LMA!!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***308***

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bine zici, Monnvas, caci de ex. la mine autenticitatea, cand ma enervez, consta in a emite o serie de injuratui atat de scandaloase incat s-ar ofili si urechile non-puritane...dar asa cum ma abtin sa fac asta "in sotzietate" asa ma voi abtine si in fatza lui Sophiphi (inca mai scapam langaj trivial, dar ne bazam ca inca nu remarca nimic deosebit) chiar cu pretzul "lipsirii de autenticitate".
(sa va zic o faza de care si acum rad cand imi amintesc...io la volan...cu maica-mea in dreapta. Eu la volan sunt horror, mai ales cand greseste cineva nasol si mitocaneste. Si se intampla ca un dobitoc de shofer de camion face una groasa, mai sa urce pe mine...si ma enervez atat de rau ca incep sa urlu ca o nebuna...si numai dupa cateva secunde i-am dat seama, ca un ecou interior, ce am zis, caci pur si simplu nu constientizasem...vreti sa stiti ce mi-a iesit spontan pe gura? Ca pentru mine e momorabila...Ei, in culmea autenticitatii am urlat:"bai, imbecilule, sa-i sugi p@#a la ma-ta aia proasta!...Ca sigur are ma-ta p@##a!!!" Abia cand am vazut-o pe maica-mea cu ochii cat chiftelele am realizat ce am dat pe goarna:))))
Floric, merci ca mi-ai amintit...cam tarziu ca deja am bagat un mic dejun "disociat" de clatite japoneze!! Dar lasa ca-mi revin io!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Am uitat sa laud petrecerea bebeluseasca a Pisikutei, imi pare rau ca n-am ajuns si noi, injinerul era ceva mai bine, dar, dat fiind ca a fost o viroza, n-am vrut sa dam mai departe. Ma bag si eu in spirala pt Pisik - pfff, lipseste un emoticon cu spirala.

Mi-a placut tinuta Anei dar nici Gazulina n-a fost mai prejos.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Gianina, LA MULTI ANI si la multe kile in minus (vezi tu cit de multe, sa nu te sfrijesti )

denisamada, acusica vin

floric, bravo pentru perseverenta si la mai mare!

in discutii despre educatie nu mai bag, eu sint multumita deocamdata; oi veni cind oi avea probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

La Multi Ani,Geanina! Sa ai parte de toata dragostea din lume.Am terminat cu treaba.La mine in familie problema e sotul, lui nu ii place daca Theo face urat si se uita lumea la noi,pe mine nu ma intereseaza ce zice lumea.Acum e prea mic sa inteleaga anumite lucruri, dar treptat sper ca le va intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Bine zici, Monnvas, caci de ex. la mine autenticitatea, cand ma enervez, consta in a emite o serie de injuratui atat de scandaloase incat s-ar ofili si urechile non-puritane...dar asa cum ma abtin sa fac asta "in sotzietate" asa ma voi abtine si in fatza lui Sophiphi (inca mai scapam langaj trivial, dar ne bazam ca inca nu remarca nimic deosebit) chiar cu pretzul "lipsirii de autenticitate".
(sa va zic o faza de care si acum rad cand imi amintesc...io la volan...cu maica-mea in dreapta. Eu la volan sunt horror, mai ales cand greseste cineva nasol si mitocaneste. Si se intampla ca un dobitoc de shofer de camion face una groasa, mai sa urce pe mine...si ma enervez atat de rau ca incep sa urlu ca o nebuna...si numai dupa cateva secunde i-am dat seama, ca un ecou interior, ce am zis, caci pur si simplu nu constientizasem...vreti sa stiti ce mi-a iesit spontan pe gura? Ca pentru mine e momorabila...Ei, in culmea autenticitatii am urlat:"bai, imbecilule, sa-i sugi p@#a la ma-ta aia proasta!...Ca sigur are ma-ta p@##a!!!" Abia cand am vazut-o pe maica-mea cu ochii cat chiftelele am realizat ce am dat pe goarna:))))
Floric, merci ca mi-ai amintit...cam tarziu ca deja am bagat un mic dejun "disociat" de clatite japoneze!! Dar lasa ca-mi revin io!!




CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
..................................................
Ei, mie nu-mi place cum spune! Nu cred ca trebuie sa crestem un robotzel in scopul "redarii" lui societatii, de parca l-am antrena pentru admiterea la un examen, examenul "societatii". De multe ori societatea are reguli de kkt pe care nu le suportam noi, ca adulti, d' apoi copilul. Eu cred ca copilul se va adapta singur, in functie de temperamentul sau si sub EXEMPLUL, nu sanctionarea parintilor. Ce inseamna un "comportament civilizat" la un copil foarte mic, cum sunt ai nostri acum? Sa stea fortzat la o masa daca nu are chef? Sa zambeasca frumos strainilor care-l ciupesc de obrajori si se baga-n seama cu el, altfel e considerat "prost-crescut"?Caci multor parinti LE ESTE RUSINE cu copilul lor mic fiindca au impresia ca fac "lucruri neacceptate de societate", am vazut mame care mor de rusine si chiar spun "vai, ma face de rusine" daca un copil plange-n magazin/ sta cu degetele-n nas/ daca nu vrea sa "socializeze" cu prietenele intalnite pe strada/ daca nu vrea sa cedeze o jucarie ("vaai, e asa de egoist!!")
.......................................................



Bravo Ilinca, mi-a placut foarte mult cum ai dezbatut Sa scrii mai des postari din astea lungi, ca sa inteleaga omul esenta lucrurilor cum gandesti tu
Eu nu mi-as denigra niciodata copilul, doar ca sa dau bine in ochii vecinei, nu-l denigrez niciodata in general, sau sa-mi fie rusine cu copilul meu??!!? El e mandria mea, viata mea, iubirea mea cea mai mare!








Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:


Am admirat si eu sarbatorita ,minunea Pisik-ei si totodata invitatii ei... superb imbracata ...

Pisik si eu ma gandesc azi la tine si-s in spirala




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Pisilina- Lasand la o parte ghicitoarea stie-nu stie, vrea-nu vrea si incercand sa fac nitica psiholgie de boudoir, ea vrea doar o continua confirmare a iubirii si acceptarea ta de a participa ii aduce asta, iar jocul in sine aproape ca nici nu mai conteaza. Si aici nu am minte nici o secunda varianta copil manipulator( ca nu cred in teoria asta) ci pur si simplu nevoia oricarei fiinte de a primi probe de iubire.

Floricule-Brava! Da-i inainte ca noi te sustinem, chiar daca acum crosetam intelighentze(cica).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Apropo, PISIGRI, si fiu-meu da cu matura intr-un mare fel... La inceput m-am opus, da' dup-aia am zis sa-l las, oricum strang io dup-aia. Il las:
- fiindca ii place
- fiindca se simte integrat
- fiindca nu vreau sa-i transmit mesajul "tu nu faci curatenie in casa", si-asa i-l transmite tat-sau destul de des (v-am mai zis ca M. nu presetaza curatenie in casa, nu? si ca as vrea ca nora-mea sa fie mai fericita ca mine in aceasta privinta, nu?)

Pana la urma, eu cred, daca vorbim de AP, ca asta e modelul ideal de racordare la viata/treburi/obligatii: te vede pe tine, face si el. In triburile de unga-bunga nu exista jucarii si copiii chiar muncesc de mici; or fi si cazuri de exploatare, dar daca munca vine natural, prin imitatie, e cazul ideal. Oferindu-i muuulte jucarii si limitandu-i activitatea la jucarii, cred ca ii creez un paradis artificial pe care mai tarziu tot eu i-l iau, trimitandu-l la scoala sau sa cumpere paine.

Scuzati lipsa de coerenta.


CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Neata!

La multi ani, Gianina!



http://www.lucamic.blogspot.com/


LA MULTI ANI SI DE LA NOI !!!!! Sa fii mereu puternica si vesela si increzatoare si sa te bucuri de comoara ta !

(no, daca io nu citesc prima pagina...tre sa ma traga altii de minecuta )




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)





LA MULTI ANI! GEANINA
Sa fii vesela si tonica mereu, sa te bucuri de micsu balerina si sa fii fericita muuuuulti muuulti ani!




La multi ani! PetraTudor, sper sa mai intri pe la noi







Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput