Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Marius, eu am mai intrebat pe undeva si nu mi-ai raspuns: tu chiar crezi ca Iri nu va "influenta" justitia? Mi se pare tare ciudat sa creada cineva asta, sa creada cineva ca divortul lui Iri se va judeca dupa legi...Nu ma refer la teorie ci la practica. Cred ca deja exista sute de exemple, procesele (sau lipsa lor) lui Bercea Mondialul, Tiriac ala micu', doamna Paunescu, fiul nu-stiu-carei parlamentare care si-a batut prietena si a trecut cu masina peste cineva care a incercat sa o apere, copii de prefecti si primari care sfideaza constant legea....Eu una nu am nici cea mai mica indoiala ca Iri va mitui judecatorii pana cand va obtine (aproape) tot ce doreste. Marius, tu te indoiesti ca Iri si multi alti oameni cu bani mituiesc judecatorii?

Desi cred ca am mai scris asta: Moni trebuia sa stie ca asa se va intampla asa cum stia ca doamna Columbeanu fiind nu i s-ar fi intamplat nimic daca ar fi calcat pe cineva cu masina beata fiind si depasind viteza legala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

aici unele raspunsuri, in sfarsit!
http://dreptlatinta.kanald.ro/Noutati/avocata-monicai-face-marturisiri-incendiare-despre-divortul-sotilor-columbeanu/

http://dreptlatinta.kanald.ro/Noutati/avocata-monicai-irina-era-sa-se-inece-in-piscina-cand-era-in-grija-domnului-columbeanu/

http://dreptlatinta.kanald.ro/Noutati/iri-vreau-ca-monica-sa-se-linisteasca-pentru-ca-nu-sunt-un-monstru-sa-o-opresc-sa-isi-vada-fetita/
http://dreptlatinta.kanald.ro/Noutati/zamfira-stepanescu-domnul-columbeanu-are-sanse-sa-castige-custodia/
http://dreptlatinta.kanald.ro/Noutati/fosta-avocata-a-monicai-zamfira-stepanescu-domnul-columbeanu-urmareste-sigur-decaderea-din-drepturi-a-doamnei-columbeanu/
http://dreptlatinta.kanald.ro/Noutati/dana-dorian-talentul-de-regizor-lui-iri-este-cunoscut/
http://dreptlatinta.kanald.ro/Noutati/ana-maria-prodaneu-pe-iri-il-stiu-ca-un-maimutoi-din-grupul-in-care-facea-parte/
http://dreptlatinta.kanald.ro/Noutati/mioara-roman-mi-se-pare-dramatic-tragic-ce-se-intampla-cu-acest-copil/

Lali pai eu am tot zis. Eu nu am apucat ieri sa mai vad ce s-a mai intamplat
interesant ce balbait era Irinel in ultimele declaratii. Nu e monstru, dar le-a tinut la distanta atata timp e cumplit sa nu-ti vezi copilul/mama si sa ii spui copilului ca mama e in concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

"Remarca, totusi, instanta ca ambele parti recunosc faptul ca minora a crescut sub supravegherea directa a mamei reclamantei parate.
Asa fiind, instanta nu poate trage concluzia unei preferabilitati a reclamantei parate numai pentru ca mama acesteia s-a ocupat de minora. Asa cum s-a aratat,ceea ce este relevant este comportamentul mamei/tatalui fata de copil,iar nu relatia cu bunicii."


Mai am o problema legata de motivarea sentintei judecatorului: sa ridice doua degete sus mamele si tatii denaturati de copii de 4 ani a caror copii petrec mare parte din zi cu bunica materna !

Aveti mare grija , ca nu e de bine !

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mai am inca o intrebarica, Marius.
Declaratia notariala, sub semnatura dnei Tariceanu-asta e picanterie, aia in care Irinel afirma ca nu le-a intretinut pe niciuna dintre fete in SUA, sa inteleg ca e o minciunica perfect legala?
ca asa a motivat-o exclusiv pt ca Monica sa-si poata aranja sederea in America.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cred ca Moni i-a facut Irinei cont pe fb daca a pus doar poze cu ele doua. Si da, pareau fericite impreuna. Am inteles ca si intrevederea lor de ieri a decurs foarte bine. Chiar sunt tare curioasa cum se va termina totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Daca Monica ar fi primit custodia temporara si apoi definitiva ( asa ii zice?) a copilului ar fi putut sa plece cu Irina, in America fara ca Irinel sa fi fost de acord, fara sa semneze el ca "ii da voie" Irinei?
Poate o mama sa-si stabileasca domiciliul ( si pe al ei si pe al copilului) in alta tara, fara ca tatal sa incuviinteze ( dupa ce bineinteles, tribunalul a hotarit definitv si irevocabil ca acel copil ramine mamei)?


