a avea copii sau nu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Chiar asa : voi nu sunteti pregatiti de casatorie, asa cum nici ea nu este pregatita sa aiba un copil. Touche !

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna,

nu sunt probabil foarte on topic dar imi spun si eu dpdv religios parerea: cel mai mare pacat ce-l poate face un om e sa aduca pe lume copii si apoi sa ii trateze preferential, sa faca diferente intre ei, sa considere pe unul odor si pe altul "comun"

gabi, sper sa reusesti sa te feresti de influentele negative ce vin din partea acestei femei despre care tu presupui ca te priveste/trateaza de sus datorita situatiei tale maritale. Nu e treaba nici unui om de pe pamantul asta daca tu esti casatorita, divortata, cu cine convietuiesti etc. Si imi pare rau ca te-ai lasat provocata intr-atat de ea incat sa ajungi sa-i cauti si tu nod in papura, probabil ca a intins coarda prea mult....stiu cum e cand cineva te nedreptateste si aproape ca n-ai ce sa-i faci decat sa inchizi toate usile posibile care exista intre voi
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

buna,

nu sunt probabil foarte on topic dar imi spun si eu dpdv religios parerea: cel mai mare pacat ce-l poate face un om e sa aduca pe lume copii si apoi sa ii trateze preferential, sa faca diferente intre ei, sa considere pe unul odor si pe altul "comun"

gabi, sper sa reusesti sa te feresti de influentele negative ce vin din partea acestei femei despre care tu presupui ca te priveste/trateaza de sus datorita situatiei tale maritale. Nu e treaba nici unui om de pe pamantul asta daca tu esti casatorita, divortata, cu cine convietuiesti etc. Si imi pare rau ca te-ai lasat provocata intr-atat de ea incat sa ajungi sa-i cauti si tu nod in papura, probabil ca a intins coarda prea mult....stiu cum e cand cineva te nedreptateste si aproape ca n-ai ce sa-i faci decat sa inchizi toate usile posibile care exista intre voi
lia


Multumesc Dorsilia


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Eu nu cred ca este pacat sa nu ai copii, sau sa nu iti doresti sa faci unul.
Scopul omului pe pamant nu este facerea de copii.
A avea copii este si o placere dar si o responsabilitate. Unii nu isi pot asuma aceasta responsabilitate.

Cu e mai pacatoasa o femeie care nu a facut nici un copil dar nici un avort fata de una care are 2 copii si 3 avorturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loma

Eu nu cred ca este pacat sa nu ai copii, sau sa nu iti doresti sa faci unul.
Scopul omului pe pamant nu este facerea de copii.
A avea copii este si o placere dar si o responsabilitate. Unii nu isi pot asuma aceasta responsabilitate.

Cu e mai pacatoasa o femeie care nu a facut nici un copil dar nici un avort fata de una care are 2 copii si 3 avorturi.



si egoismul este pacat.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Mie mi se pare putin deplasat sa dezbati pe forum viata personala a cuiva care nici macar nu e prezent la discutie ca sa se poata apara...de asemenea nu sunt deloc sigura ca stii foarte bine din ce cauza nu fac cei doi copii ca sa nu mai spun ca nu ar trebui sa te preocupe asta (asa cum nu e treaba nimanui cum traiesti tu, nici problema copiilor altora nu e treaba ta). Practic nici tu nu faci altceva decat iti fac tie altii, care (si daca!) iti judeca modul de viata, imi pare rau ca trebuie sa spun asta...
Te-ai gandit ca poate cei doi nu pot avea copii dar nu considera ca e cazul sa spuna tuturor asta?
Acum, indiferent care e situatia lor particulara, in loc sa te preocupe asemenea lucruri (care nu vor face decat sa genereze conflicte), mai bine impune tu niste limite si explica celor care tin la tine si iti dau sfaturi (despre cum cred ei ca ar fi bine sa iti traiesti viata), ca viata ta este privata si nu de interes public. Asa veti fi scutiti de interventiile celorlalti in viata voastra de cuplu si nu vei ajunge sa ai conflicte cu oamenii pe care ii cunosti. Nici tie nu-ti place sa te judece ceilalti, nu?

Mergi la inceput