Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am raspuns foarte clar.Nu am nimic de adaugat. Chestia cu a da bani este relativa. Cine cui sa dea bani? Mama tatalui, tatal mamei? Nu stiu este foarte ambigua aceasta afirmatie ca si a da bani copilului.
Atata vreme cat un el si o ea sunt casatoriti si au sau nu au copii in intretinere este dreptul lor intern cum anume isi administreaza veniturile comune. Nu exista nici o dispozitie legala care sa statueze cine cumpara paine.
Daca sunt divortati nu mai au nici un fel de obligatie unul fata de celalalt nic ex sotia fata de ex sot nici ex. sotul fata de ex. sotie. Daca insa exista copii minori acestia sunt incredintati spre cerstere si educare unuia dintre parinti de exemplu. In acest caz toata obligatia si responsabilitatea privind cresterea si educarea minorilor primiti in custodie cade asupra parintelui care i-a primit. Celalalt parinte insa are obligatia de a plati in bani suma stabilita prin sentinta catre parintele care are in intretinere minorul cu titlu de pensie alimentara si cam atat.
Nu stiu ce nu este clar.

Prin instante de judecata nu se decide emotional - cine plange sau cine rade mai mult. Ar fi absurd.legile sunt clare si deciziile sunt luate strict in baza acestora. Nu este nimic cuantificabil sau obiectiv daca s-ar spune noi avem impresia sau senzatia ca acest copil va plange mai putin daca va sta in patul roz.
Probabil conteaza si timpul, alocat copilului desi sunt rezervat, vorba ta exista si bone. Ideea este daca cineva poate sa asigure concret si cu anume conditiile cele mai bune pt crestere si educare.
Nu poti sa ai sanse cu afirmatii eu sunt mama sau eu sunt tata si asa sustin eu ca din acest motiv chiar daca nu avem unde sa locuim vom fi mai fericiti. Instanta va retine sec.... nu ai conditii mai bune asigurabile pt copil. Punct. Dar desigur sunt mult mai multe in balanta, dar criteriile sunt aceleasi.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Presa (si implicit telespectatorii) au fost invitati de EI in casa lor, ei si-au transformat viata intr-un spectacol, intr-o vitrina, intr-un acvariu. Nu stiu cui a apartinut initiativa, dar dupa ce faci din viata ta un reality-show, dupa ce te mariti in direct, nasti in direct, inseli in direct si divortezi in direct, nu te mai poti plange ca te haituiesc ziaristii. Si mai trist e ca n-au facut-o pentru bani, ci doar din teribilism. In cazul asta, presa n-are absolut nicio vina, a creat si apoi a devorat propria creatie. Culege exact ce a semanat.

Sigur ca fetita n-are nicio vina si e regretabil ca s-a ajuns aici, dar nu opinia publica trebuia sa sa gandeasca la asta, nu ziaristii, ci parintii ei.

God, if I can't have what I want, let me want what I have.



gresit . gresit. gresit.
si in occident si in america sunt reality show-uri cu oameni celebri si bogati. in fapt sunt tare haioase si nu afecteaza relatiile umane in familie.
au facut-o pt bani fi sigura. asa cum irinel a dat declaratie la notar ca nu le intretine pe irina si monica ca declaratia s-o ajute in america , probabil sa stea pe soccial si sa nu plateasca gradinita fetei. chiar el a zis ca scopul a fost ca sa plateasca m putin ( sau deloc zic eu) si sa aiba beneficii de la statul american. asa ca au facut-o pt bani.
din punct de vedere legal, strict legal, nici un stat din lume nu prevede ca sotul tb sa-i asigure locuinta fostei, actuale, viitoare neveste. sg lucru pe care tb sa-l faca e pensia de intretinere a copilului si bineinteles sa imparta cheltuielile de crestere ( asta in tarile civilizate e legal). de-asta am spus m devreme ca o credeam m smechera pe monica. se pare ca a dat-o rau in bara. ce a mai strans si ea pe ici pe colo ii cheltuie pe avocati si procese. nu tu casa, nu tu masina , niste genti si niste rochii. si era sa uit- cada de jacuzzi.
un divort si m ales ca asta , daca nu te intelegi de comun acord cu sotul in privinta matrimoniala si a copil. e f stresant. dar va trece, ea se va maturiza si la cat de frumusica e isi va gasi sigur alt finantator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Xio, ai uitat de striperit cu subtioara la tzucat si cine dac le mai tine condica, zau!
Eu iti zic ca asta n-a facut atatia bani cati se vehiculau cat ii lumea. Poate iti vine sa razi dar il vad cu multe calitati de interlop, asa un mostenitor prost, un fiu risipitor si la ce varsta! numa aia stau prin cluburi si au nevoie de tabloide. Are radacini bune da' degeaba! ca de unde nu e nici Sefu nu cere. E un maimutoi, un simulacru de tata, sot, fiu, om de afaceri. Si se imbraca de zici ca e bantuit de stoluri de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

O fi - dar are milioane de dolari? Are. Monica are? Nu are. Punct.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Xio, ai uitat de striperit cu subtioara la tzucat si cine dac le mai tine condica, zau!
Eu iti zic ca asta n-a facut atatia bani cati se vehiculau cat ii lumea. Poate iti vine sa razi dar il vad cu multe calitati de interlop, asa un mostenitor prost, un fiu risipitor si la ce varsta! numa aia stau prin cluburi si au nevoie de tabloide. Are radacini bune da' degeaba! ca de unde nu e nici Sefu nu cere. E un maimutoi, un simulacru de tata, sot, fiu, om de afaceri. Si se imbraca de zici ca e bantuit de stoluri de pitici

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Mai Lucia, singura lui aventura din presa a fost cu blondele alea, im[;icit pupatura in axila, stiam ca aia cu axila se regaseste si in jacuzzi, oricum nu conteaza pt. ca au fost DUPA aventurile sotiei sale.
Ca tu nu crezi ca are bani e problema ta, omul a aparut insa in topul 500 al milionarilor in euro si pana acum eu nu am aparut acolo, deci pare-mi-se ca se numara si banii din cont pana la urma, nu ajunge oricine

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

Marius , ce pot sa zic la faza cu "are monica milioane? " ...
bine ca nu esti judacator !
iar ref la mesajul meu, nu-i rusine sa spui "bai, nu stiu !" , nu trebuie s-o dai in diverse doar ca sa lasi impresia ca ai raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Si lucrurile se fac tot mai urate...Parca este un concurs "Cine e cel mai mizerabil". Doar ca este implicat un copil. Si acest copil nu poate fi salvat, scos dintre oamenii lipsiti de morala si caracter care il inconjoara. Va trebui sa auda candva toate lucrurile care acum se discuta in presa - cu siguranta se vor gasi "binevoitori" sa-i povesteasca. Incep sa cred ca mai bine pleaca in America...Dar cu cine?

Acum Iri spune ca Moni batea fetita. Se pare ca mama lui Moni a trecut de partea lui si este gata sa povesteasca tot (sau orice!), cum Moni o batea pe fetita si...o ciupea. Sau a ciupit-o o data...Si cum Moni o tinea inchisa in casa (pe mama ei!) si nu-i dadea bani de cumparaturi. Se pare ca in familia asta toata lumea face orice pentru bani...

Acum, e posibil ca Moni s-o fi lovit pe fetita. Pana la urma Moni este o fata simpla si cunoastem parerea romanului simplu despre bataie ("unde da mama, creste" "bataia e rupta din rai"). Numai ca mi se pare ciudat ca azi "fetita spune tuturor ca nu vrea la mama ca mama o bate" si pana acum nu a stiut nimeni nimic despre asta. Adica Moni o batea pe fetita si Iri nu stia. Pai, nu inseamna ca Iri nu a fost tocmai implicat in viata fetitei?

