*LMA - Ghiocei de martie aprilie 2006 !* (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

PASTE FERICIT cu mare intarziere tuturor!
Carmen, noi am fost la voi, la Pitesti la socri... si am ratat fix simfonia lalelelor. E al 3-lea an in care ramane un mister pentru mine simfonia aia...
la anul sper sa nu il scap.

cam slabuta activitatea pe la voi. e de la vremea buna din ultimul timp?

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Ziki la anul o sa o vezi sigur. Sper ca ti-a placut Pitestiul
Ghiocimea noastra ce mai faceti nu vreti sa mai scrieti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

daaa, imi place f mult! e mare schimbare fata de bucuresti

la anul voi fi pe faza!
chiar asa, pe unde umbla ghioceii ceilalti?
aveti serbari? noi mergem in tabara cu gradi la Medias in iulie.
voi? ce planuri de vacanta aveti?
pupicei

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Salutare!
Mi-a luat ceva vreme sa va gasesc (va cautam dincolo, la 1-4, si imi tot ziceam ca am orbul gainii).

Aici e Ziua Mamei azi, asa ca va urez sa fiti fericite si iubite de copilasii vostri.

N-am mai intrat aici de multa vreme, insa sunt destul de activa pe Facebook.

Ce sa va spun...? Alexandra a implinit 5 ani (deh, ultima ghiocica), i-am facut ziua la gradi... tortul (la cererea ei) a fost cu ponei... este inca obsedata de papusi Barbie si tot ce are de-a face cu printese :) Este un copil sensibil, tandru, iubitor. O iubeste pe Sophia ca pe ochii din cap.

Sophia are putin peste 1 an jumate, vorbeste foarte mult (uimitor de mult, comparativ cu Alex, care la virsta asta abia spunea citeva silabe). Acum chiar a inceput sa lege grupuri de 2 cuvinte. E o nazdravana, baietoasa, indaratnica, extrem de independenta.

Tocmai ne-am intors dintr-o vacanta in Romania, de 3 saptamini, unde am stat jumate la Cluj, jumate la Bucuresti... N-am dormit deloc bine, fetele nefiind obisnuite cu alt pat, alta camera etc. Sophia a mincat, cam zilnic, numai piine, si a baut lapte. Deci nu a fost fana a mincarii romanesti.

Inca ma gindesc unde sa o inscriu pe Alex la prescolari (anul asta nu am putut-o inscrie, pentru ca era conditia ca ea sa fi implinit 5 ani inainte de februarie, cind au inceput inscrierile). Ea a fost foarte dezamagita, pentru ca, in ziua in care a implinit 5 ani, era ferm convinsa ca vine autobuzul s-o duca la scoala. I-am explicat eu, cum am putut, de ce nu poate fi inscrisa acum, si ca va avea tot timpul sa mearga la (si sa urasca, hehe) scoala :)

Cam asta, de la noi. Va pup, si o sa incerc sa mai intru.

Aida

www.onetruemedia.com/shared?p=241b3734905abb9d5d8142&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A fi parinte, e o binecuvintare
(Alexandra - 3 mai 2006,
Sophia - 2 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Vin si eu pe fuga(mama ei de viata contra cronometru tot timpul!) cu cate ceva despre noi.Eu am terminat sesiunea de primavara bine cu note mari,sunt multumita...si azi incep deja cursurile,4,alese pe vara.Asa ca pana pe 3 august...iar ard neuronii.Nu-i bai,sa fie cu spor si rezultate bune:)).Mai am o veste...care as zice ca e buna...doar ca am inima in gat cum se zice:La inceputul lui decembrie ar trebui sa vina barza la noi,dar ...nu scap de o sangerare usoara ...asa ca am inima tot timpul cat puricele....sunt speriata rau si cu nervii cam intinsi...si indraznesc sa sper la o minune....ca bebe sa reziste si sa ramana cu noi.

Rudy e un iubaret,bland si hiper-sensibil.Am avut si noi inscrierea la scoala;aici ultimul an de gradinita se face la scoala la care va merge copilul in clasa intai.Pe 3 august trebuie sa-l duc la o testare ca sa decida cei la la scoala aceasta in ce grupa il vor pune.Face in continuare patinaj sambata ,Karate,baschet,t-ball,fotbal in timpul saptamanii.e tare sportiv de felul lui.Scriem zilnic cate o pagina,cateva propozitii,cuvintele,invatam sa numaram pana la 30.Nu exagerez cu timpul acordat scrierii ,jumate de ora aproape zilnic(mai sarim 2-3 zile pe saptamana,nu cred in disciplina de fier pentru copilul meu,il vreau fericit si echilibrat si cu maaaare pofta de viata in primul rand).
Aida,3 saptamani in tara,fain de tot!!!!Am vazut pozele,fetele sunt extraordinar de frumoase amandoua si nu seamana mai deloc intre ele as zice.
Miha,ce-ti fac minunile?Ce ne mai spui de Eli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Delia felicitari pt rezultatele din sesiune dar ne-am obisnuit cu tine mereu studioasa.
Din 2012 se face si in Romania grupa pregatitoare la scoala si Ali e prima generatie care prinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Carmen,cat mai ai pana vine bebe?,eu chiar credeam ca poate ai nascut deja sau ca esti la spital.Nastere usoara,refacere rapida si bebe sanatos si norocos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare
Semnez si eu repede condica. Terminai si eu semestrul, intru in vacanta si incerc sa ma bucur cat pot de mult ca stau cu piticii astia. in fiecare zi facem cate ceva nou, ne plimbam, jucam tenis, mergem in parcuri si creste inima in mine cand ii vad cat sunt de fericiti ca pot sa imi petrec timpul cu ei.
Maine mergem in Denver ca Luca are excursie de o zi la muzeul de stiinte ale naturii si apoi il culeg pe sot de la aeroport. Apoi imi voi cumpara aparatul foto care l-am ochit de ceva timp insa am tot amanat sa il iau din motiv de bani. Eva este tare cumintica, e ft. inalta pentru varsta ei a crescut 2 cm din luna aprilie pana in luna mai. Este ft. ascultatoare, politicoasa, educatoarele mi-au laudat-o tare mult la sedinta cu parintii. Mai merge 2 sapt. la gradi si apoi gata. Plecam in Michigan unde ne vom petrece vara impreuna cu sotul. Avem o gramada de planuri pe timpul verii printre care sa ajungem si in Canada sa ne vizitam prietenii. Cam astea sunt noutatile despre noi. Pup si mai astept sa mai scrijeliti si voi ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Salutare si de la noi !
Ciuf si Delia felicitari pentru rezultate si mai ales ca ati intrat in vacanta !

Delia, Doamne ajuta ca in decembrie sa-ti tii puiul mic in brate !
Ciuf, am admirat-o si eu pe Eva in pozele de pe FB. De fapt imi sunteti dragi cu totii, sunteti o familie tare unita si imi place ca faceti mereu drumetii in timpul liber. De fiecare data cand vad pozele, calatoresc si eu cu voi
Aida, la multi ani si aici pentru Alex, am vazut si torturile, minunate ! Si Teodora e fan ponei, la fel ca Bianca Stefanei.
Delia, ce scrie Rudy ? Noi cu Teo am inceput din iarna cu liniute, punctulete, etc, pe caiete speciale care au la inceputul randului model.
Carmen, cand nasti ? Iti doresc nastere usoara, iar bebe sa fie cuminte si mancacios !
Ziki, Teodora merge in tabara saptamana viitoare. E o tabara scurta, de 3 zile in Muntii Piatra Craiului, tabara de aventura (cu tiroliana, echitatie, tir cu arcul,etc). Am emotii ca e prima ei tabara, sper sa-i placa. In cele din vara nu va putea merge ca se suprapun cu concediul nostru.

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Mari,Rudy scrie mci propozitii si cuvinte.Asti aici sar etapa cu liniute si bastonase,se face totul in viteza luminii;@ luni alfabetul dupa care cuvinte de 3-4 litere.ma bate gandul sa...-i introduc eu o pagina pe zi de bastonase,liniute drepte oblice...dar mi-i teama sa nu fie prea mult pentru el.Nu as vrea din prea multa pasiune a mea sa devina scrisul ca o pedeapsa.Propozitii:I have a cat.I want a car.Cuvintele gen:the,who,he,she,,play,all,...dintr-astea care apar des in scriere.Cred ca identifica acum in jur de 40-50 de cuvintele;cum zisei nu lucram mult dar lucram constant si tot repetam ce stim...Cerintele sunt destul de mari fata de cele care erau pe vremea mea la varsta asta....nu tin neaparat sa ajungem la performantele altor copilasi din clasa lui de care aud (sunt vreo 4 in casa de 19) ca citesc la nivel de clasa 2-3),..dar nici sa nu ma ocup chiar deloc nu pot....doar pe mana si mintea lui ajungem acus,in maxim 20 ani ...asa ca pregatim viitorul pas cu pas,nu conteaza cat de mici sunt pasii....,de astzai.Mari,multumesc de urare si sa te auda dumnezeu!!!

Mergi la inceput