Despre cum ni se AutoDiversifica bebeii (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

noi am ajuns la faza oarecum amuzanta ca cel mic mananca singur si celui mare ii dau eu in plisc.eu sper sa se ia cel mare dupa cel mic si nu invers.

poate va amintiti (fetele de la floricele) ca la inceput eu am fost reticenta privind blw - de fapt nu cu metoda in sine, ci cu prea multele avantaje enumerate. da' avantajul asta cu mancatul singur face toti banii, ca sa zic asa. nu de alta, dar ma imaginam bagand lingurite in guri la 2 copii, in acelasi timp .
cu david am procedat la fel, nu a mancat piureuri decat vreo 2 saptamani, apoi bucatele si bucatoaie. dar i le dadeam eu, el doar deschidea gura, musca si mesteca. asta a fost greseala mea. (bine, doar acasa se alinta, la gradinita nu sta nimeni dupa fundul lui. deci e clar alint).

ieri am experimentat niste smochine si niste curmale, tare mult i-au placut. mi-era un pic teama ca smochinele au semintele alea mici si multe, dar vad ca n-a avut reactii deloc, decat de "mai da-mi" .

seminte de dovleac/floarea soarelui ati incercat? (nu intregi, pisate).

total off topic: am reusit si am comandat cartea "Mintea absorbanta" de Maria Montessori. mi separe un fel de manual de intelegere a copilului de la nastere pana la 6 ani. imi pare rau ca n-am gasit-o mai demult, dar e bine si acum. daca vreti detalii, detaliez .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

noi am ajuns la faza oarecum amuzanta ca cel mic mananca singur si celui mare ii dau eu in plisc.eu sper sa se ia cel mare dupa cel mic si nu invers.

poate va amintiti (fetele de la floricele) ca la inceput eu am fost reticenta privind blw - de fapt nu cu metoda in sine, ci cu prea multele avantaje enumerate. da' avantajul asta cu mancatul singur face toti banii, ca sa zic asa. nu de alta, dar ma imaginam bagand lingurite in guri la 2 copii, in acelasi timp .
cu david am procedat la fel, nu a mancat piureuri decat vreo 2 saptamani, apoi bucatele si bucatoaie. dar i le dadeam eu, el doar deschidea gura, musca si mesteca. asta a fost greseala mea. (bine, doar acasa se alinta, la gradinita nu sta nimeni dupa fundul lui. deci e clar alint).

ieri am experimentat niste smochine si niste curmale, tare mult i-au placut. mi-era un pic teama ca smochinele au semintele alea mici si multe, dar vad ca n-a avut reactii deloc, decat de "mai da-mi" .

seminte de dovleac/floarea soarelui ati incercat? (nu intregi, pisate).

total off topic: am reusit si am comandat cartea "Mintea absorbanta" de Maria Montessori. mi separe un fel de manual de intelegere a copilului de la nastere pana la 6 ani. imi pare rau ca n-am gasit-o mai demult, dar e bine si acum. daca vreti detalii, detaliez .


Traiesc in Orasul Alandala


he-he, sa va fie de bine mancarica!

n-am incercat seminte, nici nu-mi vine vrreo idee acum in ce as putea sa le adaug, poate paine, biscuiti de casa?
dar mai ales: de unde iei seminte fara sare???

eu, eu, eu vreau sa stiu despre carte! mie tocmai mi-au venit doua de Aletha Solter, cu recomandari f bune, abia astept sa-mi bag nasul in ele. sa vad cand ma lasa domnisoara.
poate facem si vreun schimb temporar de carti, la un mom dat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Mira, bine ai venit la noi, chiar ma intrebam cand apareti?

Vivela, da, da, detaliaza! Si sa va fie de bine masa! In afara de pateul cu seminte ce alte sugestii de retete ai? In afara de seminte in paine - oare merge cu orice fel de seminte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

pe foarte-foarte pe scurt, teoria montessori e un fel de blw al intregii educatii (de-aia am si zis aici de carte): copilul e lasat sa se dezvolte el insusi si sa se formeze pe sine ca adult. MM este de parere ca varsta 0-6 ani este cruciala pentru individ, mintea acestuia functionand dupa alte reguli fata de cea a adultului. acesta trebuie doar indrumat minimal sa se dezvolte. MM e de parere ca din pacate cei mai multi copii sunt infranati prin "educatia" clasica in loc sa fie lasati liberi sa absoarba cunostinte din mediul in care traiesc.

promit sa revin cu detalii, am citit cam o treime din carte, e minunata .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Vivela eu vreau un singur detaliu despre carte: de unde ai comandat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutzaa

Vivela eu vreau un singur detaliu despre carte: de unde ai comandat-o

Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Drumul spiridusilor


am dat un e-mail cu adresa mea postala la mkpraru@yahoo.com. este adesa celui care a tradus cartea (marcel capraru - a nu se confunda cu emil capraru, cel cu mama si copilul). cartea costa 30 de lei (+7 lei taxe de expediere).


edit: mi-am permis sa pun adresa de e-mail pt ca am vazut-o si pe alte site-uri, data chiar de dumnealui. banuiesc ca n-ar fi avut nimic impotriva sa o dau si eu mai departe. (eventual o sa re-editez mesajul dupa ce o s-o notati).


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Multam! Am trimis meilu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

eu semintele le-am pus in rasnita electrica de cafea (la care n-am facut niciodata cafea ) si s-au facut ca o faina. deocamdata i-am dat doar de floarea soarelui, dar intentionez si din cele de dovleac. se gasesc si in supermarketuri la pungute, seminte decojite crude, fara sare. mie imi plac si i-au placut si lui damian.
eu i-am mai pus cate o jumatate de lingurita de seminte si in iaurt, ii schimba gustul si devine si foarte nutritiv.
ma gandesc ca s-ar putea face acelasi lucru si cu migdale, arahide, nuci.

si ma batea gandul sa fac o combinatie de pudra de seminte cu fulgi de cereale, putin lapte, ulei si un pic de faina - sub forma de batoane - pentru rontait ca o gustare. o sa incerc maine sa vad daca iese ceva comestibil.

damian nu prea agreeaza carnea, si nici cu galbenusul nu se omoara. asa ca am zis sa compensez cumva pe partea asta, cu semintele. stiu ca nu-i chiar tot una, dar ma straduiesc sa ii dau mancare cat mai variata.

semintele incoltite or fi ok? am vazut in auchan langa raionul de fructe un frigider in care aveau seminte incoltite, proaspete. erau de grau, de pshillium (sau cum s-o scrie), de lucerna, de rapita, de mazare, de fasole nustiudecare, de ceapa, etc. erau vreo 7-8 feluri, n-am luat de niciunele, pe cutie scria ca se pot pune in salate, in sandvisuri sau ca se pot consuma ca atare. o fi ok sa iau si sa-i dau lui damian sa pasca la ele?


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Buna seara si de l noi,

Mommy to be, bine ai venit! Cum mananca Maia iaurtul, i-l dai cu lingurita?

Vivela, buna ideea cu semintele, chiar cumparasem si eu o punga cu gandul sa le pun in painea noastra, ca in a lui nu m-a dus mintea sa le macin I-am facut ieri o paine "gri", jumate faina alba, jumate integrala, si am servit-o azi dimineata, unsa cu guacamole (juma' de avocado pasat cu furculita, o rosie cherry si 1/4 catel de usturoi) Nu prea s-a omorat, nu cred ca ii place avocado in mod deosebit, dar a mancat ma-sa tot ce a ramas

Voi ce fel de iaurt dati bb-ilor?

Maine servim cartof copt, sa vedem cum il papa...

Sa aveti o noapte buna!

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Buna dimineata!

Tocmai ce ne-am trezit si noi de vreo ora. Am incercat de cateva ori sa-i ofer Maiei micul dejun jumatate de ora dupa ce se trezeste dimineata insa nu vrea. Dupa ce se trezeste prima oara, sta treaza 1,5-2 ore, dupa care adoarme la san si abia apoi, dupa trezire, papa.

Anca, Ilinca Va multumesc de primire.

Vivela, mersi de pontul cu (,) cartea. O comand si eu cu siguranta. Pare foarte interesanta. Cat despre seminte... o idee foarte buna! Imi trimite mama rasnita si ma apuc si eu de maruntit seminte, pentru ca dupa cate am vazut, nici Maia nu se prea omoara cu carnea. FIcatelul mai mult l-a strans in mana si s-a jucat cu el, iar cu burgerii de vita a facut la fel prima oara. A doua oara tot. I-am oferit apoi o banana sa vad daca pe aia o mananca si a ras-o...

Ilinca, iaurtul i-l ofer cu lingurita pe care o preincarc, o tin de capatul cozii, iar in momentul in care i-o indrept inspre gurita, apuca si ea de coada si o duce la gura. Iaurtul il iau de la Real, din zona produselor bio. I-am mai dat si sana, iar sana fiind mai lichida, o bea direct din paharel.

Peste le dati copiilor? Maia face maine 9 luni si ma gandesc ca nu e prea devreme pentru peste. Am fost ieri la cumparaturi si am luat o bucatica de somon proaspat. Congelat mi-e frica sa iau pentru ca nu am siguranta de la sursa pana la magazin nu a trecut prin repetate procese de decongelare si recongelare. Insa cum sa i-l prepar oare? As face si ceva sos, caci Maiei ii plac sosurile. Aveti idei?

O zi minunata va doresc!

Mergi la inceput