Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Stii ce zice al meu?

Ca atunci cand o sa-l tortureze talibanii el o sa fie asa de calit ca nu o sa simta nimic. La cat il stresez eu psihologic si matza fizic e deja imun



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008) si 12+ cu
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

Buna dimineata fetelor.

E bai mare cu constractiile mele? Ar trebui sa ma ingrijorez? Nu ma doare nimic si nici nu-mi dau stari inconfortabile.
Nu stiu cum de nu sunt stresata ca alta data. Inainte de sarcina eram un ghem de stres. In general ma stresez din orice.
Dar de cand cu sarcina parca am luat-o mai usor cu stresu. Or fi hormonii? Sincer cateodata nu ma recunosc. E mai stresat omu' meu decat eu. Amandoi suntem genul care se preocupa pentru orice, dar vad ca acum eu fac exceptie de la regula. Ce-o fi cu mine? ...nu stiu.

Pana si colegii mei se preocupa de mine si ma intreaba zilnic despre bb. "Ce face bb?" si mor cand aud intrebarea, da ce poate face oare?
Ei se ingrijoreaza ca nu imi creste fundu, nu iau proportii, nu se vede mare burtica.
Apoi ce sa zic de ai mei parinti, in special mami. "Sigur nu te ingrasi daca mananci cat un matz (pisica)" Si mai imi zice ca o-i face un nenorocit de prunc. orice zic, tot ea are dreptate.
Medicii nu imi spun nimic de kg mele, ba chiar l-am intrebat si a zis ca mai am vreme sa ma fac mare.
51 kg am avut si tot 51 kg am. Nu mananc mai putin ca inainte dar nici mai mult nu bag in mine. Doar cat imi e de nevoie. N-am fost niciodata mancacioasa. Asa e si fratele meu ca mine. Am fost si suntem doi mofturosi la mancare. Nu suntem slabi, dar nici grasi ca restul.

Pfui rudeniile astea.

Scuze de va plictisesc cu ale mele povesti nemuritoare.

14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Buna dimineatza!
Azi sunt intr-o forma ceva mai buna...cel putin nu am chef de cearta..ca ieri mi-am certat sotul ceva de vis...nimic nu imi convenea, eram cu fundul in sus. nimic n-am facut toata ziua decat sa pufnesc din nas ...si sa ma ratzoiesc la al meu...ca intr-un final sa ma enervez ca nu stiam unde e pijamaua si sa incep sa plang ca o sa ma fac cat o balena Intelegeti voi ce puteti din acest comportament...ca eu sigur nu eram acolo...ci doar un monstru hormonal plin de pofte si de draci

Daca in prima sarcina m-am comportat mai mult decat exemplar...acum am impresia ca totul e exact opusul.
Sarcina 1:greturi pana in luna a 5-a zilnic, am slabit 10 kg pana in luna a 7-a.. sanii m-au durut doar o luna si gata, pofte deloc,
Sarcina 2: greturi ici si colo, deocamdata n-am bagat deloc pe mine...dar nici n-am slabit un gram, sanii sunt doua pietre continuu dureroase si still growing, pofte ciudate si comportamentul de rigoare

Mi-e deja frica de mine...ma comport ciudat rau...nu-mi place de mine deloc



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008) si 12+ cu
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!





si eu aseara. de la bubele astea oribile, pe piept, spate si mai nou pe fata, a inceput totul. ca ma mananca tot, ca ma doare tot, ca-s obosita non stop. ca de ce nu isi pune si el un copil in burta sa vada cum e. ca nu e chiar asa misto tot timpul. si variatiuni pe aceeasi tema.
s-a uitat patrat la mine, m-a lasat sa ma descarc. nu stiu ce ma enerveaza mai tare. faptul ca ma lasa in plata Domnului fara sa imi zica nimic, sau atunci cand se apuca sa imi spuna cate ceva.
mama lor de hormoni.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si 18+
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Buna dimineata fetelor!
Ma rog, dimineata era cand m-am trezit eu, la 6.30 sa ma duc sa imi fac analizele. Alte peripetii si acolo, sa va povestesc.
Ma duc la instit. Cantacuzino sa fac dublu test. Norocul meu chior e ca desi era coada mare (mare rau!) nu stiu cum fac ca intru repede. Acolo, surpriza: Cantacuzino nu face dublu-test! Acum ca stau stramb si judec drept, cam au dreptate, ei fac mai mult chestii infectioase, nu genetice. In fine, ma intorc ispasita la Medlife, unde am jurat ca nu mai pun piciorul de cand cu analiza aia proasta.
Ma ia asistenta pe toate partile si ma intreaba cate-n luna si in soare, si ajungem la varsta sarcinii... la ultima ecografie (adica sambata) varsta sarcinii era de 12 sapt 4 zile (ceea ce inseamna ca azi fac 13 ) Bun bun, dar in ecografia de sambata (pe care a trebuit sa o las la ei, ufff ) scria acolo varsta sarcinii 15 sapt. si o zi. Deeeci, nu ma incadrez in dublu-test, care se face pana in sapt. 13 inclusiv.
Si stai si explica. Ca eu de fapt am avut tot timpu ciclu neregulat, si ca data conceptiei, asa cum o ia calculatorul (10 zile de la ultima menstruatie) este total incorecta pentru mine, eu care am un ciclu de aprox. 35-40 de zile, nu 28 ca majoritatea. Si ca acel program nu stie sa calculeze decat in cazuri de cicluri regulate de 28 de zile, si de-aia se MASOARA copilul si iti zice acolo clar in cate saptamani esti.
Da, zice asistenta, dar nu scrie pe ecografie! aici scrie 15 sapt. si 1 zi.
Deci ce pot sa fac, sa nu fac testul pentru ca asa e programul?
Si dupa multe nelamuriri si telefoane, a trebuit sa ma intorc la doctorita mea sa scrie pe foaia-chestionar de la Medlife ca intr-adevar sarcina mea este de 12 sapt. 4 zile, ASA CUM SCRIA SI PE TRIMITERE! Dar nu, trimiterea nu e buna pentru cei de la Medlife. Trebuie sa scrie pe chestionar. Deci O ABERATIE TOTALA.
Am pierdut in concluzie vreo 2 ore pe treaba asta.
Si ca tot mi s-a pus pata pe ei, le-am spus de CMV ca am refacut analiza la Instit. Cantacuzino si ca a iesit NEGATIV, si ca eu acum ce fac, refac analiza? costa totusi o gramada de bani! (m-am infipt eu in gagica aia)
Asa caaaa.... am reusit sa ii conving, pe baza buletinelor de analize de la ei (medlife) si cantacuzino sa refaca analiza, GRATIS
Macar cu atata sa ies si eu din toata povestea asta.

Acum astept rezultatul analizelor in 10 zile lucratoare.... uf!

Discutati de hormoni.... eu am inceput sa plang din senin, zilele trecute, pentru ca sotul facea misto de mine. El face tot timpul mistouri, si eu de el, deci e o situatie normala la noi.... radem de ne prapadim. E, acum vreo doua zile din ras am dat-o direct in plans. Ca nu mai suportam ca imi zicea de fiecare data THE PREGNANT ONE, THE PREGNANT OANA sau ou Kinder cu surpriza (vai, ce injurii la adresa mea), si ca ma facea sa rad SI PE MINE MA DOARE BURTA DE ATATA RAS, si in concluzie am inceput sa plang.
Acum ca ma uit in urma normal ca mi se pare o aberatie, dar na, te pui cu hormonii?

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nici eu n-am pus nici un kil inca, ba chiar azi dimineata aveam -2. Dar nu-mi fac griji, chiar ma bucur, ca in ultima parte a sarcinii se pune destul.

Vergeturi am avut in prima sarcina, nu m-am dat cu mai nimic, pt ca am citit ca nu prea conteaza, asa ca presupun ca si acum o sa am ... E cam scump Elancyl-ul, daca ziceti ca e 70-80 de lei, poate o sa incerc cu untul de corp de la Body Shop din care, culmea, am primit cadou de Craciun.

Dublul test asa este, nu se face la Cantacuzino, nu stiu de ce te-ai dus acolo ... Eu stiu de la prima sarcina ca nu se facea decat la Medlife sau pe la alte policlinici particulare, asa ca n-ai incotro Eu am vazut rezultatele de sange pe site-ul lor (de la dublul test) si cand am sunat sa verific daaca sunt gata, mi-au spus ca ele se interpreteaza la sectia de Genetica si acolo dureaza 2 saptamani interpretarea Asa ca mai avem de asteptat.

*****************************
13+
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

da, asa e, e logic ca n-am ce cauta la Cantacuzino, dar ieri nu mi-a trecut prin minte decat faptul ca eu la Medlife nu ma mai duc. Unde mi-a fost bine? la Cantacuzino! e, acolo ma duc. Asta e, prostia mea!

Deci eu cred ca am pus un kil pe sani (cel putin asa ii simt) dar azi dim. cand m-am cantarit aveam in continuare cu un kil 100 grame mai putin decat media mea de obicei.... oh well, inca nu ma plang
dar si dupa...

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

KG si HORMONI

nici nu stiu daca e de ras sau de plans, eu am slabit 8 kg , si slabesc in continuare pt ca nu pot sa mananc nimic, de la inceputul luni dec eu manac continuu biscuiti cu lapte si cateodata cate un fruct...abia astept si eu ziua aia in care sa pot manca o supa sau un gratar

ma bucur ca macar voi va mai certati cu sotul sau mai radeti si faceti misto de situatie....eu nu il mai suport de mai bine de o luna l-am scos frumos din dormitor si l-am expediat in camera mica si pe el si pe catel iar eu nu ies din dormitor decat sa merg la baie si daca ies afara la plimbare sau la medic.
daca vrea sa imi zica ceva deschide usa la dormitor asa maxim 5 cm sau ma suna pe mobil
uneori ma infunda rasul cand ma gandesc la situatie dar efectiv nu il suport i-am spun intr-o zi ca imi e greata si de el si de catel, adevarul e ca daca pana acum nu am simtit niciodata ca al meu catel miroase acum inebunesc, sper sa imi treaca repede ca nu am de gand sa il dau; nici catelul nici sotul


cu insomniile cum stati, eu si acolo am mariiiiiii probleme , sunt franta de oboseala si nu reusesc sa dorm mai mult de 4-5 ore pe noapte nici alea nu sunt odihnitoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

hai ca m-ati binedispus toate cu reactiile provocate de hormonii astia instabili... .

Eu cred ca sunt pe "invers", sunt absolut "normala", nici nu ma enervez, nici nu ma sensibilizez mai tare ca inainte.......o fi ceva in neregula cu mine???

viitoare mami de strumf nazdravan
17+ Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Offf si nervii astia! Si la mine sunt zilnic. De fapt o dau din una in alta: din nervi in bucurie si buna dispozitie, din ras in plans si vice versa.

Sotul si copiii, acum imi sunt dragi de mor, acum ma enerveaza intr-in hal fara de hal si incep sa strig la ei sa ma lase in pace ca vreau sa stau singura si linistita . acu' ma simt deprimata, acu ma amuza orice....pfff! Si cand nu mai gasesc nimic la ei imi pica pe altii; mai precis pe ai mei parinti, dar cel mai des pe soacra-mea.(bine, pe ea-mi pica si inainte din te miri ce, dar acum e de la hormoni )

Am mai zis eu: ciudate caile hormonilor!

Cat despre insomnii! Eu nu am, dar ma trezesc de vreo 3 ori pe noapte sa ma duc la wc. Ma enerveaza de mor. si intre trezirile mele, se mai trezeste si Anastasia de vreo 2 ori, o data ca vrea apa si o data ca vrea si ea la pipi. Asa ca dorm cam din doi in doi.


Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 17+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramyy

KG si HORMONI

nici nu stiu daca e de ras sau de plans, eu am slabit 8 kg , si slabesc in continuare pt ca nu pot sa mananc nimic, de la inceputul luni dec eu manac continuu biscuiti cu lapte si cateodata cate un fruct...abia astept si eu ziua aia in care sa pot manca o supa sau un gratar

ma bucur ca macar voi va mai certati cu sotul sau mai radeti si faceti misto de situatie....eu nu il mai suport de mai bine de o luna l-am scos frumos din dormitor si l-am expediat in camera mica si pe el si pe catel iar eu nu ies din dormitor decat sa merg la baie si daca ies afara la plimbare sau la medic.
daca vrea sa imi zica ceva deschide usa la dormitor asa maxim 5 cm sau ma suna pe mobil
uneori ma infunda rasul cand ma gandesc la situatie dar efectiv nu il suport i-am spun intr-o zi ca imi e greata si de el si de catel, adevarul e ca daca pana acum nu am simtit niciodata ca al meu catel miroase acum inebunesc, sper sa imi treaca repede ca nu am de gand sa il dau; nici catelul nici sotul


cu insomniile cum stati, eu si acolo am mariiiiiii probleme , sunt franta de oboseala si nu reusesc sa dorm mai mult de 4-5 ore pe noapte nici alea nu sunt odihnitoare.





nu ma pot abtine
l-as trimite si eu pe al meu noaptea, pe canapea. dar pe noi ne viziteaza dani in fiecare noapte si daca nu il vede pe tati la locul lui, trece el cu mine in pat. si abia l-am dezvatat. asa ca ... rabd

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si 18+
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput