Strumfi si prichindei iul-aug2011(17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Mariaruxi, chiar ca-i buna urarea "fara insomnii", ca eu asta am acuma... si de cateva saptamani dureaza starea asta... dar cu intermitente, e adevarat...
Mai e cineva care nu poate dormi pana la 1-2 noaptea sau care adoarme pe la 12 si se trezeste pe la 3 si-apoi sta cu ochii in tavan pana pe la 5-6?
O noapte linistita va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Eu eu eu!!!
Dar eu macar am un motiv. Scriu la teza...si inca nu am terminat nici macar un capitol
Asa ca inseara asta vreau sa termin macar asta.

In rest ....mai nika



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008) si 14+ cu
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

eu adorm pe la 12 si ma trezesc la 7.30 FIX.


ilida,pe unde umblii???

Mama de Ana si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Hei draga mea Lissa, m-ai prins ! Hai ca raportez si eu acum :

Stau cuminte pe canapea si de o saptamana incoace doar va citesc, sunt cam deprimata si n-am prea putut comunica eficient nici cu cei de acasa. Cand intru eu pe forum acasa e noapte, fetele deja au terminat si de pus problemele si de raspuns cu sfaturi...
Nu am noutati extraordinare, situatia este stationara dar prezinta o umflatura care ia proportii (burtica mea in plina dezvoltare). Am avut ceva peripetii zilele astea, am incercat sa schimb doctorul dar din pacate asigurarea healtplus nu este agreata in Manhattan, prea putine spitale o mai accepta in NYC asa ca am ramas cu doctorul meu roman tacut si introvertit, caruia i-am pregatit o luuuunga lista de intrebari pt urmatoarea intrevedere (tripu test pe 17 februarie). Dupa cum stiti eu pana acum, saptamana 15, inca nu am nici o tensiune masurata, nici o cantarire sau o analiza facuta. Ma simt ca in epoca de piatra! Singura certitudine ca totul e ok mi-o da starea permanenta de greata si vomitatul zilnic (in sarcina cand nu iti e bine e de bine, paradoxal)

Lissa, am citit despre cumnatica ta... mi se pare ciudat ca nu intelege ca treci printr-o perioada dificila tu insati, fiind gravida. Nu ar trebui sa te supuna si ea la extra stress. Poate un pic de indiferenta fata de ea, sa te arati mai indisponibila acum, poate asta ar mai trezi-o ca nu e ea buricul pamantului cum s-ar spune. Fiecare are pana la urma propria lista de prioritati!
A, si mi-am dat seama din postari ca inca nu stii ce e bebe si te tii bine pana la nastere, ce tari sunteti!!!! O sa fie haios la cumparat hainute in culori neutre gen verde, galben...

Sfaturi pentru fetele cu insomnii ar fi sa incerce sa nu mai picoteasca ziua (daca faceau asta) si mai ales nu dupa-amiaza sau spre seara. La mine somnul vine mai usor daca nu ma uit la filme agitate seara, daca opresc tv-ul mai devreme si citesc ceva, daca dorm pe o parte si cu o perna foarte inalta sub cap. Apropos, din trimestrul II nu avem voie sa mai dormim pe spate, se apasa ceva vase de sange importante de la nivelul stomacului si circuatia sanguina atat la noi cat si spre bebe este afectata. De asemenea, e recomandat ca sa dormim pe partea stanga, se pare ca astfel ajung mai multi nutrienti la bebe.


Anaemi, inca nu ne-ai spus cum a fost examenul! (sau poate am ratat eu pe undeva postarea?)

Eu cam atat am putut sa contribui in seara asta, sper sa fiu mai activa zilele ce urmeaza ca sa nu ma mai urecheze doamna!

Sanatate!



14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

no asa...m-am mai linistit


cu sigurnata cumnatica mea nu ma va mai deranja pentru mutla vreme la ce si-a "auzit" de la mine,acum am tupeu ca sunt cu hormoni...deci pazea

Mama de Ana si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Neatza fetele
Ma ingrozesc cand citesc ce scrieti voi aici... ganditi-va ca noi avem o garsoniera, deci "camera copilului" este un coltisor, de fapt.... ne-am gandit noi ca usor n-o sa fie, dar nu ne imaginam ca o sa fie asa de rau . Deci problema cu cine o sa doarma, la el in camera sau cu noi, e rezolvata...
Iar cu dormitul in acelasi pat - nu va e frica? eu am un pat imens, de 1.8 lungime si tot ma zvarcolesc in el de saracul sot ajunge sa doarma pe 5 cm patrati, ca in rest ocup eu totul pe diagonala. Pai ma gandesc daca pun si gagalicea langa noi, se sufoca naibii la cat de aiurea dorm eu....


14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Neaaaataaa fetele ! Haideti ca am aparut si eu. Duminica dupa examen am plecat pe la parinti si ne-am intors aseara.
Ce sa zic de examen. F greu nu a fost, deci sper sa-l iau (cu toate ca la un subiect mi s-a blocat neuronu' si tare greu i-am mai amintit cate ceva ).Bine ca am scapat si acum sunt , cica, in vacanta.

Si acum sa recuperez :

- contractii am destul de des, unele chiar destul de dureroase. Am no-spa la capul patului

- insomnii, nu (prea) am. Doar cand sunt mai odihnita, adorm mai greu si ma trezesc devreme, dar in rest e binisor (pipi ce ma mai trezeste, sau copiii cateodata)

-despre copii si dormitul cu ei: Filip a dormit cu noi amandoi pana a venit Anastasia. Dupa aceea eu am dormit cu amandoi in dormitor si tati in sufragerie, pt ca se trezea dimineata sa plece si sa nu ne deranjeze.
Anastasia nu a stat deloc in patut, asa ca o perioada am dormit cu amandoi in pat, pana m0am desteptat si am zis sa-l pun pe Filip la loc in patut (toata noaptea stateam sa-l pazesc sa nu o loveasca pe sora-sa.)
Dupa ce am intarcat-o pe Anastasia (de fapt s-a intarcat ea singurica), la 2 ani 2 sapt, am mai stat cam o luna cu ei in dormitor. Am vazut ca Anastasia nu se mai trezeste noaptea si asa m-am mutat cu tati in sufragerie si i-am lasat pe ei in dormitor.

Si eu am observat ca la inceput au avut acelasi program de somn/agitatie ca in burtica. Filip a fost destul de linistiti, dar Anastasia . Pana nu s-a intarcat se trezea si de 5,6,7,8...ori pe noapte. Dar cred ca si din cauza de

Felicia si tu esti la scoala, de ai teze de facut ?
lulushor, stai linistita ca si eu am vreo 5 kg luate pana acum

Mie aseara mi-a fost tare rau, asa incat la 1 noaptea imbratisam "cu drag" WC-ul si pt ca nu aveam ce mancare vomita, am vomat numai acid. Deci toata noaptea m-a usturat ingrozitor gatul.

si inca ceva: voi aveti arsuri? Eu am niste arsuri de simt ca mor. Simt ca parca imi iese foc pe gat .

In rest, toate bune

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 18+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Eu, eu am arsuri!! rau de tot!
Asa de rau incat nu imi vine sa mananc nimic... e un cerc vicios: orice mananc, imi provoaca arsuri de ma urc pe pereti... nu mananc, ma doare burta de foame. Asa ca nu mai stiu ce sa fac!
Stiu ca se pot lua niste medicamente in sarcina, dar nu asa de devreme
Uff fetelor... azi dimineata ziceam si eu ca ma simt bine, si in metrou m-a pocnit o greata... acum ma simt ca la inceputul perioadei. Greata de zile mari!

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Neata, burtici !
Si eu am probleme cu somnul dar din fericire , chiar daca dorm numai 4-5 ore ma trezesc destul de bine .
Azi dimineata m-am trezit mai greu dar in timp ce ma spalam bebelusa mea cred ca s-a apucat de alergat pe la mami prin burtica ca imi dadea niste picioare de nedescris, pana acum lovea 0 data de 2 ori si o mai simteam dupa cateva ore, azi dimineata nu mai vroia sa se potoleasca

Traieste, Iubeste, Daruieste...
sunt cea mai fericita cu o ( Alexia Carla) de 19 +
DPN 04.07.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ireth, mie mi-a recomandat neo-natalogul sa dorm cu copilul in camera, macar in primele 6 luni.

Si eu dormeam f urat inainte, dimineata nu prea mai era cearceaf sub mine. Eheee, dar m-a disciplinat Eva. Nici un pat nu e prea mare pentru un copil o sa fii uimita de cat de mult loc poate ocupa, ea dormea in cruce pe mijlocul patului si noi fiecare in coltisorul lui

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput