Albinute& bondari de mar-apr ' 07 (155)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

sar'na fetele de strigari
buna treba roxano sa strigu tu asa, in gura mare,,,de s-a auzit tareee, hat peste ocean...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Marta, imi pare rau de pisicul vostru, te inteleg cand zici ca era primul copil...ca si al nostru e la fel...a facut de sf vasile 13 ani. Deci as putea sa-i zic vasilica Imi permit sa scriu o faza recenta, in ideaa ca poate te vei distra o secunda ...
Alalteieri noapte, ma trezeste andrei, cica:ia uite unde sta grasu'(patronelu, nesi', soparla paroasa, carcaiciosu',mimi....)...andrei dormea pe burta si unde se asezase parosenia umblatoare?...Pe spatele lui andrei, la mijloc...statea ca un print, cu o mare durere de brisca....apoi s-a tolanit cat e de lung...dar mult n-a mai stat ca andrei s-a miscat un pic si ...l-a dearnjat...Motanul doarme de obicei cu noi in pat, langa capul meu...Ce de fite in capul lui ala mic, cu creier cat o aluna
mai rad de el si zic ca era crai de dorobanti si acum s-a facut taran de balta alba(titan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Despre noi, pe scurt. O tinem tot intr-o pauza, costisitoare, de gradinita, mergem maxim zece zile apoi o punem de o raceala. Ultima surpriza a fost sa Teo a facut pneumonie, si a luat antibiotic o gramada. Si Radu a fost racit, iar eu am tinut-o tot intr-o durere de gat, un junghi si o tuse vreo 3 luni.
Am ajuns sa zic ca-l bat pe homeopat, ca de cand iau bulinele lui tot mai rau o ducem. Am citit ca face parte din procesul de vindecare... dar e greu, jur.

Radu a inceput sa vorbeasca, acum chiar e galagie la noi, toata lumea tipa si povesteste in legea lui... haos total. Teo e un dragalas. Am fost la serbarea lui de Craciun la gradinita, si am fost impresionata pana la lacrimi. Nu credeam ca niste copiii de varsta lor pot face asa ceva, au spus fiecare cate doua-trei poezii destul de lungi, au dansat vals si hora, au cantat colinde in germana, romana si engleza, apoi au tabarat pe Mos si i-au devastata sacul cu cadouri. A fost extraordinar.
Intre Craciun si revelion am fost putin la munte, cu o raceala si o indigestie la Radu si la mine... iar de revelion, acasa, am spalat covoare, tot dupa Radu.

Anul asta am iesit in doi pentru prima data de cand avem copiii, am fost la o nunta (superb) la Bran, si am lasat baietii cu bunicii, la noi acasa. A fost genial, nu mai pupam curand, dar ne amintim cu drag.

In rest, la serviciu mi-a fost tare tare greu sa ma re-acomodez. S-au schimbat foarte multe de cand cu criza, presiunea e imensa, pretentiile foarte mari si cerintele deseori nedrepte. Eram in pragul disperarii, demisiei, si de a ceda psihic si fizic.

Acum incep sa vad lumina, nici nu stiu de unde sa incep cu povestea. E adevarat ca eu am preferat intotdeauna o cale "mai curata" cand am avut probleme de sanatate, sau cu somnul, epuizare fizica, etc... decat sa inghit tot felul de pastile care sa-mi faca ficatul praf, de cate ori s-a putut am preferat sa incerc homeopatia. Dar asta e o lucrare de durata... si nu intotdeauna am rezistat, de exemplu la durere sunt praf, am un prag foarte jos, daca ma doare fac orice, iau orice sa-mi treaca.
Asa ca la mine a prins foarte foarte repede ideea unui produs care ma poate ajuta sa scap de o durere sau alta, sa dorm mai bine, sa ma detoxific, sau sa "am baterii" o zi intreaga fara sa inghit nimic, fara nicio substanta toxica, practic fara medicamente...
Am primit, am incercat, am hotarat ca vreau sa folosesc asa ceva si sa mai tai din nurofen forte, fastum gel, diclofenac, cafea, red bull, supradyn... si cu ocazia asta am aflat cum, cu o investitie minima pot spera si intr-un "mai bine" financiar.
Nu vreau sa spun mai multe aici, ca sa nu se considere reclama, daca sunteti curioase / interesate, scrieti-mi pe PM sau pe FB si va povestesc mai multe.
Nu pot nici sa tac, cand stiu cati bani se duc pe toate prostiile pe care le inghitim, imi amintesc cum ma duceam la medic cu durerile mele de spate si ieseam cu o reteta pentru o sacosa de medicamente... cand totul se poate rezolva in cateva ore... with a touch of magic.

Cam asta despre noi si ai nostri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

nu ziceti de matze ca mi un dor de a mea.....e la mama dar o vad la paste si la craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Rox, eu sunt mama de profesie, nu stiai? firma la care am lucrat inainte s-a dizolvat asa ca acum nu stiu unde mi-e macar CM si nici nu mai am un venit de nicaieri. Nu angajeaza nimeni o mama care a stat 4 ani sa se bucure de copiii ei.
In alta ordine, sambata trecuta Petru a inceput sa verse si sa faca diaree, burtica il durea groaznic. Duminica la pranz tati a plecat in alta tara in delegatie iar noi la Grigore. acolo n-aveau paturi si i-au dat calmante pana luni dimi cand ne-au internat (10 paturix2 pers)si i-au luat toate probele posibile. i-au pus glucoza in perfuzie ca nu lua nimic. Marti dimi i-a iesit rotavirus la copro si ne-au expediat la Matei Bals cu salvarea (biet copil abia putea sa schiteze un gest de interes desi era aventura vietii lui). Aici am dus-o domneste intr-o rezerva pana azi, i-au bagat la greu minerale si glucoza, ne-au dat calmante sa o mai ducem vreo 5 zile si acasa. Problema cu durerile de burta e veche, de vreo 6 luni, am facut analize peste analize, eco, dar nu a iesit nimic. Ideea e ca rotavirusul l-a dat peste cap, acum trebuie sa ne intoarcem la Grigore sa ii faca o endoscopie si un tranzit baritat si ma rog sa nu fie decat o gastrita desi slabe sanse.
Si pe cand ma intorceam eu de la Matei Bals pe jos, cu gentoiul si copilul smiorcait si slabit 2 kg, tati ateriza cu avionul si se ducea el acolo. L-au internat pe el ca se pare ca are ceva la plamani, eu l-am trimis ca i-am auzit simptomele la tel si m-am gandit ca asta e ultima chestie care ii mai trebuie lui Petru. L-au internat pe vreo 4 zile, sper si la el sa nu fie ceva rau ca de el depindem (si mai sper sa se lase naibii de fumat)
eu nu va zic cum sunt ca ma arde stomacul, la mine pe fond nervos apar tot felul. o coada de rotavirus am avut si eu si tati, noi evident netratati cu nimic. Oricum la asta tratamentul pur e hidratare, nu antibiotic.
Calin e bine la mama, nu sunt sanse sa-l aducem acum.

Are cineva (pe PM) nr de tel al dnei dr. Pacurar de la Grigore?
va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

rein, imi pare rau, va doresc multa multa sanatate!

referitor la partea financiara... daca te intereseaza ce am scris mai sus, da-mi un PM.

PS / nu stiu daca voi ati incercat vreodata un tratament homeopat, dar pentru orice probleme la burtica Arsenicum Album este foarte bun. Daca ai homeopat, consulta-l, daca nu ai, mergi la farmacia FarmaTop, strada Dristorului nr.2 si vorbeste cu farmacista care vinde homeopate, e super buna. Iti pot trimite nr homeopatului meu, dar e mai repede sa te duci acolo, vorbesti cu ea, iti da remediul, pronto.
Sanatate inca o data va doresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Rein sanatate multa va dorim, sa scapati cat mai repede de "minunatiile" astea,off...

Mady si tie iti doresc as va ajute DD sa va fie mai bine.

Gaia sper sa treaca si la voi perioada asta aiurea, si sanatate si voua!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

REIN- multa sanatate! cum de s-au adunat toate la voi in perioada asta? Sper sa va faceti bine cu totii si sa nu mai aveti probleme. Dc aveti nevoie de ajutor dati de veste mai ales acum cand s-a animat stupul. Pupici!

