Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 53 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna fetelor,
Am venit sa vad noutatile despre Ruxi si ma bucur din tot sufletul ca e totul bine!
Ruxi felicitari,sa-ti traiasca bebelusul, multa sanatate pt bebe,pt tine si muult laptic!Te asteptam cu impresii despre noua ipostaza

Intreba cineva despre un medic din cluj, eu merg la Fulga Florescu, dar sunt curioasa cum a fost la dr Rotar, asa ca astept parerea si detalii daca se poate
Tuturor multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Danylini imi tot framant mintea ce si cum sa spun, ca parca nici sa mint prea.... nu imi vine. Din punctul de vedere al doctorului care m-a trimis la el, profesorul asta e cel mai cel din oras, ditamai centrul universitar cu traditie in medicina. Dar am fost deja de 2 ori la el si de fiecare data a avut pareri diferite, punea problema cu o usurinta infioratoare pt mine ca mama, de parca nu vorbea de copilul meu ci de un obiect, iar parerea lui oricum nu coincide cu cea a medicului care m-a trimis la el. Acest medic (cel cu care voi naste) este relativ tanar, pana in 40 de ani, si cred ca l-a avut ca profesor in facultate, plus ca este seful lui. (sper sa nu citeasca forumul ).
Mai astept pareri, o sa le citesc pe toate si mi le notez, apoi trag linie si concluziile de rigoare. semnul asta exprima cel mai bine ce simt acum



32+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

Floare demac si eu cam tot asa sunt umblu la un medic mai tanar care ma mai trimite (o singura data)la unul mai batran fostul lui sef si in paralel mai merg si la unguri la un dr. , am ajuns sa nu mai stim unde sa mergem numa sa fie bine, cel putin asta conteaza sa avem toate un final fericit, incearca sa nu te stresezi ca nu merita

--------------------------------------------
Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot

O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

floaredemac, eu ma gandesc asa;
doctorii sunt foarte orgoliosi, prefera sa nu ceara parerea decat cand sunt obligati. exceptii; pt. a maguli orgoliul dr. la care te-a trimis.
asa ca daca te-a trimis la altul, fara sa fie el interesat in a flata orgoliul celuilalt, inseamna ca nu e sigur de ceva, si chiar vrea sa stie alta parere.
asa ca m-as duce, si as vedea de unde reduc bugetul pt aceasta cheltuiala.


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

salutare scumpelor
Stefulici, situatia mea a fost si este in felul urmator. Eu nu am avut probleme cu a ramane insarcinata, cand mi-am propus si mi-am urmarit ovulatia, am ramas imediat. Ideea este ca asta vara o sarcina s-a oprit din evolutie si dupa aceasta intamplare mi-am facut analiza si am descoperit mutatia. In urma acestor analize medicul mi-a spus sa fac pauza 3 luni sa incep sa iau elevit si aspenter si dipa alte 3 luni sa raman din nou insarcianata. Asa s-a si intamplat. Dupa ce ne-am asigurat ca sarcina este ok, am inceput injectiile cu clexane si m-a asigurat ca daca stau linistita si nu fac nici un efort si respect tratamentul totul va fi bine.
Floare si Alla, sunt perfect de acord cu voi ca bebele este cel mai important, eu doar incercam sa ma lamuresc cu aceasta problema a caderii parului sa am si eu habar ce reactii adverse sunt la femibion, dar cum spune Floricica, se pare ca tine de persoana , de hormoni si nu de medicamentul in sine.Mie de la elevit de axemplu, mi s-a indesit parul destul de bine, in schimb mi se exfoliaza unghiile putin.
Apropo's de insomnii, stau si eu cuc treaz cate 2 ore noaptea si nu am luat inca nimic din pct asta de vedere. Voi ce ati luat?
Astazi ma simt obosita
Va pup




mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 13+ cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, elevit 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 5 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Multumesc foarte mult floricica
Raman valabile restul intrebarilor, legate de noua mutatie

...cat despre doctori: du-te la "somitate" ca oricum tre' sa-i spui celui cu care vei naste ce parere a avut "somitatea". Spune-i celui cu care vei naste ca ti-e teama sa mai faci o eco, dupa ce ai fost la "somitate" si amana eco la el.
...cu cel din orasul tau - suna-l si cere-ti scuze, fara sa-l minti: ai picioarele umflate, ai dureri de sale si doresti sa stai in pat, promitand-ui ca te duci la eco in 2-3 saptamani, exact cat sa nu stresezi balerina cu atatea eco

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac

Tot eu:

Am observat ca la Fundeni mi-au facut si analiza Anti Fx - aveti idee care sunt limitele de minim si maxim? Sau cum se intelege daca e bun sau nu rezultatul?

