LMA!!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***308***

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

LA MULTI ANI ANA - ghiocel drag!!! Sa fii fericita si iubita in fiecare clipa a vietii tale!!! Pisik - multe imbratisari A fost super aseara la party!!!

Am revenit insa fara 2 liniute, desi ne-am cam facut de cap pe la Roma


Poze de la ziua Anei
https://picasaweb.google.com/olgagireada/LMAAna2ani?authkey=Gv1sRgCJOrs7uB4t_xsgE#5575730783864001282





Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

ehe, va plangeati ca nu aveti subiect de weekend si ca nu aveti ce citit, se pare ca cineva va dat unul... nu stiu cine a trimis cartea, eu am banuit pe cineva dar se pare ca m-am inselat dupa ce am sunato...

Faina petrecere, pe cinste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Salutare!!!

LA MULTI ANI ANA - ghiocel drag!!! Sa fii fericita si iubita in fiecare clipa a vietii tale!!! Pisik - multe imbratisari A fost super aseara la party!!!

Am revenit insa fara 2 liniute, desi ne-am cam facut de cap pe la Roma


Poze de la ziua Anei
https://picasaweb.google.com/olgagireada/LMAAna2ani?authkey=Gv1sRgCJOrs7uB4t_xsgE#5575730783864001282





Olga, mamica lui David iepurasul


Olgaaa, te pup, chiulangioaico!

Cu riscul sa va plictisesc, comentez putin pozele de la ziua Anei, ca nu ma pot abtine:
- m-am minunat ce frumos a fost imbracata Ana, ca o printesica, fusta era tare frumoasa!
- v-am invidiat- da' nu cu rautate!- ca va puteti intalni si mai ales la ocazii atat de speciale
- am constatat ce mult au crescut ghioceii si ce draguti sunt, dragii de ei!Si m-am bucurat sa o vad si pe Chiti!!!
- am admirat-o pe Pisik, plina de fericire si mandrie (tot asa sa te vad!)si pe toate tufetele prezente. Sunteti tot mai faine, ce beti? ce mancati? ce faceti ca sa aratati asa?...ziceti repede!!!
- am balit la vederea totului. Chatonel, de prajituri vorbesti tu???Of, ce-as mai manca si eu... ( iar masura 27 mi se pare concurenta la adolescente, madam)

No asa, m-am racorit!

Mie nu-mi bantuie nicio supernanny mailul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Si, stimabila Olisor, niste poze din Cetatea Eterna nu ne oferiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

In primul rand urez La multi ani sarbatoritilor nostri pretiosi de astazi, in frunte cu Ana, minune mica de Pisik! In al doilea rand, eu de ce nu am primit faimoasa carte pe mail? Sa nu va ganditi ca daca eu nu am primit-o, inseamna ca eu am trimis-o Eu nu am citit niciun rand scris de tipa asta, si sincer nici nu sunt prea atrasa de ideea de a o face, nu mi-a placut niciodata emisiunea ei, banuiesc ca nici cartea nu o sa imi displaca mai putin. Eu sunt de acord cu Chatonel, e super ok sa asculti de bebelus cu mare atentie, el stie cel mai bine ce ii lipseste, dar nu poti aplica aceeasi practica si in cazul copiilor. Nu mai stiu daca in Brazelton am citit sau in alta carte, dar mi-a placut explicatia, si pana acum pare sa bata cu realitatea: faimoasa criza de la 2 ani se explica tocmai prin nevoia copilului de a i se impune niste limite, el este atras de ideea de independenta, dar totodata speriat de ea. De aici si nevoia de a i se impune totusi niste limite. Asa-zisele crize sunt generate de aceasta lupta, intre dorinta de a fi independent si teama de a se dezlipi de mama. Eu cred ca stampila asta cu AP sau non AP este mult prea simplista, si nu vad cum ar putea fi cineva 100% AP, poate doar 100% nonAP, din pacate Depinde mult de la copil la copil, depinde enorm de experienta ta ca mama (asta insemnand nu cati copii ai crescut la viata ta, ci chiar istoricul cu propriul copil - ma tot gandesc la chinul lui pisigri cu Ilinca, asta pentru ca si eu am trait ceva asemanator, si chiar nu ma vad fiind de acord cu decizia Evei de a nu purta caciula la -5 grade afara, doar pentru ca asa are ea chef - exagerez, desigur, dar sper sa se inteleaga ce vreau sa spun). Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Wow, am vazut si eu pozele de la petrecerea Anei!!! Cata veselie, cata eleganta! Cata mandrie in ochii parintilor!M-am bucurat sa revad si din ceilalti ghiocei, cu cat trece timpul, cu atat se fac mai frumosi!Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Am vazut si eu pozele de la petrecere! Ce sarbatorita eleganta, toata "flacara violet"! Ce invitati, unul si unul...doi blonzi buclati, David si Ianis...superba Gazulina cu mutritzele ei...domnisoara Chitibus...super atmosfera!
Olishka, poze romantioase?...
Tufete, io ma refeream la mailu' comun, ca doar nici eu nu am primit Super Nanny pe mail-ul personal (cred ca numai cateva au fost privilegiate:)))
Dar daca unele n-avem o parere buna despre Nanny si metodele ei, sa nu creada persoana care a trimis-o ca avem ceva cu ea Sa nu ia ca pe un repros spusele noastre, v-am zis, eu chiar ma bucur ca am dat de carte!
Anamariame, eu nu cred in "criza de la 2 ani". Mi se pare o inventie, am eu o teorie despre asta:))) Eu chiar cred ca de la 2 ani incolo va fi mai usor fiindca copilul va intelege mult mai multe. De exemplu vara trecuta Sophiphi nu suporta palarioare in cap, oricat era de puternic soarele. Si pe alea care se leaga sub barbie le dadea jos. Ma chinuiam sa-i plasez palaria-n cap cand nu era pe faza, dar cand isi dadea seama o scotea. Cred ca vara asta altfel va intelege ca e bine sa stea cu palarioara ca sa nu-i friga capul, sau ceva de genul asta:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Wow ce petrecere faina !!! Olga multumim pt poze !! faina fasca ati avut !!
Am admirat si eu ghioceii toti unul si unul si mi-au curs balelel dupa tort, super fain !!
Asteptam si impresiile pe larg ale fericitei familii

Chatonel, asa gandesc si eu in legatura cu ghidul parintelui, ca este chair copilul daca stii sa-l asculti si sa-i descifrezi mesajele, plus ca trebuie sa vina totul natural din tine cum s-ar zice, doar nu umbli cu cartea-n mana si evaluezi situatia de fiecare data
slabanoago !!

Ilinca, am avut o tentativa de a descarca faimoasa cartea dar s-a trezit Ada asa ca poate maine la birou ma delectez si comentam
oricum sunt flatata ca am fost inclusa in cercul restrans care a primit-o, sau nu ar trebui ?


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ilinca, care e teoria ta?Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ei, nu am o teorie propriu-zisa dar resping teoria care spune ca vaaaai, "criza copilului de 2 ani", cand o ia razna, se crizeaza, face tantrum-uri publice, tu-i zici cea si el o ia hais etc...Mi se pare ceva gen "criza barbatului de 45 de ani" sau cum se numeste aia, nu zic ca nu se intampla sa fie o gramada de barbati care o iau razna la varsta aia, dar NU cred ca e din cauza varstei:)))
Asa si cu criza asta "de 2 ani", nu vad nicio legatura intre criza si varsta. Copilul trece pur si simplu intr-un alt stadiu al dezvoltarii intelectuale, noi trebuie sa-l secondam si sa-l intelegem ca pana acum si sa nu avem prejudecati ca vai, are 2 ani, ce dificil e!
Acum vorba aia, sa nu zici hop pana n-ai sarit gardul sau cum era, dar eu sunt increzatoare, nu-mi fac absolut nicio problema in legatura cu asta, nici n-as avea cum din moment ce sunt convinsa ca e o inventie

Mergi la inceput