Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Aici i-a taiat craca sotul, cand cu divortul, le-a recomandat acelora pt care ea lucra sa nu-i mai dea de lucru.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Pai el a fost motivul major pt. care avea acele contracte.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Xio, deci dupa tine, morala e simpla: fiecare pentru el in viata, indiferent daca esti singur sau casatorit. Nu primi nimic, ca ti se ia inapoi daca nu faci frumos. Mananci cat produci si mergi in vacanta dupa cum te tine buzunarul propriu. Conduci masina pe care ti-o permiti (daca iti permiti, daca nu, nu) si, eventual, tu stai la bloc si el la...Izvorani.
Da' intreb si eu: de ce trebuie sa ma casatoresc? Sau, de ce mi-ar trebui trai la comun, daca traim fiecare dupa standardul sau?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

daca el a fost motivul major pentru care nevasta avea contracte, atunci cu siguranta tot el este motivul major pentru care nevasta nu are custodia copilului.
e logic, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Xio, deci dupa tine, morala e simpla: fiecare pentru el in viata, indiferent daca esti singur sau casatorit. Nu primi nimic, ca ti se ia inapoi daca nu faci frumos. Mananci cat produci si mergi in vacanta dupa cum te tine buzunarul propriu. Conduci masina pe care ti-o permiti (daca iti permiti, daca nu, nu) si, eventual, tu stai la bloc si el la...Izvorani.
Da' intreb si eu: de ce trebuie sa ma casatoresc? Sau, de ce mi-ar trebui trai la comun, daca traim fiecare dupa standardul sau?

Discutia aluneca pe o panta interesanta ...
Aici in America exista notiunea de alimony - adica legea specifica ca in cazul unui divort, cel cu venituri trebuie sa ii asigure celuilalt un nivel de trai decent, atata timp cat acesta ramane necasatorit. Cred ca exista si tari europene care au aceasta lege - Anglia stiu sigur ca o are ... De aceea exista diverse persoane care divortate fiind, traiesc in continuare decent, pe renta primta de la fostul sot.

Personal eu am sentimente mixte in ceea ce privste aceasta lege - dupa mine incurajeaza "statul acasa pe banii ex-partenerului". Eu inteleg ca cei di soti sa imparta o viata buna cand sunt impreuna si da, inteleg sa si imparta ceea ce au acumulat impreuna - dar dupa aia, fiecare se descurca independent din moment ce traiesc independent.
Despre persoanele care decid sa stea acasa pentru copii - eu cred ca ar trebui sa constientizeze bine acest risc. Asa cum mamele care se duc la serviciu isi asuma riscul de a lasa copilul pe mana strainilor, de a-si expune copilul la imbolnaviri, de a-l vedea mai putin - asa si mamele care vor sa elimine aceste riscuri, trebuie sa isi asume varianta ca in cazul in care relatia cu sotul nu mai merge, ele vor ramane pe drumuri ...

Stiu ca deschid o cutie cu viermi si incerc sa o fac cat mai delicat cu putinta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Aici i-a taiat craca sotul, cand cu divortul, le-a recomandat acelora pt care ea lucra sa nu-i mai dea de lucru.
inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Pai el a fost motivul major pt. care avea acele contracte.
**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Si ce daca ? Networkingul, pila pe romaneste, se foloseste oriunde in lume - o recomandare in ziua de azi este esentiala. Totusi, o pila te pune in functie dar nu te mentine acolo ... Monica s-a facut cunoscuta in lumea modei datorita relatiilor sotului ei ... daca este buna si potrivita pentru profesia de manechin (si dupa mine este), cariera ei nu ar trebui sa fie afectata ...sau in fine, intr-o societate mai putin corupta, nu ar trebui sa fie afectata.

Poate asta a fost unul din motivele pentru care Monica a vrut sa isi extinda cariera in afara - poate a realizat ca in Romania, influenta sotului si caracterul lui murdar nu ar ajuta-o sa ramana totusi pe picioarele ei, dupa despartire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Uite aici link-ul, aparusera si filmuletele la un moment dat, si mai multe articole in care se sugera ca ar fi bisexuala, dupa ce a declarat public ca ii plac mai mult femeile decat barbatii.

www.newz.ro/stire/71850/show-lesbi-cu-monica-columbeanu-incendiar.html" target="_blank">http://www.newz.ro/stire/71850/show-lesbi-cu-monica-columbeanu-incendiar.html

http://banatul.info/monden/monica-columbeanu-bisexuala.html

Unul dintre cele mai controversate interviuri ale ei in care cu gura ei spunea ca i se pare ok sa aiba relatii bisexuale a aparut in FHM.
Nu cred ca ii face un prea mare serviciu chestia asta acum. Pana la urma, instanta va trebui sa decida care e raul cel mai mic... adica parintele cel mai putin toxic...




Blogul meu de calatorii - http://www.consiliervacante.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cea mai reprezentativa remarca citita de mine

Citat:

Pana la urma, instanta va trebui sa decida care e raul cel mai mic... adica parintele cel mai putin toxic...

Este cel mai apropiat de adevar din punctul meu de vedere. Sunt si eu parinte si ambii ar merita sa fie decazuti, moral discutand.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Despre persoanele care decid sa stea acasa pentru copii - eu cred ca ar trebui sa constientizeze bine acest risc. Asa cum mamele care se duc la serviciu isi asuma riscul de a lasa copilul pe mana strainilor, de a-si expune copilul la imbolnaviri, de a-l vedea mai putin - asa si mamele care vor sa elimine aceste riscuri, trebuie sa isi asume varianta ca in cazul in care relatia cu sotul nu mai merge, ele vor ramane pe drumuri ...



Chiar nu stiu cum merge legea pe la altii, dar in Romania, statul acasa cu copiii nu aduce nici un risc; adica, in majoritatea cazurilor, sotii au procente egale la un partaj. Cazurile in care procentele nu-s egale sunt putine si bine justificate; cand vine vorba de copiii, nu se prea accepta.
Diferenta se face in alte moduri: sotul (sotia) potent face "invarteli" cu averea, adica proprietatile sau bunurile partajabile sunt pe firme, fundatii, conturile prin paradisuri fiscale, adica te pomenesti cu Monica mai avuta in acte decat Irinel, care sta la tata acasa.
Deci, legal nu sunt riscuri.
Practic, sunt cu duiumul. Despre asta, cred, vorbeste legea aia de care ai pomenit.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

da, si eu sunt parinte si realizez ca unui copil ii va fi mult mai bine langa un parinte ( chiar si "toxic" ) decat cu parintii decazuti din drepturi . ( chiar asa, in acest caz , ce se intampla cu copilul? in plasamentul cui este trecut? )
referitor la cazul in discutie este clar ca fiecare dintre noi vedem "toxicitatea" si gradul acesteia in felul nostru.
( cateodata si eu cred ca sunt toxica pentru copiii mei ca le impun niste chestii, e doar un exemplu, poate neinspirat )

candy , am citit link-urile, nu mi se pare atat de toxic sa te dai in stamba la o petrecere, fara a fi cu copilul dupa tine, cu presa pe urmele tale , cum nu mi se pare toxic sa recunosti ca e posibil sa fi atras si de persoanele de acelasi sex.
toxic mi se pare sa iti placa numai persoane , e drept de sex opus, toate aproape de aceeasi varsta , adica cu vreo 30 de ani mai tinere decat tine.
dar asta e parerea mea despre toxicitate si moralitate, sunt convinsa ca alte persoane pot avea alte pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Rufus, se pare ca nu intelegi ce spun : sotia si sotul intra in casnicie fiecare cu bunurile dobandite separat: ea cu apartamentul, el cu masina. Mobileaza impreuna apartamentul, au evident banii la comun (mancare, intretinere, vacante etc).
In cazul unui divort MIE MI SE PARE de bun simt ca ea sa ramana cu apartamentul ei, el cu masina cu care a venit, iar in privinta bunurilor dobandite impreuna, sa se inteleaga. Poate nevasta vrea coltarul cumparat de el si el vrea plasma.

Referitor la intrebarea pusa, nu vad care este legatura intre casatorie si bunuri. Tu te casatoresti pt. bunuri?



Buflea, cand Monica a avut un acces de aere de superiotate, acces care a iritat multa lume, Botezatu a fost cel care a spus ca Monica a aparut pe podium doar pt. ca Irinel a bagat bani si relatii in asta, ea neavand constitutia de manechin. A spus ca a luat-o doar din cauza lui irinel.
Daca eu bag bani si te promovez pe tine, cand nu mai bag banii evident ca nu te mai ia lumea, cu atat mai mult cu cat te promovam la prieteni si cunostinte.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput