Despre cum ni se AutoDiversifica bebeii (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

uitati www.miere-vie.com/" target="_blank">AICI un articol despre miere- vad ca se poate si cumpara, pretul mi se pare chiar ok...


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Neatza,

iar facem greva foamei?

Propun sa mai scriem fiecare ce mai papa bebeii, pt inspiratia celorlalti, ce ziceti?

M. ieri a mancat pentru prima oara omleta. In sfarsit am gasit o modalitate sa-i dau ou, care sa-i placa!
Am batut 2 oua eco, adaugat condimente (piper negru, busuioc), 2 rosii decojite si maruntite, din conserva, si puuuutiiiiin cascaval ras.
A halit copilul cu pofta

A, si am mai descoperit niste felii de cerelae "Linia Velt", de "Rommac", ce contin mai multe tipuri de cereale. Din pacate si putina sare
M. le prefera pe post de snack, de nu stii ce-i aia. O tine ocupata si nu se lasa pana nu termina toata feliuta. Ii dau una pe zi.

O alta chestie pe care am descoperit-o este sa gatesc o portie maaare de sos cu carne tocata, pt paste, si sa congelez jumatate. O caseroleta pt Maria, si una pt noi (cu sare). Ce comod este in alta zi, cand nu am timp, sa le decongelez si sa le amestec cu niste paste proaspat fierte!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Eu n-am mai scris pt ca nu am nimic special de "raportat"

Melina a inceput la daycare si acolo mananca in timpul zilei. Doar masa de seara impreuna cu noi. La daycare au laudat-o si s-au mirat ce bine mananca. Tipa mi-a zis ca bebeii la varsta ei cand incep, ei ii invata sa manance (sa mestece si sa inghita). Si ca poate sa le ia singurica - bucatelele.. Tare mirate

Dar ce i-am mai dat eu: omleta facuta la cuptor: o punga de legume + oua batut in care am pus putin lapte + condimente. Aseara am facut pui cu cartofi mici intregi la cuptor - a papat si ea.
Aaa in weekend facusem supa crema de sfecla rosie. Asta i-am dat eu cu lingurita. Dar arata super comica rosie la buze ..
Am mai facut somon cu legume + cartofi la cuptor si salata.
Ea mai papa paste din acelea mai groase integrale (am fiert cateva si le am pt 2-3 zile in frigider).
Cam atat imi vine in minte

Cu privire la sare - noi ne punem in farfuri. Mi se pare mai usor, decat sa fac 2 portii :))

Mai astept si eu idei de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Iata www.homemade-baby-food-recipes.com/making-baby-food-with-frozen-vegetables-and-fruits.html" target="_blank">de ce folosesc mai mult legume congelate, mai ales iarna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta-bel spune:

Bine v-am regasit...scriu si apoi ma apuc de citit si recitit din urma.. Nu am intrat de aproape o luna, am avut suparare mare cu cresa(si pana la urma am renuntat la ea, pentru ca imi lasau efectiv ratusca sa planga , fara sa se uite macar la ea)si nu am mai intrat pe net mai deloc.
Intre timp, am mai incercat ba zilnic, ba o data la 2-3 zile cu blw..a gustat/mancat(mai putin) broccoli, morcov, cartof, cartof dulce, banana,kiwi, carne pui si iaurt(i-am dat de 3 ori-tine ea lingurita muiata de mine in iaurt si nimereste gurita chiar bine si chiar ii place!!!).Sa va zic ca a doua zi kk ii miroase a iaurt?
Maine facem 7 luni si o sa incerc sa fiu mai consecventa in a-i oferi mancare. Intre timp, titi fara numar, fara numar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

noi suntem in zona refuzurilor. dupa ce am zis ca ar manca orice, oricum, oriunde, acum deja incep sa maresc lista alimentelor non-gratta.

din pacate - in capul listei stau carnea, ouale, ficatul. nu-i plac deloc, sub nicio forma. pestele e o data da, de 10 ori nu.
fructele - hmmm...depinde de zi si de chef. dar de cele mai multe ori sunt plimbate prin gura si apoi jap, afara. feliile de portocala sunt gratios duse la gura, supte un pic si apoi, cu o miscare de balerina, sunt lasate sa cada in afara masutei.
legumele - asa si-asa (cartoful obisnuit e cazut definitiv in dizgratie, nu ca mi-ar parea asa rau), iar cerealele au devenit cah!

iaurtul e ok inca, dar nu in cantitati prea mari, domnu' tine la silueta - s-o fi vazut in oglinda si o fi zis ca-i cazul sa mai slabeasca .

daca incerc sa-i dau cu lingurita, am parte de proteste, pur si simplu mi-o ia din mana si tranteste cu ea de masa, in timp ce ma injura(la ce ploaie de "cuvinte" zice, nu-mi pot imagina altceva ).

de vreo luna stagnam cu greutatea. nu-mi fac griji pt asta, cat pt lipsa de fier, aminoacizi si celelalte necesare. trebuie sa-i gasesc niste retete mai atractive, poate-poate o reveni la obiceiurile bune.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Seara buna, n-am mai scris de o vesnicie...
Alina - am facut in seara asta branza topita dupa reteta ta si a iesit suuuper, merci inca o data! Maine ii pun niste verdeata proaspata sa vedem ce succes are. Daca nu, nu va rezista prea mult in frigider...

La noi lucrurile au cam intrat intr-o rutina... Suntem BLW in proportie de 80% (poate spre 90%). Ii mai dau cu lingurita (dar, de fapt ce ma interesa pe mine - nu pasat - decat, evident, daca asa se serveste respectiva mancare).

Nu mananca prea mult cantitativ, sunt zile si zile.
Una peste alta, ma declar multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

bun gasit,fetelor.
nu am avut timp sa citesc tot,fiindca bebele meu nu prea sta singur.sper sa recuperez.am vazut ca sunteti experte si vreau sa va cer parerea.doct de fam mi-a recomandat sa incept cu supa de legume.morcov si albitura.ma gandesc sa-i dau 2-3 zile supa strecurata,apoi pireul de legume.
ce ziceti,e bine? si nu stiu de cand as putea sa-i pun putin unt sau ulei in supica.
spo la papica,vad ca copii sunt cuminti si papaciosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Bun venit, Danny!
Experte - n-as merge chiar asa de departe! Avem, fiecare, experienta diversificarii copiilor nostri - 1,2, sau chiar 3!

Inteleg ca esti decisa sa mergi pe varianta clasica de diversificare! Eu am aplicat-o cu baietelul meu, doar ca am inceput cu fructele, dupa care am introdus piureul de legume (ma rog, radacinoase intr-o prima faza). Unt sau ulei - eu as astepta macar o luna pana sa le adaug (pentru unt chiar mai mult).
Succes si te mai asteptam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

alta schema nu am,iar bebele nu imi lasa timp sa caut.asa ca sunt in urma cu documentarea.

Citat:
citat din mesajul lui ancutzicab

Bun venit, Danny!
Experte - n-as merge chiar asa de departe! Avem, fiecare, experienta diversificarii copiilor nostri - 1,2, sau chiar 3!

Inteleg ca esti decisa sa mergi pe varianta clasica de diversificare! Eu am aplicat-o cu baietelul meu, doar ca am inceput cu fructele, dupa care am introdus piureul de legume (ma rog, radacinoase intr-o prima faza). Unt sau ulei - eu as astepta macar o luna pana sa le adaug (pentru unt chiar mai mult).
Succes si te mai asteptam!

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10



Mergi la inceput