Puiuti de Sept-Oct 2011 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_scu spune:

Si aici in Italia se fac doar trei eco- prima e dublu test pe la 12 saptamani,a doua undeva in jur de 20 si una la sfarsit si ai analizele pentru fiecare perioada trecute intr-un carnet.
Daca vrei eco luna de luna mergi la privat si dai de la 120 euro in sus.Dar eu nu vad o asa mare importanta in chestia asta pentru ca oricum nu nasti cu doctorul la care mergi numai daca il nimeresti de garda.Si aici sunt obstetrice (cred ca sunt un fel de moase) care se ocupa mai mult de tine la nastere doctorul vine numai daca ai complicatii sau ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Citat:
citat din mesajul lui andr@

buna fetele; camady am citit si eu fel de fel de lungimi ale bebeilor vostri si chiar m-au pus pe ganduri; dr meu nu mi-a zis niciodata ca as avea mai putin sau mai multe zile/saptamani fata de ce socotesc eu; fie nu a dat importanta fie nu mi-a zis ca nu as fi intrebat eu; referitor la ultimul eco, bb meu dormea, la masurat de la cap pana abdomen si ne-a zis are 5.6 cm, plus piciorusele (care nu i le-a putut masura) a zis cam 10 cm are; eu abia sapt asta fac 12 sapt dupa UCM, si mi-a dat sa fac ptr sindromul down abia la 14 sapt; voi la cat ati facut, sau la cate sapt se face testul asta? abia peste 2 saptamani merg la control, pana atunci stau ca pe ghimpi, abia astept sa-l intreb cate sapt am exact soro referitor la bb meu lung, si eu si sotul suntem inalti, deci are cu cine semana bun venit fetelor noi va pup pe toate

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

11+



Andra acum am inteles. Masuratorile noastre sunt de la cap la sezut. Tie ti-a zis dr. cu tot cu picioruse, deci e ok numarul de saptamani.

11+ si mami de Razvan 7 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna seara fetelor am revenit din nou cu toate ca am zis ca nu mai intru pana luni.Azi am fost la alt doctor la un cabinet privat si din pacate sunt sanse 90 la suta sa fie iar oprita din evolutie adica s-a vazut embrionul pt ca era ecograful performant dar e mic placenta si saculetul unde sta sunt normale ca dimensiuni dar embrionul are 3 mm si mi-a zis ca e aproape imposibil sa fie o sarcina mai mica daca eu am avut ultima menstruatie pe 21 dec 2010 si testul de sarcina pozitiv pe 20 ianuarie.Sunt ff dezamagita pt ca a trebuit sa merg la cabinet privat sa platesc 100 de euro ca sa imi spuna doctorul ceea ce imi putea spune incompetentii de doctori din spital.De ce?Pt ca in analize ieri moasa mi-a zis ca sunt bune perfecte si azi doctorul mi-a zis ca am o problema cu tiroida si asta duce la oprirea sarcinilor din evolutie.Si mi-a dat un set complet de analize pt tiroida si la sange care include si capacitatea de coagulare a sangelui...deci de ce mi-a fost frica nu am scapat e posibil sa am trombofilie.Nu pot sa cred ca medicii de aici daca nu ii platesti sunt ca cei din Romania INDIFERENTI!!!!!!!!!Oricum sambata dimineata am o alta ecografie sa vada daca cumva este activitate cardiaca ceea ce el se indoieste si mi-a zis si mie sa nu imi fac sperante.Asa ca fetelor fiti atente cu medicii si cine poate sa ma stearga de pe lista ca nu mai am speranta sa fie bine.Multumesc pt sprijin si bafta tuturor si copii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_scu spune:

magdalena sincer imi pare nespus de rau si inteleg perfect ce este in sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Magdalena imi pare nespus de rau . Te-am sters din lista ,dar zau ca mi-a tremurat si sufletul in mine . Imi pare tare rau cand trebuie sters careva din lista.Inca sper sa nu fie oprita,sau macar sa se rezolve problema ta cat de curand,sa vii sa ne spui ca vei avea si tu bebe. Scuze,imi gasesc greu cuvintele acum.

Flopishtica esti in listuta mami,poate ne dai si data ta de nastere,sa stim cand iti spunem la multi ani .
May3 si cele care nu ne-ati zis si cand sa vrem tort , nu ne spuneti macar ziua si luna ,fara an,sa nu punem si lumanari pe tort,decat 20 de fiecare data ?

Revin maine,acum ma bag in pat ca am o durere de chestia aia in care ar trebui sa fie creier de nu stiu sa va explic.

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 12+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Magdalena imi pare tare rau. Stiu prin ce treci.
May3 eu nu m-am stresat cu dublu si triplu test. La primul bebe nu le-am facut desi stiam de ele, dar nu mi s-a recomandat. Acum n-a mentionat dr nimic, deci le fac doar daca imi spune.
Flopi welcome. Si eu mi-am facut mari probleme cu spatele la primul bebe. Am discopatie lombara si niste dureri groaznice. Daca mergeam pe strada dupa 10 minute trebuia sa ma asez chiar si pe bordura. Insa dupa ce a crescut burta, s-a schimbat centrul de greutate si durerile au trecut ca prin minune. Ma rog si de data asta sa fie la fel.

bujo mami de Filip si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Magdalena, vai ce rau imi pare. Poate reusesti sa descoperi cauza in urma analizelor si sa pot sa tii problemele alea in frau ca sa poti reusi cu bebe data viitoare. Multa sanatate si putere!

Lali_mete, i-am dat Nurofen la febra de ieri. De regula dau antifebrile doar la peste 38,3, asa m-a invatat pediatra lui. Iar impachetari fac daca trece temperatura peste 39 si nu scade cu antifebrile. Pt tuse nu i-am dat nimic niciodata, siropuri niciodata nu i-am dat. La raceli dau doar oscillococinum.

may3, e nasol rau sistemul la voi, uite tin minte povestea unei mamici de pe forum care pierduse doua sarcini cand era in Anglia, nimeni nu s-a uitat la ea, tot asa ziceau, ca natura si-a urmat cursul, nimeni nu vroia sa-i faca nicio investigatie, nimic. Pana la urma a venit in tara unde a gasit doctor care i-a facut analize si toate cele si i-a descoperit problema din cauza careia pierdea sarcinile si a reusit sa aiba aici bebele mult dorit. Natura, natura, ok, dar pana cand, frate? Astepti sa pierzi 5 sarcini pana sa te bage cineva in seama sau iti zice ca Doamne Doamne nu vrei ca tu vrei sa ai copii? E frustrant...
Pe de alta parte daca te gandesti si la tona de balarii din sistemul nostru medical ti se face parul maciuca...

Gata, ma duc la somn, mi-a intrat un frig in oase...

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009) si 8+
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

dana, draga mea, recunosc cu mana pe inima ca semnatura ta mi-a dat fiori reci pe sira spinarii de cand am vazut-o :( eram sigura ca au legatura cu sist asta de aici.
eu nu vreau sa ajung la asta. am incercat un an sa raman insarcinata. am 34 de ani. trebuie sa-l fac acum. nu sa-l pierd ca ei merg pe 'natural'.
sper sa fie totul bine pana la Paste cand maduc in tara si imi fac ce se poate face.
bine, sper sa fie totul bine in general, la toate, pe parcurcul sarcinilor noastre. :D
dar fetele astea cu dublutestul si cu triplultestul ma baga in sperieti rau


8+

http://www.zebraroz.ro/

eu in ianuarie cind aveam 6 sapt am fost in tara.miau facut analize torch,eco si tratament de sustinere.dar nu dispera.eu am si avut ceva probleme cu colul.aveam permanent colul deschis.in oct m-am operat si in dec am ramas gravi.acum sper sal duc pina la capat.eu am 36 de ani.nu dispera,fi puternica.

11+
mami de roby(1993)si radu(2002)
mami de ingers 2009(9 sapt) si 2010(12 sapt)
cu ajutorul lui d-zeu pt a treia oara mamica fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

magdalena,imi pare sincer rau.am si plins cind am vazut postarea ta.nici nu am cuvinte.nu dispera,cu gind la d-zeu o sa fie bine si pt tine.te inteleg perfect,dar poate totusi,e vreo speranta.si fii tare.

11+
mami de roby(1993)si radu(2002)
mami de ingers 2009(9 sapt) si 2010(12 sapt)
cu ajutorul lui d-zeu pt a treia oara mamica fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Magdalena .. imi pare sincer rau ... stiu bine prin ce treci, insa vei vedea ca data viitoare va fi bine, fii cuminte fa analize si apoi da-i bataie.. Te pup si suntem alaturi de tine

Fetelor ma racesc.. deja am nasul infundat, ma doare gatul, mai behai ..... uff.. ma gandesc sa imi trag in CM de 2-3 zile sa stau in patic...

12+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput