Despre cum ni se AutoDiversifica bebeii (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Hello,

e liniste pe aici

Vivela, am facut si eu biscuitii tai. Au iesit bunuti. Astept sa se raceasca bine sa ii dau domnisoarei sa guste.

Maria m-a ajutat la gatit, mai bine zis la datul semintelor prin rasnita:



Voi ce mai mancati?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Vai, Corina, ce scumpa e Maria si ce dulce radeee....

chiar vroiam sa intru sa va intreb daca cumva sunteti la greva foamei, ca vad ca e cam liniste pe aici.

noi nu avansam prea mult, din cauza de nesuferite de boli. presimt insa ca o sa recuperam curand.

voi ati dat nuci copiilor pana acum?
eu vad ca nu prea mai am limitari (exceptand zaharul, sarea, mierea si produsele apicole).
cu albusul cum e? daca a mancat pana acum si e ok, inseamna ca nu e alergic si pot sa-i dau in continuare?




Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Oooo, pagina 4 - de cand te asteptam!

Am mai testat (din gama improvaizeisan cu ce gasim prin buc/camara/frigider): omleta cu mei, dovlecel si praz (chiar bunuta), cu niste rosii cherry langa - mare hit; musaca din carne de curcan cu piure de cartofi - iarasi un succes.

Altceva voiam sa va intreb: de cate ori le dati altceva sa manance pe zi? Si cam la ce ore?

Si Vivela, cred ca e OK sa ii dai si albus de ou in diverse alte combinatii, gen papanasi, clatite sau mai stiu eu... Dar sincer, vorbesc din burta. Nu stiu exact cum sta treaba cu proteinele din albus, dar daca nu e alergic nu cred ca mai exista motive pentru care sa nu i-l dai.

Nuci nu am incercat deloc. Si astea sunt cu risc alergic?

Corina - e teribila Mariuta cum rade ea de se prapadeste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Seara buna,

ma bucur ca ati spart gheata si mai scrieti. Aveam de gand si eu, dar am fost fara calc cateva zile.
Corina, doamne ce dulce e Maria!
Louisea, am facut si eu cerealele ca tine dar tot a ramas o textura un pic dura asa ca s-a inecat de 2 ori si le-am mancat eu. Oare nu le-am fiert destul? Ma gandeam sa nu iasa toate vitaminele.
Vivela, tu ziceai oare de seminte de flaorea soarelui macinate in iaurt? Gustul e super, i-a placut mult, nu mai zic ce mi-a placut mie, dar am vazut ca nu se digera deloc (cand l-am spalat la fundulet erau ca un nisip-scuzati descrierea ) Oare se asimileaza totusi ceva din ele?

Ce mancaruri am mai facut...nu mare lucru, i-am mai dat si pasat sa mai ia niste proteine ca e tot fotomodel Azi am incercat paste integrale cu sos de rosii cherry si am fost foarte mandra de ce bine a prins pastele intre degetul mare si aratator. Nu a mancat el cine stie cat dar i-au placut. Imi pare rau ca nu am filmat sa va arat bucataria dupa Vreau sa incerc maine risotto, si quiche de linte rosie sau brocoli. Am cumparat branza Cheddar de prodlacta, ca asta e recomandata in cartea cu retete BLW, dar totusi mi se pare sarata si ma gandesc oare ce contine...sunt in dilema daca sa-i dau sau nu. A, si ne place tare mult iaurtul.
Ancutzica, eu ii dau mic dejun pe la 9-10(fructe, iaurt, paine depinde de la o zi la alta) pe la 1-2-3 pranz si seara pe la 6 cereale (astea doar de cateva zile)

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Anca, eu tot cam 3 mese ii dau;
- fructe/fructe cu branzica
- legume/carne
- cereale cu iaurt/mamaliga

Acum 2 zile a prins castronul cu fragi si ieri pe cel cu capsuni...
Cu greu am oprit-o din mancat.
Iar azi a mancat pufuleti (complet fara sare)



Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Arturici, de ce combini fructe cu branzica, stiam ca nu e bine.. baloneaza..

Vivela, eu lui N i-am dat ou intreg, adica si albus, in mancare. I-am pus si lapte de vaca in budinca de conopida.. N-are nimic.. l-am testat intai... cred ca nu-s batute in cuie indicatiile cu alimentele..
Mersi pentru retetele minunate care le pui aici, ma ispir si eu pe tacute

bebe N (02 Mai 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Ilinca nu stiu ce sa zic. Melina nu s-a innecat niciodata de la cereale.. Eu nu le fierb f mult, si asta si pt ca le las la inmuiat peste noapte. Ma gandesc ca pana se obisnuieste cu structura

Vivela si eu i-am dat Melinei albus de pe la 7 luni. N-a avut nimic asa ca continui, dar nu f des pt ca incerc sa alternez sursele de proteine

Vin si eu cu o intrebare: cum de ati ales sa le dati iaurt dar nu le dati lapte de vaca? Nu provine din aceasi sursa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Macrina, nu-s deloc minunate retetele mele, chiar vroiam sa va mai intreb voi ce mai dati la pici. ca al meu sot ma intreaba de ce tin copilu' doar pe morcovi .

eu de ieri i-am dat si nuci, am facut tot la rasnita niste fulgi de cereale (am luat din cei naturali, de la Sanovita parca), am adaugat si vreo 2-3 mieji de nuca si apoi am pus iaurt. bun-bun. si fara reactii ulterioare.
(stiam ca exista si alergia la nuci si ca e destul de nesuferita. se pare ca nu e cazul la damian, din fericire).

pana la urma i-am dat ou fiert tare intreg. initial il facusem pentru copilul cel mare, dar s-a razgandit si n-a mai vrut. asa ca i l-am dat lui Damian, intreg. evident, o mare parte din el l-a mancat mocheta din camera, dar oricum, ceva ceva a prins si el.

cu greutatea vad ca stationeaza de vreo luna, din fericire .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Noi suntem cu 2 mese pe zi, deocamdata. Tot incerc sa inghesui 3, dar nu prea reusesc. Avem mic dejun+pranz sau pranz+cina, depinde cum reusesc sa ma organizez si cum doarme cupilu.

Ieri am inaugurat somonul cu legume, la cuptor. Am pus intr-un vas de yena legumele congelate (am luat cu bucati mai mari), adaugat ierburi, putina apa si rondelele de somon deasupra, usor condimentate si ele.
Le-am tinut 30-40 de min la cuptor. Au iesit fff bune. Maria a papat cateva bucatele de somon, fara semne ca nu i-ar placea
Rontait si cateva bucatele de legume. Mesteca foarte bine deja, mor de dragul ei
A mai facut o faza care m-a lasat masca. Avea o bucatica de "babycorn" printre legume, pe care a indesat-o repede in gura. A muscat din ea, si se vede ca i-au ramas in gurita 2 bucati suficient de mari, incat sa fie incomode de mestecat impreuna. Si ce face copilul? Baga mana in gura, scoate o bucatica, o tine in mana pana o mesteca pe prima, apoi o mai baga o data pe a doua
Now how amazing is that?! Mie nu mi-a venit sa cred.

Si ma mai distreaza cand incerc sa ii dau eu ceva direct in gurita (de ex daca mananc eu ceva, cu ea in brate, si ii dau sa guste), nu protesteaza, dar imi opreste mana in aer, examineaza ce am acolo si daca recunoaste alimentul, deschide gurita sa i-l dau. Daca nu, mi-l ia din mana si-l studiaza concentrata, apoi in duce la gura singura.
Mie mi se pare absolut fascinant procesul asta.

A, si parca a inceput sa manance ceva mai mult. Ieri dim a papat jumate de mar si 3/4 dintr-o para mica.
Eu aveam o usoara umbra de ingrijorare (de, paranoia) ca mananca putin, dar a luat in greutate 350 de grame luna trecuta si s-a declarat multumita si pediatra, care nu e f incantata de blw-ul nostru.
rules!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Louisea, mai incerc sa-i fac cereale sa vad cum merge. Eu stiu ca se recomanda branza si iaurtul, dar laptele de vaca nu, pentru ca primele doua produse sunt mult mai usor digerabile datorita fermentilor pe care ii contin. Nu m-am documentat in sensul asta, dar asa retin. In plus inca o temere legata de laptele de vaca, e ca acesta odata introdus in consumul lui bb sa nu inlocuiasca cel matern. BLW-ul oricum recomanda si laptele de vaca in preparearea alimentelor.
Corina, ce frumos papa Maria ta. Bravo ei! Si eu am observat ca Victor incepe sa manevreze mai bine mancarea, dar ma distreaza ca el isi indeasa cu ambele maini in gura si apoi se enerveaza ca are gura plina.
Am facut o praji din cartea BLW si are mare succes. Va dau mai jos reteta, pentru cine nu are cartea.
Prajitura cu banane:
100 gr faina integrala "care creste singura" (cred ca se gaseste prin strainataturi, eu am pus normala si o lingurita praf de copt)
50 gr unt
2 banane medii coapte pisate
1 ou (eu am pus doar galbenusul ca n-am testat albus inca)
se mai pot adauga stafide si/sau alune pisate, eu n-am pus
Se amesteca toate, se pune aluatul intr-o tava mai mica (a mea era cam 1/4 din tava de aragaz) si se coace 40-50' la 160 grade. Pofta buna!


Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput