Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

eu nu inteleg cum a "reusit" irinel sa obtina copilul.
Am un caz in familie,copil de 4 ani crescut de bunica paterna,mama combinata cu unul,da divort.Nici un avocat nu i-a dat vreo sansa sa obtina copilul,tatal.Copilul SE IA F. GREU DE LA MAMA,cf. legilor din Romania,doar in anumite cazuri:mama curva ,betiva ,drogata sau boli psihice.
Poate sunt niste avocati pe aici sa ne spuna daca este asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

so true and so so cruel!
http://alice.revistatango.ro/2011/03/monica-gabor-columbeanu/


si o declaratie a bunicului Columbeanu
http://www.ziare.com/irinel-columbeanu/monica-columbeanu/ion-columbeanu-irina-are-gena-alba-a-familiei-columbeanu-video-1078600

si sa mai ne descretim fruntile...beee
http://www.cotidianul.ro/138877-Becali-Inaltimea-i-a-despartit-pe-Columbeni

greseala ei a fost cu ordonanta, nu poti sa judeci in regim de urgenta asa ceva daca fetita nu era in niciun pericol. In plus Fomalhauti are dreptate: si-a dat foc la valiza cu faptul ca dorea sa plece cu ea dincolo si nu oriunde ci peste ocean. Oricum, cred ca era tot aia, Irinel i-ar fi luat fetita.
Monica am inteles ca are la activ venituri proprii si peste media unei femei din RO si nu numai cu un job obisnuit. Da, datorita numelui purtat le are, dar cate nu sunt asisderea? Mdah, e un mesaj grav transmis mamicilor, descurajant. Pana la urma un copil mic trebuie sa fie langa mama, si un copil in genere, e o legatura care doar in cazuri extreme nu se incheaga, dar in genere e incomparabila cu oricare alt tip de relatie. Copil am fost deci stiu din acea postura, acum sunt si mamica deci stiu si din postura asta.
Si cand a luat-o ieri de la gradi Irinel a actionat unfair. Daca a lasat fata sa fie dusa dimineata de mama-sa, putea sa-i comunice atunci sau pe parcursul zilei ca are de gand sa o ia el de la gradi pe a mica. Nu era nevoie sa o puna in ridicol si s-o lase sa se duca degeaba, mai ales ca a vazut presa cand a luat fata( poate chiar de el chemata,asa sa cum a regizat bine merci episodul cu gaura cheii )
Ladybird exclente observatiile! Omul a pregatit terenul.
Si aici dupa cum se stie, ce i-a lasat Virinelul A. Lesko la despartie http://www.napocanews.ro/2009/08/anna-lesko-si-barbatii-bogati-din-viata-ei.html , iar mamei copilului lui ii i-a tot, am inteles ca exista si o un fel de contract prenuptial intre ei!
Fomalhauti sunt doua tipuri de acte, diferite: donatia si vanzarea cumpararea. Primul e un act unilateral(din vointa unei singure persoane, a celui care da un bun din patrimoniul sau), gratuit, creaza obligatii doar pt donator etc. In schimb in vanzare cumparare e vorba de obligatii de ambele parti, contraprestatii, ambii cu interese patrimoniale. Au categoric regimuri juridice diferite. Si donatia intre soti poate fi rasturanata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui karfe

eu nu inteleg cum a "reusit" irinel sa obtina copilul.
Am un caz in familie,copil de 4 ani crescut de bunica paterna,mama combinata cu unul,da divort.Nici un avocat nu i-a dat vreo sansa sa obtina copilul,tatal.Copilul SE IA F. GREU DE LA MAMA,cf. legilor din Romania,doar in anumite cazuri:mama curva ,betiva ,drogata sau boli psihice.
Poate sunt niste avocati pe aici sa ne spuna daca este asa.

Mai sa fie. De unde ai luat asta ca virgula copilul "se ia f. greu de la mama"?
Nu exista in nici o lege o astfel de prevedere. In lege exista parinte prn aceasta intelegandu-se fie mama fie tata in absolut egala masura.
Ambii parinti au sanse din acest punct de vedere absolut egale pentru simplul motiv ca nu conteaza el/ea, mama/tata ci doar interesul copilului minor.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti


1.Marius, adica in cazul meu, care stau acasa (cu copiii), daca as divorta, sotul meu ar putea cere copiii fiindca eu nu am venituri?

2.Revenind la cazul Columbeanu: nu inteleg cum e cu "revocarea donatiei". Adica un adult, teoretic responsabil, a facut un act la notariat si se poate razgandi dupa 5 ani? Atunci de ce nu se poate "revoca" un act de vanzare-cumparare?

3.Alta intrebare (tot pentru cei care se pricep la justitie): nu se judeca situatia existenta in momentul respectiv? Adica, ieri sau alaltaieri cand s-a judecat, Moni avea casa, donatia nu era revocata. Pana la urma si ea poate argumenta: "Pai eu il reclam pentru afaceri necurate si pierde casa pe care o are."

4.In plus mi-e greu sa cred ca in ultimii 5 ani, Irinel Columbeanu nu a cumparat case, terenuri, masini (cu valoarea unei case...) care se impart jumi-juma....

5.De fapt cred ca decizia este corecta dar nu din motivele enumerate ci fiindca Monica dorea sa plece cu fetita in USA, cam definitiv si tatal ei (al fetitei) practic nu mai avea cum sa o vada cu regularitate - chiar avand banii, nu este simplu sa ajungi in USA o data pe luna macar...

6.Si inca ceva: stim cu totii ca justitia din Romania poate fi influentata si sunt convinsa ca Irinel va profita de "oportunitate".


1. Daca tu sau tatal sau oricare dintre parti nu conteaza, nu poate demonstra in fata tribunalului ca poate sa asigure conditii pt crestere si educare mai bune decat cealalta parte - desigur sansele ca judecatorul sa ii acorde custodia minorului este nula. Orice judecator va analiza toate probele aduse in instanta si va da castig de cauza asa cum este firesc partii care poate sa sigure cele mai bune conditii. Pt cazul tau - da este foarte posibil.
2. Da se poate razgandi.
3. Se judeca intotdeauna doar pe baza probelor admise in instanta in acel moment. Este de datoria partii prin avocat sa furnizeze toate probele care ii pot fi favorabile la momentul prevazut de lege. In plus ca si observatie Monica nu are in proprietate mai nimic pentru ca nu a avut nimic si nici nu a obtinut nimic
""Pai eu il reclam pentru afaceri necurate si pierde casa pe care o are." - aceasta afirmatie este nefondata si nu are oricum nici o legatura cu vreo procedura sau un proces de custodie la o adica.
4. Daca prin acte se demonstreaza ca el Irinel a achizitionat bunuri in perioada casniciei si atentie daca se demonstreaza ca aportul sotilor este echivalabil pentru ca daca Irinel demonstreaza prin probe ca este doar efortul lui nu intra in discutie partajarea in procent de 50%. Ar fi bine sa intelegem ca partajarea bunurilor comune intre soti are loc in principiu daca ambii soti au participat in mod egal la obtinerea acestora. In cazul in care una din parti furnizeaza probe care sa contrazica acest principiu - are toate sansele ca bunurile respective sa i se acorde de drept.
5. Asa cum am mai spus opinia mea este ca decizia era de asteptat pentru ca prin lege se acorda custodia minorului acelei parti care furnizeaza probe ce demonstreaza ca are cea mai buna calitatea de a asigura interesele minorului pentru crestere si educare.
La rece:
1. Unde a crescut copilul pana acum?
2. A crescut buine pana cum in acel loc?
3. A avut toate condiiile necesare?
4. Cine a asigurat acest conditii?
5. Cine va asigura conditiile in viitor?
6. Care sunt aceste conditii prin comparatie fata de situatia initiala?
si asa mai departe....

prin conditii se intelege generic discutand - adapost, hrana, igiena, conditii sanitare si de locuit, mediu personal, securitate, capacitatea financiara a sustinatorului, stabilitatea sustinatorului samd.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
so true and so so cruel!
http://alice.revistatango.ro/2011/03/monica-gabor-columbeanu/

Un articol PROST.
Cine declara "nu sunt de acord cu justitiile care atribuie copiii tatilor, cu atat mai mult cu cat tatii sunt ridicoli si imorali si, pe deasupra, mandri de imoralitatea lor" poate afirma cu aceeasi seninatate ca "oamenii grasi sunt imorali" sau ca "fumatorii sunt criminali". Cand un asemnea om mai si afirma dupa peroratiile precedente ca "e o tara trista, cu justitie stramba si public orb" te gandesti oare cum ar arata in viziunea ei "o tara vesela, cu justitie dreapta si public cu ochii cascati"?
Undeva in text gasim si sursa veninului blogoritei: am trecut si eu prin aceeasi situatie, in plan profesional, pentru ca m-am lasat pacalita, magulita, convinsa, de o bogatasa plina de complexe care era admiratoarea mea. Clasica lupta dintre bogatasele pline de complexe si cenusaresele neintelese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui karfe

eu nu inteleg cum a "reusit" irinel sa obtina copilul.
Am un caz in familie,copil de 4 ani crescut de bunica paterna,mama combinata cu unul,da divort.Nici un avocat nu i-a dat vreo sansa sa obtina copilul,tatal.Copilul SE IA F. GREU DE LA MAMA,cf. legilor din Romania,doar in anumite cazuri:mama curva ,betiva ,drogata sau boli psihice.
Poate sunt niste avocati pe aici sa ne spuna daca este asa.

Mai sa fie. De unde ai luat asta ca virgula copilul "se ia f. greu de la mama"?
Nu exista in nici o lege o astfel de prevedere. In lege exista parinte prn aceasta intelegandu-se fie mama fie tata in absolut egala masura.
Ambii parinti au sanse din acest punct de vedere absolut egale pentru simplul motiv ca nu conteaza el/ea, mama/tata ci doar interesul copilului minor.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Am luat-o de la avocati facuti cu tona pe la particulare ,tocmai de aceea am cerut aici si parerea altor avocati.
Acele persoane au avut incredere in ei si i-au ascultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Capcaun, e nepotrivita alaturarea frustrarii autoarei intr-o problema de custodie a unui pui mic, ai dreptate. Ma refeream strict la ce spune despre Monica.
Marius, in princip ai dreptate, ca nah! cica barbatii si femeile sunt egali in drepturi. Uite ca nu se va tine cont de nimic, iar fetita cu ajutorul presei de doi bani va fi inmanata tatalui cu felicitari. Copilul nu e un pui iesit din ou si ii spune mama celui pe care il vede prima data in apropierea sa. Practica in Romania era ca da(si asta nu poti nega), copilul ii era incredintat mamei, mai ales cand e mic. Rar mama nu era luata in considerare, adica trebuia sa faca ceva al naibii de rau ca sa nu ii fie incredintat copilul. Ei, mai sunt si exceptii, unii fiind deasupra firii, nu a legii neaparat. Si asta exclusiv pe motiv de bani si influente. Exemple mai sunt: Mirabela Dauer, Maria Ciobanu...
In luna decembrie a vuit presa cu Irinelu' cel obsedat de carnita tanara, cand a fost cu cele doo dudui in baie. Nici macar la un hotel, ci acasa, caminul Irinei. Moni era in America. La doua-trei zile dupa aparitia in presa a porcarioarei comise de sot,ea s-a intors in Ro, el asteptand-o la aeroport cu o floricicaca si cum nici gura nici nu mancase. A fost tocata in presa si i-au fost varate in ochi imaginile cu infidelitatea. Era ceva de genul "de data asta ce mai spui, ca e totul evident, nu mai poti nega?" " Chiar accepti asa ceva, cum il iubesti stiind ca iti face asta, ce familie sunteti?"
Si la asta se refera Alice in articol. Pe Irinel pot sa numar pe degete de cate ori l-am vazut cu fetita pana la declararea razbelului. Acum joaca un rol si atat. Din pacate nu se gandeste ca este doar el si tatal lui, doi batrani ! barbati, care ii vor oferi ce fetitei?
Si in acest caz toti s-au uitat in gura Monicai, la declaratiile ei absolut copilaresti, i-a sictirit infatuarea ei si de atunci le-a stat in gat. Pt ca pana la urma cati nu s-au dat in vant dupa Preaty woman? Iar la noi povestea e scrisa repetat in moduri absolut vulgare, cu un lung sir de protagonisti si presa a facut din fufe vedete. Diferenta a fost felul Monicai, uitandu-se ca era un copil, o liceanca combinata cu un tip cu 30 de ani mai mare, bogat, dar nicidecum senil, si cu o moralitate indoielnica. El nu s-a multumit cu umblatul din floare in floare, el l-a vrut trambitat mai mereu in presa.
Si pusca fix cu ce declara Monica in recurs, ca ea a a vut o discutie cu el si l-a pus sa se gandeasca daca vrea o familie sau sa fie liber? Pt ca, stupoare! nu a mai inghit-o si pe asta si a facut cale intoarsa in SUA, cui i-ar mai fi ars de un Craciun in familie cu presa calare pe tine cand nu tie ti se datoreaza "placerea ", ci aceluia care ar fi trebuit sa le protejeze pe ele? Ca acum era totul negru pe alb, chiar nu mai era de dat cotita. Asa ca Irinelul a luat masuri si a dus fata la psihopupu, dar nici nu s-a potolit pt ca si-a revazut exa...A Lesko. Deci nici pomeneala sa aleaga in favoarea unei familii adevarate.
S-a spus inclusiv ca Irina nu se intelegea cu colegii de gradi din State, pai din nou e minciuna, ca fata a luat ore de de lb engleza de mica, tocmai pt ca maica-sa a tinut cont de mediul in care se invarte taica-sau si sa se poata intelege cu toti strainii care le calca pragul casei.
Eu una asa vad lucrurile de din afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Mie mi se pare fireasca reactia lui Irinel, care acum lupta cu toate mijloacele ca sa-si pastreze fetita. Dupa mine, negocierea a fost simpla: el vroia un mostenitor, ea vroia bani si pozitie sociala, iar casnicia a fost una "deschisa", cum ambii au declarat in multe randuri. Fiecare era liber sa-si traiasca viata paralela. Ambii au obtinut ce-au dorit, insa acum ea vrea si banii si fetita. Asa ca acum el ii arata pisica: Ei, stai un pic, ca nu asa ne-am inteles...

In principiu, sunt solidara cu femeile, insa Monica nu e nici pe departe o victima. Cred ca si-a tesut un plan diabolic si, in final, acesta s-a intors impotriva ei. Mai mult ca sigur Irinel are si alti asi in maneca, cum ar fi dovezi privind imoralitatea sotiei sale sau marturii ale angajatilor de la Izvorani, pe care le va folosi daca va fi nevoie. Relatia lor a fost una falsa de la bun inceput, se vedea cu ochiul liber. Mi s-a parut mai degraba o tranzactie decat o casnicie adevarata.

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Candy, exact asa parea, asta era siscuza presei pt toate tocanitele facute cu ea de-a lungul anilor. Nu cred ca s-ar fi incurajat o legatura intre copil si bunica materna, ca sa nu mai spun de implicarea mamei in viata Irinei...ar fi incredibil de crud sa-i faci asta unui copil. Eu spun ca asta rastoarna afirmatiile tale si nu doar ale tale. Monica isi mai dorea copii, dupa care s-a oprit din declaratii. Monica s-a mutat de la Izvorani cu tot cu copil. Sunt niste intrebari. Eu iti spun ce am observat. Monica a crescut. Mie mi-e tare draga fetita lor, cand eram gravi cu pupa mea, ma uitam la emisiuni dc reuseam sa le prind, tocmai pt ca imi placea fetita si eu la randul meu asteptand tot o fetita. Si alaturi de fetita lor i-au fost mereu ori bunica ori mama-sa. Iar comportamentul unui copil nu poate fi decat natural, mi-e greu sa cred ca nu e ft atasata de ambele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Presa (si implicit telespectatorii) au fost invitati de EI in casa lor, ei si-au transformat viata intr-un spectacol, intr-o vitrina, intr-un acvariu. Nu stiu cui a apartinut initiativa, dar dupa ce faci din viata ta un reality-show, dupa ce te mariti in direct, nasti in direct, inseli in direct si divortezi in direct, nu te mai poti plange ca te haituiesc ziaristii. Si mai trist e ca n-au facut-o pentru bani, ci doar din teribilism. In cazul asta, presa n-are absolut nicio vina, a creat si apoi a devorat propria creatie. Culege exact ce a semanat.

Sigur ca fetita n-are nicio vina si e regretabil ca s-a ajuns aici, dar nu opinia publica trebuia sa sa gandeasca la asta, nu ziaristii, ci parintii ei.

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Mergi la inceput