LMA!!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***308***

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Neata!

La multi ani, Gianina!



http://www.lucamic.blogspot.com/

La multi ani !




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

LA MULTI ANI, GIANINA!

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Hai mai Magdy ca se poate si mai bine! Eu nu platesc nimic cand ma duc la medic. Cand n-a fost gata cardul copilului si a trebuit sa merg la dr, casa mi-a trimis fix a doua zi dupa ce am sunat, o hartie catre dr in care explica situatia si iar n-am scos nici un ban. Iar pana acum cand m-am dus la farmacie cu reteta copilului n-am platit absolut nimic.
Pt sistem, pe langa asigurarea obligatorie, adultii dau 10 euro la primul dr la care merg in trimestrul respectiv. Daca nu mergi, nu platesti.
Nu mai stiu daca v-am zis ca atunci cand am chemat salvarea pt Keutu, ni s-au cerut de catre casa de asigurari fix 5 euro, iar casa a platit in jur de 500 euro.

Keutu cheliutu



Ce misto! Asa da sistem de sanatate ca in Deutschland, de fapt toate sint legiferate si foarte bine puse la punct, am observat...



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Tu Ilinco, in sfirsit am cu cine "combate"! Sper sa nu iasa scintei de aici, si eu am vazut ca nu ne potrivim la capitolul asta, dar nu-i bai...

Mai, mie acum nu mi-e rusine cu copilul in societate. Never ever. Da ma gindesc ca n-o sa aiba vesnic 2-3 ani, o sa ajunga la 5-7. Cind totusi ma astept sa aiba niste ...reguli.
Intii, din cite tin eu minte, IP (Irina Petrea) avea de "dresat" copii mai mari, nu de virsta alor nostri. Daca inteleg si e ok ca un copil de 3 ani sa se tavaleasca in magazin, la 6-7 ani deja mi se pare ca ceva nu a functionat ok in relatia copil-parinte.
Si da, eu cred ca toti copiii invata sa manipuleze, si nu e un cuvint urit in cazul lor. invata sa speculeze. Asa cum atunci cind se impiedica, asteapta sa vada reactia adultului si abia apoi se hotarasc daca sa plinga sau nu. Ce alta explicatie gasesti tu acestui gest?
Copilul invata ca parintelui ii este rusine daca in magazin face crize de tantrum. Invata ca parintele este dispus sa faca orice ca sa evite o noua criza, inclusiv sa ii cumpere bomboana/jucaria//kk-n batz pe care i-l refuzase initial.
Asa ca atunci cind vrea ceva musai musai, apeleaza la aceasta metoda.
Mi se pare absolut firesc, noi nu manipulam/exploatam = ne pisiceam pe linga mamele noastre cind, mai mari, vroiam ceva ce credeam ca va fi intimpinat cu un refuz? E fix acelasi lucru.

Acum eu nu spun ca toate tantrumurile sint manipulare. Dar spun ca dupa o anumita virsta copilul ar fi trebuit sa invete sa se exprime altfel si deci tantrumul devine o reactie fortata si o "conditionare" a parintelui.

Da, recunosc cu mina pe inima ca vreau ca la virsta scolara copilul meu sa stie sa salute si sa spuna la revedere si sa stie trio-ul magic te rog-multumesc-cu placere. Si recunosc ca mi-ar fi jena sa n-o fi invatat astea, avind in vedere ca acum, cind e atit de mica si urmind doar exempplul nostru, stie sa spuna buna ziua (cind are chef) si cu placere (cu te rog si multumesc mai avem de lucru :)))).
Recunosc si ca as simti ca undeva am gresit, ca parinte, daca la 6 ani copilul mi-ar face tantrumuri in mijlocul strazii.

Si mai cred ca exista copii mai docili si mai "pasivi" si copii mai incapatinati si mai colerici. Eu am facut parte din prima categorie, sora-mea din a doua. Pisilinca mea a fost un monument de intelegere pina de curind, acum e taman pe dos (asa ca da, eu cred in "criza' de la 2 ani", nu ca un must ci ca o etapa frecventa). In perioade diferite, la copii diferiti, se aplica metode diferite...




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Stiu si eu ca nu-i "za opera", dar, pentru ca lucrarea are caracter monografic, nu-mi permite formatul sa las ceva din opera ilustrului pe dinafara. Si a scris, neica, de toate pentru toti: romane autobiografice, jurnale, poezii, literatura pentru copii, articole de critica literara si de critica plastica...suficient cat sa-mi asigure mie un loc la casa de nebuni!



Multa putere si rabdare iti doresc! Cand e termenul limita? Mai ai mult la lucrare? Hai, inca un pic Iti trimit o ploaie de pupici sa-ti mai ia din oboseala


Asta imi aminteste de lucrarea mea de dimploma, toti colegii isi alesesera cate o opera usurica (o nuvela ceva), numai eu mi-am gasit sa dezvolt ideea artistului in toata opera lui Thomas Mann, si a scris frate! toata viata, si are un stil oribil: vomule mari si grele, o propozitie la el tine o jumate de pagina iar verbul in germana e la sfarsit




Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

La Multi Ani, Gianina!!, ca m-am luat cu super nanny si am uitat sa "te urez". Sa fii mereu fericita si inconjurata de iubirea pe care o meriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Pai daca te chinuie pohtele, baga la jgheab, chatonel, auzi tu, jeansi nr. 27...nu ti-e un pic jena de noi astea mai rotofeie?!
Io predau la liceu si anume: la clasele de-a IX a Logica si argumentare; la cele de-a X a Psihologie si Educatie antreprenoriala (asta ultima e introdusa de cativa ani); la a XI a Sociologie si Economie iar la a XII a Filosofie. Intr-a XII a m-am hotarat ca vreau la filosofie, pana atunci ma gandeam c-o sa ma fac profa de franceza, la liceu am fost in clasa cu profil bilingv, franceza
Novus, ce e enervant la petrea asta e ca stie sa-si poleiasca rahatul, ideile alea stupide si nedemne de un om care...iubeste umanitatea le imbraca asa, intr-o amenintare "daca nu faci asa si asa copilul va ajunge: tupeist, mincinos, lenes, hotz etc", eu nu stiu cum poate sa puna asemenea etichete unor copii si sa incerce sa spele creierele parintilor.
Eu de cate ori aud de super nanny intai ma rushinez, efectiv ma copleseste rusinea...caci imi amintesc ca inainte sa fiu mama am vazut cateva emisiuni cu ea (nu neaparat petrea asta) si am fost patrunsa de admiratie pentru metodele extraordinare!! Ma gandeam "bravo, uite ce-i pune la punct, scurt, fara discutii,pe maimutoii aia de copii, maaama, ce picoare-n cur le-as da!!"
Mi-e rusine ca am gandit asa atunci Dar singurul motiv era...ca nu stiam ce-s copiii! Nu stiam ce e cu ei, nu stiam ce creaturi superbe si perfecte sunt
Bine, de la autoare ce sa te astepti mai mult, o biata femeie fara copii...teoretizeaza si ea cat poate, caci sufletul ei n-a cunoscut iubirea fatza de propriul copil:(. Mai trist e cand ii cad mame in plasa
Dar acum sper ca nu va lasati intimidate de ferocitatea mea:))), daca vedeti parti bune in cartea asta chiar mi-ar placea sa le dezbatem, daca credeti ca Petrea asta e un bun pedagog iar mi-ar placea sa va aud parerile, argumentele...
Eventual cine ne-a trimis-o sa ne spuna in ce scop: sa ne imbogatim orizontu', sa discutam pe tema asta, fiindca crede ca e un "must-have"?:)



Eu n-am citit cartea asta, o sa intru mai incolo pe mail s-o rasfoiesc, dar am vazut week-endul asta o emisiune cu Nanny la Travel&Living, nu stiu daca e aceeasi, si la fel am avut impresia de "dresaj canin", mai ales la copii mici sub 3 ani, ce sa-i trimiti la colt sa se gandeasca si sa-si creara iertare ca nu realizeaza ei "deviatia" de la comportamentul "ca la carte"

Apropos de ce spuneai tu mai demult: eu nu sint genul sa ma supar si sa nu vorbesc cu Ianis. El observa ca m-a dezamagit/intristat si dupa aceea vine la mine sa ne impacam, adica ma pupa, se hlizeste si daca-i raspund inseamna ca mi-a trecut, si atunci el e cel mai fericit



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Asa, amu sa ma intorc la combatere (hai, mai, numai cu Pisigri am noroc, numai ea-mi da apa la moara?:)) Vad ca noi suntem mai combatante p' aci, ne pierdem in teoretizari si scenarii:))
Asa...eu zic ca emisiunea s-o lasam balta, un kkt comercial, acolo chiar era dresaj pur; da, or fi fost copii de 6-7 ani crizati, agresivi, de nestapanit; dar nu-mi zice mie ca s-a rezolvat problema ca a venit super nanny plina de reguli si rigiditate si s-a rezolvat situatia, sa fim seriosi, nici n-are sens sa dezbatem pe tema asta caci chiar e o aiureala cap-coada. Nu ma intereseaza ce ar putea face parintii aia in situatiile respective, ar fi trebuit sa-si dea seama ca nu e in regula cu mult timp inainte.
Acum revenind la turma noastra de oi; eu am zis ca nu pot sa-mi bat capul cu viitorul, ooo, viitorul, cum va fi copilul la 5-6 ani, musai cu reguli invatate. Eu cred ca daca din aproape in aproape mergi bine, si te ocupi de copil si-l secondezi si esti atent la dorintele, nevoile, personalitatea lui...deci daca zi dupa zi totul e bine n-ai cum sa te trezesti brusc "aoleo, are 6 ani si nu stie sa salute!!"
Deci eu nu pot sa ma gandesc ca daca "scap hatzurile acum" ce-o sa mai patimesc peste 5 ani pentru ca nu am hatzuri, o data, si a doua oara ca nu pot sa ma proiectez in viitor. Adica eu cred ca daca traiesti frumos prezentul si viitorul va fi pe masura.
Si nu pot sa concep ca un copil caruia i s-a acordat atentie/ respect/ credit de cand s-a nascut va ajunge la 6 ani sa faca "tantrumuri", sa se dea cu curul de pamant in magazin. Acesti copii nu provin din parinti ca mine sau ca tine ci din parinti care au vrut intotdeauna sa scape mai usor, fara sa tina cont de nevoile reale ale copilului, gen: copilul vrea sa se joace, da' io n-am chef, mai bine-i deschid tv-ul pe tampenia aia de cartoon network (eu ma inspaimant cand vad ce desene urate si proaste sunt acolo!!) si i-am inchis gura. Copilul vrea sa-l tin in brate si sa povestim, mai bine-i dau o cutie mare de ciocolata si am scapat de el. Copilul are dificultati la scoala si ia note mici, mai bine-l amenint ca-i tai accesul la calculator sau il tentez ca-i cumpar bicicleta decat sa vad care e problema reala pentru care intampina probleme scolare.
Cam asa vad eu lucrurile. Le vad ca venind de la sine daca sunt indeplinite conditiile: familie iubitoare si interesata sincer de copil, parinti care dau exemplu prin comportament, nu doar predica in pustiu, atmosfera placuta acasa, intelegere si armonie si intre parinti si intre parinti si copil.
Asa ca noi doua, pisigri, practic vedem "finalitatile educatiei" la fel: nici eu nu ma indoiesc ca voi avea un copil echilibrat, care va sti sa se exprime fara sa se dea cu curul de pamant la 5-6 ani, va avea o fire placuta, calma, va sti sa fie politicoasa dar si ferma (nu vreau sa fie bleaga cum eram eeeeeeuuuu!!! Incapabila sa infrunte un adult fiindca "nu e frumos"!!! Tacand si inghitind cand vedeam greselile crase ale invatatoarei, caci "ne e frumos sa contesti Autoritatea"!!!)...Dar eu pur si simplu sunt relaxata ("chillax!", vorba lui "Despicable me":)), nu pot sa tot vad de-acum drobul de sare si sa ma tot gandesc la "reguli", "metode", "fermitate in aplicarea regulilor", "sa dam patriei buni cetateni" etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Ilinca, eu nu cred ca mamele la care le place AP sunt neaparat AP, la alea la care nu le place AP, nu sunt AP, samd. Zic de AP ca sa dau un exemplu. Poate ca sa fie relaxata si AP, o mama are nevoie sa-si zica invers, ca nu e, ca are un backup plan si ace de cojoace, si numai cand se asigura pe ea ca poate sa fie si zmeu (adica e ok) daca situatia o cere, isi da voie sa fie Ileana Cosanzeana si sa enjoy cum se cuvine copilaria copilului in postura de mama responsabila. Fiecare mama care-si iubeste copilul, chiar daca "aproba" si metodele mai dure, face tot ce poate sa nu ajunga la ele. Totul tine de echilibru, si interior, si exterior, si cand asta se pierde, oricare ar fi metoda aleasa, atunci cand nu e autentica, n-are nicio valoare.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Neata!La Multi Ani, Gianina! Ilinca, eu am incercat un debate, da' tu-ai zis ca nu exista criza, eu am zis ca exista, si asa a ramas Am editat ca am gresit o floricica pt gianina Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput