Copilasi de Iulie - August 2004 * 67

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

deci: reteta sos de marar: se face o baza ca pt orice mancare (se caleste carnita in ulei, lasa un pic de suc in care se adauga si zarzavaturile, morcov, patrunjel, ardei si ceapa, se mai pune un strop de apa, un pic de sare, piper dupa gust, se calesc si impreuna, apoi se adauga apa cat sa le acopere, cand e fiarta carnita pe jumate se pun si cartofii cubulete, se fierb si ei si la final se face un sos alb (faina diluata cu putina zeama de supa, un pic de smantana)care se toarna peste aceasta mancarica impreuna cu vreo 2 legaturi de marar de gradina ca asta de se gaseste acu la magazin are gust de iarba. Eu am in congelator marar pus din vara de la piata de la niste oameni care stiu ca il cultiva si de la mama din gradina am mai primit tot in vara

reteta de saratele:
-250 grame faina
-100 gr unt
-un ou
-un pic de lapte caldut
-o lingura smantana grasa
-o lingurita rasa de sare
-praf de copt jumate de plic
- seminte de chimen/ susan/ mac/ mozarella
Eu deja dublez cantitatile pt ca din cantitatile de mai sus nu ne ajung decat pana a doua zi, jumated de tava s-a mancat in seara cu pricina. prima data am facut din cantitatile de mai sus si mi-a iesit o tava din aia mare de aragaz plina de figurine.
Untul moale impreuna cu faina si oul, o lingura-doua de lapte cald, smantana, bicarbonatul si sarea le bag la masina de paine sa se amalgameze. se poate si manual dar mie mi-e mai comod asa. Aluatul rezultat e foarte usor de lucrat il pun o ora la frigider. Intind aluatul subtire pe masa pe care am presarat un praf subtirel de tot de faina, mai mult intins cu mana, intind aluatul de jumatate de deget, voi cele cu degetele prea subtiri il intindeti de un deget grosime. Urmeaza faza placuta de decupat cu formele, si asezatul figurinelor in tava pe hartia de copt. Figurinele se ung apoi cu ou batut si se presara deasupra dupa bunul plac seminte de chimen, mac, susan, sau mozarella. Eu fac asortate, cu de toate, un rand cu chimen, unul cu mac, samd...Tava se baga in cuptorul preincalzit, la foc moderat pt 15-20 de minute, eu deschid si ma uit cum arata, se misca in tava usor, mai ales dupa ce mai cresc, si le intorc si ma uit si cum arata pe fund, daca sunt rumenite frumos, nu maro inchis, le scot. nu am aragaz bengos ca sa stiu sa va zic gradele, al meu are 3 trepte, minim, mediu si maxim :P drept pt care verific ochiometric totul.

sper sa va placa si voua!
noapte linistita sa avem cu totii, somn usorrrrr

edit: faza cu sportivii de care zicea gioana, ei nu racesc si in general nu se imbolnavesc asa grav de nimic, ca restul muritorilor pt simplul motiv ca sportul este extraordinar pt organism. facand miscare, sport, in aer liber, constant, indiferent de vreme, cu cap bineinteles, (nu poti arunca de maine un copil neantrenat de 4-5 -6 ani in parc sa alerge in lung si lat intr-un trening ca sigur face pneumonie, eu am facut in clasa a 7-a dupa ce am alergat la ora 8 pe zapada 4 ture de stadion la ora de sport, dupa care am stat asa leoarca intr-o clasa in care nu aveam caldura pana la ora 14 cand am ajuns acasa clantanind din dinti...deci si sportul se practica nu numai cu muschii ci si cu capul:). Deci eu sunt prosport. La vremea mea, aia cand eram si eu juna, adica dupa 18 ani asa, eram sportiva si ma simteam f bine psihic si fizic. Danu nu e prea sportiv de fel, dar face abdomene zilnic, si si-a planuit ca de cand da vremea buna sa mergem sa alerge cu mine el pe role eu pe adidasi. Dea e cu alpinismul utilitar casnic, in parc nu practica asa ceva nu stiu de ce, cre ca de rusine. In parc e o delicata, nu se cracaneaza pe toate alea nici daca o trimit. se da frumos si calm pe toate dar nu face exercitii d-alea ca acasa cu suceli, sarituri, rasuceli si atarnari. Exerseaza cel mult saritura in lungime la groapa de nisip, asta da, cu maaare avant si tehnica, executa sarituri cu bataie si isi masoara cu cat a sarit mai mult. Problema a fost doar ca o data a sarit cu palmele taman intr-un rahat de pisica, ascuns in nisip, si n-am reusit s-o odorizez cu 4 sapunuri, 3 parfumuri de ale mele si buretele, intr-un final dupa o ora de spalat cu de toate am descoperit un mic parfum solid de-al meu, si cu ala in sfarsit am reusit sa scapam de mirosul neplacut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
io-st nasol, tusesc ca un magar si ma doare is yuck yuck. aveam in plan sa zac azi in pat.. haha. mi-am tras una singura si m-am ridicat, asa ca-s la munca verde.
Lia, asa fac si eu saratelele, numai ca pun bicarbonat stins in otet, mi se par mai fragede (vaz ca in reteta ai scris si tu bicarbonat). sper ca e ok Deea.
Robi, mi se pare ok ca nu l-ai lasat pe Matei la teatru. cred ca a fost destul de suparator dar vor mai fi excursii din astea.
deci ma duc sa muncesc, poate rezist pana la 5.
pup iu all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata.
Aici e iarna, a nins toata noaptea
Rox, sanatati la tine
Lia, ce bine suna ce ei scris ... mi-ai facut pofta de saratele
Io`s home, Giulik ink doarme, aseara au facut-o lata cu celelalte 3 fete, asa ca a fost coma
Ce bine e acasaaa si e si vineri

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Ce bine e acasaaa si e si vineri


enervanto care esti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza...si la noi ninge ca iarna
Lia multumesc pentru reteta de saratele eu una stiam cu 200 g de faina,200g unt si 200 g branza de vaci,dar asta-mi place mult ca implica si masina de paine
Meii sunt asa de "evoluati" cupii din ziua de azi ca sunt tare priceputi la copiat de la 6 ani...educatoarea le-a dat teste cu adunarea si scaderea si-mi povesteste mandra ce-a facut un coleg "mamaa Alex a copiat de la Tudor tot de pe foie inclusiv numele!!!"
Roxi insanatosire grabnica!
Liliana
hai sa avem o zi excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Buna dimineata !
Si io-s acasa ... Baietii inca dorm, asa ca am intrat sa scriu repede !
Roxi, sanatate multa ! Trimit o codeina virtual, sa treaca tusea !
Lia, multumesc pentru reteta , ce inseamna foc moderat, ca la mine e pe gradatii !?
Daria, ma bucur ca fetele au petrecut fain !
Liliana, pupici ! Bravos sotiorului !
O zi linistita tuturor !

Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=DybPQjeBQF0" target="_blank">By an ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Ce bine e acasaaa si e si vineri


enervanto care esti


asta fu azi dimineata, veselia.
acum aflai ca sefu` n-a ajuns inapoi in Bors si voi sta pe telefoane toata ziua

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Sanatate maxima Roxi (la timing trebuie sa mai lucrezi!)

Carmen, cine este muzeograf, supraveghetor la muzeu si ingrijitor!? ca sa stim atributiile deserviciu...
Succese la vanzari. Sa stii ca nu ma gandesc decat atunci cand imi spui, ca sa nu zici apoi ca te-ai tinut de balustrada scarii blocului din cauza mea...:)

Ioana, super faza cu copiatul!
Daca m-a pupat seara se pune!?

Liliana, subconstientul a lucrat!

Lia, tare faza cu kk de pisica. Multumim pentru retete. Am sa incerc si eu saratelele astea!

Roberta, eu zic ca ai facut bine ca nu l-ai lasat la teatru, mai ales dupa ce a bolit in weekend!

Alice, mi-a placut aia cu scarpinatul sprancenelor (eu nu-mi aduc aminte sa ma fi mancat vreodata sprancenele...e grav!?)

Daria, relaxare placuta...:)))

Am uitat ce am mai citit...

Aseara au facut circ galustile la masa asa ca azi sunt pedepsite, fara desene! (pe langa asta Maria l-a scos din sarite pe John cu pianul, se uita pe fereastra si canta in dude, il apuca durerea de inima pe saracu' om! eu sincer nu as avea rabdare...Mi-e groaza de scoalaaa!!!)

Ioana dupa ce am scos-o din baie "mami, am imbatranit la degetele!"
"Sa vedem si la picioare...la picioare nu am imbatranire!"
Concluzia studiului intens al degetelor (si ale ei si ale Mariei) "numai copiii mici imbatranesc la degetele!"

Deja a inceput sa pronunte toate cuvintele corect, o sa-mi fie tare dor de vorbitul stalcit...
Mai are cateva cuvinte pe care le pronunta altfel mai mult pentru ca i se pare ei ca suna mai corect "ingalceala" ca e de la galci , "incarligeala", eu am "manichiaj" pe maini , "celelacte" sau "carcurator" in loc de calculator...(asta cred ca o zice ca sa-mi faca mie in ciuda, ca eu sunt raraita si nu pot pronunta bine "rau, ratusca, ramurica" )

Hai ca ma intinsei. O zi excelenta sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Daria, aia cu relaxarea era inainte sa postezi...o zi cat mai putin stresanta sa ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata ca inainte de weekend...dar cu zapada care nu se mai termina odata!
Lia - multam de reteta de saratele, mi-am notat-o s-o fac si eu la copii!
Roxana - sanatate multa si spor la trebi!
Roberta - si eu zic ca ai facut bine, mai ales ca Matei e inca convalescent...lasa ca s-or mai duc ei la teatru!

Mei, copiii mei (ambii!) m-au innebunit cu Toy Story 3. Il vad zilnic, uneori si de cite 2 ori, stiu replicile inainte sa le rosteasca personajele...cind ii aud ca vor sa vada iar TS3 ma apuca pandaliile... Pina acum o saptamina cind le-am cumparat 3-ul, vedeau doar 1 si 2, unul dupa altul, tot zilnic...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput