Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 64

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Candy, si mie mi-a parut prima oara cand l-am auzit ca a facut-o proasta ca e cu substrat. A doua oara cand l-am ascultat mai atenta nu mi-a mai parut la fel, chiar o face proasta pt ca cere partaj. Bunuri comune sunt convinsa ca exista, ea indiferent de cum o credem fiecare a muncit. Si a avut incredere in el. Omul e vulpoi batran, consuma de-alde ca ea la micul dejun. Trecutul despre care pomenea Mathilda si cate a facut si spus de la inceputul acestui divort asta arata. Sunt convinsa ca si acel sondaj cu rezultate zdrobitoare din partea populatiei in favoarea lui este o mestereala exclusiva de-a lui, iar populatia este paralela cu soandajul lui.
Cat despre faptul ca i-a fost incredintata fata sunt din nou convinsa ca s-a intamplat pt ceea ce spunea Mathilda si ca s-a iesit cu declaratii conforme in presa din partea taberei Monicai chiar inainte de decizie, a atarnat mult ancheta favorabila Monicai, fetita aratand clar ca nu doar ca nu a fost batuta de maica-sa, dar ca vrea hotarat la ea. Probabil si faptul ca s-au schimbat instantele, dar si avocatul care nu a mai facut greselile celorlalti, din contra.
Insa, pozitia decenta a Monicai versus tot circul dus deja la extreme inimaginabile de inca sotul ei,poate fi un joc cu doua taisuri pt el. Dar asta depinde de justitie deja. Eu cred ca faptul ca recurge la martori pe ale caror marturii nu poti pune pret(prostituate, proprii angajati), ca citeaza presa tabloida, faimoasele interogatorii cu camera ascunsa arata ca nu are acoperire certa, indubitabila la ceea ce tot se chinuie sa demonstreze cu privire la Monica. E un joc disperat si murdar al razbunarii. E atata ura in el, nu poate accepta sau concepe ca Monica sa iasa libera din acesta casnicie si cu copilul alaturi.
Orice crezi tu sau Marius, sa stiti ca va inselati la un capitol: Monica chiar este o mama buna.
Eu ma indoiesc sincer si de trecutul ei obscur. A avut nesansa sa fie vazuta de oameni de cea ma joasa speta, printre care si sotul ei, ea provenind dintr-o fam simpla si naiva care nu a putut sa ii ofere protectia necesara.
Ma gandesc insa cu fiori pe spate, la acest copil, care va avea atatea de dus pe umeri. In acest moment este total neprotejata de ceea ce face tatal ei. Este incredibil ca un copil care parea ca are toate atuurile, ca s-a nascut in zodia norocului, soarta surazandu-i ca sa se poata dezvolta perfect, va fi frant atat de dureros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Insa, pozitia decenta a Monicai versus tot circul dus deja la extreme inimaginabile de inca sotul ei,poate fi un joc cu doua taisuri pt el. Dar asta depinde de justitie deja. Eu cred ca faptul ca recurge la martori pe ale caror marturii nu poti pune pret(prostituate, proprii angajati), ca citeaza presa tabloida, faimoasele interogatorii cu camera ascunsa arata ca nu are acoperire certa, indubitabila la ceea ce tot se chinuie sa demonstreze cu privire la Monica. E un joc disperat si murdar al razbunarii. E atata ura in el, nu poate accepta sau concepe ca Monica sa iasa libera din acesta casnicie si cu copilul alaturi.
Orice crezi tu sau Marius, sa stiti ca va inselati la un capitol: Monica chiar este o mama buna.
Eu ma indoiesc sincer si de trecutul ei obscur. A avut nesansa sa fie vazuta de oameni de cea ma joasa speta, printre care si sotul ei, ea provenind dintr-o fam simpla si naiva care nu a putut sa ii ofere protectia necesara.



Dap, ai dreptate! Mai ales ca Monica s-a maritat din dragoste cu Irinel.(sic!) Si atunci a fost demna.(sic!) Nu inteleg de ce Iri este mai de joasa speta decat Moni. Nu cred ca e ura la Iri sau in orice caz nu una furibunda. Omul e afacerist, isi gandeste la rece actiunile. Pana la urma de ce ar fi cavaler daca el a creat-o pe Moni stiuta de toti acum si Moni i-a dat cu tifla? Banii au un pret pe care Moni il plateste acum...si nu il condam pe Iri deloc.