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Da.
Insa desi nu ai intrebat am sa continui eu o idee ca daca prin sentinta se stabileste dreptul celuilalt parinte la vizita minorului(si in majoritatea cazurilor se stabileste) si prin plecarea din tara sau prin oricare alt fapt acest drept ii ese diminuat poate sa depuna plangere penala impotriva celuilalt parinte.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui marius

Potrivit deciziei de indrumare nr. 10/1969 a fostului Tribunal Suprem – care isi pastreaza si astazi forta obligatorie – in determinarea interesului copiilor minori se tine seama de o serie de factori,printre care:
1.posibilitatile materiale ale parintilor,
2.posibilitatile de dezvoltare fizica,intelectuala si morala pe care copiii le pot gasi la unul dintre parinti,
3.varsta copilului,
4.comportarea parintilor fata de copil inainte de divort,
5.legaturile de afectiune stabilite intre copil si familie.
6.S-a decis, de asemenea, ca, la aprecierea intereselor copiilor, instanta trebuie sa tina seama de intregul complex de imprejurari privind varsta si sexul copilului,
7.atasamentul acestuia fata de unul sau altul dintre parinti,
8.de posibilitatile materiale si moralitatea parintilor si,
9.in general, de existenta celor mai prielnice conditii pentru cresterea si educarea minorului.

Asta urmareste judecatorul.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius vreau sa te intreb, punctele de mai sus sunt intr-o ordine anume, adica criteriul material este primul luat in calcul ?

Iar daca la punctele 2-9 se constata o oarecare "egalitate" intre parinti, iar la punctul 1 un parinte dovedeste ca are conditii decente de a creste copilul, iar celalalt e milionar are castig de cauza cel din urma ?

Ca daca e asa, sintagma cu "banii n-aduc fericirea" nu e nici macar ... legala !

Ordinea este data de publicarea in sine a lor - nu are o relevanta anume. Asa cum am mai spus se iau toate elementele probatorii nu doar unele si se judeca sistemic.
Castiga cel care demonstreaza ca poate sa asigure conditii superioare fata de celalalt. Nu se pune problema daca esti sau nu milionar tu sau celalalt ci dintre cei doi care are sau poate sa aiba (sistemic discutand) cele mai bune conditii pt minorul in discutie. IC are mult mai bune conditii decat MC. Probat desigur nu e vorbe.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Marius, eu am mai intrebat pe undeva si nu mi-ai raspuns: tu chiar crezi ca Iri nu va "influenta" justitia? Mi se pare tare ciudat sa creada cineva asta, sa creada cineva ca divortul lui Iri se va judeca dupa legi...Nu ma refer la teorie ci la practica. Cred ca deja exista sute de exemple, procesele (sau lipsa lor) lui Bercea Mondialul, Tiriac ala micu', doamna Paunescu, fiul nu-stiu-carei parlamentare care si-a batut prietena si a trecut cu masina peste cineva care a incercat sa o apere, copii de prefecti si primari care sfideaza constant legea....Eu una nu am nici cea mai mica indoiala ca Iri va mitui judecatorii pana cand va obtine (aproape) tot ce doreste. Marius, tu te indoiesti ca Iri si multi alti oameni cu bani mituiesc judecatorii?

Desi cred ca am mai scris asta: Moni trebuia sa stie ca asa se va intampla asa cum stia ca doamna Columbeanu fiind nu i s-ar fi intamplat nimic daca ar fi calcat pe cineva cu masina beata fiind si depasind viteza legala.



Cred ca iti dai seama ca nu am de unde sa stiu daca cineva mituieste pe altcineva - insa nu fac speculatii asa ca sa am ce face.
Pot insa sa afirm ca fiecare parte isi are avocatii lui - care avocati urmaresc cu certitudine orice motivatie a instantei, care motivatie intotdeauna se sprijina pe fapte probatorii pe care le si specifica in mod detaliat. Verificati ce probe au fost administrate de cele doua parti, care dintre ele au fost admise de tribunal care nu au fost admise de tribunal - de ce au fost admise cele care au fostr admise si de ce nu au fost admise cele care au fost respinse si din cele ramase admise care a fost concluzia tribunalului si care concluzie s-a terminat prin sentinta in sine. Totul este oficial, logic, publicat, nu este loc de indoiala. Daca una dintre parti se considera neindreptatita exista procedurile admise de lege in acest sens. In rest discutam doar asa... defapt oricum discutam doar asa doar suntem pe un forum

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Mai am inca o intrebarica, Marius.
Declaratia notariala, sub semnatura dnei Tariceanu-asta e picanterie, aia in care Irinel afirma ca nu le-a intretinut pe niciuna dintre fete in SUA, sa inteleg ca e o minciunica perfect legala?
ca asa a motivat-o exclusiv pt ca Monica sa-si poata aranja sederea in America.


inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine


Sigur ca este legal sa declari ce doresti in nume propriu, nu prea inteleg intrebarea. Nu e firesc sa dai ce declaratie doresti in nume propriu, tu, eu, altcineva? Asta a declarat el si a autentificat prin notar declaratia. Care este intrebarea?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput