Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 53

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Irinel e mandru ca a publicat filmuletele cu fiica lui pe YouTube:
"Nu regret acest lucru (ca a publicat filmuletele - n.r.). Ma simt mandru ca tata pentru ca am fost suficient de destept si prevazator pentru a conserva niste probe pentru ca altfel nu m-ar fi crezut nimeni", a declarat Irinel Columbeanu, la Realitatea TV

De unde reiese ca monica putea sa-si bata mai departe fata cu conditia sa nu-l paraseasca pe irinel.


Pai da, problema lui este sa aiba dreptate, sa iasa "invingator" din proces. Restul sunt victime colaterale, ce conteaza ?

Eu sunt prima care o condamn pe Monica daca si-a batut fetita, insa ceea ce a facut Irinel acum expunand totul pe YouTube este tot din categoria abuzurilor. El a dorit sa dovdeasca publicului larg ceva, ca daca era un tata responsabil aducea ca probe filmuletele acele in instanta sau la protectia copilului, cred ca se putea fara sa fie date publicitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Marius, eu cred ca am fost clara, dar ti-a spus si Alina cum e treaba cu taberele.
Capcaun, nici nu e nevoie de deductii, IC chiar a spus ca ar fi trecut sub tacere bataile dc ea nu ar fi divortat de el "pt binele Monicai". Nici macar nu e consecvent in minciuni, in plus se vede ft bine ca el a fost cel care s-a pregatit de divort.
Am vazut o reluare de la can-cantv, cu Ramona Gabor invitata. Se confirma cam tot ce am discutat pe aici de catre cele care suntem pro mama. E cumplit cum le poate tine la distanta cu acordul tacit al institutiilor, intr-o tara europeana, aderata la cam toate conventiile pt drepturile copiilor. Din nou ma pune pe ganduri statul asta si ma intreb a n-a oara dc ii voi oferi un viitor corect si real fiicei mele?
aici link dc vreti sa vizionati discutia cu RG: http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-intern/video-sora-monicai-columbeanu-a-vorbit-in-premiera-la-cancan-tv-despre-dorintele-irinei-mami-de-ce-nu-vii-la-vila-156328.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In toate tarile europene exista aceeasi legislatie la acest capitol. Tribunalul decide cui ii este acordata custodia pe baza probelor furnizate de fiecare parte, sansele sunt aceleasi - ele(sansele) scad sau cresc in functie de probele furnizate si admise de instanta, iar decizia judecatoreasca este obligatorie pentru oricine (oricare dintre parti) asa cum a fost ea data. Nu se discuta (a cata oara spun?) ca este vorba de mama sau de tata ci de un parinte (indiferent care) si copilul(copiii dupa caz) minor(i) dati spre crestere si educare parintelui.

* ca si remarca personala - chiar aici de pe DC, sunt multe cazuri in care mamica ce are in custodie copilul(sau copii minori) rezultati dintr-o casnicie sa interzica total orice contact intre copil(copii) si tatal lor dupa divort. Si nu este una singura. Asta asa de dragul corectitudinii situatiilor.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Marius, tu incerci o atitudine de judecator, dar nu iti iese, efectiv ti-e antipatica Monica, se vede din multele tale mesaje, e ok, esti liber sa gandesti cum vrei.
Cat despre ce spui tu, divortul nu s-a incheiat, vorbim de o custodie temporara, se tot afirma ca binele copilului e prioritar, cand de fapt la acel copil nu se gandeste nimeni cu adevarat, mama ce poate sa faca decat sa mearga pe calea legala, n-o sa stea ca aurolacii la portile Izvoranilor cu o armata de ziaristi pe urme? Sigur asta ar fi pe gustul duomnului, dar totusi. Nici macar la telefon nu pot vorbi, este interzisa total comunicarea. Singurele brese au fost cu anchetele, ele practic intr-o luna dc nu mai bine s-au vazut/auzit de 2 ori!!!
aici un rezumat la ceea ce s-a discutat dc va e mai usor asa.
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/ramona-gabor-irina-crede-ca-monica-e-cenusereasa-si-irinel-rergina-cea-rea-328521.html
Despre cazurile mentionate de tine ca ar exista pe forum, nu pot sa comentez pt ca nu le cunosc. Si nu ma fofilez, in cazul Monicai e evident ca e o minciuna sfruntata , ca totul e pura razbunare, din care rezbate o rautate de neimaginat chiar pt propriul copil, ma refer la duomn ov corze. Spunea ca nu e monstru si vor stabili un program de vizite. Unde e acest program?
Mamei Monicai i-a retinut cartea de munca si pasaportul. Ce face 'mnealui cu ele? Ce fel de relatie este intre soacra si ginere, cand ea i se adresa cu domnule, el cu doamna, i-a facut carte de munca, a fost angajata uficial sa-i fie bona nepoatei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

A, aseara pe realitatea duomnul se felicita ca si-a expus fiica, iar interesul lui major era ce fel de programe vizioneaza populatia si sa tragem invataminte din povestea lor, noi privitorii, indiferent de sex.
Eu nu inteleg cum mama naibii nu se autosesizeaza inca nimeni ca omul asta s-a folosit de fiica lui si sa il traga de maneca, sa-i aplice niste consecinte? Parca traim in stufaris, pe cuvant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Marius, tu incerci o atitudine de judecator, dar nu iti iese, efectiv ti-e antipatica Monica, se vede din multele tale mesaje, e ok, esti liber sa gandesti cum vrei.


Eu imi spun doar opinia. Ca nu corespunde cu ce ai dori tu sa citesti, este altceva. Si pt fiecare opinie in parte am argumentul corespunzator. Nu scriu ala bala portocala... doar de dragul de a scrie ceva neargumentat.
Ce este ala bala portocala nu ma prea intereseaza. Ok? Tehnic discutand, legal discutand, probat discutand, in acest moment dintre cele doua parti, MG nu are nici o sansa in raport cu IC la nici un punct revendicat de ea. Asa cum a pierdut in primul proces deschis de ea, am aproape certitudinea ca va pierde si in al doilea, cel putin pe ce este in prezent cunoscut ca si proba. Nici anti MG nici pro IC - nu ere relevanta. Sec discutand MG desi a deschis ea procesul, acum prevad ca il va pierde cu brio.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Marius, asa cum incerci tu sa argumentezi, justita pare o chestie abstracta si total paralela cu oamenii, cu vietile lor. Ori eu cred ca a fost inventata pt oameni.
Probatoriul lui Irinel e cel putin dubios si la limita unor infractiuni. A se vedea afirmatiile calomnioase la adresa cumnatei si a sotiei si a se mai vedea implicarea fetitei lui in plan public si exercitiul de manipulare, persuasiv sau cum vrei tu asupra Irinei.
Revocarea donatiei? Perfect legala. Insa momentul in care a facut-o vorbeste de la sine. Retinerea unor acte care nu-i apartin? Sustragerea unor sume de bani de ordinul zecilor de mii de euro din conturile Monicai asupra carora avea imputernicire de la titulara, a facut inclusiv prostia sa isi recunoasca fapta argumentand ca acei bani dorea sa-i treaca pe numele Irinei si chipurile Monica era o puturoasa in ceea ce priveste achitarea taxelor si facturilor. Vb RG: de ce nu a donat banuti din conturile proprii pt copila? Si mai ales de ce nu s-a finalizat intentia, banii ramanand in posesia lui? A dus o campanie de denigrare a sotiei, inclusiv incercare de a convinge pe toti aceia cu care M. (still Columeanu! indiferent de graba ta) avea contracte de publicitate sa-i inchida usile in nas.
Iti subliniez inca o data, ca dc avea argumente suficiente nu recurgea la mizeriile de filmari cu camera ascunsa, nu astepta ca Monica sa inainteze cererea de divort-pt ca il incrimineaza ca tata sa tina sub tacere un comportament abuziv al mamei. Iar faptul ca acum se perinda personaje dubioase care afirma lucruri despre trecutul Monicai, cc ca si prostituata, este din nou cel putin sub semnul intrebarii. Monica ar fi trebuit sa fie extrem de precoca sa apuce sa aiba clienti(si nenumarati) de genul. Faptul ca a invatat bine nu stiu cat