Lumea ar fi infometata fara macelari
"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Insa, pozitia decenta a Monicai versus tot circul dus deja la extreme inimaginabile de inca sotul ei,poate fi un joc cu doua taisuri pt el. Dar asta depinde de justitie deja. Eu cred ca faptul ca recurge la martori pe ale caror marturii nu poti pune pret(prostituate, proprii angajati), ca citeaza presa tabloida, faimoasele interogatorii cu camera ascunsa arata ca nu are acoperire certa, indubitabila la ceea ce tot se chinuie sa demonstreze cu privire la Monica. E un joc disperat si murdar al razbunarii. E atata ura in el, nu poate accepta sau concepe ca Monica sa iasa libera din acesta casnicie si cu copilul alaturi.
Orice crezi tu sau Marius, sa stiti ca va inselati la un capitol: Monica chiar este o mama buna.
Eu ma indoiesc sincer si de trecutul ei obscur. A avut nesansa sa fie vazuta de oameni de cea ma joasa speta, printre care si sotul ei, ea provenind dintr-o fam simpla si naiva care nu a putut sa ii ofere protectia necesara.



Dap, ai dreptate! Mai ales ca Monica s-a maritat din dragoste cu Irinel.(sic!) Si atunci a fost demna.(sic!) Nu inteleg de ce Iri este mai de joasa speta decat Moni. Nu cred ca e ura la Iri sau in orice caz nu una furibunda. Omul e afacerist, isi gandeste la rece actiunile. Pana la urma de ce ar fi cavaler daca el a creat-o pe Moni stiuta de toti acum si Moni i-a dat cu tifla? Banii au un pret pe care Moni il plateste acum...si nu il condam pe Iri deloc.

Lumea ar fi infometata fara macelari
"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


Dap, insa cel care cumpara fiinte umane pe bani nu e mai presus de cel care se vinde pe bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

nu am spus ca s-a maritat din dragoste, chiar ea marturiseste ca a fost luata de val. Nici nu pot sa zic ce a fost sau nu exact in sufletul ei, adica eu nu as baga mana in foc.
Omul de afaceri Irinele furibund, pt ca altfel nu si-ar demola propriul copil, da? Indiferent de ce este intre el si mama copilului lui, un om citav si cu dragoste parinteasca nu ar putea face asta, din contra.
Ura exista. Priveste numai declaratiile de la Acces direct de ieri.
Banii au un pret? Si Monica acum plateste? Si pana acum ca s-a jucat cu ea, ca i-a facut un copil ce a fost? Dc e sa vorbim materialiceste si mefistoleste,nefiresc si absurd, Monica a fost caritas? Cate femei s-au inghesuit sa il faca pe Irinel tatal copilului lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

ah, si dc tu poti sa zici cu certitudine ca Monica la varsta pe care o avea cand a avut loc intalnirea de gr shpe cu junele Irinel, fantele de la Snagov, a fost calculata metodic si denota o femeie cu sange rece, materialista pana in maduva oaselor, ori esti naiv ori injust.Scuzi. Era o pustoaica.
El, tataie, este si a fost cel rece si calculat, ultima in viziunea lui, ca din ultimile sondaje(ale mele ) tot mai multa antipatie isi atrage, in ciuda gandirii lui de om de afaceri sau mai ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Ura exista. Priveste numai declaratiile de la Acces direct de ieri.
Banii au un pret? Si Monica acum plateste? Si pana acum ca s-a jucat cu ea, ca i-a facut un copil ce a fost? Dc e sa vorbim materialiceste si mefistoleste,nefiresc si absurd, Monica a fost caritas? Cate femei s-au inghesuit sa il faca pe Irinel tatal copilului lor?



Deci...

1. Iri s-a jucat cu Moni
2. I-a facut un copil
3. Moni trebuia platita pentru efort
4. Moni e o martira sacrificata pe altarul dorintei lui Iri de a procrea

romantic...

Citat:
si dc tu poti sa zici cu certitudine ca Monica la varsta pe care o avea cand a avut loc intalnirea de gr shpe cu junele Irinel, fantele de la Snagov, a fost calculata metodic si denota o femeie cu sange rece, materialista pana in maduva oaselor, ori esti naiv ori injust.Scuzi. Era o pustoaica.


Ai vazut cumva care sunt "valorile" liceencelor din zilele noastre pline de pitici batrani , bogati si pofticiosi?!



Lumea ar fi infometata fara macelari
"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Aka, ti-am spus totul din punctul de vedere in care m-ai provocat sa-ti scriu: nefiresc si absurd. A fost o replica.
Pt valorile pustoaicelor(ca pustii intre timp cresc pasnic si frumos)raspund parintii, scoala si societatea in genere. Numa tv-le cat ne zgarie privirile si urechile cu tot felul de "valori".
Dc ea a fost asa precoca cum spui tu, urmand firul logicii tale, ar trebui ca acum dupa 5 ani de societate cremoasa ar trebui sa fie in drum spre apogeul urzelilor celor mai iscusite. Ar trebui sa il bata pe Irinel la popoul gol, nu sa treaca prin furcile caudine in tot acest proces de separare. S-a trezit, voila. A crescut si nu ii mai place ce traieste. Pt ca vede acum si pt ca e mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

AkaManah, fii linistit, banii lui Irinel nu au fost plata, are chitante pentru toate cadourile ce i le-a luat si le va recupera la partaj.
Poate doar banii pe biletele de avion si pe hoteluri si restaurante sa fie trecuti la daune colaterale.

"Omul de afaceri a spus ca sotia sa este proasta.

"Nu ma asteptam sa fie atāt de proasta, fiindca este o prostie sa ceri sa īmparti niste bunuri pe care le-a achizitionat doar sotul. Am chitantele cadourilor pe care i le-am facut", a spus Irinel."

http://www.click.ro/vedete/romanesti/Irinel-Moni-asteptam-proasta_0_1151284956.html


Edit: pentru diacritice a sa spun ca a mai precizat Irinel ca este vorba inclusiv de genti si haine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

AkaManah imi place de obicei cum gandesti, dar aici gresesti. O fata tanara, 17 ani sau mai stiu cat avea ea atunci este extrem de usor de influentat, nu este inca femeia matura pe care ti-o inchipui tu, care poate face calcule meschine, etc. O fata tanara si mai ales poate nu foarte inteleapta, supusa familiei, prejudecatilot, cine stie, vede un mascul d-asta plin de bani, de faima, ca Irinel si hop brusc e bagata in seama de el. Cum crezi ca va reactiona? Aici nu vorbim de fete olimpice care se gandesc doar la doctorat si cercetare stiintifica.

Nu ca ii gasesc numai circumstante atenuante, dar dupa atitudinea maica' sii imi dau seama ca nu a avut o copilarie prea fericita si linistita si care sa o fi dus numai pe drumul cel bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
AkaManah, fii linistit, banii lui Irinel nu au fost plata, are chitante pentru toate cadourile ce i le-a luat si le va recupera la partaj.
Poate doar banii pe biletele de avion si pe hoteluri si restaurante sa fie trecuti la daune colaterale.

"Omul de afaceri a spus ca sotia sa este proasta.

"Nu ma asteptam sa fie atāt de proasta, fiindca este o prostie sa ceri sa īmparti niste bunuri pe care le-a achizitionat doar sotul. Am chitantele cadourilor pe care i le-am facut", a spus Irinel."



Dezaprob clar declaratiile lui Iri. Nu se face asa ceva. Legat de chitantele cadourilor, nu ma mir ca le are, pentru simplul motiv ca nu e naiv. Voi chiar credeti ca Iri era convins ca Moni se marita cu el din dragoste?! Ca ar fi fost nebun sa nu isi ia masuri de precautie? Totusi e un om foarte bogat. Nu cred ca de prost si-a facut averea.

Citat:

Aka, ti-am spus totul din punctul de vedere in care m-ai provocat sa-ti scriu: nefiresc si absurd. A fost o replica.
Pt valorile pustoaicelor(ca pustii intre timp cresc pasnic si frumos)raspund parintii, scoala si societatea in genere. Numa tv-le cat ne zgarie privirile si urechile cu tot felul de "valori".
Dc ea a fost asa precoca cum spui tu, urmand firul logicii tale, ar trebui ca acum dupa 5 ani de societate cremoasa ar trebui sa fie in drum spre apogeul urzelilor celor mai iscusite. Ar trebui sa il bata pe Irinel la popoul gol, nu sa treaca prin furcile caudine in tot acest


Am spus asta legat de valorile pustoaicelor pentru ca asa este. Sunt uimit cat de mult le plac masinile de lux, banii, cadourile scumpe, iesitul in cluburi care mai de care. Fetele acestea sunt victime sigure Si Moni nu era altfel. Evident baietii, daca nu au parinti generosi, sufera. Fetele frumoase isi iau zborul cu bogatii si ei raman cu oftatul.

Degeaba ma condamni ca nu sunt logic. Trebuie sa recunosti ca M s-a maritat din interes cu I. Eu vad asa calculul ei: ma marit, ies din cloaca in care traiesc ca merit, pentru ca sunt frumoasa si am picioare lungi etc etc, imi iau o masura de siguranta (copilul), divortez, ii iau ceva din avere, cat se poate de mult, imi creez un nume si traiesc fericita cu cineva care chiar imi place si nu iese din bancomat. Punct. Fazele cu naivitatea se exclud. Nu am cum sa cred in asa ceva in conditiile in care s-a vandut.

M nu este o victima in acest caz. Copilul este dar ea nu este. Si chiar il bate pe I la funduletz chiar daca nu pare ca ar face-o. Momentan pozeaza in victima si il lasa pe I sa se afunde in declaratii care mai de care si pentru care va plati la timpul potrivit.

Lumea ar fi infometata fara macelari
"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput