Despre cum ni se AutoDiversifica bebeii (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

E ok broccoli, cel putin pentru fata mea. Are fier. Ea e alaptata exclusiv si eu am fost si sunt foarte anemica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

salut

am inceput cu morcovi fierti, avocado, banana. Pe rand introduse, in zile diferite nu toate la un loc. daca vrei sa mergi pe curentul de aici amana banana doar ca eu am observat ca suntem printre putinele tari care fac asta iar explicatia mi s-a parut ilara. aia cu exotismul bananei. insa tu procedeaza cum consideri tu ca e mai safe.

noi am mers pe semi blw, am bagat si lingura, pt ca vroiam sa ii pot oferi supa, iaurt, etc si nu puteam asa cu blw. cum sa bea supa singur?

al meu nu s-a inecat niciodata pana acum, are 15 luni. merita totusi citit pe net despre cum sa le deblochezi caile respiratorii in caz de ceva.
daca tuseste un pic sau face zgomote de *gag* e ok, uneori isi scot in mod voluntar mancarea din gat si o re-examineaza. stiu pare scarbos :))

inecatul la care tre sa fii atenta we ala cu tras disperat aer printre tusete puternice, lacrimi in ochi, etc


edit: am dat si eu brocoli devreme. nu a avut gaze.
daca ti-e de gaze, da niste baby spanac in loc. contine si ala ceva fier. sau galbenus de ou sau carne vitel. mult mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Noi am incercat pana acum (incercat e cuvantul potrivit pt ca mai mult s-a jucat cu mancarea, nu stiu cat ajunge in stomac).
Vegetale: cartof dulce, cartof normal, broccoli, squash, green beans, sweet peas, pastarnac,asparagus, spanac, rosie
Fructe; avocado, banana, mar, para, nectarina,pepene rosu,
Grane: cereale de orez - nu i-au placut, cous-cous (are gluten trebuie sa gasesc o varianta fara gluten)
Carne; pui (ii place la nebunie)
Iaurt; un pic si-a inmuiat degetelul
Galbenus de ou; a mancat cateva frimituri

Poate imi mai scapa ce i-am mai dat, dar repet, nu a mancat niciodata mai mult de 10 grame?, mie imi place pentru ca e dispusa sa guste din orice.

E foarte simplu pentru mine (mai am un baiat de 3 ani jumate f f mofturos la mancare din pacate si trebuie sa ii gatesc intotdeauna separat)De cand a vazut-o pe fata ca manaca broccoli si alte verzituri a inceput si el sa guste. Cum spuneam, pt cina pun in tava la cuptor diferite legume fara sare si ii dau sa ciuguleasca de acolo. Piure de cartofi - i-a placut.

O sa incerc si alte carnuri si tofu, as vrea sa incerc si orez brun. O sa merg sa cumpar faina fara gluten ca sa ii pot face diverse turte cu legume.

Am fost foarte demoralizata cand vedeam cum alti bebelusi de varsta ei mananca cantitati industriale de piureuri, pt mine 100 de grame e asa...un vis...dar mi-a trecut cand a inceput a mea sa guste din toate sa sa mestece cu pofta orice i-am dat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

intotdeauna va manca mai putin decat cei hraniti cu lingura si, sper sa nu imi sara in cap batalionul vrajmas, decat cei hraniti cu lapte praf.
dar asta nu e un lucru rau. indeseste gustarile, fa-le mai consistente eventual, supravegheaza luatul in greutate dar fara sa faci o obsesie din asta.
pune unt in piure, pune branza pe legume, etc, fa mesele mai nutritive si mai gustoase.
noi am avut o pauza de la blw la intarcat; alex refuza sa manance aproape orice in afara de lapte matern, insa gusta din toate. asta s-a vazut si la cantar si la masuratori (a stagnat mult) si la aspectul general - ajunsese straveziu. Si acum e mai micut decat majoritatea celor de varsta sa; nu stiu cat a influentat alimentatia asta si cat genetica - nici noi din familie nu suntem nici grasi nici stejari, insa ca sfat propriu, insista totusi cu oferirea alimentelor solide;

depinde foarte mult si de copil. am o prietena a carei fetita la fel a refuzat sa manance pana la 1 an solide si e dubla fata de al meu. poate ar fi gustat si ea ici colo daca o lua cu BLW, insa oferindu-se doar lingura scuipa si urla continuu.

daca e bine, daca e sanatoasa daca creste , e ok asa cat mananca de putin. totusi dupa 1 an ar fi bine sa manance alimente solide, in special cele cu valoare buna nutritiva pentru ea; fructe crude pt vit C si absorbtia fierului, ficat (eu nu reusesc..._ de vitel pt fier, branzeturi, peste pt grasimi sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Prezent Altesa,

Am citit...revin pe aici...sunt pe fuga.

Muah!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

A...nu imi fac eu probleme cu greutatea, e ok pt un copil alaptat. cred ca are in jur de 7.5 kg la aproape 7 luni. (nascuta cu 3.4).
Suge nonstop. Nici apa nu vrea sa bea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

al meu 8100 la 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Bun gasit si de la mine

marul se da crud? felii? nu se rup bucatelele sa se inece?
Gruia are deja 5 lunite si jumatate si e mai mult decat interesat de ce bag eu in gura. Noi suntem numai pe LM si vroiam sa aman cat pot diversificarea, dar nu cred ca ma lasa...

M-a pus in garda pe nepregatite, in naivitatea mea credeam ca incepe sa pape doar cand incep sa ii dau eu

Pot incepe cu dovlecel? Am in gradina... si m-as baza initial numai pe ce cresc eu. De la banane eu m-as abtine total...contin pesticide (imidacloprid, etilena) care nu sunt bune pt mine dap` pentru piciu` mic.

Sunt tare necajita, am rude care se ocupa cu agricultura si mi-au spus ca nu mi-ar recomanda rosiile/castravetii/ardeii/varza lor ... iar ei folosesc putine pesticide fata de altii de pe piata. Dar pana la urma nu avem incotro, nu pot sa-l cresc numai cu dovlecei si mere



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui catiushor

Bun gasit si de la mine

marul se da crud? felii? nu se rup bucatelele sa se inece?
Gruia are deja 5 lunite si jumatate si e mai mult decat interesat de ce bag eu in gura. Noi suntem numai pe LM si vroiam sa aman cat pot diversificarea, dar nu cred ca ma lasa...

M-a pus in garda pe nepregatite, in naivitatea mea credeam ca incepe sa pape doar cand incep sa ii dau eu

Pot incepe cu dovlecel? Am in gradina... si m-as baza initial numai pe ce cresc eu. De la banane eu m-as abtine total...contin pesticide (imidacloprid, etilena) care nu sunt bune pt mine dap` pentru piciu` mic.

Sunt tare necajita, am rude care se ocupa cu agricultura si mi-au spus ca nu mi-ar recomanda rosiile/castravetii/ardeii/varza lor ... iar ei folosesc putine pesticide fata de altii de pe piata. Dar pana la urma nu avem incotro, nu pot sa-l cresc numai cu dovlecei si mere



mami de bebitza Gruitza
(01 ianuarie 2012)
http://designartizan.blogspot.com/


mar copt nu crud. e risc mai mare de inecat din cauza texturii.
copt in microunde in cuptor unde vrei cateva minute sa se inmoaie. morcovul fiert.

Dovlecelul e foarte ok.

eu nu am gasit o schema de diversificare la fel cu alta si nici 2 pediatri care sa se puna de acord vreodata. deci nu iti pot da o ordine a alimentelor ideala pentru ca se pare ca nu exista. depinde de tari de culturi de .....anul in care au terminat medicina unii....etc.

Eu am inceput cu morcov fiert mar copt avocado (nu sunt agramata btw, mi se intepeneste tasta cu virgula cand si cand) para. am evitat citricele - sunt acide. Am evitat pana pe la 1 an berries de orice fel (capsune zmeura, fragi etc) Am trecut la peste destul de devreme, fara succes anyways. Am dat si broccoli mai devreme dar nu a avut reacvtii, gaze, etc de la el. Galbenus de ou iarasi am dat insa cantitate infima.
conteaza foarte mult istoricul familiei, bolile si alergiile, etc. Intreaba pediatra ce schema de diversificare iti propune; o sa iti dea o lista cu zemuri si terciuri; redu aceasta lista cleioasa la alimentele de baza din care sunt facute si...voila diversificare blw


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

multumesc Ina, am inteles si fara virgule
am o pediatra de 80 sau 90 de ani, deci nu-mi deshid sufletul catre ea,
sunt pe cont propriu.
istoric tumultos nu avem in familie, toti sanatosi tun
adica fara alergii sau boli grave.
Bunica din partea mamei (care mi-a dat numai sfaturi bune pana acum)m-a intrebat de ce nu ii dau capsune....caci ea a dat la toti cei 8 copii ai ei. Cand i-am spus de alergii si iritatii a facut ochii mari - ce e aia? Da-i la copil vitamine!!!
oricum mi s-au trecut capsunele si am scapat
Deci incepem cu dovlecel. Nu stiu cand exact, incerc sa il mai aman.






Mergi la inceput