Mamici inimoase de Constanta***144***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisoi_aluna spune:

cris mi-a zis si mie asistenta sa beau cafea cu cateva picaturi de cognac eventual, dar nu-mi place nici una nici alta. Eu nu beam cafea nici inainte, doar ceai negru cu lapte...chestia e ca sunt foarte intamplatoare durerile, ma iau cand nu ma astept, cand ma ridic de undeva sau in anumite pozitii si difera in intensitate.

crixia ma odihnesc ca oricum n-am ce sa fac altceva iar pisoiul e cuminte si ma lasa. mi-a dat si mie quarelin dar vad ca scrie pe prospect ca nu e recomandat la alaptat...dar si la ketonal scrie la fel...nu stiu ce sa mai cred...

roxana nu prea au ce sa faca decat sa dea completare, cel putin in cazuri ca al meu...nu avea saracul ce sa traga oricat se chinuia si oricat incercam sa ma mulg si nu se satura cu 2 picaturi de colostru...presupun ca difera de la persoana la persoana, ca si eu daca as fi avut ce sa-i dau din prima, as fi refuzat formula in spital. Ele chiar insistau sa punem copii la san inainte sa le dea formula.

Am mari nelamuriri totusi in privinta a ce ar trebui sa mananc si ce nu in perioada asta...am citit atatea articole si pareri contradictorii ca sunt bulversata rau. Sunt doar cateva alimente care ar trebui evitate de comun acord, la restul parerile sunt foarte impartite si nu stiu ce sa mai mananc si ce nu. Pisoiul nu are colici inca si sper sa nu faca, dar are abia 5 zile asa ca presupun ca e devreme.
O mare dilema in aceasta chestiune: miere sau zahar ca indulcitor?



Cristina, mami de ANDREI (16.02.2011)

Totul sau nimic. Si de obicei totul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

Pisoi bine ati venit acasa si cat mai mult laptic pt pitic.Acum cu indulcitorul nu cred ca e vre-o problema daca indulcesti si cu miere lui bebita nu ai voie sa ii dai pana la 1 an dar tu poti cel putin eu am consumat si cu ce ai voie si ce nu eu zic ca depinde de fiecare pers in parte eu incercam si tineam sub observatie pe bebe o zi ceva o zi alt ceva nu faceam amestecuri nemaintalnite dar nici nu am poftit la ceva si sa ma abtin pt ca auzisem ca nu este bun pt bebe incearca-le usor usor.Pupici
Lulu ma bucur ca este mai bine Luca.
Georgi sper sa iasa o data bine actele si sa reusiti cu casa.Mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pisoi, pe foarte scurt ca stiu ca nu ai timp sa citesti mesaje kilometrice:
1. ptr durerile de cap poti lua ketoprofen, paracetamol, algocalmin.
2. mananca ce vrei si ce ai chef. daca observi ca domnisorul are probleme cu burtica dupa un anumit aliment, nu il mai mananci. nu exista reguli batute in cuie la alimentatie in timpul alaptarii. sau sa zicem ca de obicei ce te deranjeaza pe tine la stomac sunt sanse sa il deranjeze si pe el.
3. nu e musai nicio completare, copiii se satura cu colostrul, plus ca se ia in calcul pierderea fiziologica. plus ca fomica lor stimuleaza secretia lactata . dar acum chiar nu mai conteaza.
indulceste cu ce vrei tu... care ar fi problema? ca te referi la tine banuiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Dodo, greu cu prg dupa-amiaza. Nu e obosit Bogdi seara? Il lasa sor'sa sa adoarma primul? La noi nu, e gramada pe Alexia, de abia o scot din camera Alexiei. Aseara ma lovea leoaica mea...vai ce a mai ripostat ca n-am lasat-o la zbenguit in patul sor'sii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRIXIA

Dodo, greu cu prg dupa-amiaza. Nu e obosit Bogdi seara? Il lasa sor'sa sa adoarma primul? La noi nu, e gramada pe Alexia, de abia o scot din camera Alexiei. Aseara ma lovea leoaica mea...vai ce a mai ripostat ca n-am lasat-o la zbenguit in patul sor'sii!



Ba da e foarte obosit,adoarme primul si doi adulti se straduiesc ca tina ocupata huna...circa 99% ne iese
Berbeaca mea urla si da cu pumnul in masa/pat/parchet ce-i e mai la indemana dar totul insotit de tipat




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Buna ziua doamnelor...

Pisoi... ma bucur ca intrasi sa te putemincuraja macar... cred ca te-au sfatuit destul fetele si sunt total de acord cu ele... incurajeaza-l sa suga si incearca sa raresti suplimentarea. Referitor la ce sa mananci, auzeam curand la Razvan si Dani pe dr Bilic.. spunand ca indiferent ce mananci, compozitia laptelui este aceeasi... acu... daca ea nu zice bine... si eu dau eronat mai departe... Bubitele de la san or sa treaca... iar frisoane poti sa faci daca faci febra laptelui... ceea ce ironic.. nu cred ca e cazul tau... Propolis cu vitamina C de supt oare ai voie?

Multumesc Diana pentru urarile referitor la actele casei... Va tin la curent....

Eu azi am ramas acasuca ca mi-a facut baiatul febra... nu mare, dar avea dimineata o stare mult pre proasta ca sa mi-l primeasca la gradi... vad ca acum e bine, dar mergem la consult si daca e ok... maine la munca... Deocamdata a facut 38, care eu nu o consider febra, nurofen nu aveam in casa, aveam un panadol, care neanceput fiind l-am gasit ca era expirat... cu ocazia asta am facut cu rat la siropele ca aveam multe si le aveam degeaba... ca 80% erau depasite de termen...

Maine, de la munca, sper sa ne auzim mai mult... acum am de spalat o tura de vase... am facut baita si sunt si supi tare... are vreuna neplacuta experienta a divortului/ infidelitatii sotului? Am o prietena care trece prin perioada grea si nu stiu sa o ajut la ce ma intreaba A gasit un prezervativ folosit in patul conjugal... si al lor nu este... al ei +sotu... vroia sa faca teste adn das scumpe si dupa o saptama o mai fi ok adn-ul ala? Nu mai trebuie sa va spun ca el neaga serios...



Ce am eu de oferit si/sau vandut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_aluna spune:

Multumesc, m-am mai lamurit oleaca...stiam de mierea pana intr-un an la bebe, dar nu eram lamurita cu zaharul si mierea la mine, mai ales acum post cezariana. Si mai ales ca poftesc la ceva dulce si am infulecat cateva prajiturile facute de soacra-mea.
Cu fructele cred ca e mai complicat, dar din cate am citit, nu mai mananci nimic daca e sa te iei dupa unii. Banana provoaca constipatie, portocala aciditate, marul fermenteaza etc. Pana la urma, mori din lipsa de vitamine...

In ciuda ranilor extraordinare si a faptului ca lui bebe nu-i plac mameloanele cauciucate (am incercat 3 feluri, nu am mai papat deloc completare de ieri...

Cristina, mami de ANDREI (16.02.2011)

Totul sau nimic. Si de obicei totul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna, fetele!


Pisoi: ma bucur ca incepeti sa va acomodati unul cu altul. Alimente, stiu ca nu ii fac bine la burtica cele care provoaca aciditate: citrice, rosii, varza, dar asta doar o perioada, pana mai creste el putin.

Georgi: urat moment cu prietena, eu din pacate am avut doua divorturi la persoane apropiate si e multa suferinta.Nu-ti ramane decat sa-i fii aproape, cand o sa aiba nevoie.

Insanatosire grabnica, tuturor bolnaviorilor!

Va rog sa-mi spuneti si mie, daca stiti un dr. neurochirurg bun in Constanta sau daca nu in Bucuresti, are nevoie urgenta soacra-mea.

sa aveti o saptamana frumoasa!

Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pisoi, felicitari! Andrei, bine ai venit pe lume! Pisoi, acomodare usoara cu bebe! Or sa treaca toate durerile in curand si raman doar amintitrile frumoase cu bebe mic, mic. Bucura-te de momentele astea ale voastre!

Am citit ca a fost Luca bolnavior. Vad ca si Teo. Sanatate multa puilor! Si Vladimir face de ieri febra. Doar ce se mai colorase in obraji si ma linistisem si eu . Acum e ori o viroza, ori rectir la ROR, ca am facut si vaccinul acum vreo 10 zile si am inteles ca reactiile cam asa apar.

Si eu am fost tare prapadita zilele astea. M-a lovit o migrena urata tare. De mult nu am mai avut durerile astea crancene. Cu durerile de cap sunt obisnuita, le am aprape zilnic, dar mai trec cu un nurofen, ceva... acum nimic nu a mers.

In rest, Maria cu scoala e ok. Schimbarea nu pare sa o fi bulversat. Eu am unele nemultumiri, dar le tin pentru mine .

Stefan, nazdravan ca intotdeauna, tot nu se da in vant dpa gradi. Pe de o parte l-as inscrie la scoala, ca poate i-ar face bine o schimbare, dar daca nu mai vrea nici la scoala, ce facem cu el ? Pe de alta parte, vad la Maria ca nu e chiar floare la ureche clasa I. Doar adaptarea la asa regim va fi foarte grea, nu mai spun de altele. Cred ca ma imbat cand va invata Stefan sa citeasca .

Si mai vroiam sa va intreb daca aveti vreu sfat, vreun pont ceva , ca ma gandesc sa il inscriu pe Vladimir la cresa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

A, Happy, cum ati rezolvat cu dintisorul?

Foarte utile informatiile ref. la cursuri pentru copii . Dar in ceea ce priveste actvitatiel extra, e tare greu: ori nu ma pot tine eu de program, ori nu mai vor copiii, ori apar alte prioritati . De jumatate de an tot vreau sa o duc pe Maria la dans (ma gandesc la dansuri moderne) si nu aprofundez mai mult subiectul, ca realizez ca nu avem cand sa mergem. Si un baschet m-ar interesa pentru amandoi, am gasit unde, cand se face, dar atat .



Mergi la inceput