Of, mititica asta delicioasa, oare ce va iesi din ea? Ce ar putea iesi dintr-un copil crescut de asemenea persoane? Va reusi oare sa depaseasca toate problemele astea - care cu siguranta nu se termina azi-maine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Fetelor eu nu inteleg ceva, sa ma iertati poate este de vina si varsta mea (nu am decat 23 de ani si un copil de 3 ani),dar ca mama eu as face orice ca sa yi fie bine copilului meu si apoi ma gandesc la mine,pe cand Monica facea exact invers,nu mi se pare norma sa iti cari copilul citez"ca pe un bagaj"( Irinel a spus asta la tv)pe unde iti pofteste tie inima si pe unde iti este tie mai bine netinand cont de confortul psihologic al copilului.

Acum mai este o situatie cand a fost ea plecata la Londra vreo 3 saptamani,a facut ce a facut acolo(viata ei)avocata ei spunea ca Monica nu a fost asa mult despartita de Monica(minte)Craciunul ea nu l-a facut alaturi de fetita ei asa cum era normal.

Acum revenind la situatia actuala nu stiu ce si-ar fi inchipiut ea ca ar fi avut de castigat,dau dreptate judecatorului care a lasat copilul tatalui,ei in calcul toate conditiile si unde s-a simtit copilul,copilul ar trebui sa stea in tara lui,in mediul care a fost crescut si cu care s-a obisnuit(sa luam in calcul si confortul psihologic si material al copilului"dragostea mai trece si prin stomac) de ce nu a inchiriat o casa dinainte sa faca pasul asta sa depuna actele de divort.
era de asteptat ca mama ei sa tina cu cine are mai multi bani(fiecare are un pret,nu aruncati cu rosii dar asta este adevarul)

CONCLUZIE:Era de asteptat ca acest lucru sa se intample mai devreme sau mai tarziu,el s-a folosit de ea(in sesnul ca era frumoasa,tanara,avea o fata tanara de brat) si ea s-a folosit de el(a scoso din orasul Bacau,a scoso din saracie,a cizelato,pe langa asta i-a scos mai toata familia din saracie,a duso unde nu cred ca ajungea ea fara ajutor).

Asta este parerea mea fara suparare.

Nu iese fum fara foc.
In dragoste si in razboi totul este posibil.
Cum iti asterni asa dormi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Xio, nu ma pune sa rascolesc porcheriile de pe net, am copil, sunt om seriosAia cu axilili apetisanti ii alta zana. Acum , habar n=am cronologia caz doar nu m-am scrantit sa-i tin proiectoarile pe budigaii lui Viri ( )
Fomahulti exact, exact. Insa nu cred decat dc vad negru pe alb ca Moni si-a batut fetita. Astea-s tunuri momentan de dinaintea razbelului. Si chiar asa: el pe sub ce poale mai era cand toate astea se intamplau? Putea Moni sa scoata fata din tara fara acordul lui?
Marius, poa' sa aiba bani din partea mea sa-i intoarca cc cu lopata ca tot strumf urat si batran iaste, nu-l face om pt mine. E o corciala de om de afaceri cu tot cu topul lui si nu m-ar mira sa aflam mai devreme sau mai tarziu ca dc tot ii plac cluburile atat de tare si fufele sa aiva niscaiva afaceri ilicite de manechinuite. Dar stiu ce vrei sa spui. Mi-ar place sa cred macar un pic ca totusi se va tine cont de interesul copilului nu de conturile din banci. Oricum asta nu e o garantie ca nu poate Viri sa incheie falit cu distractiile la cat timp isi petrece pe langa termitele alea. Pe termen lung tind sa cred ca tot Moni va fi baza, fiind tanara si ahtiata sa adune. dar asta e doar asa, un feeling, nu am pretentia sa am dreptate.
Mathilda stii bine ca nu se compara vedetele mioritice cu alea de pe la voi deci si showrile-s pe masura, adica la noi e circ si balacareala in toata legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladybird32

Marius , ce pot sa zic la faza cu "are monica milioane? " ...
bine ca nu esti judacator !
iar ref la mesajul meu, nu-i rusine sa spui "bai, nu stiu !" , nu trebuie s-o dai in diverse doar ca sa lasi impresia ca ai raspuns.


Asa ai tu certitudinea? Daca tu zici....
In fapt ce conteaza?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput