Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinafilip spune:

Buna dimineata fetelor.
Azi nu ma simt bine deloc. Ma doare capul de dimineata. Mi-am luat tensiunea si am avut prima oara 133/98 iar a doua oara 126/79. Oare este mare tensiunea? De aceea sa ma doara capul? Voi de valori ale tensiunii a-ti avut? Sa ma ingrijorez?

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

La mine e invers, creste tensiunea din cauza durerii de cap
Din cate stiu poti sa iei un paracetamol simplu, daca te doare rau capul. Oricum, cel mai bine suna-ti medicul sa il intrebi ce poti sa iei. N-are rost sa te chinui cu asa o durere, nu faci decat sa ii provoci disconfort si lui bebe.
Pupici si refacere rapida

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Buna dimineata!

Al3xutza imi cer mii de scuze ca am incurcat borcanele, in loc sa scriu Adirys21 am retinut numele tau. Problema e ca eu citesc intai si apoi postez fara sa-mi notez nume sau ceva si cand ai de citit cateva pagini...stii cum e...le mai incurci
Sdscristian felicitari pentru caruciorul albastru
Anaemi bafta la examen, nu stiu zau cum poti sa inveti cu 2 copii pentru eu nu reusesc sa citesc o carte si am doar unul .
Babyblue si eu imi fac griji, dar trebuie sa recunosc ca sunt mult mai relaxata fata de prima sarcina. Probabil ca ma mai iau si cu Maria si mai uit. O sa te linistesti si tu cand vei incepe sa-l simti miscand pentru ca atunci o va face in fiecare zi si n-o sa mai fie nevoie sa mergi la ecograf saptamanal. O sa vezi ca totul o sa fie bine!
Fetelor, sa va povestesc ce spaima am tras azi-noapte. Am facut o baie inainte de culcare, calduta si nu e prima (iarna fac baie, vara doar dus, asa simt nevoia) si pe la 2 imi vine sa merg la toaleta si ma trezesc cu o durere ingrozitoare de ovar drept, dar atat de tare de simteam ca mai are un pic si pocneste (dormisem doar pe dreapta) si pe langa asta (in mod normal bebele e amplasat sus) si acum il simteam foarte greu apasand vezica ca si cum a "lesinat" si ma apasa cu greutatea proprie. Bine, eu m-am gandit ca s-a oprit in evolutie. Foarte ciudata senzatia si m-am speriat ingrozitor. Dimineata totul a fost normal, ca si pana acum. De-abia astept sa merg la eco si sa vad ca totul e bine, dar sunt programata abia peste 2 sapt.
Ireth vad ca si tu te-ai distrat la greu

Maria (27 nov. 2007) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

rammy, asa este. Daca taticii fac aceste cursuri de puericultura, beneficiaza de inca 10 zile lucratoare libere si platite de la munca. Asadar in total vor fi 15 zile. Dovada se face prin cerere de concediu la serviciu, la care se ataseaza o copie a certificatului de participare. Nu stiu exact cat costa, dar vazusem pe net ceva la 150 lei. Eu zic ca merita pentru ca tati sa fie aproape de bebe 3 saptamani continue.

_
11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Tot din categoria ponturilor, va reamintesc ca la nastere mama are dreptul la plata unui salariu mediu pe unitate. Plata acestuia nu se face fara o cerere inaintata, asadar unii angajatori se fac ca uita. Asadar, dupa nastere: cerere pentru plata unui salariu mediu pe unitate cu indicarea art. din contractul colectiv de munca si copie de pe certificatul de nastere.

_
11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

am noroc ca al meu lucreaza in principal de acasa

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Of mariaruxi cred si sper ca nu e nimic. Doar o sperietura zdravana! Intepaturi prin zona ovarelor - si nu numai - am si eu, dar nu asa puternice precum descrii tu... si le-am pus mereu pe seama cresterii in volum a uterului. Si faza cu ceva care apasa pe vezica, o am constant in ultimul timp, cred ca s-a marit bebe si isi face loc un mers la toaleta si un pipi scurt rezolva problema
Dar daca crezi/simti ca e ceva in neregula, eu zic sa te duci la ecograf la o clinica particulara cat mai repede. Da, platesti, dar macar stii ce se intampla si nu mai stai cu sufletul la gura 2 sapt...


13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

buna dimineata,

baby blue cand citesc postarile tale ma apuca depresia , eu in 18 saptamani nu stiu daca m-am simtit bine 10 zile ,ba chiar am obosit.. am momente cand cred ca nu o sa pot ajunge la 40 sapt in ritmul asta, ma rog seara la Doamne Doamne sa-mi dea o zi in care sa ma simt bine sa-mi pot incarca bateriile pentru ce urmeaza

Traieste, Iubeste, Daruieste...
sunt cea mai fericita cu o ( Alexia Carla) de 18 +
DPN 04.07.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Roxybarbu imi pare atat de rau ca te simti asa, sper din toata inima sa ai putere sa treci peste perioada asta grea
Ireth l-am simtit pe bebe miscandu-se mai inainte. Eu la cabinet privat merg insa medicul meu e extrem de solicitat, la el gasesti programare peste 2 luni. Avem 2 medici ecografisti in oras care sunt cei mai buni, iar el e unul dintre ei, de asta nu prea am incredere sa merg la altcineva. Iti multumesc pentru gandurile bune

Maria (27 nov. 2007) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

of of.. felicitari tuturor celor care au aflat ce piticoti or sa aiba! sa fie intr-un ceas bun, si sa va bucurati de ei!
eu sunt tot la categoria kinder cu surpriza I'm waiting, I'm waiting...eu presimt ca e baiat. Desi stiu ca nu are legatura, in familia sotului meu sunt 3 baieti si o fata, deci am plecat la drum cu senzatia ca sunt sanse mai mari sa fie baiat
Dar nu am nicio problema, poate sa fie si fetita, m-as bucura mai tare cred, codite, fustite

13+



asa am stiut si eu la dani. din sec cand am aflat ca sunt insarcinata.

ieri am fost sa luam cadou pentru o colega de-a lui Dani de gradi. am ajuns la concluzia ca si bb din burtica va fi baiat, pentru ca altfel tati va da faliment . m-am imbolnavit langa hainutzele de fetitze ... efectiv ... dementiale, rochii, fustitze, paltonase ... nu va zic. deci ... cred ca tot baietel scrie pe noi

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si 18+
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput