Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

ce oribil e mesajul lui Columbeanu senior ... cum au dreptul sa publice un asemenea text rasist? si mie mi-e mila de Irina, voi va dati seama ce inseamna sa nu isi mai vada mama la varsta ei si sa fie manipulata in halul asta? credeti ca nu va avea acces mai tarziu la toata informatia despre ce se intampla acum ? taica-su o distruge pur si simplu!

iar Marius, tu asa jubilezi la tot circul asta de zici ca e ocazia sa demonstrezi tuturor ce putere pot avea barbatii ... parca ar fi demonstratia ta personala...Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** *** Anna, o nastere cu viteza


Exact !!! asta am observat si eu la d-l moderator, bucurie, de parca ar zice "na, mai rau iti trebuia" ... nici nu ma mira de altfel de cind cu marturisirea de pe forum referitor la sotia dinsului "m-am suparat pe ea pe ca banii ei erau banii ei, iar banii mei erau comuni" ... in fine D-zeu e deasupra tuturor acestor judecatori/ avocati/ bla bla bla si se va face dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Asa o fi dar nici Irinel nu cred ca a luat-o din dragoste netarmurita ! Pentru el a fost una dintr-o serie de fete frumoase si muuult mai tinere pe carere si le-a prins la butoniera. Casatoria lor a fost o mezalianta, fiecare a avut un interes altul decat dragostea.
Iar paralela cu Mel Gibson nu pre isi are locul, ca macar actorul si-a facut singur banii pe cand Irinel i-a mostenit in mare parte.

Sunt convinsa ca n-o sa-ti schimb eu parerea categorica pe care o ai, dar nu ma pot abtine sa te intreb - de ce crezi ca s-au casatorit ? e nevoie aveau de aceasya mezalianta ? Tot ceea ce au facut casatoriti puteau face si nelegalizand relatia ...inclusiv copilul ...

Am mai explicat odata parerea mea: Monica s-a casatorit pentru ca a fost vrajita de mirajul vietii in lux din care gustase alaturi de Iri, iar el cred ca a facut acest pas probabil pentru ca-i ticaia si lui ceasul, voia familie, copil iar Monica era frumoasa, tanara, manipulabila.
Si cred ca familia Columbeanu (in care il includ si pe tata socru) isi dorea urmasi legitimi, dupa datina strabuna, dintr-o relatie legalizata. Si nu cred ca Irinel, dupa "salba" de june tinere prin care trecuse ar fi luat o femeie de varsta lui de nevasta.

Inteleg parerea ta ... foarte probabil astea au fost motivele, sau in fine, o parte din ele ... ce nu inteleg este ce e RAU in aceste motive, ce este atat de revoltator ca destramarea relatiei lor sa produca atatea orgasme printre oamenii de rand ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Xio, pe bune acum, las-o asa. Cand vei deveni mama ai sa intelegi. Chiar esti pe din afara treburilor. Aseara spunea Prigoana ca nu crede ca e vb de bataie, ci doar ca musiu C. isi arata muschii. A argumentat cu propriul copil, Maximus, pe care l-a luat la un tete a tete si l-a intrebat dc e batut de careva, i s-a raspuns afirmativ fiind nominalizate pe rand bunica si mama si i s-a si aratat cum, se batea al mic cu pumnii in piept. La sfarsit omul pus pe ganduri il intreaba dc il mai bate careva, iar cel mic i-a spus ca cc chiar el, tatal si din nou i-a aratat cum. Prigoana a concluzionat ca dc se uita careva in gura lu' al mic 4 ani, ii decade pe toti din drepturi. Sunt convinsa ca ceva iz de adevar o fi dar in nici un caz bataie cu bestialitate timp de jde luni. Oricum si dc ar fi asa, tata-sau s-a scufundat cu totul in jacuzzi sau nu a mai dat pe acasa tot atata timp si cum adica trecea sub tacere "pt binele Monicai"dc aceasta nu cerea divortul iar asa nu o va ierta ever amin pt ce i-a facut fetei?
aa ati auzit cum s-a referit la Irina, fiica lui? Irina 1 pana la bataie in SUA, Irina 2 de la bataiesi acum Irina 3 for ever ca-i departe de mama-sa Chiar sunt curioasa cum se interpreteaza chestia asta psiho?
Marius a incercat sa vorbeasca pur si simplu dpdv al unui jurist, dar fiind la un subiect mdeh... de barfa, chit ca eu cred ca ar trebui sa luam mai in serios unele aspecte, prea a transat totul sec, si da, a sarit peste partea cu justitia care nu e oarba la noi ci se uita la bozonarul unora, mai mult, chiar pe youtube...doar Iri si-a justificat prin faptul ca dorea sa vada judecatorii care manageriau recursul acele filmulete spre a sti cui sa deie fata.Am si spus ca am remarcat o deosebire totala in felul lui de a fi, al lui Marius, de obicei pe forum, adica bun de pus pe rana si chiar I mean it. Nu cred ca detaliile din viata lui personala au ce cauta aici, eu una nu am citit si nici nu au legatura cu ce vorbim noi, nu e fairplay.Si eu m-am iritat dar am preferat sa ii spun ce problema am vis- a vis de postarile lui de aici si sa nu ma ambalez aiurea si poate fara motiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
N-ai fost ironica deloc, Buflea.
Pai hai sa vedem, te intanesti tu cu un "mos" de 50 si ceva de ani. Tu manechina, el plin de bani, in varsta, nu este atragator.
POvestesti fericita cum dupa doar 2 ore de la intalnire ai fost cu el in pat.
Te-ai indragostit de el,nu? Dupa ce l-ai vazut prin presa, la intalnirea face 2 face a fost dragoste la a n-a vedere.
hai sa nu fim ipocriti aici si sa ne ascundem dupa degete, fata a fost cu Irinel pt. bani, el a fost cu ea pt. ca avea banii care sa ii permita sa-si cumpere ce femeie vrea.

Eu nu sunt deloc ipocrita - sunt doar mult mai flexibila in gandire ca tine. Nu te contrazic, poate ai dreptate - dar nici nu te aprob. Eu chiar accept ca POATE in cazul lor a fost ceva mai mult decat un contract meschin, dar nu sunt sigura, deci nu dau sentinte si nu vreau sa introduc acest element in a judeca relatia lor. Ce importanta are "de ce", "la cat timp", "cat", "la ce varsta", "cu ce varsta", "cu cati bani in banca" si "cu ce scop" ?
Imi pare ca nu poti trece de aceste intrebari, si de aceea judeci evenimentele prin raspunsurile categorice pe care ti le dai (tu, presa de scandal, declaratiile lor) la ele. Si iata ca ajungi sa te bucuri de ce li se intampla, sa te ingretosezi, sa definesti foarte clar RAUL si BINELE in viata, precum si PIPITELE de FETELE CUMINTI.

Sigur, nu sunt eu in masura sa iti dau sfaturi si sunt sigura ca nici nu am sa te conving ... dar cred ca in viata si mai ales in profesia ta, in care ai de a face cu oameni, este foarte important sa nu ii judeci si sa poti trece peste prejudecati ... exprimari de genul "m-am saturat", "mi-e scarba de X", "bine imi pare" ...etc ma fac sa am rezerve - prea pari ca tratezi oamenii dupa reputatia pe care o au vis-a-vis de standardele tale, si cum in meseria ta ai cotact permanent cu oamenii, nu stiu exact daca asta ajuta.
Sigur, in apararea mea, spun ca s-ar putea sa ma insel in ceea ce te priveste - ceea ce am spus mai sus nu este nicidecum un verdict, incerc sa nu te judec si promit ca daca ma imbolnavesc, o sa apelez la serviciile tale desi cred ca nu stau prea sus in lista ta de persoane integre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

marius, nu m-ai lamurit. intrebam de custodie temporara pentru ca asta exista acum pentru irina, pana la terminarea divortului.
sa presupun ca pe aceasta custodie scrie fara dreptul mamei de a vedea copilul, nu?, ca altfel nu imi explic imposibilitatea monicai de a isi vedea fata fara nici o reactie din partea legii.
atunci vin si te intreb din nou, cum este posibil sa existe o astfel de custodie , data de niste persoane ale legii, intr-un proces in care chiar mama cerea in regim de urgenta custodia copilului?
de unde au stiut acele persoane ale legii, atunci cand au dat aceasta custodie, ca monica nu este o mama buna? ( ca nu are spatiul unde sa o creasca, hai sa fim seriosi , ca nu lucra ca ziliera si nu traia pe strada) si nu numai atat, ca tatal ei e o persoana mult mai capabila sa creasca o prunca de 4 ani???
stii ce cred eu, marius? in spatele a tuturor literelor de lege exista coruptie dar in romania exista coruptia in fata literelor de lege.
nu stiu ce articol de lege poti sa imi prezinti ca sa imi demonstrezi contrariul, dar realitatea e chiar in acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mai Buflea, mai, lasa-ma cu sfaturile astea legate de profesia mea, ca am mai auzit pe forumul asta de 10000 de ori pana acum girjile diversilor useri referitor la cum o sa termin eu facultatea, cum ma port cu oamenii samd.
Ce legatura are dom'le sula cu prefectura, mai exact conduita mea profesionala cu ce fac in timpul liber?
Ai impresia ca daca imi spun parerea despre o femeie casatorita din interes inseamna ca nu imi tratez pacientele bine?
Care ar fi logica?
Hai ca daca am ajun iar in punctul asta discutia a luat-o rau pe aratura.


Asa cum tu ma judeci pe mine am si eu dreptul sa o judec pe o persoana PUBLICA pe care am vazut-o dand declaratii despre viata ei si care si-a petrecut ani buni din viata la TV.
Am dreptul sa imi spun parerea chiar daca difera de a ta.



Da, copilul poate inventa, dar in acelasi timp copilul poate spune adevarul si toti sa creada ca inventeaza.
Si exemple sunt cu duiumul, doar ca sunt copii molestati ani la randul din cauza ca mama nu ii credea.
Si tocmai din acest motiv se fac investigatii, ca sunt unii oameni carora nu le pasa ca Monica e Monica si Irinel e Irinel, si vor sa afle daca a fost sau nu abuz fizic.
daca un copil spune ca tata l-a abuzat sexual se investigheaza treaba chiar daca toti apropiatii si toata familia jura ca e inventata povestea.



Lucia, nu vad ce legatura are faptul ca sunt sau nu mama. Daca as avea un copil as gandi altfel despre femeile care se vand pt. bani si faima?

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

draga Xio, hai sa iti spun ceva, eu sunt bunica unei fetite de 3 ani. La fiecare sfarsit de saptamana fata sta la mine pentru ca parintii lucreaza si nu are cu cine sta. Nu am atins acest copil niciodata, acest pui reprezinta pentru mine absolut totul, este sufletul meu, si totusi cand vin parintii sa o ia printre primele cuvinte pe care le spune este ca i-am dat nana,si sa o vezi ce convingatoare doreste sa fie. Parintii ei ce ar trebui sa faca? La varste asa mici fac asta ca sa fie in centrul atentiei,iar daca stai sa te gandesti acest Columbeanu a spus clar ca el nu a vazut niciodata cand fata a fost agresata.Atunci mi se parea normal sa spuna ca va cauta sa observe comportamentul mamei fata de copil si nu ca vrea sa fie decazuta din drepturile parintesti.De aici se vede clar scopul acestei familii -Ion si Irinel Columbeanu.Ca drept dovada si ultimele declaratii ale bunicului- ca este de etnie roma .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

xio, nu este vorba despre tine in acest subiect, si nu este vorba despre calitatile tale , si nu este vorba nici despre lipsurile pe care le afisezi pe acest forum.
am inteles ( cred ca toata lumea de pe aici ) de ce nu iti place monica, dar aici este vorba despre altceva: monica nu poate sa isi mai vada copilul acum si poate sa il si piarda.
cand o sa ai un copil sunt convinsa ca o sa intelegi ce inseamna asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

marius, nu m-ai lamurit. intrebam de custodie temporara pentru ca asta exista acum pentru irina, pana la terminarea divortului.
sa presupun ca pe aceasta custodie scrie fara dreptul mamei de a vedea copilul, nu?, ca altfel nu imi explic imposibilitatea monicai de a isi vedea fata fara nici o reactie din partea legii.



Am sa-ti raspund eu in locul lui Marius. Nu ca n-ar putea si el.
Justitia functioneaza, uneori, opus lucrurilor pe care le consideram noi logice. Asta pentru ca gandim cu sufletul.
Nu stiu ce scrie pe custodia temporara referitor la vreun drept de vizita. Dar, daca nu scrie nimic, din omisiune sau deliberat, Monica nu-si va vedea copilul, pentru ca nu exista o constrangere a tatalui, la care el sa se opuna. Chiar daca scria ca Monica are voie, Irinel putea alege sa refuze, impotriva hotararii; Monica ar fi stat pe la poarta si nici macar Politia nu ar fi putut sa intre in casa aluia; ar fi trebuit o alta actiune in instanta, executare a sentintei, etc.
Personal, cred ca nu exista drept de vizita in acea sentinta, iar Columbeanu profita de acest fapt. De altfel, daca ar fi scris, Monica ar fi aratat la toate televiziunile ca Irinel incalca o hotarare judecatoreasca, nu s-ar fi luptat cu "gorilele" Columbenilor, prin curtea casei.
In ceea ce priveste dreptul ei de a sta acolo, sustinut de Marina, o sa spun doar ca Irinel isi poate permite orice, conform legilor romane. Adica si daca era proprietara pe jumatate si i-ar fi fost interzis accesul, ea nu ar fi putut reintra in casa decat in urma unei hotarari judecatoresti, care sa conteste actul lui. Ca sa va creasca tensiunea si mai tare, imaginati-va ca, la intoarcerea din concediu va gasiti casa ocupata de niste oameni, care au spart yala, s-au instalat si au schimbat incuietorile. Credeti ca intrati peste ei si ii luati la omor? Nuuuu...veti fi voi acuzati. Deschideti proces, prin care chemati pe respectivii in fata instantei, va duelati in acte (voi aveti, dar judecatorul vrea sa vada daca au si ceilalti), casigati, urmeaza apel, recurs, apoi executor, contestatii la executare, apoi evacuarea, dar cu asigurarea unui spatiu temporar pentru lucrurile lor (pana isi gasesc o alta locuinta).
Iata cateva scenarii perfect posibile, intamplate in realitate. Niste avocati destepti si abjecti te pot tine cativa ani departe de casa ta, copilul tau (desi cazurile in care sunt implicati minori au termene mult mai scurte, nu vin la rand cu gramada).

Ok, sa revenim la barfe, dar retineti ca nu au legatura cu realitatea dpdv al justitiei. De aia apar raspunsurile lui Marius cinice, fiind doar reale.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Rufus, e o porcarie la noi de justitie, cand pt proprietate la americani unii fac omor dc le este incalcata in perfecta legitimitate. Mai spunea zilele astea un tip la tv, imi scapa numele, ca atunci cand a divortat si s-a pus problema custodiei, efectiv nu au fost lasati ei parintii pana nu s-au porcait, adica sa aduca dovezi care e mai abject decat celalalt...in conditiile in care ambii erau parinti buni, recunoscut recirpoc, doar ca nu mai puteau fi sot si sotie, acolo aveau probleme.
Xio, nici nu ma asteptam sa-mi raspunzi altfel. Pana sa am fata cam asa raspundeam si eu si bineinteles ca stiam cel mai bine cum se cresc copiii Nu am sa imi povestesc trairile, in nici un caz aici, dar iti spun sigur-sigur( trebuie sa ma crezi pe cuvant ) ca pana nu traiesti pe pielea ta sentimentul de mama, nu ai cum sa stii. Si crede-ma, ca te poate schimba radical 180 de grade o traire de genul, ramai paf! oricat ai crede dinainte ca te-ai cunoaste de bine, tu pe tine. Ca sa nu mai vorbesc de cei din jurul meu, care sunt mai paf, ca nu stiu de unde li se trage dc ma apuca toate alea cand vine vb de copilul meu
Edit: eu nu ma pricep la psihologie, am niscaiva idei, ca orice om mai ales roman, care se ricepe la tot si toateDar cred ca un copil abuzat are alte limbaje prin care da semnale ca s-a petrecut ceva rau cu el. Pe bune, ca in filmulete i s-a sugerat de tz ori ca mama a batut-o, chiar si ca mamicile pot fi cumparate, ca asta asta e net caracteristica lui mosulache. Noh, stiu acum, inca nu e mosulache in genere, mie imi pareau toti batrani de la 30 de ani, cand eram mica, dar pt Monica e cam mosulache musiul asta.

Mergi la inceput