Albinute& bondari de mar-apr ' 07 (155)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Un ceai de ora 5 vrea cineva???

Hmmm, greu cu racelile astea , noi suntem pe granule cum va spuneam , de vreo 2 zile ii dau si lui Mihai ca-i curge nasul siroaieeee...Catalina e pe trecute , eu inca mai scot din nas , dar sunt 100% multumita .

Cum spunea si Gaia de burtica - arsenicum ar mai fi si Podofilum , asa exista si pt febra Bella donna sau in loc de nurofen-- efferalgan sau chiar paracetanol pediatric , asa scrie pe sticluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Salutare stup animat!

Mady, ne rugam pentru mamica ta .


Sanatate bolnaviorilor, ca vad ca sunt destul de multi!
Ne inscriem si noi la capitolul bolnaviorilor, adica Vlad si eu. De miercuri a iceput si Vlad sa faca febra si f f greu am scazut-o si iar crestea inapoi. Vineri nu a facut deloc febra iar de sambata de la amiaz face iar febra pana in 38. In plus mai are si o usoara tuse spastica ce ma innebuneste. Eu am inceput in forta cu dureri de cap joi noaptea si frisoane la liber, o ameteala la ridicarea in picioare si o tuse de toata frumusetea. De azi insa vad ca tusea mi-a cedat si doar rar mai behai. Ma streseaza insa subfebrilitatea asta la Vlad si lipsa de apetit si de chef de viata. De la antitermice il doare si pe el burta si azi a si facut kk moale odata. Ce mai, tot tacamul. Am avut si o incercare de a ajungela dr. de familie cu Vlad joi dar era greva. Asa ca inca nu l-a vazut dr. Sper sa nu aiba nimic la plamani.


Va dorim numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Imi pare rau ca sunt atat de multi copii bolnavi si sper sa le treaca f repede. Cat despre mamici si tatici bolnavi am mai scris ca anul asta mie mi s-a parut ca virozele au fost mult mai puternice si am auzit de multi adulti bolnavi. Numai eu si sotul am fost virusati de cate 3 ori inainte sau dupa Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Of, of, ca mi se face parul maciuca cand aud de gripe si raceli.

Si noi suntem pe lista, Amalia a avut febra mica/mare 3 zile, tuseste toata ziua si vad ca a a inceput si noaptea, deci mai avem vreo 3-4 nopti de tuse. Andrei l-am culcat cu advil(ibuprofen) ca avea febra, vad ca acum e bine, maine il duc la dr, precis are infectie si la cealalta ureche, daca nu cumva la ambele. Eu o iau de la capat cu tuse si cu sinusuri congestionate. Din toata fam, Ovi e cel mai bine, ca el e toata ziua la scoala

SAnatate multa tuturor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Of , imi pare tare rau de copii bolnaviori ! Cand am citit post-ul lui Rein mai ca ma gandesc sa ii fac rotarixul lui Toma .
Chiar a facut cineva vaccinul de 4 ani pana acus ?
Martuza, te inteleg perfect cu pisicul. Si al meu face 13 ani anul asta si tot asa ne-am procopsit cu el: il vroia o prietena si , dupa 2 saptamani de stat la noi, nu am mai vrut sa il dau .Acu suntem in certuri ca mananca de m-a speriat !
Noi am serbat-o pe Anastasia sambata... si duminica.... casa mea e dezastru !Si nu au fost decat 5 copii si numai baieti!A fost dragut si ea foarte emotionata...M-a intrebat ce trebuie sa faca ea la 4 ani !Si eu i-am spus ca trebuie sa manace tot singura fara fite si figuri !Iar Anastasia mi-a raspuns ca ea credea ca la 4 ani trebuie sa stie engleza si sa scrie ! Bine si asa.
Joi am dus-o la coafor si tot uitandu-se , imi zice: Mama , mie imi place tunsaria asta !"
Doamnelor, avem copii mari ! 4 ani !!!!
va pup si va doresc sanatate

http://www.mariaeva.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:

Buna dimineata spre pranz!

toti bolnaviorii si mamicile virusate!

Marta, imi pare rau ptr pisica! Inca motanul meu rezista! Are 13 ani si cateva luni, dar cred ca o sa traiasca 20! I-am facut niste analize si dr m-a intrebat daca nu am incurcat anii sau... pisoiul!? Ca are parametrii unui motan de cel mult 7-8 ani!

Noi suntem bine! Am fost vineri la pediatra si saraca...am pus-o in dificultate! L-a sucit pe toate partile, s-a uitat in gatul lui de vreo 3 ori si mi-a zis ca nu are nimic! Da' nimic! Ca poate nu am vazut eu bine si ca nu era puroi! Normal ca stiu ca nu m-am inselat. Dar oricum, am un copil ciudat la boli! Nu e prima data cand acum e bine iar peste 2 ore e varza si...invers! Bine macar ca nu i-am dat antibiotic!

De-ale lui Luca...ieri a facut kk pe el. putin, dar a facut!
-Luca, ai facut pe tine. Treci la baie. (ton rastit)
- Nu te supara, mami. eu nu vreau sa te supar. vorbeste corect, te rog (a se intelege sa nu tip la el)
-Ba ma supar! Mi-ai promis ca nu mai faci! Uite, vezi, ai murdarit chiloteii!
-Nu, mami, asta e un desen! I-am desenat, vezi?!
- Da?????????atunci sa-i punem pe perna sa dormi cu desenul la nas!
- Nu,mami, ca e desen cu kk si miroase.
- Aha! Deci ai facut!
- Nu, mami, n-am facut kk, am glumit doar!
Ta-su cand aude: da tata, o gluma maro...!

Va pup! Sa aveti o saptamana usoara!

Bineinteles ca nu am reusit sa pun poze cum am promis...dar in curand o voi face!

Va imbratisez cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

buna ziulica

in primul rand multa multa sanatate la toate albinutele bolnavioare. imi dau seama ca ne asteapta iar un val de viroze daca se incalzeste putin afara si se dexmortesc si virusii.


Rein, nu am stiut ca esti mama de meserie....hai ca poate ito gasesti un job si se schimba situatia. Sanatate multa lui Petru.


Siuta, sa va fie de bine tunsul, si rares se cere singur la tuns, io vreau sa il las mai pletosel dar el vrea tuns, sa nu ii intre parul in ochi.


Karla, da ce de minunatii zice Luca......ma prapadesc de ras.



Gabi sanatate multa, uite postul tau si al celorlalte fete ma pune pe ganduri sa il duc si io la oftalmolog pe rares. nu am obs pb la el, dar parca prea ziceti cu foc.




http://www.wilton.com/blog/index.php/decorating-with-frozen-buttercream-transfers?lid=hp_blog&lpos=buttercream-transfer aici o tehnica de decorare....mi seare f versatila, practic poti decora cu ce vrei tu tortul si trebe doar colorant. crema e din unt si ceva shortening....inca mai caut sa vad ce inseamna asta....fetele vb de engleza poate ne ajutati. io cred ca e ceva grasime gen margarina.....cred ca merge inlocuita cu crema de branza sau putin mascarpone
rares vrea tort cu wall-e si de aici am plecat cu cautarile.....



rares are un pui de viroza, sambata am iesit afara pe lapovita si ninsoare el s-a bagat prin toate baltile cu bicicleta lui.s-a udat la picioare dar nu a zis nimic si cand am ajuns acasa era fleasca pana la glezna..,..in cizme rezistente la apa cica.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

MADY ma pentru mama ta!
MARTA imi pare rau pentru pisic!
Multa sanatate bolnaviorilor! Mi-e groaza sa ne afecteze gripa asta noua si rea! Marei i s-a infundat nasucul acum doua nopti iar aseara ii urcase putin temperatura corpului. Luca e bine, deocamdata dar cine stie ce crocobauri aduce de la gradinita :(( sau eu de la scoala ca-s clase care au functionat astazi cu cate 7 copii din efective de 20-26 elevi. Brrrrr!

Mami de doua minuni: Luca si Mara



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Ne inscriem si noi la bolnaviori, din pacate. Ne ocolise prea mult. Manifestari? Tuse, febra, un pic de rosu-n gat, un episod de varsaturi, un scaun moale. Febra tot greu scade si la Thea. Aseara era vesela dupa o baie pe corp si o oarecare frectie cu uleiuri de raceala, adica pin, menta si eucalipt picurate in ulei si masat copilul cat m-a lasat. Acum e apatica, a adormit un pic, dar s-a trezit cu febra. Am pus un supozitor cu paracetamol, dar nu pare sa scada cine stie ce. Doctorul a vazut-o de dimineata si a zis ca e o viroza, posibil rotavirus, dar sa mai asteptam cateva zile. Sa o hidratez si sa ii dau medicamente numai daca e febra peste 38.5. In rest repaus de gradi si restul si trece "cu muschii ei", exprimarea ii apartine doctorului. A ascultat-o si la plamani, i-a batut si toba din burtica , adica a controlat-o si p-acolo, a vazut si gatul si asta i-a fost concluzia. Foarte tare doctorul asta! Mi-a placut de el. Am auzit ca e bun, am vazut ca nu se repede cu antibiotic, stiam de fapt. Acum vedem, urmarim si creierim nervii lui mami cand nu putem dormi sau ... Sa ii treaca ei ca restul nu conteaza.
Cam astea vesti de la noi.
Pupici si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

imi e somnnnnnnnnnn!
Aseara s-au pus si flacaii mei pe tuse , asa prin rotatie. Nu e grav, ca nu au febra si nici tuse de aia aiurea care nu lasa pe nimeni sa doarma in casa ... dar asa m-am saturat de iarna asta. Si aici e asa un ger, ca nu am iesit cu cel mic de 4 zile din casa. Pe Matei l-a scos tata lui ieri pana la aerport si la el la serviciu ...dar eu stau si imi coc in casa creierii si ma uit sa vad ce mai spune starea vremii. Pana ce, l-am scos 2 zile de la gradinita ca sa spunem ca mai avem un pic si scapam si de februarie fara boli prea gravi

De citit nu v-am citit , ca ati scris asa de mult de cand nu am intrat eu . Dar am sa incerc sa recuperez cumva ... poate miercuri cand sper sa am taria sa il duc pe Matei la gradinita , ca joi oricum am cu el iar programare la ORL-ist sa ii spun cum mai respira el ... si poate data asta ne-o da trimitere sa ii taiem polipii pe care oricum nu vrea sa ii arate Matei la nimeni

Mii de pupice si santate tuturor

Mergi la inceput