Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

La prima sarcina n-am facut vaccinul Rh la 28 saptamani desi am intrebat daca-i nevoie, mi s-a raspuns ca nu
Acum cica s-ar fi schimbat protocolul si e musai sa-l fac. Sper numai sa se gaseasca, au fost perioade cand a lipsit de pe piata.

Dupa nastere, am insistat f mult sa-mi faca vaccinul, intrasem si intr-o zona de incapatanare extrema, pur si simplu nu vroiam sa cotizez pentru vaccin. Mi l-au facut cam la 60 de ore dupa nastere, dar daca n-as fi zis nimic nu mi l-ar fi facut





blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

alexia activeaza-ti PMul, din Contul meu- profil personal,mesaje private

Mama de Ana si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

La prima sarcina n-am facut vaccinul Rh la 28 saptamani desi am intrebat daca-i nevoie, mi s-a raspuns ca nu
Acum cica s-ar fi schimbat protocolul si e musai sa-l fac. Sper numai sa se gaseasca, au fost perioade cand a lipsit de pe piata.

Dupa nastere, am insistat f mult sa-mi faca vaccinul, intrasem si intr-o zona de incapatanare extrema, pur si simplu nu vroiam sa cotizez pentru vaccin. Mi l-au facut cam la 60 de ore dupa nastere, dar daca n-as fi zis nimic nu mi l-ar fi facut





blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world



corect, la prima sarcina nu are de ce sa ti-l faca la 28 sapt, teoretic sangele tau si a lui bb nu intrasera in contact ... nu aveai de unde sa ai anticorpi. cel de dupa nastere e musai chiar si dupa prima nastere. f bine ca ai insistat si ti l-au facut.
acum nu e vb ca s-a schimbat protocolul, ci a aivut deja o sarcina, deja exista riscul de a face anticorpi de aceea se face si in sapt 28.
totusi, de ex, mie la dnai nu mi-au facut in sapt 28, probabil pt ca anticorpii nu au fost prezenti la analize. sau pt ca a omis ginecologl. cine stie ...

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si 20+
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

rectific: prima sarcina dusa pana la capat. Am mai pierdut inainte o sarcina, la varsta mica e drept.

Eu vroiam de fapt sa le fac pe fetele cu Rh negativ atente la vaccinarea de dupa nastere, sa intrebe de vaccin

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Salut gasca
Referitor la rh, nu ma bag, neavand nevoie nu m+am informat.

Carti: eu am Your Pregnancy week by week, de dr Glade B. Curtis.... si
Clinica Mayo despre sarcina, nastere si nou+nascut (dezvoltarea lunara, sapt etc, probleme si intrebari care apar frecvent in sarcina, informatii despre alegerea medicului, teste prenatale, metode de analgezie la nastere etc)

Daca va intereseaza ceva din aceste carti va pot spune.

Eu l+am sunat pana la urma pe dr. pt contractii. Azi noapte si azi nu am mai avut nimic si acum iar au inceput. Bine ca am colul lung si inchis, dar vreau sa ramana asa. MI+a zis sa iau supozitoare cu scobutil si papaverina si sa nu imi fac griji ca nu e grav.

Va pup

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Mai fetelor , ma bag si eu in seama cu RH- desi nu e cazul meu , insa cumnata mea , a avut 3 sarcini pierdute din care una la 5 luni, dupa care a a reusit sa pastreze cea de a4a sarcina si a nascut un baietel sanatos. Avea RH- si la nici una din piedreri nu i s-a facut acel vaccin si nici dupa nastere, ea nu stia ca trebuie , iar doctorii au fost prea indiferenti cred, iar acum , ramanand iar insarcinata , isi doreau f mult cel de-al doilea copil , a trebuit sa faca avort pt ca toti medicii au spus ca bebe nu va fi " normal" pt ca nu i s-a facut vaccin cand a trebuit. i s-a spus" vrei sa faci un handicapat??" DOamne , in ce lume traim...........

19+

Ajuta-ne Doamne sa nastem prunci sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Acu sa trec la ale mele , rezultatele la analize: cu glicemia e totu OK , nu am diabet de nici un fel valorile sunt normale(MULTUMESC LUI DUMNEZEU) , insa am altele acu: globule albe mai multe ,ceea ce indica o infectie in curs, si alte valori pe acolo care sunt ba peste , ba sub normal. A! si anemie.
OFF Doamne , acu sa vad ce ma pune sa mai fac , insa trebuie sa astept inca o saptamana , pana ma vad cu Doctorita

19+

Ajuta-ne Doamne sa nastem prunci sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Roberta analizele ies cu valorile usor modificate in timpul sarcinii, dar evident trebuie sa le vada dr. Si eu am avut o usoara anemie, detectat lipsa fier si am luat o luna maltofer si captafer, cate una pe zi. Am oprit acum o saptamana si totul a revenit la normal.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Si pentru ca avem aceeasi varsta a sarcinii, tie ti se intareste burta uneori, sau te mai doare pe laterale?

La mine bebe misca forta, cred ca e sportiv ca tac+su

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Si pentru ca avem aceeasi varsta a sarcinii, tie ti se intareste burta uneori, sau te mai doare pe laterale?

La mine bebe misca forta, cred ca e sportiv ca tac+su

19+

DA , si inca ce se intareste, problema e ca la mine aceste contractii sunt dureroase, si dureri pe lateral dar alea sunt mai slabe decat contractiile .
Mersi pt precizarea in legatura cu analizele , incerc sa nu-mi fac griji prea mari , astept parerea medicului, bine ca nu e altceva mai grav

19+

Ajuta-ne Doamne sa nastem prunci sanatosi !

Mergi la inceput