LMA!!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***308***

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Hai sa-mi zic si eu of-ul meu, vasul pe care se afla sotul e de 2 zile in larg aproape de mal (Galveston- Texas) si nu pot ancora din cauza vremii (ceata si vant puternic)... Sunt 2.500 passageri la bord si 1000 de angajati, le-au cam taiat din mancare sa le ajunga pasagerilor (clientul nostru, stapanul nostru) care sunt in culmea disperarii, toti au pierdut avioanele iar cei ce trebuiau sa se imbarce pt.cruzul urmator stau la hotel.. numai zic de angajatii care trebuiau sa plece acasa, au pierdut avionul .. si de aici o intreaba nebuneala... vor incerca sa seara asta sa ancoreze intr-o zona industriala cu spatiu mai mare ... sper sa fie bine , sa nu se izbeasca vasul de mal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Pisik primeste urarile mele de bine, sanatate si multe impliniri ce le transmit din suflet catre minunea ta ANA BIANCA.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

La multi ani, Ana! Pisik, o sa fie bine, nu te mai framanta!

La multi ani Sorina!

Ramo, un pupic si pt tine si Stefan!

Hei si tot uit de cateva zile sa o pup si pe Milli!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Pisik

Respira adanc si cu folos si priveste departe, departe


Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ana, si eu uneori ma gandeam ca daca incepem munca nu o sa mai fie agitatie pe aici. Dar...uite ca o parte dintre noi am inceput de ceva vreme si inca mai semnam condica pe aici (ce-i drept poate nu zilnic,sau cu acelasi elan). SI oricum la cate capitole avem noi suntem cel mai tare club. Chiar zilele trecute ma uitam ca alte cluburi de o varsta mai mai mari decat noi au abia pe la 200 si ceva de cap si ma gnadeam ori acolo treaba nu merge ori lumea are altceva de facut (serv, familie).

Acu, intelegi de ce mor dupa net la serv???? Caci 10 min oi gasi eu sa intru sa va salut in timpul programului...Imi merge mintea zi si noapte cum sa papcalesc calc sa pot instala pe el net fara sa ramana urme...

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ramona, sa fie bine si serviciu usor fara evenimente sotului. Tie...o noapte usoara.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_05 spune:


LA MULTI ANI ANA-BIANCA!!!!

Foarte frumoase pozele, Ana e o dulce iar tu Pisik ai aratat f bine

Si eu am primit cartea lui nanny, dar pe adresa mea de mail. Nu am apucat inca sa o citesc.

Anaan, multi sa nu mai fi deprimata

ramona, o sa fie bine vei vedea

Multa sanatate bolnaviorilor!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Buna dimineata,Mi-am facut o cana cu cafea si dupa aceea ma apuc de treaba.Ramona,o sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

La multi ani, Ana Bianca!!!

La multi ani, Sorina Maria!!!

La multi ani, PetraTudor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Doamne, cu cat citesc mai mult din Petrea asta cu atat imi urca tenziunea mai tare; cum poate fraieri atata lume? Da niste sfaturi care par de bun-simt, se preface empatica cu copilul, indeamna la rabdare, a te pune in locul copilului, a-l intelege etc (deci lucruri bune) dar de fapt tot substratul e "copilul trebuie dresat; tu, parintele, esti Autoritatea Suprema, nu trebuie sa scapi hatzurile/ sa lasi fraiele/ mereu sa fii rational, rigid, atent, ca copilu' una doua-ti sare-n cap".
Ea chiar foloseste expresii de genul "sa nu slabesti fraiele", de parca copilul e un cal in buiestru!!!! Zice ca principiul in relatia cu copilul e "pumn de fier in manusa de catifea". Da niste principii efectiv de DRESAJ CANIN: chestia cu repetitia pentru a baga la cap, cu consecventza ca altfel il bulversezi etc. Io nici cu Manole nu m-am comportat atat de arid si de rational, dimpotriva!!
Chiar sunt curioasa voi ce parere aveti despre autoarea asta, ce impresie v-a lasat.


Nu am recuperat decit pina aici.
Nu eu am trimis cartea, ca n-o am :)), dar oricum cine a trimis-o pe mine m-a sarit...
Ilinca, eu cred ca tu ti-ai format o opinie despre cartea aia dinainte de a o citi. Cam asa am inteles eu din alt topic.
Eu recunosc ca am citit-o inainte de a o avea pe Pisilinca, poate ar trebui sa fac un update inainte sa ma exprim. Dar pe mine nu ma dau pe spate exprimari de-astea cu "friiele" si da, cred ca pe un copil il ajuta consecventa.Si repetitia. Adica in astea chiar nu vad nimic rau...
Si in emisiune sincer am vazut niste copii care depasisera cu mult virsta tantrumurilor, dar care apelau la metoda asta de convingere si care chiar nu ascultau de nimeni si de nimic. Adica pe mine m-au speriat, atunci, cazurile alea. Nu zic, parintii au o mare parte din vina ca s-a ajuns la situatia cu pricina, dar aflindu-ne in punctul X...cum putem iesi de acolo? Cum putem evolua?
Am vazut/citit (nu retin) si chestii care m-au oripilat, cum ar fi treaba cu eticheta lipita pe hainele copilului si obligarea acestuia sa o poarte la gradinita. Dar personal am citit/vazut si chestii ok.
Si da, eu cred ca nici un copil nu e idiot: daca vede ca un tantrum ca la carte ii aduce ciocolata/jucaria/orice isi doreste si initial ii fusese refuzat, apoi va apela la metoda asta de cite ori va fi refuzat. Si eu personal nu pot sa accept tantrumul ca mijloc de persuasiune a parintilor. Il inteleg pina la o virsta, stiu chestia cu emotiile care il coplesesc pe copilul mic care nu stie sa le managerieze si sa si le exprime...dar tavalitul in supermarket la 5 ani nu mi se mai pare ok.

Si mai e o treaba. Cred ca fiecare avem cite un pitic pe creier, cite o chestie care e BIG NO NO legat de copiii nostri.Si mai cred ca e important ca si noi, parintii, sa ne simtim bine, nu doar copilul. Si nu mi se pare ca lectia "eu sint buricul pamintului si tot restul vine dupa mine" i-ar fi in vreun fel utila copilului. Da, trebuie sa stie ca parintii il iubesc si ca este cel mai important pentru ei, dar in fiecare familie exista niste limite, care zic eu ca trebuie respectate pentru fericirea familiei ca intreg.




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput