Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 53 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Citat:
citat din mesajul lui adri28
P@ulici, cred ca tu intrebai un de un medic din cluj. D-na Dr Rotar a avut mai multe paciente cu probleme de trombofilie, eu as recomanda-o pe dansa.


S31 cu

Da, multumesc mult.

Sa fie un capitol plin de vesti bune.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

MeAlex, m-ai facut sa rad cu tatal... ai dreptate, si ei trebuie mentionati! Dar greul tot noi il ducem, de! Oricum, eu sunt convinsa ca sotii nostri sunt niste oameni deosebiti, daca ne sustin si lupta si ei alaturi de noi pt un bebe, trec si ei prin diverse analize daca este cazul, ne mai fac si injectiile... Apropo de injectii, pe al meu sot l-a apucat durerea de toate cele cand i-am aratat cum se face injectia, in caz ca va fi vreodata nevoie sa mi-o faca el.



32+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui p@ulici

Citat:
citat din mesajul lui adri28
P@ulici, cred ca tu intrebai un de un medic din cluj. D-na Dr Rotar a avut mai multe paciente cu probleme de trombofilie, eu as recomanda-o pe dansa.


S31 cu

Da, multumesc mult.

Sa fie un capitol plin de vesti bune.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Eu o sa-i fac doamnei dr Rotar Daniela maine o vizita, am mai fost la dansa si mi-a placut. O sa-ti zic cum a mers treaba si ce mi-a recomandat.


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 3 IA nereusite, nici o sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

Ruxandra felicitari pt bebe. Ma bucur tare mult ca sunteti bine amandoi.

Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Floaredemac, referitor la valorile Anti Fx scria Qiao Bing intr-un capitol anterior.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=160948&REPLY_ID=6657053

Nu stiu cat de corecte sunt insa valorile. O sa o intreb pe sora mea ce rezultate avea ea si revin.

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

Ruxandra felicitari pentru baiat, ai trecut hopul, iti doresc insanatosire grabnica si sa va bucurati de fecior

Miki am facut beta hcg pentru linistea sufletului meu si a iesit valoare 6.75, probabil il voi repeta maine sa vedem daca scade ca nu stiu sa-l interpretez

--------------------------------------------
Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot

O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Buna dimineata, dragele mele!
Revin si eu cu intrebarea: Daca mi-a iesit si PAI-ul, credeti ca acum va fi nevoie de clexane?
In analizele de la Medlife scrie asa: "MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I NU A FOST IDENTIFICATA.
MUTATIA -844G IN GENA PAI- I A FOST IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA."

Ce inseamna 844G? Adica, la synevo, este analiza tradusa ca 4G/5G hetrozigota?...asta ca mai sus scrie ca 675 4G nu a fost indentificata, iar eu sunt putin in ceata.

La Medlife ajung pe 9 martie, dar incerc sa ma duc mai intai la fundeni, sa ma prezint cu lectia invatata pentru IA.

Daca nu sunt gravida si cer scrisoare medicala de la Fundeni pentru Clexane, apoi iau si reteta de la ginecolog, cu parafa, iau si reteta de la medicul de familie, tot cu parafa, ma pot duce la casa de asigurari de sanatate sa obtin o "foaie" pentru Clexane compensat? Sau e doar pentru gravidute?
Daca fac primele 3 lucruri de mai sus, fara sa ma duc la casa de asigurari de sanatate, medicul de familie nu-mi poate da reteta compensata? Trebuie sa fiu gravida pentru compensare, sau se poate lua si pentru a incerca sa raman gravida?

...dupa cum vedeti, la mine e ziua intrebarilor

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc, Antoemma!Si lui QiaoBing. Mie mi-a iesit 0,29, ceea ce ar presupune cresterea cu 25% a dozei. Insa am vazut ca analiza ar trebui facuta la 4-6 ore de la administrarea LMWH, or la mine trecusera cam 8 ore. Oare ce sa inteleg, o fi buna sau nu doza?

Mai am o dilema maaare, poate ma ajutati voi cu pareri si sfaturi. Va previn ca e foarte complicat :

eu mergeam in paralel la doi dr, unul la mine in oras pe care il tineam "de rezerva", altul - cel cu care voi naste si la care, de cand cu aparitia acelei probleme la fetita, am mers cam la 2 saptamani. Tot de atunci am fost si la dr Albu si asa l-am cam neglijat pe cel din orasul meu. Buuun...
Medicul cu care voi naste m-a trimis la un profesor doctor... seful clinicii de ginecologie de la spitalul unde voi naste, ca sa isi dea si el cu parerea. Am fost vazuta de el deja de 2 ori, dar nu m-a impresionat in mod deosebit.
Acum ar trebui sa merg saptamana viitoare la acest profesor doctor, si apoi, saptamana care vine, sa revin la control la medicul cu care voi naste.
Problema mea este ca nu prea vreau sa merg la acel profesor doctor, fiindca sambata viitoare oricum merg la dr Albu, in care am mai mare incredere (si in el, si in aparat). Dar cum sa fac? Medicul care m-a trimis la profesor nu stie ca eu merg la Albu, ca sigur s-ar simti jignit. Adica el s-a straduit sa ma trimita la o somitate iar eu...
Asta pe de-o parte. Pe de alta parte, ar trebui sa merg si la doctorul din orasul meu, fiindca sigur se va "oftica" si ne invartim in aceleasi grupuri sociale, fiind un oras atat de micut. El e prieten cu niste rude de-ale noastre, ne cunoastem destul de bine, etc. As vrea sa las loc de buna ziua.
Ca sa impac si capra si varza, ar trebui sa fac practic 2 eco saptamana asta (una am facut deja), si 2 saptamana viitoare. Ma tot gandesc sa nu fie prea mult pt bebelina, plus ca buzunarele noastre s-au cam golit. Of, cred ca v-am zapacit de tot, dar chiar nu stiu ce sa fac. Oricum as da-o, daca nu merg la profesor il jignesc pe cel cu care voi naste, si am nevoie de el,,, iar daca nu merg la cel din orasul meu, iarasi il jignesc si parca nu vreau sa stric relatia cu el, oricand am avut nevoie l-am sunat si m-a primit.
Astept pareri, ca eu nu mai stiu ce sa fac, am ajuns sa nu dorm noaptea din cauza asta



32+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Aristica, compensarea poate fi 50% sau 100% (or mai fi si alte procente, dar ma refer la clexane - din ce am citit eu). 50% ai oricum ca salariat, 100% doar daca esti gravi si cred ca si daca te duci la casa de sanatate cu hartiile, asa cum facea Ruxandra. Daca ai scrisoarea medicala nu cred ca mai este nevoie de reteta de la ginecolog, ci doar de la medicul de familie. Daca iti convine 50%, atunci medicul de familie poate sa iti dea. El nu iti va putea da 100% decat daca esti gravi. Cand vei fi gravi, iti va trebui o hartie care sa confirme asta - de la ginecolog, pe care i-o dai medicului de familie si din momentul ala primesti 100%. Pana atunci, ramane de incercat varianta cu casa de sanatate.
Sper ca nu gresesc.... of, birocratia asta!



32+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

Floaredemac dar daca il suni pe dr. cu care nasti si ii spui ca nu poti ajunge la profesor ca eu stiu pe unde, ce probleme ai, bagi tu ceva, si daca e vreo problema ca nu mergi la control la profesor. Acuma eu nu stiu profesorul ce trebuie sa urmareasca si cat de importanta e parerea ptr dr. cu care nasti, ideea e ca daca il intrebi poate zice ca nu ii bai si nu poate sa se mai supere ca nu te-ai dus. Mi-am dat si eu cu parerea.
O sarcina usoara incontinuare si sa ajungi cu bine la nastere

--------------------------------------------
Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot

O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani

Mergi la inceput