Puiuti de Sept-Oct 2011 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andr@ spune:

buna fetele; camady am citit si eu fel de fel de lungimi ale bebeilor vostri si chiar m-au pus pe ganduri; dr meu nu mi-a zis niciodata ca as avea mai putin sau mai multe zile/saptamani fata de ce socotesc eu; fie nu a dat importanta fie nu mi-a zis ca nu as fi intrebat eu; referitor la ultimul eco, bb meu dormea, la masurat de la cap pana abdomen si ne-a zis are 5.6 cm, plus piciorusele (care nu i le-a putut masura) a zis cam 10 cm are; eu abia sapt asta fac 12 sapt dupa UCM, si mi-a dat sa fac ptr sindromul down abia la 14 sapt; voi la cat ati facut, sau la cate sapt se face testul asta? abia peste 2 saptamani merg la control, pana atunci stau ca pe ghimpi, abia astept sa-l intreb cate sapt am exact soro referitor la bb meu lung, si eu si sotul suntem inalti, deci are cu cine semana bun venit fetelor noi va pup pe toate

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

bun venit Flophi

haideti sa va zic cum decurg lucrurile in Anglia
daca va mai plangeti ca nu v-a vazut nu stiu ce la eco in sapt 5-a sau ca nu stiti ce analize sa mai faceti va alerg pe tot forumul

deci eu si moasa azi.
prima data cand ma vede la fata, da?
ma intreaba tot felul de bazaconii cu boli in familie, in fine, completeaza niste fise, imi da o carte. oricum, nimic nou nu mi-a zis.
apoi ii zic eu ca am niste intrebari.

intrebare: acid la stomac de ma omoara. ce fac. am incercat aia aia aia, nimic. poate am ceva ulcer. vreo analiza ceva?
raspuns: du-te la farmacie si spune-le ca ai luat gaviscon si nu merge si sa-ti recomande ceva. analiza nu pana nu nasti.

intrebare: am colesterolul mare. luam omega 3 si am intrerupt. mai iau sau nu?
raspuns: colesterolul mare nu afecteaza sarcina
eu: da, femeie, dar ma afecteaza pe mine ca fac naibii vreun infarct de la el.
ea: mananca mai mult peste

intrebare: ce analize faceti la testul de azi de sange
raspuns: hiv, hepatita, draci baltati, numai de astea.
pai iti spun eu ca n-am asa ceva

intrebare: daca am crampe/contractii sa iau ceva. nospa?
raspuns: nuuu, de ceee? sarcina e un lucru atat de naturalll


concluzia?
prezint low risk. ma mai vede in sapt a 16-a

eh, poftim.

8+

http://www.zebraroz.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna, fete cucuiete!
Am reusit sa ma programez la Dr Iliev in IAsi, a fost bine ca am sunat de-acum, asistenta a fost taaare draguta, mi-a explicat o gramada de treburi. Se par ca ma voi duce odata pe 7 martie la o eco normala si dublu test, apoi pe 15 martie la eco morfofetala, unde voi veni si cu rezultatul de la dublu test. Sper sa fie bine si poate se mai incalzeste pana atunci, ca tre sa ma car si cu junirul dupa mine, n-am cui sa-l las in Piatra. Multumesc pt informatii in legatura cu doctorul!
In rest, suntem bine, simptome de sarcina in continuare inexistente, sau daca sunt, sunt la limita minima incat nu le bag in seama.
Am reusit sa-l imbolnavesc si pe junior, a facut aseara febra, 38 cu 7 si a inceput sa tuseasca. Sper sa-i treaca cat de repede, of.
Sa aveti o seara frumoasa, bun venit la proaspetele gravidute!


Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009) si 8+
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

bun venit Flophi

haideti sa va zic cum decurg lucrurile in Anglia
daca va mai plangeti ca nu v-a vazut nu stiu ce la eco in sapt 5-a sau ca nu stiti ce analize sa mai faceti va alerg pe tot forumul

deci eu si moasa azi.
prima data cand ma vede la fata, da?
ma intreaba tot felul de bazaconii cu boli in familie, in fine, completeaza niste fise, imi da o carte. oricum, nimic nou nu mi-a zis.
apoi ii zic eu ca am niste intrebari.

intrebare: acid la stomac de ma omoara. ce fac. am incercat aia aia aia, nimic. poate am ceva ulcer. vreo analiza ceva?
raspuns: du-te la farmacie si spune-le ca ai luat gaviscon si nu merge si sa-ti recomande ceva. analiza nu pana nu nasti.

intrebare: am colesterolul mare. luam omega 3 si am intrerupt. mai iau sau nu?
raspuns: colesterolul mare nu afecteaza sarcina
eu: da, femeie, dar ma afecteaza pe mine ca fac naibii vreun infarct de la el.
ea: mananca mai mult peste

intrebare: ce analize faceti la testul de azi de sange
raspuns: hiv, hepatita, draci baltati, numai de astea.
pai iti spun eu ca n-am asa ceva

intrebare: daca am crampe/contractii sa iau ceva. nospa?
raspuns: nuuu, de ceee? sarcina e un lucru atat de naturalll


concluzia?
prezint low risk. ma mai vede in sapt a 16-a

eh, poftim.

8+

http://www.zebraroz.ro/

may,iubita,esti comica rau.mie nu mia facut nimic.eu de trei ori am ajuns la ei.am doua av. spontane.asa ca eu mam lovit foarte mult de sistemul lor nebun.toata sarcina faci doar doua scanuri.primul intre 12-16 sapt si altul la 20 de sapt.sint nebuni tare.eu mam dus acum la ea,la 11 sapt.si iam zis din start:completati fisa repede ca miam lasat copilul singur acasa.a scris fisa repede si am plecat.nu am stat la ea mai mult de 7 minute.daca nu trebuia sa ma inregistrez nici nu ma duceam la ea.asa ca,aici tre sa ai grija singura de tine.si nu te mai enerva pe sistemul lor,ca nu ai ce face.
si sanatate tie si lui bebe


11+
mami de roby(1993)si radu(2002)
mami de ingers 2009(9 sapt) si 2010(12 sapt)
cu ajutorul lui d-zeu pt a treia oara mamica fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

andr@, testul pt sindromul Down mi l-a programat tanti pt cand voi intra in sapt 12. Iar eco morfofetala cand intru in sapt 13.

may3, frustrant rau. Totul e atat de natural nu? Si durerile si tot, asa ca suportati-le cu stoicism....Noroc ca mai exista netul, desi si asta te poate induce in eroare uneori...
E bine ca te-a gasit low risc la toate, felicitari!

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009) si 8+
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopishtica spune:

da, am fost la eco atunci cand aveam 5 saptamani si putin si am vazut punctuletul, i-am ascultat atunci si inimioara, a fost minunat. Ma mai duc o data saptamana viitoare la 9 saptamani... abia astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

dana, draga mea, recunosc cu mana pe inima ca semnatura ta mi-a dat fiori reci pe sira spinarii de cand am vazut-o :( eram sigura ca au legatura cu sist asta de aici.
eu nu vreau sa ajung la asta. am incercat un an sa raman insarcinata. am 34 de ani. trebuie sa-l fac acum. nu sa-l pierd ca ei merg pe 'natural'.
sper sa fie totul bine pana la Paste cand maduc in tara si imi fac ce se poate face.
bine, sper sa fie totul bine in general, la toate, pe parcurcul sarcinilor noastre. :D
dar fetele astea cu dublutestul si cu triplultestul ma baga in sperieti rau


8+

http://www.zebraroz.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

uli, cred ca toata lumea e low risk la ele....

8+

http://www.zebraroz.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna fetelor cucuiete!
Ce faceti?
Eu azi m-am plimbat,am fost la o prietena,l-am lasa pe micul print acolo 30 de minute cat am fost la dr de familie sa-mi faca fisa si sa imi dea trimitere sa imi fac analizele,m-a masurat la burtica,cantarit,facut nebuna ca vreau asa repede bb2 ( ea e o dulce asa ca stiu in ce sens m-a facut nebuna ),mai merg la ea cu rezultatele la analize ,si apoi dupa ce merg la ginecolog la 10-12 martie.

oanaiasi daa, mai rar ca sotul meu ( ma laud si eu cu ce am ) face curat,mancare ,schimba copilul daca imi e rau sau daca fac altceva si nu pot. Este o fire foarte calma fata de mine care sunt mai colerica asa,ma aprind mai repejor. L-a educat mama-soacra bine .
Andr@ ai spus bine lungimea bebelului,asa-i ,la eco se masoara bebelusul de la cap pana la sezut, nu mai stiu mai catre sf sarcinii cum fac .
May3 mie mi-ar conveni mai mult ca medicii din Ro sa imi recomande ce sa mananc sa acopar carentele decat sa imi dea pastile si siropuri. Acum na,in unele cazuri nu mai e de ajuns asta,si trebuie intervenit cu medicamente.Ai fost si la farmacie sa vezi ce se recomanda pentru aciditate,mai bun decat ce ai luat?

Daca te linisteste in vre-un fel, iti zic ca nu toata lumea face dublu-test si triplu-test . Fetelor,va pup pe toate
Uliiasi si ce faci baietelului pentru tuse si febra? Le tii sub control cu ceai si impachetari,sau dai direct medicamente?
Dananagi .
Floricica-flopishtica bine ai venit,sarcina usoara iti doresc !

Fetelor,va pup pe toate ,de la prima la ultima.

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 12+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_scu spune:

May3 incearca sa gandesti optimist. Eu sunt de parere ca daca este sa se intample ceva tot se intampla.Eu spre exemplu am facut eco la 7 sapt era totul ok la 8+2 alta era totul ok si peste o luna cand am mers era bebe oprit in evolutie de la noua saptamani.Chiar daca faceam eco in fiecare saptamana nu se putea face nimic. E dureros dar eu consider ca nu prea ai ce face in astefel de situatii.

Mergi la inceput