Noi suntem bine. Bunicii au pleat azi dimineata (venisera marti mai pe seara). Maria e cam mofturoasa. Asa din senin.... O fi de la vreme, de la agitatia de azi (ca toata lumea facea bagaje si nu o baga in seama...) dar nu e cum o stiu eu. E drept ca azi noapte nu am dormit bine ca am avut si niste prieteni veniti in vizita (mai de nevoie saracii) si eu cu sotul si Maria am dormit pe o saltea gonflabila si nu in cele mai bune conditii... Vedem urmarile dar sper sa nu aiba nimic gaza ca de luni merge iar la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Sa va zic si eu de kg? neeeee... chemati protectia copilului...
Si asa s-au uitat dubios asitentele de la spital, cand l-am operat pe Andrei... Andrei e cam la acelasi nr de kg de acum un an... maxim 1kg in plus, desi nu cred... poate 500g.... Mihai in schimb se vede si se simte ca a luat in greutate... nu stiu cat, nu i-am mai cantarit de mult...

carmenefr cate torturi cu hello kitty... daca dau din nou de ele, iti dau link... si mai simple, si mai complicate

La capitolul tort... am facut ieri un tort... ca sa vad cum iese continutul... acu' ramane sa vad cum va fi exteriorul... Pana la urma cred ca impart in 2 cantitatea pt. un tort "normal" ... si fac 2... Si sper sa gasesc martipan/fondant/pasta de zahar... sa reusesc sa le imbrac asa... cum, nu stiu... cat mai simplu evident Ma fandeam la avioane, ca sunt fani...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Hello!

Ce placut sa citesti atatea vesti de la fete!
Ma bucur ca ati animat atmosfera.


Eu va spun doar prin ce trecem de o sapt incoace:gripa feroce!
Eu nu am iesit din casa de o saptamana si nici nu m-am putut da jos din pat. De dimineata in prea mare avant ca nu e nimic de mancare m-am dus la bucatarie si incercand sa pun ceva la foc mi s-a facut rau, apropae am lesinat si am revenit in varful patului. Ma doare graznic capul, transpir oribil de mult si habar nu am in ce parte sa o mai iau.
Copii evident ca si ei o duc rau, daca le-o fie cum imi e mie nici nu vreau sa spun.
Ei fac febra de marti incoace. Febra mare, pana la 40 si foarte greu le scade. i-am dus vineri cu chiu cu vai sa ii vada un medic si ne-a spus ca nu ar fi nimic pulmonar este doar viroza si trebuie sa mai luptam cu febra inca 2-3 zile.
Azi noapte Tudor i-ar a sarit de 39, de la nurofen il doare stomacul, supozitorul il cam face kk ..... of!
Bianca a fost mai blanda cu mine si nu m-a tinut noaptea in priza ci doar ziua, ea a facut pana la 39,6 si ii scade ceva mai repede.

Nu am incredere in medicul la care am mers dar din pacate pana nu ma pun eu f bine pe picioare tragem asa de noi cum putem.

Antibiotic sa ii dau asa de capul meu parca nu i-as da si sper sa fie totusi pe sfarsite.
Nu am iesit nici din casa de atata vreme si suntem si destul de stresati, caci in casa ei ar vrea sa se uite numai la televizor, eu zac, taicasu se enerveaza pe noi toti....

Sa va spun 2 vorbe despre controlul oftalmologic: la Tudor in gradinita au venit in noiembrie cu apaprat mobil care detecta eventualele probleme. La el a iesit astigmatism. Am mers la control clasic, mi-a explicat medicul ca ar avea un + mai mare dar nu de speriat si la vara in iunie mergem sa ii puna atropina o saptamana si apoi un nou control ca sa vedem ce si cum.
Medicul ne-a spus ca varsta optima de depistare si tratatre corecta o unor probleme de acest gen este 3-4 ani.



Sanatate maxima si voua si noua si va pup!



Neaparat pentru Mady:

Mergi la inceput