Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 58

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Marius, iti spun care e acea lege: 272 din 2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului. Iar restrangerea acestor drepturi de a relationa( este explicat exact ce se intelege prin relationare)cu alte rubedenii se face doar in instanta, de catre instanta, dc interesul suprem al copilului o cere. Si nu si-au facut treaba nici AT, nici instanta, dar ultima a incercat o spoiala de motivatie cat sa fie nici nici cal nici camila. Vorbim de o custodie temporara, care s-a judecat pe ord presed. Ce viteza de gandire a avut judecatorea incat sa concluzioneze ea ca fata nu are legaturi semnificative de afectivitate cu mama!Si vorbim de o fetita de 4 ani!
Mai mult nu comentez.
Spui ca mama ar fi trebuit sa isi manifeste dorinta sa o vada. Pai dc a cerut ea custodia nu e clar?
Ce dovezi trebuiau sa se perinde ca sa poate fi luate in considerare? Are declaratia notariala a lui Irinel ca nu le-a sustinut financiar pe niciuna cat au fost in SUA. Nu au luat-o in considerare.
Avea card cu bani, cont in SUA prin care facea dovada ca poate sa suporte financiar cresterea si educarea Irinei, dar instanta a considerat ca e de prea putin timp valabil.
Despre domiciliu....haida, de!Ca dc are acei bani, se intelege ca poate inchiria-cumpara oricand un apartament.
Despre bataile cu bestialitate nu mai zic
Problema nu ar fi fost ca o scoate din tara, motivatia putea fi pertinenta, dar faptul ca o ducea in SUA ar fi putut sa ridice probleme sa mai fie adusa inapoi, dc instanta ar fi decis sa-i dea custodia definitiva lui Irinel.
Copiii atat de mici tind sa se ataseze de persoana, persoanele care le-au fost aproape, purtat de grija etc. Se ataseaza si de educatoarele de la gradi. Pai dc a recunoscut pana si Inalta Instanta ca bunica a avut un rol, de ce nu isi poate vedea bunica? Ca a spus Irinel public ca bunica trebuia sa se decida ori
Irina, ori Monica, ori Izvorani ori la naiba, de-aia, cu termen de decizie, amu ni!
Iti mai spun ceva. Probabil ca iar o veti lua ca pe poale in cap. Sunt procese la care dispar probe din dosar, sunt oameni tinuti in arest preventiv aiurea in tramvai, din exces de zel, nu am cum sa nu ma gandesc la acest proces altfel decat ca e indoielnic, nicidecum la nivel de arta, balet juridic dansat de avocati prosti si avocati stralucitori. De-asta a si cerut Monica sa fie publice sedintele, sa fie custodia judecata de persoana diferita decat cea care judeca procesul de divort. Marina ti-a mai zis o treaba legata de termenele obtinute la jud Buftea.
Sa inteleg ce? Ca pana se dumiresc ei cum sta treaba cu bataile, acest copil trebuie degringolat psihic, pedepsit sa nu-si vada mama, bunica, matusa?Oricum nu e specificat nimic de genul, deci nu au nicio acoperire.
Tu spui ca in procese nu exista sentimente, lege seaca, egala pt toti. Eu sper ca exista insa grija mare! pt copii si nu numai, dar pt ei este prevazuta o aplecare speciala(sper ca nu doar pe hartii ca sa dam bine), cat despre caracterul moral al normei juridice nu mai zic.
inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine


1. Cine o opreste pe MG sa isi ceara drepturile? Nimeni. dar se pare ca nu mai discutam de MG
2. Unde rezulta faptul ca IC a solicitat si nu i s-a acordat dreptul de a-si vedea unul dintre parinti, ca sa aplicam prev. legii in aceasta directie?
3. Daca ar exista vreo suspiciune in aceasta directie de ce nu intervine autoritatea competenta in a verifica daca se confirma sau nu aceasta suspiciune? Desi eu cel putin nu stiu ca si informatie ca ar exista o astfel de suspiciune sau cerere din partea copilului minor. Pana acum stiu doar ca unul dintre parinti care nu a primit custodia, a dorit si doreste sa relationeze cu copilul minor dar nu a cerut asa ceva in instanta competenta deci nu are ce sa i se acorde nesolicitand niciodata asa ceva(dar sa nu reluam).

Daca minorul solicita si nu i se respecta acest drept exista autoritatea competenta care sa aplice prevederile legii - dar deja este o alta discutie care din start este lovita de presupuneri si interpretari care incep invariabil cu "daca".
Ok? Si daca se doreste sa se discute despre cu totul alt subiect unde este vorba de un minor si drpturile lui ca si minor Ok discutam de alt subiect dar sa nu le amestecam ca iese o ciorba.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

ba nu, marius, ba nu. vezi ca ti-a scapat ceva...

Daca tu zici...sa fie cum zici tu.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Marius, eu sunt omul care dc bate campii ori greseste, recunoaste, oricat de aiurea ma simt eu in interiorul meu. Mi-am luat-o de la Mediajust de mi-au tremurat plombele in dinti, adevar ca inca inotam in supa mea de hormonidin care oricum nu prea ma vedeam.
Vorbeam despre drepturile copilului pe care trebuie sa le apere statul, nu tata Noe, ca poate parintii sunt putin ocupati sa-si sparga capetele.
Cat despre ceea ce cere Monica, pai ea tot cere, dar i se si da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Marius, eu sunt omul care dc bate campii ori greseste, recunoaste, oricat de aiurea ma simt eu in interiorul meu. Mi-am luat-o de la Mediajust de mi-au tremurat plombele in dinti, adevar ca inca inotam in supa mea de hormonidin care oricum nu prea ma vedeam.
Vorbeam despre drepturile copilului pe care trebuie sa le apere statul, nu tata Noe, ca poate parintii sunt putin ocupati sa-si sparga capetele.
Cat despre ceea ce cere Monica, pai ea tot cere, dar i se si da?

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine


Deci (mai) ai o experienta similara cu Mediajust? Nu ma mir. Este o profesionista pe care eu o admir declarat, deschis.
Si ea are aceeasi boala. Nu admite aiureli. No offence. Eu gresesc invariabil, mult mai mult (inca scuzabil), decat ea. Inca! Dar am grija sa ma perfectionez. Ha ce ma laud...

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

nu va mai certati mai de la bicicleta mea , sau nu era a mea, era a altuia.Nu mai conteaza, dar Marius nu o evacua fara sa-mi spui intai .O iau de buna voie , ca tot am nevoie de una.

Scuze de off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scuze si din partea mea pt off topic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Experienta cu Mediajust am, similara nu. Dar tu ai partea ta de admiratie a mea pt sufletul tau bun , mai ales ca esti barbat, si totusi reusesti sa strapunzi niste lucruri aparte, mai profunde. Insa aici, m-ai dezamagit un pic Si eu o admir sincer pe Mediajust, si iti doresc din suflet dc asta e ceea ce vrei sa ajungi cel putin la nivelul ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ok - pace!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Vad ca ai mai adaugat. Irina sa solicite la 4 ani ceva? Nu iese nicio ciorba. Copilul are nevoie de ambii parinti pt a se dezvolta armonios. Bunica a crescut-o sau ma rog, s-a ocupat indeaproape de existenta nepoatei, asta presupune relatii de atasment din ambele parti, dar interesele copilului au prioritate.
Personal, o deplang si pe Monica, imi imaginez ca mama prin ce trece. Dar deasupra ei este copilul. Copilul cu ale lui nevoi. Si de care un judecator bun si AT trebuie sa tina seama.
pana nu se demonstreaza ca unul dintre parinti ori ambii ii fac mai mult rau decat bine, ea are dreptul sa-i aibe pe ambii integrati in viata ei. Iar asta o spun si psihologii si legea si e si parerea mea umila de parinte al copilului meu.
Ok, ma opresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

In instanta nu se folosesc deductii logice asa cum iti imaginezi tu Lucia si poti fi sigura ca nu exista nimeni care nu poate dormi noaptea de grija Irinucai..ceri program de vizitare in zilele x intre orele y, daca nu ceri nu vine nimeni sa iti propuna: auzi da tu nu vrei asta? ca asa ar trebui, sa vrei

Mergi la inceput