Despre cum ni se AutoDiversifica bebeii (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Fetelor, voi mai urmariti acest topic?

Eu mai intru din cand in cand si vroiam sa le zic eventualelor mamici noi ajunse pe aici, interesate de autodiversificare, sa scrie daca au intrebari.
Puii nostri au crescut si sunt din ce in ce mai solicitanti, autodiversificarea a intrat cam in linie dreapta, dupa varsta de 1 an, dar suntem aici cu sfaturi, recomandari si incurajari, pentru cei aflati la inceput.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Buna fetele!

Sper ca mai urmareste careva topicul asta...
Am inceput si noi autodiversificarea de aproape o saptamana si merge treaba foarte bine.
O singura nelamurire am - cum le dam bebeilor fara dintisori carnita? Dr mi-a spus sa ii introduc in scurt timp carnea de pui si / sau vita bine fierte. Ok...intrebarea mea este CUM???

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Roxana, spor la autodiversificare!

Carnea i-o poti da fiarta (de ex. piept de pui), taiata "degetele" - fasii suficient de lungi ca sa iasa din pumn (dupa cum probabil stii). Nu-ti face griji din cauza dintisorilor (adica a lipsei lor). Daca ii va placea carnea, o va molfai pana va reusi sa inghita din ea (la Maya asa a fost). Dupa cateva zile reusea sa identifice bine carnea si se repezea direct la ea. E drept, eu i-am carne destul de tarziu, parca spre 8 luni. Mai tarziu, i-am dat carnea bucatele mici pe care le putea prinde cu degetele (taiata sau facuta guguloaie mici in cazul celei de vita pe care o marunteam la robot inainte).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Carnea poti de asemenea sa o faci chiftelutze fierte sau facute la aburi, dar mai incolo, la inceput de diversificare eu i-am dat bucati mari pe care le sugea/molfaia. si eu tot mai tarziu i-am dat carne insa, parca tot asa spre 8 luni. deja pe la 10 luni ii dadeam copanul in mana sa manance din el.

Succes!!!

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Si noi tot am papat carnita fasii sau chiftelute facute la cuptor.
A, si paste cu sos tip "bolognese" (carne tocata, sos de rosii si condimente).
Asta din urma ii place cel mai mult.
Pofta buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

buna ziua,indraznesc si eu sa scriu la voi intrucat piciul meu are 5 luni ,iar pe la 6-7 vreau sa incepem diversificarea/autodiversificarea?


Acum eu sunt intr-o ceata totala ,nu stiu cu ce sa incep in cazul divers.dar pai autodivers.


Spuneti-mi si mie cu ce a-ti inceput blw,o schema orientativa ceva.

Tot acum vreau sa-mi invit si colegele din odisee aici sa discutam despre blw.

Marysa,carina,cristina,ursulet,georgia si alik va astept si desigur daca mai vrea cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

salut,

am inceput cu bucatele de fructe si legume, fierte legumele, crude fructe.
fructe fainoase / moi totusi: caisa, para, banana.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Altesa, bine te-am regasit, am facut parte din odiseea de noiembrie:)

Fetita mea are aproape 7 luni si a refuzat cu indarjire piureurile asa ca am trecut pe BLW. Am inceput in urma cu doua saptamani si este foarte interesata de mancare atata timp cat nu ma apropii cu lingurita de gura ei si o las pe ea sa rontaie mancarea. Nu are nici un dinte crescut inca, doar ce se vad doi in gingiuta.
In topul preferintelor este broccoli si carnea de pui (de pe copan). O sa comand si eu cartea pentru ca sunt cam in ceata in privinta menului, pana acum i-am dat din farfuria noastra diverse legume gatite fara sare.

Primele incercari cu broccoli in urma cu o saptamana cred



As vrea sa stiu daca vi s-a intamplat sa se inece copilul si ce ati facut. L-ati lasat sa se descurce, ati intervenit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ina mai exact ce legume?ii pui de la inceput mai multe feluri de legume in fata sa aleaga el ce vrea? nu incepi treptat cu cate una?


vaiiii ce a facut alex


miereamara deci si tu esti pe drumul blw,poate fetele cu experienta ne vor indruma.

La 7 luni deja ii dai brocoli,nu o deranjeaza la burtica?

Mergi la inceput