Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (186)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonix

Fetelor

Sper ca aveti o duminica placuta :)

Intru si eu rapid cu o intrebare: trebuie sa ii dau piticului Zinnat antibiotic si nu reusesc - este ingrozitor de rau la gust si de-abia pot sa ii dau, de multe ori vomita, il fortez efectiv. Am incercat sa il bag in iaurt, in lapte, sa il dau cu suc - degeba, e asa de rau ca schimba gustul. Maine va merge la scoala si teoretic trebuie sa primeasca o doza acolo - sigur nu vor reusi sa i-o dea. Intrebarea este deci: cum reusiti voi sa dati acest medicament?

Ni s-a prescris sa ii dam de trei ori pe zi cate 5 ml timp de 5 zile. Azi insa nu am reusit sa ii dam doza de la pranz, oare putem da de doua ori pe zi timp de 7 zile ? Sau sa maresc doza (7 ml la 12 ore in loc de 5 ml la 8)? V-ati confruntat cu asa ceva ?

Merci :)

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti


Buna seara, fete dragi.

Simonix, eu ii dadeam lui Vlad cu seringa, tot odata, adica nu putin cate putin sa poata simti gustul, abia la final ramanea gustul acela amar in gura (eu mereu incerc inainte ce le dau lor sa-mi dau seama daca au reactii exagerate sau ceva), se stramba putin si atat. Cateodata ii pregateam un suculet sau ii dadeam un biscuit sau ceva in manuta si dupa ce inghitea zinnatul bea sau manca ce ii dadeam ca sa treaca repede gustul amar. Noua ne-a dat 6 ml de 2 ori pe zi cand a avut puroiul acela in gat. Multa sanatate la pitic.

Lumi, felicitari pentru vorbareata scumpa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Fetelor intru un pic pana la baita de 9 seara,
Azi a fost chiar boierie, bai nu pot sa cred am fost la Ikea cu asta micu, am stat o oara juma el i-a l;uat lui sorasa un soricel si era f. mandru ca zicea la toata lumea ca e al lui TEo!!!Asta mica s-a trezit dupa 3 ore juma de somn!!!!!!!!!!!!!
Acum joaca fotbal cu tasu prin casa , noroc ca e casa destul de mare , jos in living e chiar un spatiu generos ca altfel la bloc nu stiu ce faceam.................
Simonix imi pare rau ca trebuie sa treceti prin asa episoade cu racelile astea, bai da nu inteleg de ce le dau medicii la copilasii astia Zinnat!!!!!!!!!!!! Ma e super strong pt ei, parerea mea este sa-i dai si un protector hepatic , silimarina dar vezi sa fie din aia mai buna, nmu stiu asta e parerea mea.............
Ma scuze dar eu innebunesc cand vad Zinnat si alte astea la asa copii mici............
Cleo esti sora mea de suferinta, bai si asta al meu sta in curu gol, ce paturi nene......... pe naiba nimic si cu picioarele goale, asta vrea sa iasa si afara asa........in curu gol, si sorasa se pare ca-l mosteneste, tot in curu gol vrea si ea...........ce fac eu cu nudistii astia , de-abia astept vara, macar primavara............
In lata ordine de idei , am vazut atata roz sapt astea ..........a primit fiica-mea la haine, bai si toate roz.................
Si veste cea mare , voi fi matusa de baiat..........deci mai am un baiat in familie!
Va pupez pe toate!!!!
Maine o luam de la inceput

Mami de Bogdanici Pogonici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Deci Magne - si mie imi vine sa innebunesc, imi face iar diaree apoasa, de la el, sigur, e fix ca data trecuta cand a luat augmentin. Nu inteleg, astia de aici dau asa de greu antibiotic - nu pricep de ce i-a dat asa ceva... Si mi-a dat si super doza, citeam pe prospect ca se da la 12 ore - noua ne-a dat la 8 ore !!! Culmea e ca mi-a zis ca nu e de antibiotic dar noi avand o sensibilitate si avand programata operatia de polipi cica sa ii pregatim sfera ORL si sa il curetze. Totusi, nu cred ca era cazul. Culmea e ca Roberet inca e cu muci verziciosi si tuseste, mi-e teama a nu imi dea iar in febre. Deci nu stiu ce efect are in afara de diaree Si de-abia maine la pranz pot da de el...

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Simonix eu a trebuit sa-i dau Zinnat Ilincai si a fost imposibil. este otrava. I-am dat KLACID si a fost ok. imi pare rau ca nu am vazut mai devreme mesajul tau.
Suna si tu drul sa-ti recomande altceva. si sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Simonix so inca ceva: prospectul e gresit. adica medicii in consens il recomanda altfel decat pe prospect pentru ca asa are efectul cel mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Ia si pozele de la Luxemburg, vedeti AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Gabitzule frumoase poze!F frumos Luxemburgul, am mai vzt poze aveam o imprtesie mai searbada despre el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Buna dimineataaaaaaaaa ...

Multi ani traiascaaaaaaaaaaaaaa ...
Multi ani traiascaaaaaaaaaaaaaa ...
Laaaaaaaaaa muuuuuuuuuulti aaaaaaaaaaani ...

Multi ani traiascaaaaaaaaaaaaaa ...
Multi ani traiascaaaaaaaaaaaaaa ...
Laaaaaaaaaa muuuuuuuuuulti aaaaaaaaaaani ...

Cine sa traiascaaaaaaaaaaaaaa ...
Cine traiascaaaaaaaaaaaaaa ...
Laaaaaaaaaa muuuuuuuuuulti aaaaaaaaaaani ...

Cleo sa traiascaaaaaaaaaaa ...
Cleo sa traiascaaaaaaaaaaaaa ...
Laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa muuuuuuuuuuuuuuuuuuuulti aaaaaaaaaaaaaaaaaaaani ...



Sa fii sanatoasa, draga noastra, sa ai zile senine si viata frumoasa alaturi de familia ta. La multi ani !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Cleo scumpo, la multi ani, sa fii sanatoasa si fericita! ce tort ai pregatit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata!

Cleo draga mea, la multi ani, sanatosi si fericiti!!

Simonix lui Robert i-am dat asa ceva cand era fff mic, si stiu ca ma mulgeam si-l amestecam cu lapte si tot mi-l refuza...a fost momentul cand am gustat sa vad cat d erau e...uitand ca-i si laptele meu acolo...brr...So...e rau, poate incerci sa-l schimbi; noua pediatra ne da - pt ca ne stie ca nu luam nimic- de atsea care se dau la 12 ore, etc. Bine, is mai pyuternice, noroc ca n-a fost cazul decat o data pana acum. Sanatate!!!

Gabi ce primire frumoasa ai avut!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011

Mergi la inceput