LMA!!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***308***

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Habar n-am, tu chatonelo Adevaru' e ca-mi plac limbile (honi soit qui mal y pense), am certificat Cambridge, am DALF...da'-s filosoafa:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ilinca, bine zici !!

Pisik, hai nu ne mai tine in suspans pune macar cateva poze !


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Doamne, cu cat citesc mai mult din Petrea asta cu atat imi urca tenziunea mai tare; cum poate fraieri atata lume? Da niste sfaturi care par de bun-simt, se preface empatica cu copilul, indeamna la rabdare, a te pune in locul copilului, a-l intelege etc (deci lucruri bune) dar de fapt tot substratul e "copilul trebuie dresat; tu, parintele, esti Autoritatea Suprema, nu trebuie sa scapi hatzurile/ sa lasi fraiele/ mereu sa fii rational, rigid, atent, ca copilu' una doua-ti sare-n cap".
Ea chiar foloseste expresii de genul "sa nu slabesti fraiele", de parca copilul e un cal in buiestru!!!! Zice ca principiul in relatia cu copilul e "pumn de fier in manusa de catifea". Da niste principii efectiv de DRESAJ CANIN: chestia cu repetitia pentru a baga la cap, cu consecventza ca altfel il bulversezi etc. Io nici cu Manole nu m-am comportat atat de arid si de rational, dimpotriva!!
Chiar sunt curioasa voi ce parere aveti despre autoarea asta, ce impresie v-a lasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ilinca, io l-am sters direct da' poate ma uit mai incolo cu toate ca stiu la ce sa ma astept, cunosc cateva nanny din astea

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Habar n-am, tu chatonelo Adevaru' e ca-mi plac limbile (honi soit qui mal y pense), am certificat Cambridge, am DALF...da'-s filosoafa:)))


:)) bine ca aflai si io acum :)
si la ce clase tii cursuri? adik in ce clase se face filo, ca pe vremea mea nici nu se amintea de ea... si tu cum/de unde/ de ce ai facut fac de filo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

ma chinuie niste pofte de prajituri... niste eclere de casa, niste chec cu dulceata as minca :) sau inghetata de fistic cu cioco ... miammm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

La multi ani, Ana Bianca!!!

La multi ani, Sorina Maria!!!

La multi ani, PetraTudor!






purcelusa mea mica Ariana - 24.03.2009

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pai daca te chinuie pohtele, baga la jgheab, chatonel, auzi tu, jeansi nr. 27...nu ti-e un pic jena de noi astea mai rotofeie?!
Io predau la liceu si anume: la clasele de-a IX a Logica si argumentare; la cele de-a X a Psihologie si Educatie antreprenoriala (asta ultima e introdusa de cativa ani); la a XI a Sociologie si Economie iar la a XII a Filosofie. Intr-a XII a m-am hotarat ca vreau la filosofie, pana atunci ma gandeam c-o sa ma fac profa de franceza, la liceu am fost in clasa cu profil bilingv, franceza
Novus, ce e enervant la petrea asta e ca stie sa-si poleiasca rahatul, ideile alea stupide si nedemne de un om care...iubeste umanitatea le imbraca asa, intr-o amenintare "daca nu faci asa si asa copilul va ajunge: tupeist, mincinos, lenes, hotz etc", eu nu stiu cum poate sa puna asemenea etichete unor copii si sa incerce sa spele creierele parintilor.
Eu de cate ori aud de super nanny intai ma rushinez, efectiv ma copleseste rusinea...caci imi amintesc ca inainte sa fiu mama am vazut cateva emisiuni cu ea (nu neaparat petrea asta) si am fost patrunsa de admiratie pentru metodele extraordinare!! Ma gandeam "bravo, uite ce-i pune la punct, scurt, fara discutii,pe maimutoii aia de copii, maaama, ce picoare-n cur le-as da!!"
Mi-e rusine ca am gandit asa atunci Dar singurul motiv era...ca nu stiam ce-s copiii! Nu stiam ce e cu ei, nu stiam ce creaturi superbe si perfecte sunt
Bine, de la autoare ce sa te astepti mai mult, o biata femeie fara copii...teoretizeaza si ea cat poate, caci sufletul ei n-a cunoscut iubirea fatza de propriul copil:(. Mai trist e cand ii cad mame in plasa
Dar acum sper ca nu va lasati intimidate de ferocitatea mea:))), daca vedeti parti bune in cartea asta chiar mi-ar placea sa le dezbatem, daca credeti ca Petrea asta e un bun pedagog iar mi-ar placea sa va aud parerile, argumentele...
Eventual cine ne-a trimis-o sa ne spuna in ce scop: sa ne imbogatim orizontu', sa discutam pe tema asta, fiindca crede ca e un "must-have"?:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

ILINCA sa stii ca asta nu mi-a placut mie la Brazelton. Fiindca, desi acorda circumstante atenuante copilului, desi te invata sa empatizezi, presupune ca in relatia parinte-copil tot parintele trebuie sa detina controlul. Si, cu riscul de a calca pe coada niste pisici, eu nu cred ca familia e o haita cu un pol de putere.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

n-am prajituri pe-aci, altfel le calaream deja
si ce te-a determinat sa te faci filosoafa, ilink?

io sint de parere ca bebelusii trebuie ascultati cu cea mai mare atentie si, da, ei trebuie sa aiba ultimul cuvint de spus pt ca la ei primeaza instinctul, noi l-am pierdut...... asa ca ei stiu ce e mai bine; pt copii mai marisori, asa ca ai nostri acum, trebuie sa le aratam care sint limitele si sa stie ca evolueaza intr-o societate in care nu e permis sa faca ce vor (adik nu mereu)... si cum copilul nu stie asta, pt ca nu e intuitiv, mi se pare normal ca eu (noi) sa il invatam ce si cum... si se poate invata f bine cu dragoste si rabdare, nu trebuie sa ne incrincenam.

Mergi la inceput