere am stat in perne. si la 7 saptamani am putut sa stau jos.
si dupa 5 luni am avut voie la sex

dar, sa nu uitam ... toate de la satfilococ, a doua zi eu eram bine mersi. de aceea nu nasc la cuza nici batuta.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.



brrrr doamne fereste cat ai suferit!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
15+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.








mie, ACUM, mi se pare oarecum amuzant ... mami a stat cu noi prima luna si imi spunea saraca femeie ca nu m-a uns atata la toate gaurile nici cand eram bebelus .
saraca ... ea ma spala ce caiuri ca io nu puteam ...dupa dus plangeam. si venea mami si ma spala cu ceaiuri si imi punea antibioticul pe rana (capsulele desfacute, adik praful) ca daca era dupa mine si dupa durerile mele nu mi-as fi pus singura never, si apoi ma ungea pt candidoza si apoi pt fisura ... si tot asa ... dar, zau, a trecut, multumesc lui DD dani a fost bine. daca a sti ca trag eu poate m-as gandi la maternitatea de stat, dar poate lua stafilococul si bb ... si asta NU SUNT DISPUSA SA RISC. multumesc lui DD ca ne putem permite sa merg la spitalul particular ... sanatatea lui bb e cea mai importanta. si a mea, apoi, logic.
gasca, ma duc sa imi fac unghille

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput