exista sanse sa beneficiez de indemnizatie?

exista sanse sa beneficiez de indemnizatie? | Autor: corinutza_09

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor.
De curand am aflat ca voi fi mamica,lucru care ma bucura extraordinar. Si...am o problema, de fapt e mai mult curiozitate. Am terminat facultatea in iulie 2010(cursuri zi), in sept am fost luata in evidenta la Fortele de Munca ca sunt in cautarea unui loc de munca, in octombrie eram somera, iar pe 9 nov m-am angajat cu CIM inregistrat la ITM. Oare o sa beneficiez de indemnizatia pt cresterea copilul avand in vedere ca atunci cand o sa nasc (aprox 15 sept) o sa am numai 10 luni la actualul loc de munca? Se iau in considerare luna sept si oct? Va multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Eu stiu ca perioada de studentie si somajul sunt perioade asimilate... De somaj stiu sigur, dar cred ca si perioada de facultate, daca ti-ai dat licenta si daca n uai intreruperi (ti-ai depus dosarul de somaj la maxim 60 zile de la finalizarea studiilor - parca asa e)
Deci ar trebui sa iei indemnizatie

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinutza_09 spune:

multumesc monica pentru raspuns>:D<. Da mi-am depus dosarul in mai putin de 60 de zile de la terminarea facultatii, altfel nu mai beneficiam de somaj...insa nu stiu daca luna septembrie (luna in care eram in baza lor de date ca fiind in cautarea unui loc de munca) se ia in calcul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Pai pe perioada cat erai in baza de date ca-ti cauti loc de munca, nu erai in somaj? Ca doar de aia iti cautai loc de munca...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca ai asa ceva:
1. facultate finalizata cu licenta
2. De la data in care ai promovata licenta in termen de maxim 60 de zile ai:
-incadrare
sau
-somaj
atunci da, ai dreptul la CIC.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinutza_09 spune:

poi da...pe 11 iulie am luat licenta, iar pe 1 sept m-am inscris la fortele de munca, deci mai putin de 60 de zile:). Ce bine ar fi sa fie asa, ca nu-s de colo banii aia;)) Va multumesc tuturor pt raspunsuri. O zi cat se poate de frumoasa >:D<

Mergi la inceput