Despre cum ni se AutoDiversifica bebeii (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Ilinca, eu am incercat Numa'bun de la Napolact si facut in casa, dar nu se prea omoara. Mai incercam...

Vivela - indulcitor pe baza de agave ai incercat? Ca am vazut la Dm si voiam sa stiu daca face banii... (ca la siropul de artar sunt abonata ).

Sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

anca, n-am incercat siropul de agave, doar cel de stevia rebaudiana si nu pt damian inca. incerc sa nu-i indulcesc mancarea, sa nu aiba preferinte spre dulce. pana acum n-a fost cazul sa-i indulcesc nimic.

iaurt - si noi tot de la napolact, dar i-am dat si de la tnuva si campina si n-a facut nazuri. si din cel bio, cu A...nu stiu cum ii zice, o denumire nemteasca. de regula i-l dau cu lingurita, dar mai mult il asist. nu vrea, dom'le copilul sa-i dau eu, daca cumva ii dau eu cu lingurita si nu tine si el mana pe lingurita, scoate din gura sa pipaie sa vada ce e apoi incearca sa bage la loc.
de regula mesele lichide si semilinchide se lasa cu dezastru pe o raza de 1 metru in jurul scaunului..

am la cuptor biscuitii aia de care va ziceam ieri , sa vad ce-o iesi. revin in cam 20 de min sa va zic daca merita incercata reteta. de mirosit miros bine, iam-iam.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Vivela, cum au iesit biscuitii? aburesc pana la mine...
O sa iau eu niste indulcitor din ala, va zic cum e daca sunteti curioase. Mai devreme ma gandeam la tine - n-ai sughitat? Maya manca singura fructele iar eu ii dadeam lui Luca (paine cu unt, ca cu asta nu se prea descurca, cred ca pana la urma o sa ii tai bucatele).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

biscuitii au iesit buni-buni:

- o lingura plina cu seminte, date prin rasnita;
- 5-6 curmale
- o lingura de stafide
- 2 smochine

(le-am dat si pe astea prin rasnita)

apoi am adaugat: o lingura de ulei de porumb, cam 100 ml lapte (dar mergea si apa cred), un varf de cutit de praf de copt, faina neagra pana s-a facut o coca modelabila. am facut suluri mici, cam cat un deget. am bagat la cuptor si i-am lasat pana s-au rumenit un pic.

au iesit suficient de dulci ca sa nu mai necesite indulcitori, damian a si halit unul.

ps: m-am uitat la un film indian, Stelute pe pamant, am plans 2 ore jumate .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

noi ieri am avut in meniu, pt prima oara, spanac cu carne de pui. nu ma dau eu in vant dupa spanac, dar am zis ca asa, din an in paste, merge. surprinzator, lui damian i-a placut tare mult. nu va zic insa ce a ramas in urma lui, ca imi vine si acum sa plang .




Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

'Neata!

Noi am manct ieri somom cu legume, toate facute la abur. Maia nu s-a prea omorat, dar nu neaparat cu pestele. Ieri nu a prea avut chef de mancare. Voi le dati peste celor mici? La noi a fost prima oara ieri. Azi nu stiu ce sa-i dau. Inca ma gandesc... lipsa de inspiratie.

Vivela, foarte misto reteta de biscuiti. trebuie s-o incerc si eu neaparat.

O zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Eu i-am dat Melinei peste de pe la 6½ luni - dar in mancarica ce i-am dat-o eu cu lingurita. Am inceput cu somon si i-am mai dat inca 2 tipuri de peste alb slab (nu stiu exact cum se numesc ca n-am dictionarul la mine :). In papa au fost un succes, dar nu stiu cum ar fi mancat daca i-am fi dat sa-l pape singurica, dar aflu azi pt ca am iar somon in program cu tagliatele si spanac

Vivela interesanti biscuitii. Si eu cred ca am sa-i incerc in weekend - nu doar pt Melina ci si pt noi
Cum i-ai dat spanacul de a facut asa dezastru?

Noi nu avem nimic nou de raportat. Am sa incerc sa-i fac din retele din cartea trimisa de Corina (multumesc inca o data). In timpul saptamanii sunt f ocupata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

louisea, pai cum sa i-l dau, asa cum putem . incepem cu furculita si ajungem la mana. deci imaginati-va chestia aia verde mancata cu mana goala .

ps: eu o iubesc pe tanti montessori, inca n-am citit toata cartea, din lipsa de timp, dar ea acum 100 de ani, desi nu o spune in mod direct, era adepta alaptatului exclusiv pana la 6 luni .

sunt curioasa daca zice ceva de blw


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

ah, vroiam sa va intreb ceva apropo de peste (noi inca n-am facut pasul): la varsta mica eu imi amintesc ca se recomanda pestele gras, nu slab. e corect? era parca o chestie cu grasimea din peste numai buna pt creieras ...
si parca preferabil cel de captura, nu de crescatorie...desi la diferenta de pret dintre ele iti vine sa mai stai si sa mai cugeti...


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Vivela eu stiu ca variatia e cheia spre un copil ne-mofturos in viitor deci si peste gras si slab..
Da ai dreptate - e nevoie la cei mici cu extra grasime pt creieras, dar daca ii dai peste slab ii pui niste grasime (cum suna!!) peste (de ex. un sos cu unt).
Noi asa facem. Nu zic ca altii sa faca ca si noi :))

Noi pestele il cumparam de la o pescatorie din port, deci stiu sursa. Prefer sa platesc un pic mai mult, dar in schimb si gustul e total altul fata de cel cumparat ambalat in magazin. Dar cand n-ai posibilitatea sa cumperi decat din magazin asta e..

Mergi la inceput