Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

da' chiar...ce s-a intamplat cu baietelul?



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Hai sa pun si eu problema din alt unghi: dar de ce nu primeste Monica nimic, in urma acestei casnicii, nu stiu exact cat a durat, dar chiar nu conteaza! Aici chiar daca esti casnica primesti o compensatie pentru munca ta, asta e clar, nu conteaza ca ai bone, etc, se considera ca daca tu nu erai nici el nu avea veniturile alea pe care le are.

Inafara ideii urate de a lua copilul de la mama, nu stiu de ce nu pot sa cred deloc, dar deloc ca pana acum a fost abuzata si brusc si peste noapte s-au gasit dovezi, si pana acum Irinel nu a facut nimic ca sa impiedice asta, ca parinte responsabil ce se da.

Ca sa nu mai spun de gestul penibil de a nu-i da nimic, ba chiar de a-i lua si donatia, dupa ce ai dormit in acelasi pat, ai trait in aceasi casa, ai fost o familie cu persoana respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Saskia mi-a placut mult fraza asta "Aici chiar daca esti casnica primesti o compensatie pentru munca ta, asta e clar, nu conteaza ca ai bone, etc, se considera ca daca tu nu erai nici el nu avea veniturile alea pe care le are. "
Daca si altii ar gandi asa, ar fi mult mai multi oameni fericiti, pentru ca daca stai o perioada acasa sa iti cresti copii nu inseamna ca nu faci nimic, ci din contra ii dai ocazia sotului sa se axeze pe cariera, mai ales daca aportul lui financiar este mult mai mare , decats a fiti amandoi plecati zi lumina de acasa si banii sa se duca pe bone, iar copii sa-i vezi noaptea in somn....

In legatura cu subiectul acum Monica atunci cand s-a casatorit nu l-a obligat pe Irinel cu pistolul la tampla sa o ia, eu am vazut cu totul altceva din nunta lor supramediatizata...asa ca Irinel si-a luat si aceasta posibilitate atunci cand s-a casatorit, asa cum ne luam noi toti, sa fii parasit la un moment dat.Daca o fi semnat sau nu ceva inainte de nunta, in tara nu e ca-n America recunoscut, deci o fi facut doar pentru impresia artistica.
Si cu luatul inapoi a donatiilor, ia sa isi retraga toti donatiile facute peste tot, sa vezi daca se poate, deci atunci cand primesti o donatie nu e definitiv, e exact ca atunci cand ti se da o jucarie si cand nu esti cuminte ti se ia, se pune pe dulap pana iti revizuesti comportamentul? Eu nu am mai auzit de donatii retrase pana acum, poate de imprumut, adica iti dau, te folosesti de el, da e tot al meu.Poate nu a fost folosit termenul corect, pentru ca atunci sunt in stres toti care au primit o donatie , in bani sau obiecte, ca li se poate lua oricand inapoi...

In legatura cu pacalitul copilului de catre tata cum ca mama este in America, nu a fost greu, mai ales ca stia copilul ca mama merge acolo , asa ca a acceptat usor minciuna.De aceea nici nu a mai scos-o din casa sa nu cumva sa o vada pe strada ca nu mai tinea vrajeala si copilul ar fi vrut la mama, ceea ce ar fi daramat mitul mamei care isi bate cu capu de pereti copilul zilnic...Acel copil ar fi fugit de mama respectiva , oricate jucarii i-ar fi adus, ceea ce s-a vazut clar ca nu e cazul.
Dar cum la noi banii vorbesc, clar si la cine va ramane copilul, mai ales ca Monica nu are avocati buni care sa o ajute , ci doar sa-i ia banii.Dar acum banii se duc repede pe avocati, ea sursa de venit nu mai are, doar nu credeti ca prietena aia o si plateste pe postul respectiv, e doara sa sa dea bine la proces ca e mama responsabila cu servici si venit stabil...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Da, poate fi retrasa daca asta doreste cel care a donat, ba chiar mai mult, sunt cazuri in care vin mostenitorii si contesta o donatie de acum zeci de ani pe motiv ca parintele care a donat un bun nu stia ca ei vor veni pe lume, altfel nu ar mai fi donat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

larasarit interesant ce ai scris, deci trebuie sa fii un fel de clarvazator, o mama omida in caz ca vrei sa donezi ceva, ca nu se stie ce zic aia ce vor veni dupa tine .Prefer sa nu primesc in acest caz nici o donatie , nu ca s-ar fi inghesuit cineva sa-mi faca una, da asa preventiv.Voi refuza din start

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Hai sa pun si eu problema din alt unghi: dar de ce nu primeste Monica nimic, in urma acestei casnicii, nu stiu exact cat a durat, dar chiar nu conteaza! Aici chiar daca esti casnica primesti o compensatie pentru munca ta, asta e clar, nu conteaza ca ai bone, etc, se considera ca daca tu nu erai nici el nu avea veniturile alea pe care le are.

Inafara ideii urate de a lua copilul de la mama, nu stiu de ce nu pot sa cred deloc, dar deloc ca pana acum a fost abuzata si brusc si peste noapte s-au gasit dovezi, si pana acum Irinel nu a facut nimic ca sa impiedice asta, ca parinte responsabil ce se da.

Ca sa nu mai spun de gestul penibil de a nu-i da nimic, ba chiar de a-i lua si donatia, dupa ce ai dormit in acelasi pat, ai trait in aceasi casa, ai fost o familie cu persoana respectiva.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Dar nu au ajuns inca la procesul de divort - pe ce te bazezi ca nu primeste nimic? Vor ajunge - se va determina masa partajabila si va avea loc partajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Marius, am si eu o intrebare pentru tine: si mie imi dadeau cu virgula postarile tale insa intelegeam ca nu tii neaparat cu Irinel din rationamentul rece juridic pe care-l dai ca explicatie.
Totusi ceva scartia...
Dar acum mi-am dat seama ce nu inteleg.

Scriu aici niste premize si niste concluzii (poti sa fii sau nu de acord cu ele):

In general se spune ca in Romania copii sunt incredintati mamelor in procesele de custodie, adica ca exista o predilectie a judecatorilor pentru asta. Aduc ca argument si ceea ce sustin diverse asociatii de tati cum ca ar fi discriminati cat si perceptia generala.

Tu sustii insa ca totul se hotaraste pe baza probelor, la rece, fara nici o discriminare emotionala.

OK, atunci tatii care in majoritate nu-si "primesc " copii ori nu ii solicita, nu ii doresc, ori nu au conditii la fel de bune ca mamele. E corect ?

Asta imi dadea cu virgula la postarile tale despre acest caz, dintr-o data justitia este impartiala, rece, judeca numai pe baza probelor administrate (cum ar si trebui sa faca)? Adica aerul asta impartial al judecatorilor in cazul asta, in contradictie cu perceptia generala ca mamele "primesc" copii nu are totusi nici o legatura cu influenta data de averea lui IC ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Lali, perceptia aia nu-i chiar o perceptie, e o realitate.
Sunt mai multe motive dar, in principiu, la conditii egale, judecatorul inclina spre mama. De fapt, nici macar conditii egale nu trebuiesc sa fie: daca mama are conditii decente pentru cresterea copilului si nu se dovedesc devieri de comportament si daca doreste, mama este viitorul tutore. Trebuie sa recunosc, ca barbat, ca, daca tatal doreste implicare in crestere si educare si o face cu raspundere, putina mame refuza acest lucru fostului sot, indiferent ce scrie pe hotararea de divort.
In cazul Columbenilor, influienta averii lui Irinel nu cred ca a contat, pentru judecatoare a fost simplu: Monica nu avea casa si nici venit, adica n-a venit pregatita cu dovezi. Cum nu in acea instanta se judeca custodia definitiva, judecatoarea n-a stat prea mult pe ganduri si a sanctionat superficialitatea cazului Monicai, stiinda ca viitorul complet va avea la dispozitie probe temeinice pentru a judeca cum trebuie.
I-a facut, daca vrei, un bine Monicai, care are sanse sa se trezeasca pentru procesul care va conta cu adevarat.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In mare masura a raspuns Rufus (si altadata a facut-o) insA ca sa revin la intrebarile puse de tine cazurile majoritare de acordare a custodiei inclina spre mama copiilor cazuistica motivatiei fiind diversa insa in general tatii nu solicita custodia fiecare avand motivatia lui. Dar in cazul in care o fac rareori probele furnizate de parti sunt fix echivalente este o situatie mai mult teoretica dar daca fortam situatia pentru exemplificare exista jurisprudenta conform careia se aplica relatiile informale sau cele care tin de natura umana si practica a dovedit ca relatia mama-copil este mai favorabila relatiei tata-copil prin natura umana a acestor relatii. Asa incat se poate spune ca la o adica o mama in raport cu copiii ei poate inregistra un potential avantaj intr-o sentinta din acest punct de vedere al jurisprudentei. Dar este un teren extrem de sensibil putand fi usor demontat pe probe certe contrarii unei astfel de turnuri decizionale.
Sper sa fi raspuns la ce am intuit ca ai intrebat.

*Nota - MC sau GM in viitor nu cred ca va ajunge la un astfel de punct.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput