Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Mai fetelor , ma bag si eu in seama cu RH- desi nu e cazul meu , insa cumnata mea , a avut 3 sarcini pierdute din care una la 5 luni, dupa care a a reusit sa pastreze cea de a4a sarcina si a nascut un baietel sanatos. Avea RH- si la nici una din piedreri nu i s-a facut acel vaccin si nici dupa nastere, ea nu stia ca trebuie , iar doctorii au fost prea indiferenti cred, iar acum , ramanand iar insarcinata , isi doreau f mult cel de-al doilea copil , a trebuit sa faca avort pt ca toti medicii au spus ca bebe nu va fi " normal" pt ca nu i s-a facut vaccin cand a trebuit. i s-a spus" vrei sa faci un handicapat??" DOamne , in ce lume traim...........

19+

Ajuta-ne Doamne sa nastem prunci sanatosi !



asta s-a intamplat in romania?
nici macar dupa 3 pierderi si 1 sarcina dusa pana la capat nu este SIGUR ca va fi un copil cu probleme. poate fi si riscurile cresc odata cu numarul de sarcini. dar nu e sigur. a doua parere nu a cerut?
pacat ... pacat

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si 20+
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Mai fetelor , ma bag si eu in seama cu RH- desi nu e cazul meu , insa cumnata mea , a avut 3 sarcini pierdute din care una la 5 luni, dupa care a a reusit sa pastreze cea de a4a sarcina si a nascut un baietel sanatos. Avea RH- si la nici una din piedreri nu i s-a facut acel vaccin si nici dupa nastere, ea nu stia ca trebuie , iar doctorii au fost prea indiferenti cred, iar acum , ramanand iar insarcinata , isi doreau f mult cel de-al doilea copil , a trebuit sa faca avort pt ca toti medicii au spus ca bebe nu va fi " normal" pt ca nu i s-a facut vaccin cand a trebuit. i s-a spus" vrei sa faci un handicapat??" DOamne , in ce lume traim...........

19+

Ajuta-ne Doamne sa nastem prunci sanatosi !



asta s-a intamplat in romania?
nici macar dupa 3 pierderi si 1 sarcina dusa pana la capat nu este SIGUR ca va fi un copil cu probleme. poate fi si riscurile cresc odata cu numarul de sarcini. dar nu e sigur. a doua parere nu a cerut?
pacat ... pacat

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si 20+
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Da , se intampla in Romania , in Constanta mai exact . A cerut si alta parere dar nu i-au dat nici o sansa. M-am chinut f mult sa ii conving sa nu renunte , insa erau atat de convinsi de medici ca bebe nu va avea nici o sansa sa fie normal , incat eforturile mele au fost inutile.Eu am spus: o data ce a avut 3 pierderi fara sa i se faca acel vaccin riscul a existat inca de cand a avut cea de a4a sarcina pe care a dus-o la capat si totusi baietelul e perfect sanatos. ...Imi pare rau , si lor mai mult ca mie cu siguranta .. insa frica de a avea un copil cu probleme a fost mai mare...

19+

Ajuta-ne Doamne sa nastem prunci sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

ooooohhhh Doamne , mai fetelor ce povestiti voi aici va urmaresc si ma ingrozesc de cate nenorociri pot exista
ps: am pus si eu poze cu butixul si bestiuta noastra

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Da, da, aceea. :)

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

Vorbesti de cartea "what to expect when you expect"?
varianta romaneasca, bineinteles

16+


DPN 4 iulie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Mai fetelor , ma bag si eu in seama cu RH- desi nu e cazul meu , insa cumnata mea , a avut 3 sarcini pierdute din care una la 5 luni, dupa care a a reusit sa pastreze cea de a4a sarcina si a nascut un baietel sanatos. Avea RH- si la nici una din piedreri nu i s-a facut acel vaccin si nici dupa nastere, ea nu stia ca trebuie , iar doctorii au fost prea indiferenti cred, iar acum , ramanand iar insarcinata , isi doreau f mult cel de-al doilea copil , a trebuit sa faca avort pt ca toti medicii au spus ca bebe nu va fi " normal" pt ca nu i s-a facut vaccin cand a trebuit. i s-a spus" vrei sa faci un handicapat??" 19+

Dragelor, nu pot sa nu intervin din nou caci subiectul acesta intr-adevar devine de cosmar cu asa grozavii, si e sigur ca nici una dintre noi nu avem nevoie de ganduri negre si ingrijorari suplimentare.

Vreau sa zic in primul rand ca situatia descrisa de Roberta e f nefericita, dar cred ca f izolata si doar descrie incompetenta crasa si ignoranta impardonabila a doctorilor! Parca traim la 1900 toamna, cu toata tehnica si avansul medical asa ceva nu e scuzabil sa se intample!!! Repet, factorul Rh nu este o problema acolo unde medicul isi face datoria si pacientul este informat! E de nescuzat ca acei medici nu au testat si acordat tratament profilaxic (imunizare) gravidei respective pe parcursul atator sarcini, dar mai presus e inuman ca au sugerat insistent avort pe motiv de potential handicap doar pe vorbe, nu urmare a vreunor testari. Exita teste clare, standard, care detecteaza si dozeaza anticorpii mamei, cat si gradul de afectare fetala, daca este cazul (dati cautare pt testul "Kleihauer-Betke" sau "Coombs indirect"). De cele mai multe ori e vorba de icter sau anemie hemolitica a fatului, ambele tratabile, sau potential de nastere prematura, dar nici vorba de handicap. In cazuri extreme dar f rare, cand mama are totusi dezvoltati un nr f mare de anticorpi, dar nu este diagnosticata si tratata, pot aparea anumite anomalii pe care nu le detaliez caci nu e cazul, dar care toate sunt vizibile la examen ecografic (stomac, ficat, splina marite de ex.).

Asadar e aberant ce s-a intamplat si cred cu tarie ca e un caz izolat si irepetabil in cazul vreuneia dintre noi, pentru ca avem puterea informatiei si mergem la doctor inarmate cu artilerie grea. Lasati la o parte gandurile negre, cel putin legat de Rh toate o sa fim OK.

PS: Oricum incompatibilitate de Rh apare doar cand partenerul mamei cu Rh negativ are factor Rh pozitiv, dar si atunci copilul are 50% sanse sa aibe Rh mamei, deci poate nici sa nu fie cazul de incompatibilite. E cazul in familia mea: primii doi copii ai mamei mele (fratele meu si cu mine) i-am mostenit Rh-, si doar sora mea cea mica (a treia sarcina), are Rh+ al tatalui meu.

Inchei si eu sa plec acasa, cu bucuria ca s-a mai incheiat o saptamana de lucru. Va doresc un weekend placut si linistit!

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 15+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Laura, Lissa, multumesc mult pentru raspunsuri. Cam ce ati scris voi stiam si eu.
Nu, nu mi-au aparut anticorpi, dar fac titrari din 6 in 6 saptamani (prima sarcina - incompatibilitate grup si RH). Nu sunt panicoasa, m-am informat din surse de incredere (doctori), nici eu nu iau in seama prostiile de pe net (avort pentru ca ai RH negativ - OMG!!!).
Am crezut despreKrissy ca a pierdut sarcina la 28 de spat. din cauza RH-ului si am mai auzit de un caz similar(la 6 luni) si am inceput sa ma intreb: cum mi-as da seama? Adica ar exista simptome sau pur si simplu as constata si n-as avea ce face?
Stiu ca la prima sarcina nu prea exista riscuri, dar ma gandesc ca e mai bine sa stiu ce si cum.

Sanatate la burtici, odihniti-va mult!

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Laura,ai cumva articolul sa il postezi si aici?



Savvy,de ce faci titrari? ti-au aaprut anticorpi?
deci americanii astia sunt f relaxati cand e vorba de rh,serios. in afara la cele enumerate de Laura, nu fac nik. NU mi se ia sange lunar,nici macar trimestrial. daca apar sangerari intervin,daca nu...ei zic ca totul e ok. in primul trim mi-au luat sange si atat,pana in sapt 28 cand primesc vaccinul nimeni nu a pomenit de rh,cred ca am fost avertizata daca apar sangerari sa merg la medic. Multuemsc lui DD ca nu am avut.


Mama de Ana si 20+


DPN 4 iulie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy

Laura, Lissa, multumesc mult pentru raspunsuri. Cam ce ati scris voi stiam si eu.
Nu, nu mi-au aparut anticorpi, dar fac titrari din 6 in 6 saptamani (prima sarcina - incompatibilitate grup si RH). Nu sunt panicoasa, m-am informat din surse de incredere (doctori), nici eu nu iau in seama prostiile de pe net (avort pentru ca ai RH negativ - OMG!!!).
Am vazut-o pe Krissy ca a pierdut sarcina la 28 de spat. din cauza RH-ului si am mai auzit de un caz similar(la 6 luni) si am inceput sa ma intreb: cum mi-as da seama? Adica ar exista simptome sau pur si simplu as constata si n-as avea ce face?
Stiu ca la prima sarcina nu prea exista riscuri, dar ma gandesc ca e mai bine sa stiu ce si cum.

Sanatate la burtici!

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Laura,ai cumva articolul sa il postezi si aici?



Savvy,de ce faci titrari? ti-au aaprut anticorpi?
deci americanii astia sunt f relaxati cand e vorba de rh,serios. in afara la cele enumerate de Laura, nu fac nik. NU mi se ia sange lunar,nici macar trimestrial. daca apar sangerari intervin,daca nu...ei zic ca totul e ok. in primul trim mi-au luat sange si atat,pana in sapt 28 cand primesc vaccinul nimeni nu a pomenit de rh,cred ca am fost avertizata daca apar sangerari sa merg la medic. Multuemsc lui DD ca nu am avut.


Mama de Ana si 20+


DPN 4 iulie 2011




citat din mesajul lui krissy
Asadar, prima sarcina nu am pierdut-o din cauza Rh-ului, ci a fost din pacate o oprire din evolutie in primul trimestru, din cauze ne-elucidate, cum e situatia in majoritatea situatiilor nefericite de genul asta



fug la nani ca am inceput sa am contractii . dani e un pic mai bine. parca. sper sa isi revina 100%.



Laura lui Daniel - 14.11.2006 si 20+
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Krisyy , in nici un caz nu am vrut sa induc teama cuiva , mai degraba am vrut sa arat ce se poate intampla din cauza lipsei de informatie, si mie mi s-a parut aberant sa spuna un medic sa faci avort pt ca ai rh - insa credeti-ma pe cuvant ca exact asa s-a intamplat. Cum spunea si fecian , medicii nu prea mai arata interes fata de viata pacientilor ..
dar ma opresc aici pt ca nu vreau sa fiu interpretata gresit, promit ca nu mai vin cu astfel de povestiri triste.

19+

Ajuta-ne Doamne sa nastem prunci sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy
Am vazut-o pe Krissy ca a pierdut o sarcina la 28 de sapt. din cauza RH-ului si am mai auzit de un caz similar...

Nu, nu, Doamne fereste, nu ai inteles: nu am pierdut o sarcina la 28 saptamani si nu am pierdut nici o sarcina din caz de Rh!!! Imi pare rau ca nu ai inteles clarificarea mea... Am facut imunizare clasica la 28 saptamani cand eram insarcinata cu Sophia, iar prima sarcina s-a oprit din evolutie la 8 saptamani (99.99% nu din motive de Rh, la varsta aia gemelara factorul Rh nu are nimic de-a face).

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 15+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

ca destindem atmosfera,fiica mea are magneti pe friger cu animale,i-a trecut ei prin cap sa calareasca d'le bietul animal de circa 5 cm,si la pus sub fund si s-a tarat asa prin toata casa...n-ai cum sa te plictisesti cu copiii astia

Mama de Ana si 20+

Mergi la inceput