se pupa cu o viata de noapte. Trecut are el. Ea la 18 ani mai greu. E logic, ce Doamne iarta-ma! Dc ar fi fost o sotie infidela, la cum a operat el pana acum(filmarile), pai isi lua un detectiv si stia 24 din 24 ce face M si cred ca a stiut si nu are nimic din interiorul casatoriei pt ca altfel ar fi folosit, a se vedea atacul asupra cumnatei, cu demersul lui de a o denigra. Insa cine e sub semnul intrebarii ca sot e chiar el, mai mult avem raspunsuri, a se vedea jacuzzi dar sunt muuult mai muuulte episoade. Jenant si cum a decis sa se scuze, aruncand din nou in carca Monicai scalda lui de nivelul unei orgii.
Mai ramane insa sa aflam de ce mama Monicai a acceptat sa spuna ceea ce a spus despre Monica. Este singura chestie tare pe care el o are.
Nu inteleg cum judecatoarea a putut sa ia in consideratie faptul ca Monica locuieste cu sora-sa dc nu e asa? Chiar credea ca nu se va afla pana la urma public? Eu as stramuta cazul pt ca se vede ca judecatoarea este preocupata de colonoscopii si si-a uitat menirea.
Iti reamintesc, ca dinainte sa se incheie casatoria intre cei doi, a izbucnit un scandal mediatic cu privire la trecutl Monicai, iar omul a ales sa mearga inainte cu mariajul, deci nu cred ca a fost atat de topitoc sa accepte o astfel de sotie si o astfel de mama pt copilul lui, omul face mare caz de pedigreeul lui.
Sa iti mai spun ca Irinel intr-un trecut nu prea indepartat se credea dizident? Sa il credem?
parca Buflea spunea, imi cer scuze dc nu imi amintesc corect ca tot ceea ce i se intampla acum Monicai este pt ca isi cere dreptul de a divorta de Irinel. Sunt total de acord cu aceasta opinie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca de obicei - o intreaga teorie - teoretica - fara nici o legatura cu actul juridic. In fine este firesc - la urma urmei suntem pe un forum de discutii - unde discutam vorbe atat eu cat si tu sau oricine altcineva.
Insa... cam atat si normal ca in tribunal faptele decurg altfel decat pe principiul "eu cred ca".

O zi buna iti doresc si mai putin tumultoasa.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Faptul ca pun pasiune/ suflet in ceea ce priveste aceasta custodie, nu ma face sa am o zi altfel decat senina. Numa tero a mea o poate schimba, momentan s-o trezit bine dispusa
Sa inteleg ca tu vezi dosarul si acolo apar alte lucruri decat cele declarate la zozou ori transpirate de "surse" in media? Esti omul lui C?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sa ma scuzi, marius, dar dincolo de expresiile reci, tipice si care se refera la o alta situatie decat aceea care se vede cu ochiul liber din presa, este o mare alabala portocala in tot ce zici tu ca e la dosar si ii da dreptate de cauza domnului.

actul asta juridic este facut de niste oameni, si dupa cum stim fiecare om are pretul lui. in acest caz totul se rezuma numai la bani, nu la cine e mai apt sa creasca un copil, si va castiga cine are mai multi bani.
e simplu si logic ca "respectabilul" columbeanu va castiga, restul acestui act juridic este alabala portocala. ( asta daca nu cumva , vorba luciei, tu stii mai multe decat stim noi si tatal chiar merita incredintarea copilei ).

Mergi la inceput