Apropo de Magne B6- m-am hotarat sa iau fiindca oricum de cateva nopti am observat ca au inceput sa apara crampele musculare- carceii aia nesuferiti.

A treia chestie: a luat cineva fier tot'hema? Parca nu am curaj sa il beau, cand vad cum arata



32+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!


pentru heparinele cu greutate molecular#259; mic#259;, monitorizarea se face prin determinarea activit#259;#539;ii anti-factor Xa, care trebuie s#259; fie între 0.5-1.2 UI/ml; datorit#259; biodisponibilit#259;#539;ii crescute #537;i predictibilit#259;#539;ii bune a rela#539;iei doz#259;-efect, nu este necesar#259; monitorizare foarte frecent#259; (de#537;i nu exist#259; o recomandare în acest sens, se consider#259; c#259; o determinare lunar#259; este suficient#259;). Deoarece peak-ul de activitate anti factor-Xa apare la 4-6 ore la de injectarea subcuatant#259;, determinarea se va face imediat dup#259; acest interval. În cazul dozei profilactice de LMWH nu este necesar#259; monitorizare a efectului anticoagulant.

Cu precizarea ca aceste valori sunt la 4 ore de la injectare. Eu fac la ora 21.30 seara si recoltez sangele pe la ora 7 dimineata, deci sunt ceva mai mult de 4 ore si imi iese de obicei 0,29 dupa seara cu 0,2 si 0,31 dupa seara cu 0,4. Deci sigur la 4 ore ar fi mai mult. La fundeni mi+au zis ca e f bine si e doza buna. Si ginecologul la fel.


19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac

Tot eu:

Am observat ca la Fundeni mi-au facut si analiza Anti Fx - aveti idee care sunt limitele de minim si maxim? Sau cum se intelege daca e bun sau nu rezultatul?

Apropo de Magne B6- m-am hotarat sa iau fiindca oricum de cateva nopti am observat ca au inceput sa apara crampele musculare- carceii aia nesuferiti.

A treia chestie: a luat cineva fier tot'hema? Parca nu am curaj sa il beau, cand vad cum arata



32+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!


Inainte de sarcina singurul fier pe care l+am tolerat vreodata a fost tot hema, il pui in jumatate de pahar de apa cu o lingurita de zahar, amesteci bine si bei. E indicat sa se administreze cu zahar, dar nu stiu de ce exact. Nu e chiar rau, o sa vezi.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Gineco meu mi-a spus sa repet mereu analizele pt verif coagularii la 14 zile, deci de 2 ori pe luna ma duc si ma tot intep. De la Synevo dupa ce am intrebat daca trebuie sa vin dupa 4 ore de la injectie (ca asa am auzit), sau cum e cel mai corect sa procedez, mi-au spus ca nu e o regula si ca pot sa vin cand vreau. Asa ca pana acum mi-am facut analizele la 1,2 ore dupa injectia de dimineata




mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 13+ cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, elevit 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 5 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

Ce dragut, in sfarsit avem un bebel sanatos si adus pe lume la termen.Felicitari Ruxandra, ma bucur tare mult pentru tine si esti un exemplu pentru toate.

Floaredemac, mie in ultimul timp sotul imi face injectiile ca eu am ezitat intr-o seara, m-am speriat si de atunci nu mai pot sa mi le fac singura. eu maine merg la control si ca si tine merg la 2 dr la eco asa ca fac cate o eco in fiecare sapt. asa am ales pentru linistea si siguranta noastra.
abia astept sa vad cat a crescut bubulina noastra in 10 zile de la ultima eco. avea 1,8 kg martea trecuta.

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara DPN 13.04. 2011 la Elias cu Dr Rotaru

Mergi la inceput