Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 63

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cine pune mana "virtuala" primul pe sentinta (sau link) sa-l posteze aici... am sa dorm la noapte...dar abia astept sa vad ce scrie acolo.
Lady - nu e cazul raspunsului dat de tine stai linistita.
E vorba de lali, am simtit-o unde bate, dar este chiar Ok. Ma simt bine pe aici.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Hai mey , ca era doar o mica ironie, indiferent de parerile tale eu cred ca ai dat multe explicatii juridice pe aici ca altfel poate alunecam in barfa ieftina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fii pe pace! Aici suntem acasa. Sufleteste imi doresc ca orice copil sa fie in primul rand alaturi de mama lui(ei). O astfel de relatie nu ai voie sa o rupi.
Insa juridic... sunt (sau incerc sa fiu) rece.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Ma bucur mult ca Monica a castigat custodia. Nu sunt convinsa ca ea e mai buna decat Iri, habar n-am care e mai bun, nu stiu ce e adevarat si ce nu este din ceea ce spun cei doi unul despre celalalt, nu stiu daca Moni a batut fetita si daca Iri nu s-a interesat de ea pana la divort.

Motivul pentru care ma bucur este ca m-am inselat: am fost absolut convinsa ca Iri (si altii ca el) pot cumpara justitia, pot obtine tot ce vor. Chiar cred ca lucrurile se schimba in bine in Romania, incet, foarte incet, dar se schimba si copiii mei vor trai intr-o tara mai apropiata de normalitate.

Si aici a avut Marius dreptate, nu intotdeauna justitia poate fi cumparata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si eu am crezut ca Iri poate cumpara justitia ... imi pare bine ca s-a dovedit ca nu e asa. Totusi sa nu uitam ca asta este o decizie temporara ..sper sa nu fie doar a batalie in ceea ce priveste custodia, sa fie intregul razboi.

Acum sa va spun ca mi-a placea sa vad la Monica - mi-ar placea sa vad ca cere child support - adica o suma alocata pentru intretinerea fetitei. Atat si nimic mai mult ...
Marius, cum este legea in Romania in legatura cu pensia alimentara - se stabileste in functie de nivelul de trai al copilului din timpul casatoriei parintilor, sau se stabileste ca procent din salariul declarat al tatalui ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu - se stabileste in functie de veniturile profesionale realizate care au caracter de continuitate si stabilitate ale parintelui care nu are custodia minorului(minorilor dupa caz).
Poate sa fie in suma fixa sau in cota procentuala din veniturile realizate. Valoarea ei poate fi stabilita de comun acord iar in cazul in care nu exista un acord reciproc - se stabileste de instanta si daca este cota procentuala din veniturile realizate si daca este suma fixa.
In practica sunt intalnite ambele situatii.


Din nefericire as putea sa spun cadrul legal este stabilit de Codul familiei si este extrem de anacronic - practic ar trebui revizuit dupa opinia mea pentru ca dateaza de foarte mult timp cand regulile sociale erau altele iar acum nu mai corespunde cu realitatea cotidiana. Pe scurt in cazul de fata IC daca va fi pus in sitatia de a plati pensia catre fiica ei va putea sa opteze:
1. Sa ajunga la un acord comun cu MG pt o suma fixa pe care sa o plateasca
2. Sa nu ajunga la un acord cu MG cu privire la valoare sau mod de determinare (calcul - suma fixa sau cota procentuala) si in acest caz tribunalul va decide cum sa fie.

Partea proasta a lucrurilor este ca prin lege doar veniturile din salariu sau asimilate lor pot sa fie luate in consideratie este foarte usor pt cel care plateste sa NU aiba venituri oficiale de acest gen. Deci desi castiga in realitate nu poate fi atacat cu succes la modul real al castigurilor.
Este una din problemele reale ale societatii romanesti din punctul meu de vedere.
Tehnic discutand - sigur cea mai buna solutie - oricat ar parea de aiurea ce spun - ramane acordul partilor - adica sa ajunga parintii la atata amiabilitate incat sa aiba acord reciproc de vointa macar pentru ceea ce priveste copilul(copiii) minor(i). Insa viata bate filmul. Oamenii sunt foarte rai in multe astfel de cazuri. In fine... asta ar fi.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

mdah, e doar o batalie castigata uficial, inca ma e loc de joc de glezne. Iar atat cat am apucat sa vaz la tv , musiul si-a iesit din minti total. Face spume. Iar fata este inca la el.
Cat despre pensie, el azi a propus 2000 de roni iar instanta a fost de acord cu suma asta. Si din ceea ce declara, nu pare dispus sa dea bani. Spunea ca Irina are conturile ei(parca o si vad cu cardul in mana la shopping )si ca nu are nevoie de pensie alimentara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

mda... jocul este deschis - si absolut la fel de improbabil pt MG

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Ma bucur mult ca Monica a castigat custodia. Nu sunt convinsa ca ea e mai buna decat Iri, habar n-am care e mai bun, nu stiu ce e adevarat si ce nu este din ceea ce spun cei doi unul despre celalalt, nu stiu daca Moni a batut fetita si daca Iri nu s-a interesat de ea pana la divort.

Motivul pentru care ma bucur este ca m-am inselat: am fost absolut convinsa ca Iri (si altii ca el) pot cumpara justitia, pot obtine tot ce vor. Chiar cred ca lucrurile se schimba in bine in Romania, incet, foarte incet, dar se schimba si copiii mei vor trai intr-o tara mai apropiata de normalitate.

Si aici a avut Marius dreptate, nu intotdeauna justitia poate fi cumparata.


Eu tocmai asta cred ca se doreste aceasta sentinta: o demonstratie ca justitia nu poate fi cumparata sau influentata. Cred ca Monica a fost doar... beneficiar colateral al acestei situatii. Mai mult, cred ca in final sentinta asta se va intoarce impotriva ei, pentru ca Iri e mai motivat ca oricand s-o distruga si o va face, indiferent de consecinte. Nu cred ca va renunta la Irina, chiar daca va trebui sa mute muntii din loc. Asa inseamna ca isi va mobiliza toate resursele financiare si logistice in acest scop. Daca nu are la ora asta inregistrari cu ea sau ceva probe audio-video, cu siguranta va face rost pana la urmatorul termen - chiar daca va trebui sa plateasca o avere pentru a le obtine.

Eu am interpretat cu totul altfel afirmatia lui "E o proasta"- in sensul ca "tu ai vrut-o, n-as fi vrut sa se ajunga pana aici, dar ma obligi"- sau ceva de genul asta. Mi s-a parut o amenintare din care EA ar fi trebuit sa inteleaga ceva, printre randuri.

Sincer, mi-e perfect egal cine va lua copilul, nu-i cunosc si amandoi mi se par de joasa speta, insa mi-as paria toti banii pe sansele lui Irinel.

Blogul meu de calatorii - http://www.consiliervacante.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu cred ca Monica a citit acest subiect si a urmat sfatul lui Marius de a-si schimba strategia de aceea a castigat custodia temporara

Si acum serios: eu sunt convinsa ca un copil poate schimba multe. As vrea sa cred ca Monica, atunci cand a fost in situatia de a nu-si putea vedea copilul a realizat cat inseamna acel copil pentru ea si a decis sa faca niste schimbari in viata ei si sa lupte cu toate armele.Asta mi-ar placea sa fie adevarul, spre binele fetitei.

Mergi la inceput