a avea copii sau nu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Pentru ca respectiva femeie in ultima vreme se da mare doamna in fata mea, si ma cam trateaza cu dispret pentru simplu motiv ca am divortat si stau impreuna cu un barbat divortat, si deocamdata nu ne-am casatorit... si eram curioasa... oare ea nu traieste in pacat?




:)) Apreciez sinceritatea raspunsului. Pe bune!

Si acum ca ai aflat ca exista persoane pentru care alegerea lor e un pacat, e suficient pentru tine sau ai de gand sa deschizi o discutie prin care sa o anunti cat este de pacatoasa?

Si cand spui 'ei sunt ortodocsi'...o spui bazandu-te pe niste discutii in care v-ati marturisit unii altora credinta...sau pe faptul ca asa sunt botezati?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




Si dupa logica mea, daca este pacat sa nu faci niciun copil, atunci este pacat si sa faci doar unul sau doar doi, si tot asa...Adica nu cred ca se specifica nicaieri un numar minim de copii la care se considera ca ti-ai facut datoria de bun crestin. Cat timp faci dragoste si te feresti de a avea copii esti un pacatos. Hmmmm, grea e viata de crestin...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

subscriu la cele de mai sus care au spus ca dpdvd biblic este: pacat.
copiii sunt binecuvintare de la Dumnezeu. noi cind "alegem "sa avem mai putini , alegem sa avem si mai putine binecuvintari.

unui crestin nu trebuie sa-i para bine cand gaseste o alta persoana pacatoasa sau "mai" pacatoasa decit el. Dimpotriva trebuie sa se roage pentru ceilalti.
Cu totii suntem pacatosi si vom platii mai curind sau mai tirziu pentru asta. Dumnezeu nu ne judeca in functie de pacatele altora.

Tu trebuie sa te gindesti in primul rind la situatia ta. Tu dpdvd biblic traiesti in pacat si daca te gindesti la ce spune Dumnezeu in Biblie ar trebui sa iei o masura.
Apoi, nu trebuie sa te simti jignita de ce zic altii, trebuie sa te gindesti la ce zice Dumnezeu despre tine.

Tu trebuie sa te intorci la Dumnezeu, sa il rogi sa te ierte pentru pacatele facute, sa il primesti pe Domnul Isus in viata ta, sa-i multumesti pentru jertfa facuta de a muri pe cruce pt. pacatele tale si sa citesti Biblia, sa aplici invataturile lui Dumenzeu in viata ta.
Nu te mai gindi la ce fac altii, gindeste-te la tine, la relatia care o ai cu Dumnezeu si la viata care o poti avea avandu-l pe Domnul Isus ca Domn.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Nu-i pacat.
Dumnezeu a recomandat oamenilor sa faca copii (cei care au copii inteleg rostul acestei recomandari).
Daca exista oameni care nu vor sa faca copii, asta e, e alegerea lor, nu e nici un pacat nimica.
Nu o sa-i pedepseasca + Dumnezeu fiindca ei considera ca nu vor copii in viata lor si, iaca, nu fac copii.
Exista consecinte ale oricarei decizii pe care o iei in viata si asta-i tot.


Accept, viata de crestin nu-i grea deloc. N-are rost sa-ti explic de ce si cum, imi faci impresia ca esti in etapa aceea in care cauti si vezi doar interpretarile care nu te satisfac (si pe buna dreptate nu te satisfac :).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Va multumesc fetelor pentru raspunsuri.
Intrebarea mea s-a referit strict la religie, nu la gandirea rationala. Nu sunt crestina, de aceea am intrebat si eu. Din punctul meu de vedere fiecare face cati copii isi doreste, numai sa-l duca inima, puterile si buzunarul sa-i si creasca. Ca stau cu un barbat, nu mi se pare sfarsitul lumii, suntem legal independenti, ne vedem de munca noastra, de copiii nostri, vrem sa imbatranim impreuna, traim ca un orice cuplu.
Nu sunt nici nebuna care sta cu frica parerii negative ale altora, ca nu dau doi bani pe vorbele astea.
Dar cand apare in viata noastra o persoana care ne ingreuneaza viata si ne acreste zilele, ba mai mult, creeaza conflicte in jurul nostru, e mai greu...
Inca odata va multumesc tuturor.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Gabi, daca persoana respectiva este ruda de sange cu prietenul tau si el considera ca nu este o problema atitudinea si comportamentul acesteia, discuta cu el.
Tu o poti evita, neraspunzandu-i la telefoane sau pretextand ca nu ai timp sa va vedeti.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

multumesc Allinta, pe el il deranjeaza si mai tare toata situatia asta, mai ales ca sunt implicate mai multe persoane, noi fiind in centrul "atacului". E o chestie delicata, daca noi incercam sa ne opunem, se va ivi un scandal mare, si asta am vrea noi sa evitam. Deocamdata incercam sa suportam.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Gabi, cu cat tolerezi mai multe atacuri, cu atata se vor intetzi. Luati taurul de coarne si puneti capat unei situatii conflinctuale, generate de acea persoana. Va poate face vre-un rau ? Ca daca da, ii va fi mult mai usor, avand acces in casa voastra sau in apropierea voastra. E mult mai intelept sa fie indepartati inamicii declarati.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Asa cum vad eu religia si rolul ei in viata noastra, ambele situatii din in acest subiect sunt la fel de ..." curate" .poate nu e termenul potrivit, dar nu gasesc alt cuvant.
Alegerea unui cuplu de a avea sau nu copii, de a trai cu un anumit partener sau altul ... ce e de condamnat aici ? Daca doamna fara copii ar fi ramas gravida din neglijenta sau prostie si ar fi facut avort numai ca sa-si conserve viata tihnita, atunci da, mi s-ar fi parut de condamnat. Daca nu a ajuns in situatia asta, inseamna ca ori nu pot avea copii, ori folosesc metode contraceptive ... pe care religia le accepta sau nu? Si asa picam in alta controversa ... si tot asa o putem tine lant.

Nu cred ca Dumnezeu ne-a dat intamplator liberul arbitru .
Si nu-L vad pe EL ca pe un profesor sever, gata oricand sa ne dea cu linia peste degete .

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Parerea mea e ca ne uitam prea mult in ograda vecinilor. Ei la noi si noi la ei. Ce treaba are ea cu situatia ta (casatorita au ba) si tu cu copiii ei. La tine, sa zic, e o scuza ca te pregatesti de riposta in cazul unui atac.
Daca deschide subiectul, spune-i cat de frumos (sau nu) vrei sa-si vada de treaba ei. In acest monent voi nu sunteti pregatiti de casatorie si sa-si vada de ograda proprie. Daca in continuare nu te lasa in pace - lasa-o tu . Evita pe cat posibil intalnirile cu ea si daca nu pricepe ii explici clar de ce o eviti.

Mergi la inceput