LMA!!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***308***

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Am descarcat si eu cartea si o sa citesc, sa vad despre ce e vorba. In legatura cu Supernanny, eu eram ca Ilinca: ma mai uitam la emisiune aceea cand si cand si ma gandeam ca bine face ca-i mai disciplineaza nany pe copiii aia, ca tare erau dificili. Acum, ca mama mi s-a mai schimbat optica si vad altcumva situatia. O sa va spun care-mi sunt impresiile dupa ce citesc cartea.

In legatura cu criza varstei de doi ani: nici eu nu o vad ca pe o criza, dar ca pe o schimbare de comportament da! Cel putin asta constat la Andrei: a devenit mult mai independent si vrea sa-si afirme aceasta independenta, ceea ce nu e deloc un lucru rau, il chiar incurajam sa faca asta, numai ca se expune si unor pericole si atunci, oricat de antipatica mi-ar fi ideea, trebuie sa intervenim impunand niste limite. Va dau un exemplu: stie cum decurge tot "cermonialul" de preparare a laptelui si vrea sa fie si el implicat- imi aduce sticla, tetina, imi arata cutia cu lapte, dar vrea sa ia si ibricul de pe foc. Ca masura de precautie, incalzesc apa pe un ochi al aragazului unde nu poate ajunge, insa pe el il enerveaza tare acest lucru si incepe sa invarta nervos de toate butoanele de la aragaz.Am incercat sa-l lecuiesc de meteahna asta periculoasa dandu-i un alt ibric, explicandu-i ca nu-i bine ce face, dandu-i altceva de facut...dar nu functioneaza, asa ca, pana la urma, intr-o seara i-am zis pe un ton hotarat ca nu-i voie si gata, fara atatea alte explicatii si s-a potolit. Nu zic ca este bine cum am procedat, probabil cel mai bine era sa pun niste protectii la butoanele alea- dar n-am gasit momentan - insa nici nu mi se pare ok sa gasesc mereu o alternativa care sa nu-l supere, fiindca am senzatia ca nu invata nimic din toata situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Am descarcat si eu cartea si o sa citesc, sa vad despre ce e vorba. In legatura cu Supernanny, eu eram ca Ilinca: ma mai uitam la emisiune aceea cand si cand si ma gandeam ca bine face ca-i mai disciplineaza nany pe copiii aia, ca tare erau dificili. Acum, ca mama mi s-a mai schimbat optica si vad altcumva situatia. O sa va spun care-mi sunt impresiile dupa ce citesc cartea.



Oooo da, cand mai prindeam cate un episod din emisiunea aia mi se parea ca e super tare nanny !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Sigur, Ilinca, nu trebuie sa ne cramponam in jurul varastei exacte de 2 ani, de altfel e tocmai ce ai spus tu, o etapa, ea poate sa apara mai devreme sau mai tarziu, dar eu cred ca apare, pentru ca ea apare cand copilul incepe sa mearga, si isi da seama ca poate face multe de unul singur. Cred ca e o etapa, la fel cum e si in cazul adolescentilor care trebuie sa se desprinda intr-un fel sau altul de parinti. Eu ma gandeam ca teoria ta e alta: aceasta asa-zisa criza apare dintr-o eroare a parintilor, adica au gresit ei undeva si astfel se genereaza acest comportament. Oricum, noi doua nu prea avem ce zice despre asta, avem doua fetite atipice, caci si Eva se aseamana mult cu Phiphi din ac pct de vedere.Acum imi dau seama ca nu-s foarte coerenta, dar am musafiri, sotul imi bate obrazul ca stau pe net, iar Eva imi arata ce frumos canta ea la muzicuta :))Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ca se cheama criza sau nu, este exact ceea ce a descris Anaan cu Andrei.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

La multi ani, cu multa fericire si bucurie in suflete!


Ana Bianca

Sorina Maria

PetraTudor

Am vazut pozele, de la ziua Anei, foarte frumoase, chiar imi era dor de voi toti la un loc , ma bucur sincer ca s-a legat o asa stransa prietenie

Ilinca: super tare Sophiphi la restaurant

Eu ma chiunui de o ora sa-l culc pe Lucian,plange, vrea numai cu mine, nici vorba de camera lui, nici la pranz nu a dormit decat jumatate de ora, am fost la soacra-mea si cum am plecat de langa el, s-a si trezit, care altadata dormea fara probleme

somn usor!



Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Seara buna!

Cat se incarca poze e, va spun si eu pe scurt cum am petrecut.
Ieri am avut zi cu picii. Au fost 10 copii. A fost haos, dar au fost adorabili. Azi a fost familia: bunici, veri, prieteni fara copii (mai putini nasii care au fost ieri). Desi azi au fost doar 3 copii, mi s-a parut mai obositor ca ieri, nu stiu de ce.
Ana a avut o tinuta trasnet (gratie lui Novus care ne-a facut cadou superba fusta), pe care a imbracat-o si ieri si azi, ca altfel nu se putea. Ieri varsase Ana apa pe ea si mama a vrut sa o schimbe, la care eu "nu nu, las-o, ca trebuie sa o vada Olga si Gaza imbracata asa".
Ana a fost f sociabila si vesela, doar azi a facut o mica criza pt ca era f f obosita (azi noapte a dormit doar 8 ore si la pranz o ora si asa chinuita), s-a jucat frumos cu toata lumea, a dansat, n-a avut treaba cu mine decat ocazional. A primit o multime de cadouri superbe, timp sa avem sa ne jucam cu ele.
Au fost doua zile pline dar f f frumoase.

Acum trebuie sa ma inarmez cu o stare zen. Nu va spun cate ganduri imi trec prin cap: ca de ce am ales asa, ca ei nu m-au mai vrut si eu am fortat nota, ca poate era un semn, ca ce ma fac eu fara Ana 8 ore, ca nu o sa mai petrecem timp impreuna, ca oarca 2 ani nici nu au fost, totul e asa cum l-am lasat la serviciu, ca poate era momentul de schimbare, ca...of, cu tot cursul meu ma simt coplesita. Am nevoie de o spirala puternica, va rog

Dar, pt ca s-au incarcat pozele si ca sa termin intr-o nota vesela, iata: am pus poze de ieri cu cadoul de la noi, de ieri cu picii, de azi dimineata cu tatal meu si de azi cu musafirii.

https://picasaweb.google.com/Ioana.sima/ZiuaAnei2Ani?authkey=Gv1sRgCKzEws6Y5s3SVw#

Pupici

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06


Acum trebuie sa ma inarmez cu o stare zen. Nu va spun cate ganduri imi trec prin cap: ca de ce am ales asa, ca ei nu m-au mai vrut si eu am fortat nota, ca poate era un semn, ca ce ma fac eu fara Ana 8 ore, ca nu o sa mai petrecem timp impreuna, ca oarca 2 ani nici nu au fost, totul e asa cum l-am lasat la serviciu, ca poate era momentul de schimbare, ca...of, cu tot cursul meu ma simt coplesita. Am nevoie de o spirala puternica, va rog

Mami de minune mica



Pisik. Sigur ca facem spirala, cum sa nu?! Azi facem o spiraluta sa treaca gandurile negre si ingrijorarea si maine spirala-spiralelor, ca sa fie bine!!!

Promiti ca n-ai sa uiti de noi dupa ce incepi serviciul? Ca eu am asa o ingrijorare mare ca o sa se destrame grupul nostru frumos odata cu inceperea muncii...( v-am avertizat ca-s cam depresiva in ultimul timp...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Pisik , Ana a fost o printesa cum si trebuie sa fie mereu !!
Maine facem spirala, o sa fie totul bine stai linistita, cunosc sentimentul inainte de reintoarcerea la munca

Anaan, si eu ma gandeam ca o sa se sparga gasca daca incepe toata lumea serviciul si nu are acces la forumuri ca mine de la birou
Dar o sa fim active toate seara si in wkd !!

Good night !!!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Ce bine ca am aruncat un ochi pe aici.Asa am vazut-o pe Ana, care a fost superba.Pisik,fruntea sus ca d-zeu le aranjeaza pe toate asa cum trebuie.Succes la servici.Am primit si eu super nanny.Si mie imi placeau emisiunile ei,cand eram insarcinata chiar mi-am dorit cartea ei dar mi s-a parut scumpa.Nu stiu daca o sa am timp sa o rasfoiesc,cartile astea de multe ori nu prea te ajuta mai mult te incurca.Banuiesc ca nu exista o reteta de crestere a copiilor pt ca in primul rand sunt foarte diferiti,ca temperament, personalitate si mai au si ei zile mai proaste cum avem si noi.Ma duc la nani, noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Pisik, frumoasa petrecere iar printesa a fost in centrul atentie asa cum se cade unei printese... Ce de-a sarutari si imbratisari , se vede cat e de iubita iar ea s-a simtit minunat.

Simonapro- iti scriam acum cateva zile ca si noi am avut prbl.cu somnul, sarea patutzul si venea in patul meu, a tinuto asa 4 nopti... de aseara am tinut mai strans cu rutina de seara - adica tv.stins mai devreme, strins jucarii cu veselie, aranjatul pernutei pentru ursuleti, adunarea celor 3 ursuleti la nani, le aratam o poveste, ii invelim cu paturica si iesim din sufragerie usor stingand lumina (in toata casa intuneric), spunem rugaciunea in brate soptit si il asez in patutz, mai stau in camera cateva minute si gata minunea ... sper sa-si revina . Bafta !

Mergi la inceput